İçeriğe Yönlendir

1.6 Ecotec Tekleme Bobin mi gitti?

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş
(düzenlendi)

Aracımda çok hafif tekleme vardı bir süredir fakat hem çok hafif hem de vaktim olmadığı için sanayiye gitmedim. Geçenlerde Diyarbakır'dan Kayseri'ye gelirken Sarız civarında rampada tekleme daha da arttı ve motor arıza ışığı yandı hemen yolda kontrol ettim 2.silindir tekleme diyordu. Bu teklemeyi benzinde yapmıyordu  sadece lpgde vardı önceden fakat o gün tekleme başlayınca benzine aldığımda dahi düzelmedi sonra rampa bitince düzeldi?  Lpg sisteminde de bir arıza olup olmadığına  emin olamıyordum çünkü bobin arızasında benzinde kendini pek belli etmezken lpgde çok belli ediyordu ki daha önce de başıma gelmişti.

Bobin gitmiş mi? 2 ve 3. silindir ateşleme mi kaçırıyor? 1 ve 4de öyle beyazımsı bir leke yokken 2 ve 3. bobinde var

Bu arada arabada LTFT değeri genelde +%5-10 arası. Hafiften fakir. Bir süre benzinde sürünce sıfırlanıyor hatta eksiye düşüyor

https://imgyukle.com/f/2022/06/23/VjVm26.jpg
https://imgyukle.com/f/2022/06/23/VjVBl0.jpg
https://imgyukle.com/f/2022/06/23/VjVGOx.jpg
https://imgyukle.com/f/2022/06/23/VjVDRv.jpg

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bir takım buji ve bobin yazmış bu araba.

Bobin değişeli 60.000 i geçti. LPG bobinin ömrünü kısalttığı için 60k sanırım aşırı anormal değil fakat bujiler 15 bin kmlik 2021 temmuzda değişmiştim. Bujilerin de mi zamanı gelmiş hocam

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu senin subablarınmı yandı yoksa. 

Bu da benim eski buji . 45000 km önce değiştim. 

AM-JKLUBM3mfyPJXdVEMXyeetfxA4l2nd7x_tEE2

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

56 bin km de ilk bobin 57 bin km sonra ikinci bobin takımını değiştirdim 😊

Tekleme varsa bobin. Hata kaydı verdi ama LPG benzin ayirdini bir türlü yapamadım risk aldım bobin değiştirdim sorun yok şükür 😊 1100 liracık işçilik benden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ali Darbaz yazdı:

45000 km önce değiştim. 

Değişimi gelmiş, ben 15 binde bakım yapıp 25-30 binde değiştirim bujileri.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Değişimi gelmiş, ben 15 binde bakım yapıp 25-30 binde değiştirim bujileri.

Yanlış hesaplamışım. Sadece 37000 km olmuş. 

El kitabına göre her 150 bin kmde bir bujileri kontrol edin diyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

Yanlış hesaplamışım. Sadece 37000 km olmuş. 

El kitabına göre her 150 bin kmde bir bujileri kontrol edin diyor. 

Hangi bujiymiş o 150bin km gidebilen?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Evet çok yüksek km, bir yanlışlık var hele ki lpg li kullanımda

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Evet çok yüksek km, bir yanlışlık var hele ki lpg li kullanımda

başka bir kaynaktan tekrar baktım.  4 yılda veya 60 bin km de bir demiş. İlginç başka bir sitedeki el kitabında 157 bin km diyor .

AM-JKLXXqsCseQGFnGSs_ZvFEy9BKREQItWGvbHv

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

yahu senin subablarınmı yandı yoksa. 

Bu da benim eski buji . 45000 km önce değiştim. 

AM-JKLUBM3mfyPJXdVEMXyeetfxA4l2nd7x_tEE2

Aman Ali abi sübap deme 😁 Sübap olsa özellikle soğuk motorda tekleme olur ısınınca düzelir diye biliyorum. Bende öyle bir şey yok aksine sanki çok yüklenince ısındıkça tekleme başlıyor sanki rampadan dolayı böyle bir yorum yaptım 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Aman Ali abi sübap deme 😁 Sübap olsa özellikle soğuk motorda tekleme olur ısınınca düzelir diye biliyorum. Bende öyle bir şey yok aksine sanki çok yüklenince ısındıkça tekleme başlıyor sanki rampadan dolayı böyle bir yorum yaptım 

Ooo senin ateşleme sıkıtın var. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ali Darbaz yazdı:

başka bir kaynaktan tekrar baktım.  4 yılda veya 60 bin km de bir demiş. İlginç başka bir sitedeki el kitabında 157 bin km diyor .

Euro 4 se motor 2 yıl yada 30 bin km diyor bak bide...

Buji değişiminin zararı olmaz faydası olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Behlül Baş yazdı:

Bence Ateşleme arızası 

Daha önce başımıza gelmişti. Araç sadece LPG de tekleme yapıyordu. (Motor yapıldıktan 1-2 ay sonra) Benzinde herhangi bir sorun yoktu. Bir kaç yer gezdim. LPG enjektörü arızalı diyen bile oldu. En son gittiğim LPG servisi ateşleme arızalarını LPG de daha erken ve belirgin bir şekilde hissederdin demişti. 

Motor yapılınca bujiler de değişmişti (Bujiler En fazla 500-600 km kullanılmıştı.)

Buji ve buji kablosu değişimi yapılınca sorun çözülmüştü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...