İçeriğe Yönlendir

Bir Garip Tv Arızası

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhabalar. Olay biraz karışık ancak elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım. Hemen hemen evimde 5 yıldır Türksat Kablo tv kullanıyorum. Apartmanda bulunan kablo tv kutusundan bir kablo ile normal uydudan gelen kabloyu splitter bağalntısı ile eve gönderdik. Evden de kabloyu yine splitter aracılığı ile 2 ye ayırarak mutfağa ve oturma odasına gönderdik. Oturma odasına gelen kabloyu da internet ve tv olmak üzere yine splitter ile 2 ye ayırdık. Şimdi sorunumuza gelirsek eğer. Mutfaktaki tv de yayın yok. Bir anda yayın kesildi. Mutfaktaki tv apartmanın uydusuna bağlıydı. splitterın sat kısmı. Aşağı indiğimde farkettim ki birisi bizim kabloyu almış. ben yeni taktım ancak yine yayın yok. Tv yi servise gönderdim sorun yok dediler. televizyon philips 32 pfs kodlu smart modeli. Acaba ben mi aratamadım kanalları diyorum ancak sanmıyorum internetten defalarca video izledim ve sorun yoktu. Tv hotbird buluyor ancak normal tvlerdeki kanalların içinde olduğu Türksat uydusunu bulamıyor. Oturma odamdaki tv ve internet sorunsuz çalışıyor. 

Acaba mutfaktaki tvde sorun nedir?

4gg6uwm.jpg

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tayfun Aydın yazdı:

Mutfaktaki tv apartmanın uydusuna bağlıydı. splitterın sat kısmı.

dağıtıcı kutuda ki başka bir çıkışı deneyin, bizde hep oluyor, kutuda bozulan çıkışa bağlı olan kat gidip rastgele değiştiriyor, sonra değiştridiği evde yayın kesiliyor

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

dağıtıcı kutuda ki başka bir çıkışı deneyin, bizde hep oluyor, kutuda bozulan çıkışa bağlı olan kat gidip rastgele değiştiriyor, sonra değiştridiği evde yayın kesiliyor

Çağlar hocam 2 girişi denedim olmadı. Başka deneyeyim ama orada olduğunu sanmıyorum. Işık yanan kutuları denedim çünkü. Üste yeni şema ekledim tekrar bakarsanız sevinirim..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tam anlamadım lakin, splitter'da iki yayını nasıl birleştirdiniz de sonra tekrar böldünüz?

Kablo tv bu konularda çok hassas. Mümkünse minimum splitter ve direkt hatla çalıştırın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence bağlantıda sıkıntı var. Uydudan tv ye direk kablo çekin veya mutfak balkonuna bir çanak takın. Tuksat kutusundan da kablo splittersiz salona gitsin. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Tam anlamadım lakin, splitter'da iki yayını nasıl birleştirdiniz de sonra tekrar böldünüz?

Kablo tv bu konularda çok hassas. Mümkünse minimum splitter ve direkt hatla çalıştırın.

Hocam aşağıda 2 kutu var. birisi apartman uydusu diğeri kablotv. ikisinden kablo çekerek splitter da birleştirdik ve o kablo eve gidiyor zaten. Evde de tekrar 2 ye ayırdık. Olayın özü bu aslında ancak uydudan gelen kabloya bağlı olan tv yayın almıyor. direk hat çok zor o zaman mutfaktaki tv yi iptal etmem gerekiyor.

Erhan Doruk yazdı:

Bence bağlantıda sıkıntı var. Uydudan tv ye direk kablo çekin veya mutfak balkonuna bir çanak takın. Tuksat kutusundan da kablo splittersiz salona gitsin. 

Hocam sitede uydu takmak yasak. Apartman uydusu kullanılıyor. Şu var ki evim 8. kat. İstenirse aşağıdan kablo çekilebiliyor ama ciddi maaliyet çıkıyor çünkü apartman uydusunun kutusu bodrum katında. Oradan 8. kata kablo çekilecek ve ciddi zor , dar bir bölmeden...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Başka bir televizyonda deneyin veya televizyonu başka hatta takıp deneyin. Önce sorun tam nerede anlayın sonrası biraz dene yanıl yöntemiyle çıkacak gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam aşağıda 2 kutu var. birisi apartman uydusu diğeri kablotv. ikisinden kablo çekerek splitter da birleştirdik ve o kablo eve gidiyor zaten. Evde de tekrar 2 ye ayırdık. Olayın özü bu aslında ancak uydudan gelen kabloya bağlı olan tv yayın almıyor. direk hat çok zor o zaman mutfaktaki tv yi iptal etmem gerekiyor.

Hocam sitede uydu takmak yasak. Apartman uydusu kullanılıyor. Şu var ki evim 8. kat. İstenirse aşağıdan kablo çekilebiliyor ama ciddi maaliyet çıkıyor çünkü apartman uydusunun kutusu bodrum katında. Oradan 8. kata kablo çekilecek ve ciddi zor , dar bir bölmeden...

Wifiden çalışan uydu al, Hiç kabloyla filan uğraşma.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Eğer tek kabloyu ikiye bölerseniz(ana çıkıştan sonra arada) iki tarafta aynı anda sinyal alamazsınız. 

Kablo tv biraz daha farklıdır. Normal uydu için mesela; salonda yatay frekansta olan kanal varsa diğer tarafta dikey frekansı açamazsınız. En iyi ihtimalle orada da yatay olan frekans alır. Burada da sinyalin kuvveti ile ilgili. Yani sinyal çok düşerse iki tarafta yatay olsa dahi yetmeyebiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tayfun Aydın yazdı:

uydudan gelen kabloya bağlı olan tv yayın almıyor.

uydu kutusu (ana kutu) dan size gelen hatta sorun var, kutu sağlam ise öyle anlıyor, ancak işin başlangıcında siz aşağı inince sizin kabloyu sökülü buldunuz doğru mu anladım?

vesile ile şemadeki şekilde bugüne kadar nasıl çalıştı o mucize? tek kablodan 2 yayın mı geçiyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Tvyi fabrika ayarlarına döndürdün hocam öncelikle. Sonra tvyi aşağı götürme imkanınız varsa direkt kablonun olduğu yerden bağlayın yayın varsa demek ki sorun üst kısımlardadır. Bu şekilde splitterdan da denersiniz sonra bir üste çıkarsınız. Bu şekilde sorunu çözeceğinizi umuyorum 😊

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Splitterler sıkıntı çıkartır. Ben yıllar önce denemiştim, Türksat yayınını splitterle 2 ye bölmüştüm 2 uydu aynı anda çalışmamıştı, sadece 1-2 kanalı aynı anda açarsak gösteriyordu. Sen evin içinde splitterden ayırdığında -sanıyorum ki- Türksatı da 2 ye bölmüş oluyorsun: 1 salona 1 mutfağa, salonda İzlemesen bile tv ye girişi var. Bence en basiti, mutfak-salon diye ayırdığın splitterden salon bağlantısını sök, mutfaktakini öyle dene.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Eğer tek kabloyu ikiye bölerseniz(ana çıkıştan sonra arada) iki tarafta aynı anda sinyal alamazsınız. 

Kablo tv biraz daha farklıdır. Normal uydu için mesela; salonda yatay frekansta olan kanal varsa diğer tarafta dikey frekansı açamazsınız. En iyi ihtimalle orada da yatay olan frekans alır. Burada da sinyalin kuvveti ile ilgili. Yani sinyal çok düşerse iki tarafta yatay olsa dahi yetmeyebiliyor

Like.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bizim evde 3 tv ve 1 modem var. Splitter'lar yüzünden internet çok kötüydü, kutudan sıfır hat çektirip modem ve 1 tv'yi ayırdım, şu an canavar.

Dediğim gibi, splitter'lar işi çok bozuyor. Maksimum 2 cihaza bölün kablotv'yi.

Dip not: Splitter varken sinyal seviyem en iyi ihtimalle %70'i geçmiyor, internet yavaşlıyor, tv donuyordu. Sıfır çekim sonrası sinyal %88 (maksimum değermiş) oldu ve tüm problemlerim düzeldi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ayni uydu kablosundan iki tane farkli uydu yani Hotbird / Türksat geliyorsa, bu noktada Türksat icin Diseqc ayari yapmak gerekmez mi? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Tv8 fox gibi kanalları göstermiyordu bulamıyorduda. Kabloyu değiştim düzeldi, kabloyla ilgili bir sıkıntı olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Tahir İlter yazdı:

Başka bir televizyonda deneyin veya televizyonu başka hatta takıp deneyin. Önce sorun tam nerede anlayın sonrası biraz dene yanıl yöntemiyle çıkacak gibi

Hocam tv de sorun yok. Garantiye gitti geldi. Olay ya aşağıdaki kutuda ya da benim evdeki kabloda...

Erhan Doruk yazdı:

Wifiden çalışan uydu al, Hiç kabloyla filan uğraşma.  

Çözemezsem olay oraya doğru gidecek sanırım :(

Ü.Emre Kartal yazdı:

Hocam tek kablo ancak aşağıda uydu ile kablo tv yi splitter ile birleştirdik zaten. Yani yukarı çıkan kablonun içeriğinde hem kablotv hem apartman uydusu var. Ama şu var ki mutfak sinyali gerçekten üst düzey değil..

Çağlar Bayur yazdı:

uydu kutusu (ana kutu) dan size gelen hatta sorun var, kutu sağlam ise öyle anlıyor, ancak işin başlangıcında siz aşağı inince sizin kabloyu sökülü buldunuz doğru mu anladım?

vesile ile şemadeki şekilde bugüne kadar nasıl çalıştı o mucize? tek kablodan 2 yayın mı geçiyor

Çağlar hocam 5 senedir sorunsuz kullandığımı tv tamircisi arkadaşa da söyledim. O da çok şaşırdı. Aşağıdan kabloları birleştirip evde tekrar ayırdık splitter aracılığı ile diye anlattım ana bunca yıldır uğraşırım ilk defa gördüm dedi..

Ahmet Çalışkan yazdı:

Sorun çözülmezse Tv Box lardan alın. Alternatif.

Hocam tv box aklımda ancak internet falan bir çok kanalda kablotv ye çok alıştık. Mutfaktaki tv olmazsa tek çözüm de tv box gibi duruyor..

Mustafa Karaca yazdı:

Tvyi fabrika ayarlarına döndürdün hocam öncelikle. Sonra tvyi aşağı götürme imkanınız varsa direkt kablonun olduğu yerden bağlayın yayın varsa demek ki sorun üst kısımlardadır. Bu şekilde splitterdan da denersiniz sonra bir üste çıkarsınız. Bu şekilde sorunu çözeceğinizi umuyorum 😊

Hocam fabrika ayarlarına döndürmedim. onu deneyeyim. Aşağı değil ama aşağıdan gelen kabloya direk bağladık. Önce bulamadı sonradan kablo tv kanallarını buldu sadece ancak kutu bağlı olmadığı için açmadı. Dediğiniz gibi bunları deneyeyim..

Önder Özcan yazdı:

Splitterler sıkıntı çıkartır. Ben yıllar önce denemiştim, Türksat yayınını splitterle 2 ye bölmüştüm 2 uydu aynı anda çalışmamıştı, sadece 1-2 kanalı aynı anda açarsak gösteriyordu. Sen evin içinde splitterden ayırdığında -sanıyorum ki- Türksatı da 2 ye bölmüş oluyorsun: 1 salona 1 mutfağa, salonda İzlemesen bile tv ye girişi var. Bence en basiti, mutfak-salon diye ayırdığın splitterden salon bağlantısını sök, mutfaktakini öyle dene.

Like.

Hocam biz kablotv yi 2 ye bölmedik. Önce aşağıda kutulardan gelen 2 kabloyu splitter de birleştirdik. Yani tek kablo geliyor eve ama türksat ile apartman uydusu birleşik bir şekilde geliyor. evde tekrar 2 ye ayrılıyor.

Sani Gerşon yazdı:

Bizim evde 3 tv ve 1 modem var. Splitter'lar yüzünden internet çok kötüydü, kutudan sıfır hat çektirip modem ve 1 tv'yi ayırdım, şu an canavar.

Dediğim gibi, splitter'lar işi çok bozuyor. Maksimum 2 cihaza bölün kablotv'yi.

Dip not: Splitter varken sinyal seviyem en iyi ihtimalle %70'i geçmiyor, internet yavaşlıyor, tv donuyordu. Sıfır çekim sonrası sinyal %88 (maksimum değermiş) oldu ve tüm problemlerim düzeldi.

Hocam dediğiniz gibi aslında sinyal kalitesi düşüktü ancak 5 yıldır sorunsuz kullanıyorduk. Özellikle fox ve tv8 gibi kanallar zor açıyordu. Sıfırdan kablo çekimi benim için çok zor dediğim gibi ev 8. katta ve ciddi bir meblağ çıkıyor. Hadi o önemli değil desem evde tadilat yaptırdım ve kablonun benim eve girmesi için alçıların falan kırılması gerekiyor. Zaten bunlarla uğraşmamak için kablo tv almıştım. Dediğiniz olay aslında en temiz olay katılıyorum ancak imkanlar...

Mustafa Yenigün yazdı:

Ayni uydu kablosundan iki tane farkli uydu yani Hotbird / Türksat geliyorsa, bu noktada Türksat icin Diseqc ayari yapmak gerekmez mi? 

Hocam desqc ayarını birden fazla uydu ayarında tutuyorum çünkü internette de apartman uydusu varsa böyle yapın diyor. 3. LNB de hotbird buldu. 1. 2. ve 4. LNB  lerde birşey bulamıyor. Hotbird ü buluyorsa aslında biraz olsun sinyal yok mu?

Mustafa Şahin2 yazdı:

Tv8 fox gibi kanalları göstermiyordu bulamıyorduda. Kabloyu değiştim düzeldi, kabloyla ilgili bir sıkıntı olabilir

Hocam aynı durum vardı ancak diğer kanallar yetiyordu işin açıkçası ve 5 yıldır bu şekilde kullanıyorduk zaten.. Kabloyu değiştirdim yine olmadı. Tv için gelen arkadaş düz bağladı yine bulamadı ancak bu denemeleriniz tabi aşağıdaki benim kabloyu sökmüş olmalarından habersizdi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tayfun Aydın yazdı:

...

Hocam biz kablotv yi 2 ye bölmedik. Önce aşağıda kutulardan gelen 2 kabloyu splitter de birleştirdik. Yani tek kablo geliyor eve ama türksat ile apartman uydusu birleşik bir şekilde geliyor. evde tekrar 2 ye ayrılıyor.

...

Ben konuyu gayet iyi anladım, kablo tv yi 2 ye bölmüşsünüz demedim, bir şekilde salona da türksat gidiyor dedim. Mutfaktaki türksatı zayıflatıyor. Aşağıda splitterle birleştirdik demiştiniz, splitter değil de diseqc ile birleştirp evin içinde (sanırım) -yaptığınız gibi-  splitterle  ayrılması gerekmiyor mu? İfade ederken mi ikisi de splitter yazıldı acaba?

Kısaca özet: Sadece mutfağa vermek istediğiniz türksat, splitter sayesinde kablo tvyi ileten kablodan salona da gidiyor ve sinyal iyice zayıflıyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tayfun Aydın

Arkadaşlar merhabalar konuyu çözdük. Öncelikle komşuluk önemli. Aşağıda kablo tv ile apartmanın antenini birleştirdiğimi splittera bakmaya gittim. Bodrum katında. Aaaa bir baktım ki benim apartmandan gelen kabloyu birileri almış. O kısım boş. Şok oldum tabi. Yani kim yapar ki böyle bir şeyi. Gittim 1 m kadar kablo alıp taktım. Yukarıdaki kablomu da ne olur ne olmaz diye yenilemiştim zaten. Mutfaktaki televizyonumu da fabrika ayarlarına döndürüm yeniden kurdum. Uydu taraması yaptırdım. Kanalların hepsi geldi çok şükür. Sıkıntı kalmadı. 

Şu anda hem kablo tv yi hem de uyduyu hem de internetimi 3 splitter yardımı ile çok güzel kullanıyorum. Bu sistemi düşünenler için de örnek olabilir sistemi tekrar anlatayım. 

Bodrum katındaki kablo tv kutusundan ve apartman uydusu kutusundan aldığımız kabloları splitterda birleştirdik ve eve gönderdik. Evde de bu kabloları yine splitter yardımıyla 2 ye ayırdık. Sattan çıkan kabloyu mutfağa, diğerini oturma odasına gönderdik. Oturma odasına geleni tekrar splitter ile 2 ye ayırıp birini televizyona diğerini internete verdik. Böylece mutfaktaki apartman uydusu, oturma odasındaki kablo tv  ve internet oldu. 

Teşekkürler arkadaşlar, sorun çözüldü...

@Önder Özcan @Mustafa Şahin2 @Mustafa Yenigün @Sani Gerşon @Mustafa Karaca  @Ahmet Çalışkan @Çağlar Bayur @Ü.Emre Kartal @Erhan Doruk

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...