İçeriğe Yönlendir

Yine Yeniden Güzergah Önerileri

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom
(düzenlendi)

Dostlar, Romalılar (!), otomobil dünyasının duayenleri,

(Hep böyle bir girizgah yapmak istemiştim :D )

Nasılsınız :)

Ufak tefek sormak istediklerim var. 

Geçen seneki seyahatimi tekrarlayacağım günler yaklaştı (Maltepe - Antakya). Araba ile zengin çatlatırcasına gideceğim :(  Eşyaların çokluğu, Antakya'dan Arsuz'a ve sonra da dönüşte İstanbul'a bir sürü şey getirip götüreceğim için araba zorunluluk oldu. 

Güzergahta geçen sene otoyol tabelalarının kurbanı olup, herhangi bir pozitif geri dönüş vermeyen (zengin hissettirmesi dışında) Niğde otobanına girmiştim. Belki tek artısı hep yokuş aşağı olmasından ötürü tek depo ile (Megane 3 - 60 litre) Maltepe'den çıkıp, Arsuz'a 8-10 litre mazotla girmiştim. Gerçi sonra o gazla aralarda mazot almayıp (nasılsa tekte gidiyormuş diyerek) dönüş yolunda kendimi Bolu Gerede'ye zor atmıştım (Işık yanık 50 km kadar gittim sabit hız, klima kapalı, siyah araba ve ağustos sıcağı) (rampa yukarı yakıyormuş araba :D ) . 

Bu sene de başlangıç ve bitiş hedefleri aynı olsa da güzergah ve araba değişik. Bu sefer eski otobandan İstanbul - Bolu - Ankara - Aksaray - Pozantı - Antakya olarak gitmeyi hedefliyorum. Ama arabamı bu kadar uzun yolda hiç denemediğim için ne yakar işte onu hiç bilmiyorum (CVT, atmosferik 1.5 iVtec). Şehir içinde gerçekten tüketimim düşük. 1200km ortalaması 6 litre. Ama geçenlerde bir kuzey otobanında rampa yukarı ciğer açayım dedim, araba ciğerimi dağladı. Sanırım giderken 130 sabit hız düşünürsek 5-5.5 gibi bir ortalamayla giderim. Ama dönüşte daha yüklü döneceğim için rampa yukarı da olduğundan hiç bilmiyorum. 

Tahminimce 1100 km'lik bu tek yön güzergahta riske girmemek adına 3 defa depoyu doldurmalıyım. Bunları da Maltepe, Ankara ve Aksaray'da yaparsam risk almam diye düşünüyorum. 

Hayatımda hiç Tuz Gölü'ne gitmedim. Onu da yol üzerinde görmek istiyorum. 

Sormak istediklerim var a dostlar,

- Arabam şu anda 5200 km'de, seyahat başlangıç zamanına kadar 6500 olur diye düşünüyorum. Gittiğimde düz hesap 8000'de Arsuz'Da olacağımı hesaplarsak, dönüş yolunda o yağı riske etmeli miyim? Yoksa paşa paşa Honda Antakya'ya bir ziyaret gerçekleştirip dönüşe öyle mi geçmekte fayda vardır?

- Normal Otoban'dan Ankara'ya gideceğim, oraya kadar sorun yok. Standart Highway molasını vermek elzem. Ankara'da otoban güzergahında nerede durabilirim? Geçen sene hiç mola vermeden Antakya'ya gittiğimde ertesi gün popomu hissetmiyordum. Ankara'da en az yarım saat yürüyebileceğim bir mola istiyorum. 

- Tuz Gölü'nü görmek için sapmam gereken bir yer var mı? Yoksa eski otobanda tabelalar beni yönlendirir mi?

- Ankara'dan ayrılalı 5 sene oldu, yollar değişmiş. Eski otobandan devam etmek için gözümü dört açmam gereken tabelalar nelerdir? Eskidan Adana tabelasını takip ederdik, ama en son Adana tabelası girişimim Niğde otobanında sonlandı. 

- Ağaçlı'da domates çorbası içecem :D

Öneriler, dikkat edilmesi gerekenler, eleştiriler, akaryakıt tabela görselleri ne varsa salın gelsin a dostlar. 

Şimdiden teşekkürler :)

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yolunuz açık olsun. Yakıt konusunda ben bilmediğim güzergahta genelde bitmesini beklemem, yarıya filan inince düzgün Shell görürsem fullerim. Yakıtta bir sorun vs. varsa boş depoyla doldurursanız sıkıntı olur, ama yarım deponun üstüne alırsanız karışacağı için idare edebilir. Özellikle yurtdışında öyle yapıyorum.

Deniz Kom yazdı:

- Arabam şu anda 5200 km'de, seyahat başlangıç zamanına kadar 6500 olur diye düşünüyorum. Gittiğimde düz hesap 8000'de Arsuz'Da olacağımı hesaplarsak, dönüş yolunda o yağı riske etmeli miyim? Yoksa paşa paşa Honda Antakya'ya bir ziyaret gerçekleştirip dönüşe öyle mi geçmekte fayda vardır?

15.000 değil mi değişim aralığı? Dönene kadar bir şey olmaz bence. Ha ben olsam yola çıkmadan değiştirirdim o ayrı. :D 

Deniz Kom yazdı:

- Normal Otoban'dan Ankara'ya gideceğim, oraya kadar sorun yok. Standart Highway molasını vermek elzem. Ankara'da otoban güzergahında nerede durabilirim? Geçen sene hiç mola vermeden Antakya'ya gittiğimde ertesi gün popomu hissetmiyordum. Ankara'da en az yarım saat yürüyebileceğim bir mola istiyorum. 

Gişelerden sonra Ankara'yı çıkana kadar tesis yok, Gölbaşı'nda çıktıktan sonra fazlaca duracak yer var. 

Deniz Kom yazdı:

- Ankara'dan ayrılalı 5 sene oldu, yollar değişmiş. Eski otobandan devam etmek için gözümü dört açmam gereken tabelalar nelerdir? Eskidan Adana tabelasını takip ederdik, ama en son Adana tabelası girişimim Niğde otobanında sonlandı. 

Eski otoban dediğimiz Gölbaşı'ndan Ulukışla'ya kadar duble yol aslında. Çevreyolu'nda Adana'yı takip edip Gölbaşı kavşağından çıkmanız lazım, Gölbaşı'na girer gibi. Sonra zaten güneye doğru bir müddet gideceksiniz dümdüz. Ulukışla'da tekrar yeşil tabeladan eski otoyola bağlanabilirsiniz. Biraz daha gezelim derseniz girmeyip devam edin, Pozantı'dan bi soğuk su içip isteğe göre pirzola yiyip Pozantı'dan girersiniz otoyola. Zamanım olsa ben öyle yapardım. Seviyorum o eski yolu, kalabalık da değil artık otoyol olduğu için.

Deniz Kom yazdı:

- Ağaçlı'da domates çorbası içecem :D

Çok eski ritüelimizdir, Ağaçlı'da kaşarlı domates çorbası ya da çift kaşarlı tost, çay. :)  Ağaçlı Shell'de depoyu da doldurabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şu kadar yazıdan sadece ağaçlı’daki domates çorbası’nı cımbızlayıp size hayırlı yolculuklar diliyorum :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Selim Bilgin yazdı:

Yolunuz açık olsun. Yakıt konusunda ben bilmediğim güzergahta genelde bitmesini beklemem, yarıya filan inince düzgün Shell görürsem fullerim. Yakıtta bir sorun vs. varsa boş depoyla doldurursanız sıkıntı olur, ama yarım deponun üstüne alırsanız karışacağı için idare edebilir. Özellikle yurtdışında öyle yapıyorum.

15.000 değil mi değişim aralığı? Dönene kadar bir şey olmaz bence. Ha ben olsam yola çıkmadan değiştirirdim o ayrı. :D 

Gişelerden sonra Ankara'yı çıkana kadar tesis yok, Gölbaşı'nda çıktıktan sonra fazlaca duracak yer var. 

Eski otoban dediğimiz Gölbaşı'ndan Ulukışla'ya kadar duble yol aslında. Çevreyolu'nda Adana'yı takip edip Gölbaşı kavşağından çıkmanız lazım, Gölbaşı'na girer gibi. Sonra zaten güneye doğru bir müddet gideceksiniz dümdüz. Ulukışla'da tekrar yeşil tabeladan eski otoyola bağlanabilirsiniz. Biraz daha gezelim derseniz girmeyip devam edin, Pozantı'dan bi soğuk su içip isteğe göre pirzola yiyip Pozantı'dan girersiniz otoyola. Zamanım olsa ben öyle yapardım. Seviyorum o eski yolu, kalabalık da değil artık otoyol olduğu için.

Çok eski ritüelimizdir, Ağaçlı'da kaşarlı domates çorbası ya da çift kaşarlı tost, çay. :)  Ağaçlı Shell'de depoyu da doldurabilirsiniz. 

Honda araçlarda bakım aralığı 10bin km olarak belirtilmiş, aldıktan sonra öğrendim :( Bakım maliyeti ucuz olsa kesin yol öncesi değiştiririm ama her gün fiyat artıyor.  Garantisi bitmiş aracım varken kafama estiğinde periyot öncesi bakımları yapıyordum. 

Güzergahı hesapladığımda 40 litre benzinden sanırım 25-30 litresini tüketerek Ankara'ya gireceğim. Belki yol boyu her yarım depoda bir doldururum. Dediğiniz gibi riske girmemek lazım. 

Şu gezmeli duble yol bir an için çok cazip geldi. Güzergah planlarına bir bakayım. Süreyi çok saptırmazsa keyif verici olabilir. Tek sürücü gideceğim için çekiniyorum uzun sürelerden. Geçen seneki yol 17 saat sürmüştü. 

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Deniz Kom yazdı:

Pozantı

Sürekli gittiğim yol. 

Öncelikle söylemek isterim ki yeni otoban(Niğde) dediğiniz on numara yol. 200 ve üzeri gidiyorum geliyorum orada ben ceza da yemedim kalabalık zaten yok keyifli kaymak gibi yol. 

Eski yoldan gideceksiniz öyle söylemişsiniz sorularınıza cevap vereyim: 

Yağ değişimine filan gerek yok, rahatça götürür getirir o km'de araç. Dönünce yaparsınız. 

Mola için şereflikoçhisardakş tüm mekanlar güzel 2 yer var yol içi geçen arkadaş söyledi 3. açılmış ben yeni yoldan gittiğim için görmedim. Rotanıza göre en güzel mola yeri Şereflikoçhisar. 

Tuz gölü için tabela götürür zaten ayrıca eski yoldan gideceğiniz için yanından geçeceksiniz, sıkıntı şu arabayı sağa çekip gidip görebilirsiniz adam gibi bi tesis filan yok orada, Kapadokya'ya giden turistler bile ziyaret listesinden çıkardı orayı çünkü bariyer döşemişler yola araçları sağa çekip bariyerden atlayarak göle inmek tehlikeli olduğu için gitmiyorlar. Siz güneye gittiğiniz için göle uğrama şansınız var çok sıkıntı olmadan. Oraya kavşak filan yapsalar göle giden şekilde daha iyi olur aslında ama yapmıyorlar işte. Giderken uğrayın dönerken değil. 

Evet direkt adana tabelası paralı yola veya yeni otoban diyelim, oraya sokuyor. Konya tabelasına gidin Ankara çıkışında gölbaşına varmadan hemen önce ayrılır böyle yaparsanız Şereflikoçhisar Aksaray üstünden Pozantı ya çıkarsınız. 

Akaryakıtı giderken yola çıkmadan fulleyin, boluyu inince ilk gördüğünüz yerde tekrar fulleyin götürür sabit 120-130 ile gidince. Dönüşte daha çok yakar araç yarım olunca depo gördüğünüz istasyonda fulleyin. 

Pozantıda taşpınarda kaburga yiyin tavsiyedir. Memlekete geceden sonra varacaksam eğer pozantıda demlenir kaburgayı gömerim. Aksi halde gece 12 civarı ya da öncesi memlekette olacaksam kebaba hazırlarım bünyeyi aç kalırım :D

Güzergah iyidir sürekli kullanılan yer basmayacağınız için ceza riski de yok. Ben yeni yoldan gidip geliyorum süreyi 3 saat kısaltıyor bi de basınca 7 buçuk 8 saatte memlekete gidiyorum. Diğer yolda 10-10 buçuk saat sürüyor minimum. En az 15-20 defa gittim geldim 200 ortalamayla ceza filan yemedim hiç. Para verince ceza yazmıyorlar orada :D gerçi temmuz itibariyle hız sınırı da biraz yükseliyor. 

Şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum, kazasız belasız inşallah. :)

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Sürekli gittiğim yol. 

Öncelikle söylemek isterim ki yeni otoban(Niğde) dediğiniz on numara yol. 200 ve üzeri gidiyorum geliyorum orada ben ceza da yemedim kalabalık zaten yok keyifli kaymak gibi yol. 

Eski yoldan gideceksiniz öyle söylemişsiniz sorularınıza cevap vereyim: 

Yağ değişimine filan gerek yok, rahatça götürür getirir o km'de araç. Dönünce yaparsınız. 

Mola için şereflikoçhisardakş tüm mekanlar güzel 2 yer var yol içi geçen arkadaş söyledi 3. açılmış ben yeni yoldan gittiğim için görmedim. Rotanıza göre en güzel mola yeri Şereflikoçhisar. 

Tuz gölü için tabela götürür zaten ayrıca eski yoldan gideceğiniz için yanından geçeceksiniz, sıkıntı şu arabayı sağa çekip gidip görebilirsiniz adam gibi bi tesis filan yok orada, Kapadokya'ya giden turistler bile ziyaret listesinden çıkardı orayı çünkü bariyer döşemişler yola araçları sağa çekip bariyerden atlayarak göle inmek tehlikeli olduğu için gitmiyorlar. Siz güneye gittiğiniz için göle uğrama şansınız var çok sıkıntı olmadan. Oraya kavşak filan yapsalar göle giden şekilde daha iyi olur aslında ama yapmıyorlar işte. Giderken uğrayın dönerken değil. 

Evet direkt adana tabelası paralı yola veya yeni otoban diyelim, oraya sokuyor. Konya tabelasına gidin Ankara çıkışında gölbaşına varmadan hemen önce ayrılır böyle yaparsanız Şereflikoçhisar Aksaray üstünden Pozantı ya çıkarsınız. 

Akaryakıtı giderken yola çıkmadan fulleyin, boluyu inince ilk gördüğünüz yerde tekrar fulleyin götürür sabit 120-130 ile gidince. Dönüşte daha çok yakar araç yarım olunca depo gördüğünüz istasyonda fulleyin. 

Pozantıda taşpınarda kaburga yiyin tavsiyedir. Memlekete geceden sonra varacaksam eğer pozantıda demlenir kaburgayı gömerim. Aksi halde gece 12 civarı ya da öncesi memlekette olacaksam kebaba hazırlarım bünyeyi aç kalırım :D

Güzergah iyidir sürekli kullanılan yer basmayacağınız için ceza riski de yok. Ben yeni yoldan gidip geliyorum süreyi 3 saat kısaltıyor bi de basınca 7 buçuk 8 saatte memlekete gidiyorum. Diğer yolda 10-10 buçuk saat sürüyor minimum. En az 15-20 defa gittim geldim 200 ortalamayla ceza filan yemedim hiç. Para verince ceza yazmıyorlar orada :D gerçi temmuz itibariyle hız sınırı da biraz yükseliyor. 

Şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum, kazasız belasız inşallah. :)

Böyle uzun mesajları seviyorum :)

Niğde otobanı evet dediğiniz gibi bomboş, kaymak gibi yol. Ama sıkılıyorum :D Yol boyu, hanım da uyuyor arabada, bomboş bozkırı görmek bir yerden sonra uyku getiriyor. Gerçi Megane ile 180 basıp girdiğim yollarda City 180'de birazcık savruluyor (400 kilo daha hafif) Niğde otobanı hız olarak bana bişey veremiyor mevcut altyapı nedeniyle :D

Şereflikoçhisar o zaman mola yeri olarak kayda geçsin :)

Pozantı kaburga olayını geçen sene de söylemişlerdi. Kebap olayına yetişeceğiz diye yememiştik ama çok pişman oldum (6 saat rötarlı gidince yemek yemeye hiç zaman kalmamıştı, kebap da kalmamıştı :D ). Eğer bu sefer de kebap bizi beklemiyorsa kaburga ezmek elzem sanırım :D

Çok teşekkür ederim tekrar yorum ve iyi dilekler için 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Deniz Kom yazdı:

Niğde otobanı hız olarak bana bişey veremiyor mevcut altyapı nedeniyle :D

Hocam aceleniz yoksa basmayacaksanız girmeyin zaten en son 150 lira yazdı bana orası değer mi aslında değmez ama sırf süreyi kısaltıp basmama imkan veriyor diye razı oluyorum, 3 saatin saatini 50 liraya satıyorlar orada aslında olan bu :)

Ahh hanımlar.. Benim hanım da tam tersi hiç uyumaz, uyu derim sen deli kullanıyorsun uyumam der. Aslında iyi de oluyor muhabbet ediyoruz devamlı. Ama birinde otobanın taa karşı şeridinde 6 şerit öteden gelen tırın ışığını görmüş çarpacak bize diye bağırdı. Hatun ne diyorsun uzakta o dedim sonra bi sessizlik, ardına koptuk gülmekten :D meğerse dalmış gözünü açınca uzaktaki ışığı görmüş :D tırcı da pavyon gibi süslemiş tırı renk renk ışık görsen gülmekten ölürsün hocam :D

Kaburgaya gelince, valla pozantıda yiyin kaburgayı yemediyseniz, havasından mıdır suyundan mıdır orada kaburgadan aldığım lezzeti alamıyorum hiçbir yerde gırtlağına düşkün biri olarak :) Taşpınarı önerme nedenim reklam filan değil yemekleri direkt kendi mandıralarındaki etlerden yapıyorlar sahipleri temiz dürüst adamlar. Ama diğerleri de iyidir. 

Rica ederim ne demek yardımcı olabildiysem ne âlâ, tekrardan hayırlı yolculuklar dilerim.. Araçla gitmek bir tık yorsa da zevkli bence :) Uzun yol seviyorum :)

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
Deniz Kom yazdı:

Ben olsam yağı değiştirmezdim.

Deniz Kom yazdı:

Normal Otoban'dan Ankara'ya gideceğim, oraya kadar sorun yok. Standart Highway molasını vermek elzem. Ankara'da otoban güzergahında nerede durabilirim? Geçen sene hiç mola vermeden Antakya'ya gittiğimde ertesi gün popomu hissetmiyordum. Ankara'da en az yarım saat yürüyebileceğim bir mola istiyorum. 

Ben, gölbaşı ilçe merkezin de mola veriyorum. Adana istikametinden petrollerin arka bahçeleri göle nazır oluyor. Ailecek Çay + Ankara simidi + peynir keyfi yapıyoruz.

Deniz Kom yazdı:

- Tuz Gölü'nü görmek için sapmam gereken bir yer var mı? Yoksa eski otobanda tabelalar beni yönlendirir mi?

Devlet yolundan gitseniz, tuz gölünün önünden geçersiniz.

Deniz Kom yazdı:

Navigasyonda Gölbaşı ilçe girişini işaretleyin sonra mavi tabelayı takip edin.

Yolunuz açık olsun. Uzun yola çıkmadan önce yapılması gerekenler ile ilgili konumuz vardı. Göz gezdirmekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...