İçeriğe Yönlendir

Tüplü Arabalar Patlar mı? Hala Tehlikeli mi?

Hamza Bayram

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sıcak sobaya yanan sobaya dökersen ne beklersin başka :)   sönük ve soğuk sobaya yada arabanın koltuğuna dök aynı şey, 1 mt uzaktan çak çakmağı bak bakalım ne oluyor, bir süreliğine hiçbirşey, o sürede saniye falan değil dk. bu arada, ortam ısısına benzinin içeriğine (buharlaşma hızı açısından) görede değişir o süre...

Soba yanmadığı için döktük zaten, sonra kibriti yakınca olanlar oldu. Yanan sobaya dökmedik yani. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Soba yanmadığı için döktük zaten, sonra kibriti yakınca olanlar oldu. Yanan sobaya dökmedik yani. 

gazyağı hemde 1 kapak, soğuk sobaya döktün ve parladı öylemi, bu işte başka iş var,   gaz yağlı termosifon bilirmisin, gazı açarsın küçücük yanma alanına gaz dolar, pamuğu yakar içine dürtersinki zorla yansın, parlamaz bile, o pamuk fitil görevi görür yavaşça yanar, hazne ve gaz yağı iyice kızınca harlı yanar gazın  kaynadığını izlersin hatta, o sırada vana açıktır içeri sürekli gaz yağı damlar asla patlayamaz. anca bir anda söndürürsen o kızgın halde ve çakmağı çakarsan beyaz buharı çıkar zaten, o zaman güm. 

gazyağını mazotu öyle patlatamazsın, yere dök üstüne yanan gazete kağıdı at, gazete kağıdı tam olarak içine batarsa ateş anında söner ama ucu az dışarda kalsın mum  misali fitili dışarda kalırya hani, anca öyle yanar oda o nokatadan sadece, sende başka bir durum olmalı, ha benzin tiner vs. olsa o zaman tamam boom.

odunu komürü basıyoruz soğuk sobaya dök üstüne gazyağını alttan direk gazla ıslanmış yerine daya çakmağı, ne olur?  ufaktan yanmaya başlar parlamaz normalde...

bunu mangalda bile yapıyoruz şimdiye bin kere uçmuştuk yörüngeye :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Evet, döktük ve parladı. 

ya gaz yağ değildi ya sıcak birşey vardı yada ne bileyim birşey olmalı, yoksa gaz yağı öyle parlamaz, tiner terbentin vs. olmasın gaz yağı sandığın şey, ufak yarım litrelik şişelerde satıyorlar, tineride böyle satarlar, karıştırmış olmayasanız,  duruyorsa kağıda dök biraz seyret, hemen kuruyorsa değildir gaz yağı, bir yanlış var bu işte... 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ya gaz yağ değildi ya sıcak birşey vardı yada ne bileyim birşey olmalı, yoksa gaz yağı öyle parlamaz, tiner terbentin vs. olmasın gaz yağı sandığın şey, ufak yarım litrelik şişelerde satıyorlar, tineride böyle satarlar, karıştırmış olmayasanız,  duruyorsa kağıda dök biraz seyret, hemen kuruyorsa değildir gaz yağı, bir yanlış var bu işte... 

Bidondaydı Ali Abi, bildiğin bidon. Ben küçüktüm, evde elektrik gidince yaktığımız gaz lambası vardı, hani gaz yağıyla yakılanlardan. Onun için aldığımız gaz yağı vardı. Sobayı yeni kurduk, yerde halı falan da yoktu bu yüzden. Babam işteydi. Sobayı annemle kurduk ama yanmadı. En son annem önce azıcık çırayı ıslatacak kadar döktü yanmadı. Sonra sinirlendi, bir kapak döktü, kibriti yakınca olan oldu. Olmadı diyorsan olmamıştır, hiç ısrar etmem valla. :bye:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

patlamaz kardeş, 5lt dök koltuğa ortam normal ısıda olacak hemen otur koltuğa çakacaksın çakmağı, birşey olmaz, ama 5 dk. bekle çak booom :) gazda ise anında boom fark burada, benzin sıvı lpg gaz halde, benzinin gaz hale gelene dek geçen süresi var...

sobaya gelince benzine gerek yok mazot dök beyaz dumanı gör booom, sıcak yanan sobaya dökersen tabii uçarsın bu örneğin yanlış :) yanan arabaya benzin dök patlamazmı diyorum ben :tongue:

benzin daha hızlı buharlaşır anında gümler, mazotu çok denedim hem okulda hem askerde aslında okuldaykende askerdeydim, askeriyede kalırdım oradaki sobayı mazotla yakardık, çok gümlettik kapak uçurduk kül içinde kaldık, alışığım yani :) ama benzinle olmaz o iş içine atmayı bırak dökerken aynı anda döktüğün benzinin etrafını saran benzin buharı sen daha tam dökemeden yaklaşmanla ateşe parlar duman olursun. denenmiş şeylerdir bunlar çokta deliyimdir bu konularda :)

benzin doldururken çıkan buharda aracın f1 se parlarsın oda egzostan parlamaz araştır hele, yoksa zor yanar, ben denemedim ama kızgın motorda deneyen var hemde çok yakınım,  sen hiç sıcak, ateş gibi ve çalışan motorsikletin üstünde otururken depo doldurup o sırada muhabbet ederken taştığını farketmeyip cizmene dolan benzin taşıpta yere dökülürken diğer akaın kısmın motorun üstünde cazzz cuzz eden benzin sesini duyduğunda patlama duydunmu, başına gelen babam, motor BMW full deri tulum vs. bir alev alsa şuan ben yoktum mesela :D  benzinin parlaması için yüksek ısı yada ateş kıvılcım lazım, lpg gibi gaz hale hemen geçmez ve parlamaz, kızıgın motror bloğuna döksen bile, direk ateş gibi kızmış egzosa dökersen anca, bunuda nerede yapacaksın...

Ne yanan sobası ali abi. Tutuşturmak için. Senin yeni geçtiğin belli benzine :D

Sen yinede motosiklete benzin alacak olursan in. Dinlemiyorsun. Senin bahsettiğin o hava soğutmalı bmwlerden kalmadı piyasada. Artık euro 5 6 katalizör var motosikletlerde. Dene istersen bi. 

İleri sürüş eğitimi aldım diyorsun dersleri ektin galiba arada :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Bidondaydı Ali Abi, bildiğin bidon. Ben küçüktüm, evde elektrik gidince yaktığımız gaz lambası vardı, hani gaz yağıyla yakılanlardan. Onun için aldığımız gaz yağı vardı. Sobayı yeni kurduk, yerde halı falan da yoktu bu yüzden. Babam işteydi. Sobayı annemle kurduk ama yanmadı. En son annem önce azıcık çırayı ıslatacak kadar döktü yanmadı. Sonra sinirlendi, bir kapak döktü, kibriti yakınca olan oldu. Olmadı diyorsan olmamıştır, hiç ısrar etmem valla. :bye:

haaa bak atladığın kısım var, öncesi sobayı yakmaya çalışmışsınız, içerde ısı oluşmuş, köz olmuş odun uçları falanda olmuştur, onlarda bir duman çıkar zaten ve içerde birikir, üstüne çırayı ıslatmış ve yakmaya çalışmış ve yanmamış, o sırada içerde ilerde gaz yağı buharıda oluşmuş soba şarj olmuş hazır yörüngeye gitmeye :) üstüne 1 kapak daha atıp zorlayınca booom, e doğal o zaman, öncesi zorlama var, yanmayan ama yakmaya çalışrken ortaya çıkan duman var, zaten o duman varsa kaç oradan, her an gümleyebilir...

geçmiş olsun kardeş, fena gümler bilirim neyseki az dökmüşsünüz....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Soba demişken, Sivas gibi yapmıştım birinde sobayı, süper oluyor.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Ne yanan sobası ali abi. Tutuşturmak için. Senin yeni geçtiğin belli benzine :D

Sen yinede motosiklete benzin alacak olursan in. Dinlemiyorsun. Senin bahsettiğin o hava soğutmalı bmwlerden kalmadı piyasada. Artık euro 5 6 katalizör var motosikletlerde. Dene istersen bi. 

İleri sürüş eğitimi aldım diyorsun dersleri ektin galiba arada :)

tutuşturmak için sobaya benzin dökersen soğuk ve yanmayan sobaya tabiki gümler, çabuk buharlaşır benzin, döktüğün yer ufacık alan, araba ile aynımı, ne diyorum ben zaten, hemen patlamaz diyorum arabada,  dök arabanın tabanına 5 lt. benzini ve hemen otur yak cigaranı, patlamaaaaz, ama biraz bekle camlarıda kapa sonra yak kaboooom :) tabii denememekte fayda var...

burada olay benzin patlamaz değil patlar, tartıştığımız esas konu benzinmi lpg mi daha sakattır, LPG kesin sakat çünki anında yayılır ve anında patlayabilir, benzin ise biraz daha zaman tanır, önce buharlaşacak ve ortama dolacak, konu bu...

eur 5 motorda kata gelirse o zaman değişir tabii, benzin 290-300 derecede parlar, kat ısın helede bastıysan 800 derece falan olsa tabiiki turbo açar ışık hızına geçersin kardeş, ufak motorda birşey olmaz, hele benim zimzonu çalışırken benzinle yık mis olur mis :) (kıvılcım yemezse tabii)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

LPG kesin sakat çünki anında yayılır ve anında patlayabilir, benzin ise biraz daha zaman tanır, konu bu...

20000 V mu? 220v mu tercih ederdin?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

Ben akıma bakarım, ona göre tercih ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben akıma bakarım, ona göre tercih ederim. 

işin heyecanı hemen kaçtı yahu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

sakatlık açısından 20000 lpg ,almayayım, arabanın motorunda 220v benzin kulanırım, düp gazın kokusunu bile motora yaklaştırmam, benzin alırken bile lpg saatine en uzak pompadan alırım benzini :D arabada düp gazın işi olamaz bende.

az kaldı 2035 de zaten düpte benzinde bitiyor, pillilere geçiyoruz, artık li ion patlarsa ne olur onu tartışirız, li-po mu sakat nimh mi yoksa hidrojen pilimi, işimiz zor...

neyse ben togg alıcam, hem ucuz olcak diyolar, ötv kdv yok, ohh :D

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sakatlık açısından 20000 lpg ,almayayım, arabanın motorunda 220v benzin kulanırım, düp gazın kokusunu bile motora yaklaştırmam, benzin alırken bile lpg saatine en uzak pompadan alırım benzini :D arabada düp gazın işi olamaz bende.

az kaldı 2035 de zaten düpte benzinde bitiyor, pillilere geçiyoruz, artık li ion patlarsa ne olur onu tartışirız, li-po mu sakat nimh mi yoksa hidrojen pilimi, işimiz zor...

neyse ben togg alıcam, hem ucuz olcak diyolar, ötv kdv yok, ohh :D

Aynen haklısın abi. 10 senedir lpg kullanıyorum. Ettiğim karla motor aldım. Fakir işi lpg. Ne öyle 11 lira falan 28 e alternatifler varken :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Aynen haklısın abi. 10 senedir lpg kullanıyorum. Ettiğim karla motor aldım. Fakir işi lpg. Ne öyle 11 lira falan 28 e alternatifler varken :D

pis fakirsen ben ne yapayım, bende dizel kullandım karla benzinli araba aldım :D

şimdiki hedeflerden birisi ise :tongue: düp takarsan japanlar kovalar ...  hedefi yüksek tutacaksın, alamasan bile :biggrin: bak bunda kat var, depo taşarsa benzin parlıyormu denemsinide yaparız valla...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

pis fakirsen ben ne yapayım, bende dizel kullandım karla benzinli araba aldım :D

şimdiki hedeflerden birisi ise :tongue: düp takarsan japanlar kovalar ...

323 bin tl birşey değilmiş. 2 tane al bence biri bakımdayken diğerini kullanırsın. 

http://www.kawasaki.com.tr/fiyat-listesi.pdf

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

323 bin tl birşey değilmiş. 2 tane al bence biri bakımdayken diğerini kullanırsın. 

http://www.kawasaki.com.tr/fiyat-listesi.pdf

323 mü hemen alayım koş yetişelim sen at beni bayiye.... o se modeli, geç onu RS SE olacak...

402.800 tl. kardeş, hayal ötesi durumda artık...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Dandik zaten. Parça yok 2.eli zayıf falan :crazy:

Ali Cihangiroğlu yazdı:

323 mü hemen alayım koş yetişelim sen at beni bayiye.... o se modeli, geç onu RS SE olacak...

402.800 tl. kardeş, hayal ötesi durumda artık...

Sen se modelini paylaşmışsın bende onun rakamı yazdım o yüzden.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Dandik zaten. Parça yok 2.eli zayıf falan :crazy:

Sen se modelini paylaşmışsın bende onun rakamı yazdım o yüzden.

videoya bak Z900RS SE yazıyorya dev gibin, alt model işime gelmez, full olacak alet aga :tongue:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Lpg güvenlidir, gerektiğinde tüplerle güvenlik şeridi çekilebilir, blast etkisine karşı bariyer olarak kullanılır.. Etkiyi azaltır nispeten ya da azaltıp azaltmadığı anlaşılamadan selanız okunabilir..  :)

Adana-bomba-yuklu-ve-tup.jpg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...