İçeriğe Yönlendir

Enjektör Arıza Hata Kodu

Umut Demirkılıç

Recommended Posts

Umut Demirkılıç

Merhaba,1.6 TDC  70.000 km de 2011 model C-Max sahibiyim.(aracı yeni aldım). Aracı alırken Exper aracı cihaza bağladı  3. ve 4. Enjektör hata veriyor enjektörcüye  baktır dedi.Sonrasında aracı  yetkili servise (otokoç) götürdüm.Hem orda genel bakımlarıyla ağır bakımlarını yaptırdım, Cihaza bağladılar 4 enjektörün sökülüp tamir- tadilat yapılması ve  enjektör temizliği yapılması gerektiğini söylediler bunun içinde yaklaşık 8.000 istediler.İlginç olan bir durumda yaklaşık 7 yıl önce araç 25.000 km de iken (40.000 km önce) garanti kapsamında 4 enjektör tamir tadilat ve temizlik işlemi yapılmış aynı yetkili servis tarafından. Biraz araştırdım Orjinal enjektörlerin yenisi  set halinde 8200 tutuyor, tamir ve tadilatı için yetkili servise vereceğim paraya dışarıda orjinalleriyle değişeyim diye düşündüm, hal böyle olunca aracı yetkili servisten çıkartarak özel servise soktum hepsini değişeyim diye. Özel servisteki usta da şunu dedi; sabah çalışırken tek marşda çalışıyor mu? Evet dedim. Yola çıktığında tekleme varmı?, Yok dedim.Çekişten düşüyor mu? Hayır dedim.Ozaman neden kaşınıyorsun kmside 70.000 de, git kardeşim bu dediklerimin birisi olursa gel ozaman bakalım dedi. Sorum şu araç 70.000 km de sadece biraz sesli çalışıyor( hep benzinli araç kullandım) benim farkettiğim hiç bir sıkıntısı yok aracın, cihazın araçta enjektör hatası uyarısı veriyor olması bu enjektörlerin temizliği yada değişimi için yeterli bir uyarı mıdır? Yoksa özel servis ustasının dediği gibi hiç kaşınmaya yım mı?😀

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arıza kodu vermiş mi.  Veriyor mu 

yani arızayı sildikten sonra yine kısa sürede arıza kodu oluşuyor mu ?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Ustanıza pek güvenmeyin. Enjektör işemesi halinde iş piston delinmesine kadar gidebiliyor. Siz eğer tekrar hata kodu verirse onarım/değişim gerekli işlemi yaptırın bence.

Bu arada yetkili servislerin çoğu bu enjektör onarım işlemlerini dışarda yaptırıyor, yani serviste yapılması çok mühim değil. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

70bin km oldukça iddialı, o ayrı konu , sadece 70 binde diye arıza sinyklini vermiş olan parçada değişimden vaxgeçmezdim.

sıfır araba aldık, 100 km de bir arıza oluştu diyelim, yapılmayacak mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Araç gerçekten 70.000’de mi? Bundan emin miyiz? Geçen gün tarcanlarda 70 bin’de bi araba içi tertemiz olmasına rağmen hgs sorgulamada 200.000km üstünde kaydı çıktı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Araç gerçekten 70.000’de mi? Bundan emin miyiz? Geçen gün tarcanlarda 70 bin’de bi araba içi tertemiz olmasına rağmen hgs sorgulamada 200.000km üstünde kaydı çıktı. 

müşterisi satın aldıktan sonra mı götürmüştü yine ikspirtize

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

müşterisi satın aldıktan sonra mı götürmüştü yine ikspirtize

Evet. Araba 70 bin. İçi temizmiş. Ama işgillenmiş. Kurgu mu? Eğer kurgu ise tarcanlar aracın km’si ile oynadı demektir

çünkü hgs sorguda 240 bin km gözüküyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Araba 70 bin. İçi temizmiş. Ama işgillenmiş. Kurgu mu? Eğer kurgu ise tarcanlar aracın km’si ile oynadı demektir

çünkü hgs sorguda 240 bin km gözüküyor 

bilemem, henüz gözümle önce arabayı alıp sonra iksipirde işgillenen görmedim, duymak ta kafi duymadım da , marşa basmadan alan ile çay içtim, mangal başında pazarlığı bitireni biliyorum zira benim O  :rofl:

araba dediğin karşısında çay içerken keyif vermeli

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eğer kurgu ise tarcanlar aracın km’si ile oynadı demektir

bilemem ama olasılık sıralar isek, km si düşürülen alınıp ikspirtiz videosu yapılabilir, o daha basit sanki :mangal: , veya noter kağıdını görelim videodaki aracın felan? olasılık tabii bunlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Hata enjektör için olabilir belki ama kodu ne? Başka yan arıza kodu vs var mı?

Denemesi çok maliyetli değil, enjektörleri söktürün test ettirin iyi bir yerde. Arıza çıkmazsa 200-250 lira civarı bir ücret ödersiniz çıkarsınız.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

benimde aracımda tekleme,duman,çekiş düşüklüğü vardı,enjektörlerle temizlendi,ayarlandı,pulları değişti araca taktıktan sonra tüm sorunlarım ortadan kalktı fakat yokuş çıkarken inanılmaz bir şakırdama vardı,enjektörcüde takıp alel acele çıkmıştım meğersem kodlama yapmak gerekiyormuş,5 dk da kodlama yaptırdıktan sonra şakırdama bitti

Yorum bağlantısı
Umut Demirkılıç
Mehmet Ozyurek yazdı:

Arıza kodu vermiş mi.  Veriyor mu 

yani arızayı sildikten sonra yine kısa sürede arıza kodu oluşuyor mu ?

Merhaba, Araç ekranında veren bir arıza kodu değil, aracı alırken expertize sokmuştum orda kendi cihazlarında veren bir uyarıydı  ,sonrasında da yetkili servise soktum yine cihaza bağladılar aynı hatayı verdi enjektör hatası diye belirtiler sadece cihaza bağlanınca çıkıyor kısacası

Yorum bağlantısı
Umut Demirkılıç
Murat Sahın yazdı:

Ustanıza pek güvenmeyin. Enjektör işemesi halinde iş piston delinmesine kadar gidebiliyor. Siz eğer tekrar hata kodu verirse onarım/değişim gerekli işlemi yaptırın bence.

Bu arada yetkili servislerin çoğu bu enjektör onarım işlemlerini dışarda yaptırıyor, yani serviste yapılması çok mühim değil. 

Evet dediğiniz gibi onlarda söküp ankaraya göndereceğiz dediler kendileri yapıyormuş. Bende tamir ettirmektense değiştireyim yenisiyle diye düşündüm, tabi her kafadan farklı bir ses çıkıyor , İstanbul'da olsa işin ehli bir sürü yer var bir şekilde hallolacak birşey fakat, İstanbul'dan Samsun a yeni taşındım buraya ve esnafına pek ısınamadık doğrusu, güvenilir bir yer bulmak önemli, enjektörleri söktürdükten sonra ustanın artık insafına kalıyorsunuz tabi oda doğru tespit yaptıysa , doğru tespit değilse paranızla rezil oluyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Umut Demirkılıç
Çağlar Bayur yazdı:

70bin km oldukça iddialı, o ayrı konu , sadece 70 binde diye arıza sinyklini vermiş olan parçada değişimden vaxgeçmezdim.

sıfır araba aldık, 100 km de bir arıza oluştu diyelim, yapılmayacak mı?

Aslında vazgeçmişliğim yok fakat şöyle bir durum var, servisin tamir üçretine zaten setini aynı paraya sıfır olarak değiştiriyorsunuz, değiştirmek için gittiğim ustaysa gerek yok dedi😀, sıkıntı ve tereddüt ettiğim durum şu ki, tanımadığın bir ustaya gidip kafama göre servis böyle bir tespit yaptı enjektörleri değiştirelim demek ne kadar mantıklı ? Acaba servis doğru bir tespit yapmamış olabilir mi? Bu sebeple konuyu buraya açtım belki bilgi sahibi yada başından böyle bir sıkıntı geçen olmuştur diye fikir edinmek istedim..

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

3. Sahibiyim ilk sahibin servis kayıtları mevcut zaten, ikinci sahibide öğretmen oda Ordu ili içinde kullanmış ,km sorguları kendini veriyor ,kuşkulanacak bir durım görmedim doğrusu, ,zaten servis 35.000 km'de garanti kapsamından enjektörleri tamir bakım ve temizliğini yaptırmış ilk sahibinde ,servis kaydı mevcut 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...