İçeriğe Yönlendir

Yaralamalı Kaza ve Kasko Durumu

Murat Kırmızı

Recommended Posts

Murat Kırmızı

Merhabalar.

Yaklaşık 1 ay önce akşam saatlerinde evimin önünde bir kaza yaptım arkadaşlar. Tek şerit gidiş geliş cadde üzerinde U dönüşü yapmamam gerekli iken  U dönüşü yapabileceğim en yakın mesafe yaklaşık 2 km ötede olduğu için (bu bahaneye sığınmıyorum tabi ki) sinyal verip yolun karşısına park etmek istedim. Dikkatliyim pinpirikliyimdir. Bugüne kadar 15 yıldır hiç kazam yoktu ama bir anlık dikkatsizlik diyelim artık olabiliyormuş. Ben tam dönerken arkadan gelen bir motorcu  duramamış ve frene basınca düşüp ayağında kırık oluşmuş 2. dereceden. Arkadaşta yemek kuryesi hızlıydı ama yine bu bahane değil çünkü U dönüşü yapmamam gerekliydi.

Neyse konu tabi ki uzlaştırmada çözülemedi, karşı taraf uzlaşmak istemedi. İş mahkemeye taşındı. Ben konuya çok yabancıyım. Maddi manevi neler isterler ve benim kaskom bunları karşılar mı ? Yani korkuyorum büyük bir meblağ çıkmasından çünkü karşılayabilecek durumum da yok. Ayrıca avukat tutmalı mıyım bende ? Trafik beni tam kusurlu buldu doğal olarak, avukat bir şeyi değiştirir mi merak ediyorum. Ayrıca aracımın arka tamponunda çok küçük bir hasar oluştu çünkü kurye arkadaş bana çarpmadı. Düştükten sonra motor tamponuma vurmuş yani direkt vurma da yok. Fotoğrafı ekleyeceğim zaten. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

E devlette çıkan kaskomun detayı. Bu arada kaskom Allianz Sigorta

5dtijn8.jpg

Bu da kaza sonrası oluşan durum.

h6ye3sb.jpeg

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun.

Benzer bir kazayı 3 sene önce kardeşim geçirdi. Bacağı kırıldı, derin kesinler nedeniyle de 105 dikiş atıldı. 

Karşı tarafın sigortadan yüklü bir tazmin hakkı var. Bunu belirleyecek kısım ise hastane. Sigortanın istediği belgelerden biri karşı tarafın özürlülük oranın belirlenmesi. Ona göre ödeme alınacak. 2019 yılında kardeşim yaklaşık 200 bin lira kadar bir ödeme almıştı. 

Öncelikle kuryenin belgelerinin tam olduğundan emin olun. Etraf para koparmaya çalışan kuryelerle dolu. Kurumsal bir kuryeye benziyor olsa da Afgan, Özbek kuryeler sahte belgelerle çalışıyor. 

Kendinize de bir avukat tutun. Siz tam kusurlusunuz, Sigorta bu parayı sizden tazmin etme yoluna da gidebilir o kısımlara hakim değilim. Ama emin olduğum taraf, kuryenin sigortadan yüklü bir ödeme alacağı. Karşı taraf ikinci davayı da açacaktır. Psikolojik, fizyolojik ve ekonomik yıpranmadan ötürü. O kısımda avukat işinize yarayacak. İlk kısım (sigorta ve kusur) orada yapabileceğiniz bir şey yok. Orası Allianz sigortanın işi. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

manevi tazminat klozunuz var görünüyor bence bu limitler dahilinde ek ödeme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Sigorta firmasının ödemede sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum, benim yaptığım kazada iş görememezlik ödemesini ben cepten ödemiştim sgkya, artık onuda sigorta şirketi karşılıyormuş. İş gücü kaybı var mıdır diye adli tıbba gidip gelecekler en az 4 sene sürer mahkeme 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Arkadaşım da bir kurye kazasına karşıtı direkt para ile çözmüşlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Mehmet Cihat yazdı:

manevi tazminat klozunuz var görünüyor bence bu limitler dahilinde ek ödeme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Sigorta firmasının ödemede sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum, benim yaptığım kazada iş görememezlik ödemesini ben cepten ödemiştim sgkya, artık onuda sigorta şirketi karşılıyormuş. İş gücü kaybı var mıdır diye adli tıbba gidip gelecekler en az 4 sene sürer mahkeme 

Artık o kadar sürmüyor. Pandemi patlamasaydı kardeşiminki 8 ay sürecekti, 18 ayda sonuçlandı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Murat Hocam. 

Trafik sigortanız bu kaza sonucunda motorcuya 500 bin liraya kadar bedeni hasarları ödeyecek. 

Bu yetmez ise kaskonuz da 150 bin lira ödeyecek.. 

Tedavi masraflarından size sıkıntı gelmez. 

Sürekli sakat kalırsa sakat kalanın gelir durumu yaşı işi vb etkenler belirleyici olur. 

İş durması, iş kaybı gelir kaybı vs talep eder ve hak ederse sıkıntıya gireceksin.

Bu konularda bir şekilde anlaşmaya bak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Geçmiş olsun. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

İş durması, iş kaybı gelir kaybı vs talep eder ve hak ederse

@Mehmet Ozyurek teminatlar dahilinde bunları trafik ve, veya kasko karşılamaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kim kime 500 bin tlk tazminat ödüyor? bizim iş yerinde çalışan bir arkadaşa, iş yerine gelirken, ters yönden gelip kafadan çarptılar.  araçta sıkışınca, ayağında çok ciddi hasar oluştu. iki tane amleliyat oldu 6 ay evde yattı vs. aldığı tazminat çarpan asli kusurlu olmasına rağmen ve ayrıca bilikişi raporuna rağmen komik derecede düşüktü. bence iyi araştırmak lazım. sağlam avukat gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Doğan Arşiray yazdı:

kim kime 500 bin tlk tazminat ödüyor? bizim iş yerinde çalışan bir arkadaşa, iş yerine gelirken, ters yönden gelip kafadan çarptılar.  araçta sıkışınca, ayağında çok ciddi hasar oluştu. iki tane amleliyat oldu 6 ay evde yattı vs. aldığı tazminat çarpan asli kusurlu olmasına rağmen ve ayrıca bilikişi raporuna rağmen komik derecede düşüktü. bence iyi araştırmak lazım. sağlam avukat gerekli.

Sigorta kardeşime ilk başta 40 bin teklif etmişti. Süreci iyi takip etmek gerekiyor. O zaman alabileceği en yüksek rakamı almıştı uğraşınca. Kesinlikle iyi avukat şart. Her iki taraf için de. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle çok geçmiş olsun. Hatanızın farkında olmak, büyük bi erdemliktir. 

Emmi her şeyi paylaşmış. İş mahkemeye taşınmışsa bence de bi avukata danışılabilir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun Murat Hocam. 

Trafik sigortanız bu kaza sonucunda motorcuya 500 bin liraya kadar bedeni hasarları ödeyecek. 

Bu yetmez ise kaskonuz da 150 bin lira ödeyecek.. 

Tedavi masraflarından size sıkıntı gelmez. 

Sürekli sakat kalırsa sakat kalanın gelir durumu yaşı işi vb etkenler belirleyici olur. 

İş durması, iş kaybı gelir kaybı vs talep eder ve hak ederse sıkıntıya gireceksin.

Bu konularda bir şekilde anlaşmaya bak. 

Genç bir arkadaş ve sürekli sakatlık durumu yok Allaha şükür. Tabi 1,5 2 aylık bir çalışamama durumu var. platin vs de takılmadı hayatında hep üstünde olacak şekilde. Umarım da bir an önce tamamen iyileşir. İş durması iş kaybı gibi bir talebi olursa ne kadar olur acaba. Arkadaşların söyledikleri miktarlar ürkütücü görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Murat Kırmızı yazdı:

Genç bir arkadaş ve sürekli sakatlık durumu yok Allaha şükür. Tabi 1,5 2 aylık bir çalışamama durumu var. platin vs de takılmadı hayatında hep üstünde olacak şekilde. Umarım da bir an önce tamamen iyileşir. İş durması iş kaybı gibi bir talebi olursa ne kadar olur acaba. Arkadaşların söyledikleri miktarlar ürkütücü görünüyor. 

Son aldığı maaş üzerinden doktor raporuyla hesaplanıyor. Kardeşim askerden döndüğü için asgari ücret üzerinden hesaplamışlardı. İyileşme ve fizyoterapi için doktor raporunda belirlenen süre önemli. Kaza sonrası düzenlenecek iş görmezlik oranı da kriter. Siz yine de bir avukat ile görüşün. Çünkü böyle kaza durumlarında karşı taraf mahkeme sonuçlanana kadar bir mal varlığınıza haciz veya tedbir de koydurabiliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı

Evet bir avukattan yardım almamız elzem oldu yazılanlardan öğrendiğim kadarıyla.

İşin manevi tazminat kısmında da takıldım biraz. Mehmet ağabeyin dediği iş durması iş kaybı ile ilgili talepleri benim kaskomun kaza başına manevi tazminat kısmından karşılanmaz mı acaba ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Macit Aliyev yazdı:

Geçmiş olsun. 

@Mehmet Ozyurek teminatlar dahilinde bunları trafik ve, veya kasko karşılamaz mı?

Manevi tazminatı trafik sigortası ödemez.. gelir kaybı dolaylı hasardır trafik ve kasko ikisi de ödemez.  

Murat Kırmızı yazdı:

İş durması iş kaybı gibi bir talebi olursa ne kadar olur acaba. Arkadaşların söyledikleri miktarlar ürkütücü görünüyor. 

İspat edeceği son aylık gelirine göre hesaplanır. pek bişey çıkacağını sanmam.. 

Ancak vicdani olarak; ev geçindiren biriyse, 3 ay yatarsa perişan olurlar. Bence ilgilen. 

Murat Kırmızı yazdı:

İşin manevi tazminat kısmında da takıldım biraz. 

Manevi tazminattan bir şey çıkmaz.. 

Ben motor sürücüsüydüm, bu kaza sonrasında motordan korkar oldum vs diyecek tazminat talep edecek. Kazanacak.. 

Kazanırsa kaskon ödeyecek.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı
Mehmet Ozyurek yazdı:

İspat edeceği son aylık gelirine göre hesaplanır. pek bişey çıkacağını sanmam.. 

Ancak vicdani olarak; ev geçindiren biriyse, 3 ay yatarsa perişan olurlar. Bence ilgilen. 

Anladım abi. Karşı taraf bekar bir arkadaş. Temmuz sonu düğünü var. Kaza nedeniyle 1 ay ertelemek zorunda kaldılar. İlla ki maddi sıkıntı yaşamıştır dolayısıyla. 

Teşekkür ederim bu arada. Bütün sorularıma cevap alabildim. Kaskonun neyi karşılayıp neyde beni yalnız bırakacağından şüpheliydim ama iyi ki kasko yaptırmışım diyorum şimdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Kırmızı yazdı:

Teşekkür ederim bu arada. Bütün sorularıma cevap alabildim. Kaskonun neyi karşılayıp neyde beni yalnız bırakacağından şüpheliydim ama iyi ki kasko yaptırmışım diyorum şimdi. 

Kaskonda ihtiyari mali mesuliyeti biraz yüksek al ve kombine al. 

İhtiyari mali mesuliyetin 450 bin lira görünüyor ancak aslında daha çok 150 bin lira.. Hatta şimdi yükselttirebiliyorsan yükselttir. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Manevi tazminatı trafik sigortası ödemez.. gelir kaybı dolaylı hasardır trafik ve kasko ikisi de ödemez. 

8 de 8 ağır kusur olunca ödeme oluyor mu ?
Kırmızı ışık, alkollü araç, ter şerit falan gibi. Bir ara ödenmiyor diye birşey duymuştun aslı var mı ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Kırmızı yazdı:

Temmuz sonu düğünü var. Kaza nedeniyle 1 ay ertelemek zorunda kaldılar.

Düğünü karşılamanı istemişler. Tamam diyorsan, imza altına al, bitir bu işi derim. avukat vasıtası ile...

Hamit inan yazdı:

Kırmızı ışık, alkollü araç, ter şerit falan gibi. Bir ara ödenmiyor diye birşey duymuştun aslı var mı ?

Alkol trafikten men sebebi ama. Diğerleri farklı sanki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Yok hiç bir şartta ödemez. 

Sigorta rücu edip etmeyeceğine bakmaz. Teminat dışı ise ödemez.. Nasıl olsa rücu edeceğim diye de işlem yapmaz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Asli kusur olması için motorcunun mesela takip mesafesi bırakmış olması gerekmezmi? Yaralanmış olması haklı kılarmı? Yaralanmasaydı ne olacaktı vsvsvs. illaki hukuksal bir bakış açısı lazım bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Bu sorun biraz karışık.. 

Kırmızı ışıkta geçtin.. kusurlu olarak birine çarptın.. Trafik sigortan ve kaskon çalışır.. Trafik sigortan karşıyı, kaskon senin aracını öder. 

Alkollüsün. Kırmızı ışıkta geçtin.. kusurlu olarak birine çarptın.. Trafik sigortan çalışır.. Trafik sigortan karşıyı öder, ödediği parayı tekrar sana rücu eder. geri alır. kaskon çalışmaz. 

Ters şerit. Kırmızı ışıkla aynı.. 

Özetle: trafik sigortan sen kusurluysan çalışır zaten ve araç kullanmaya mani bir durumun yoksa sana rücu etmez. 

Kaskon, araç kullanmaya mani bir durumun yoksa (alkol, ehliyetsizlik vs), kusurlu kusursuz her halukarda çalışır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaskon, araç kullanmaya mani bir durumun yoksa (alkol, ehliyetsizlik vs), kusurlu kusursuz her halukarda çalışır. 

Çalışmasaydı kimse yaptırmazdı zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

Asli kusur olması için motorcunun mesela takip mesafesi bırakmış olması gerekmezmi? Yaralanmış olması haklı kılarmı? Yaralanmasaydı ne olacaktı vsvsvs. illaki hukuksal bir bakış açısı lazım bence.

Bu kaza aslında karışık biraz.. Motorcu çarpıp düşümemiş, düşüp çarpmış. Yani çarpışma sonucu yaralanmamış. Evet sebebiyet var ancak, ciddi bir kaza olsa, dava konusu yapılabilirdi. 

Ayrıca senin dediğin gibi, arkadan çarpma da söz konusu. 

Polis tutanağı vardır bu kazada. tutanağa ne yazdılar merak ediyorum doğrusu 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu kaza aslında karışık biraz.. Motorcu çarpıp düşümemiş, düşüp çarpmış. Yani çarpışma sonucu yaralanmamış. Evet sebebiyet var ancak, ciddi bir kaza olsa, dava konusu yapılabilirdi. 

Ayrıca senin dediğin gibi, arkadan çarpma da söz konusu. 

Polis tutanağı vardır bu kazada. tutanağa ne yazdılar merak ediyorum doğrusu 

Malesef öyle. Yani mesela bir kamera kaydı yoksa, ben geri geri çıkan bir aracın altına yatsam, bakmadı desem, ezilmiş numarası yapmış olsam zaten, 3 senedir çatlak olan burnumu bedava estetik yaptırabilirmiyim? velassıl kelam ,uyduruyorum şimdi. Öyledir diye demedim ama, etraf fırsatçı dolu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

Malesef öyle. Yani mesela bir kamera kaydı yoksa, ben geri geri çıkan bir aracın altına yatsam, bakmadı desem, ezilmiş numarası yapmış olsam zaten, 3 senedir çatlak olan burnumu bedava estetik yaptırabilirmiyim? velassıl kelam ,uyduruyorum şimdi. Öyledir diye demedim ama, etraf fırsatçı dolu.

Bunu kasıtlı yapan çok var :) 

Meşhurdur videoları :)

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...