İçeriğe Yönlendir

Tezsiz Yüksek Lisans Yapmak

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhaba arkadaşlar.

Tezsiz yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.

Nereden başlamalıyım? Nereyi takip etmeliyim başvurular için?

AÖF Sosyoloji mezunuyum. Hangi alanlarda yapabileceğimi net olarak nerden öğrenebilirim?

Uzaktan olacak diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Herhangi bir devam zorunluluğu vs yok sanırım değil mi?

Ön başvuruyla mı alınıyor? Diploma notuna göre sıralama yapılır diye düşünüyorum, formasyondaki gibi ama...

Bu konularda bilgi sahibi arkadaşlar aydınlatabilirse sevinirim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Merhaba şuanda doktorasını bitirmeye yaklaşan biri olarak anlatayım size. Merak ettiklerinizi de ayrıca yanıtlamaya çalışırız 🙂

Tezsiz yüksek lisansta diploma puanınız baz alınır. Tabi diploma notunuz 100 üzerinden dönüşümü yapılmamış ise sonradan hazırlanan bir dönüştürme tablosu ile yapılır. Tabi kendi üniversitenizin yapması avantaj sağlar. 

Tezssiz yüksek lisansta uzaktan olmak zorunda değil, bölüme göre değişebiliyor. 

Hangi üniversiteye başvuracaksanız o üniversitenin sosyal bilimler enstitüsü sayfasına ulaşın. Orada bölümler, o bölümlerin kontenjanı, hangi bölüm mezunlarının başvuracağı vs vs yazar. Diploma notunuzla sıralamaya girersiniz. Tezsiz olduğu için mülakat yoktur muhtemelen. Yedekte kalırsanız kayıt yapmayanları takip etmeniz lazım. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

Neden tezsiz? 

Tez yazmamak için? 😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Göktürk yazdı:

boşline olur o yüksek lisans.

ileride akademisyen olmayı düşünmüyorsa fazla kasmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdoğan Temur yazdı:

ileride akademisyen olmayı düşünmüyorsa fazla kasmamak lazım.

Hiç alakası yok

Koray Demir yazdı:

Tezsiz yüksek lisansın çıkarılma sebebi ne acaba?

Tasvip etmemekle birlikte Ahmet Yesevi’ nin uzaktan eğitim programlarını takip edin.

https://oys.yesevi.edu.tr/basvuru_info

Çoğu öğrenci tezi hafife alır ve orda atılır. Özel okullar hızlı mezun vermek için tezsiz ile cazibe yaratır. Çoğu da paralıdır.. parayı veren düdüğü çalar algısı vardır. Sorun yök ün 3 sene kuralıdır. Bu nedenle her dönem 2 ders alayım deyip sınıfta kalamaz hoca da geçirmek zorunda gibi olur çünkü para boşa gidecektir vs. Kaldırılmalı.

Herkesin yüksek lisans yapmadına gerek yok. İçi boşaltılmamalı… 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Emre Bey nerelere bakmaniz gerektigini anlatmis, uzerine benim bir diyecegim yok.

Ancak yapabiliyorsaniz tezli yuksek lisans yapin, 5.5 yasinda ikizlerim var, onlari buyutuyorum, aksam 7'ye kadar calisiyorum, eski isyerinden arkadaslarimla proje gelistiriyorum ve uzerine bilgisayar muhendisliginde yuksek lisans yapiyorum, '78 model halime bakmadan. 

Yuksek lisans ile pek cok sey ogreniyorsunuz; calistiginiz bolum disinda gercek anlamda arastirma, literatur taramasi nasil yapilir, konu nasil secilir, makale nasil yazilir. Tez ise bu ogrendiklerinizle hem kendinize hem de calistiginiz alana katki saglamak icin ilk nokta, tez olmazsa yuksek lisans nacizane fikrimce eksik kalir.

Benim hayalim yuksek lisans sonrasi yapabilirsem doktora da yapabilmek ve ileride universitede ders verebilmek (su anda da misafir olarak ders vermemin onunde bir engel yok zaten; ama tamamen buna odaklanmak, sektordeki deneyimlerimi akademik ortam gereksinimleri ile birlestirerek bol bol anlatmak istiyorum -cenem epey dusuktur-)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sahi ne dönem çıktı bu tezli/tezsiz meselesi bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba şuanda doktorasını bitirmeye yaklaşan biri olarak anlatayım size. Merak ettiklerinizi de ayrıca yanıtlamaya çalışırız 🙂

Tezsiz yüksek lisansta diploma puanınız baz alınır. Tabi diploma notunuz 100 üzerinden dönüşümü yapılmamış ise sonradan hazırlanan bir dönüştürme tablosu ile yapılır. Tabi kendi üniversitenizin yapması avantaj sağlar. 

Tezssiz yüksek lisansta uzaktan olmak zorunda değil, bölüme göre değişebiliyor. 

Hangi üniversiteye başvuracaksanız o üniversitenin sosyal bilimler enstitüsü sayfasına ulaşın. Orada bölümler, o bölümlerin kontenjanı, hangi bölüm mezunlarının başvuracağı vs vs yazar. Diploma notunuzla sıralamaya girersiniz. Tezsiz olduğu için mülakat yoktur muhtemelen. Yedekte kalırsanız kayıt yapmayanları takip etmeniz lazım. 

Teşekkür ederim Emre kardeşim. Biraz bakındım, AÖF'de de varmış sanırım, başvurular açık şu an. 👍

Mehmet Göktürk yazdı:

Neden tezsiz? 

Akademik bir amacım yok hocam. Kamu'da maddi manevi faydasını görmek için, derece kademeyi etkilediğinden tezsiz yapmayı düşünüyorum.

Koray Demir yazdı:

Tasvip etmemekle birlikte Ahmet Yesevi’ nin uzaktan eğitim programlarını takip edin.

https://oys.yesevi.edu.tr/basvuru_info

Teşekkür ederim. Şu an kayıtlar kapalı sanırım, ilandan sonra açılıyor anladığım kadarıyla.

Gökhan Tuna yazdı:

Emre Bey nerelere bakmaniz gerektigini anlatmis, uzerine benim bir diyecegim yok.

Ancak yapabiliyorsaniz tezli yuksek lisans yapin, 5.5 yasinda ikizlerim var, onlari buyutuyorum, aksam 7'ye kadar calisiyorum, eski isyerinden arkadaslarimla proje gelistiriyorum ve uzerine bilgisayar muhendisliginde yuksek lisans yapiyorum, '78 model halime bakmadan. 

Yuksek lisans ile pek cok sey ogreniyorsunuz; calistiginiz bolum disinda gercek anlamda arastirma, literatur taramasi nasil yapilir, konu nasil secilir, makale nasil yazilir. Tez ise bu ogrendiklerinizle hem kendinize hem de calistiginiz alana katki saglamak icin ilk nokta, tez olmazsa yuksek lisans nacizane fikrimce eksik kalir.

Benim hayalim yuksek lisans sonrasi yapabilirsem doktora da yapabilmek ve ileride universitede ders verebilmek (su anda da misafir olarak ders vermemin onunde bir engel yok zaten; ama tamamen buna odaklanmak, sektordeki deneyimlerimi akademik ortam gereksinimleri ile birlestirerek bol bol anlatmak istiyorum -cenem epey dusuktur-)

Hocam tezli nedir nasıldır bilmiyorum açıkçası ama bir üniversiteyi 3. sınıfta bırakmak durumunda kalmıştım. Sosyolojide de proje vs hazırladım. Eğer bu şekilde mesai harcayacaksam şu sıralar mümkün değil. Mümkün olan en kısa ve kolay yoldan derece kadememi düşürmek istiyorum o kadar. Liyakata bakan yok, yükselme sınavlarında torpil gırla vs. Tezsiz alıp geçmek istiyorum özetle. Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Bekir Çelik yazdı:

Teşekkür ederim Emre kardeşim. Biraz bakındım, AÖF'de de varmış sanırım, başvurular açık şu an. 👍

AÖF cephesini bilemiyorum ama bahsetmeyi unutmuşum, her üniversitenin başvuru şekli ve tarihleri farklı oluyor. Tek bir yere başvurmayın kesinlikle, aynı üniversitede birkaç başvuru dahi yapabilirsiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tez cildi 250 liradan başlıyor, üstü varak yazılı olarak en az 6 kopya lazım.. Herkes akademik yazmış bende fotokopici kısmından baktım ne kızıyorsunuz ya... :D

• Beğen 2
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mümkünse tezli yapılmalı. Akademik kariyer vs bu işin amacı değil. Kendi başına ayakları üzerinde durmayı öğretmek için tez. Derste genellikle pasif öğrenme vardır. Tez bu açıdan kişiyi master "usta" yapan önemli bir aşamadır. 

Mümkün değilse tezsiz de olur ama tezsizlerin bir eleme değerlendirmede değeri her zaman ikinci plandadır, faydası da ikinci plandadır.

Bir fayda ummuyor ama derece kademe için yapayım diyorsanız bence yapmayın. Gereksiz. Lüzumsuz. Faydasız.

Serkan Toker yazdı:

Tez cildi 250 liradan başlıyor, üstü varak yazılı olarak en az 6 kopya lazım.. Herkes akademik yazmış bende fotokopici kısmından baktım ne kızıyorsunuz ya... :D

Bu önemli konu. Ama yakın gelecekte online işlere geçebilirler. Kendini web sayfası yapıyor bulabilirsin.

Ha, tezinizi yaparız diyeni mi ararsın her türlü dalavere var tabi alanda. Zıvanadan çıkmış. Bizlerde olmaz ama bazı yerlerde oluyor diye duyuyoruz. Tezini başkasına yaptıranlar ve buna göz yuman hocalar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu önemli konu. Ama yakın gelecekte online işlere geçebilirler. Kendini web sayfası yapıyor bulabilirsin.

Şu an pdf formatında teslim ediyoruz ama ciltli hali de isteniyor. Pdf olanlar cd' ye kaydediliyor.. Ben hala cd yazıyorum web için daha erken..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Tezsiz yüksek lisans özellikle pedagojik formasyon tarzında bazı  uygulamalar için ders ve ödev/proje hazırlama tarzında yapılan bir uygulama. Ama ben de çok anlamlı bulmuyorum tezsiz yüksek lisansı.  

Eğer formasyon dersi gibi bir faydası yoksa, bence de tezli yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir fayda ummuyor ama derece kademe için yapayım diyorsanız bence yapmayın. Gereksiz. Lüzumsuz. Faydasız.

Hocam derece kademe maaşı değiştirmiyor mu? Bu durumda faydalı oluyor. (akademik değilde ekonomik olarak) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Hiçbir kamu kurumunda liyakat yok. Belki de hiç olmamıştı.

Ben derece kademe ilerlemesi için yüksek lisans yapmak istiyorum. Ciğeri beş para etmez adam bunu yapmış, benim tecrübe ve entelektüel birikimimin yarısı yok adamda, 2000-2500 TL fazla maaş alıyor sırf 4/1'ine benden önce düştü diye.

Arayı kapatmak istiyorum, hepsi bu. Zoruma gidiyor.

Herkesin bir hikayesi var arkadaşlar. İngilizce öğretmenliğini 3. sınıftan bıraktım, memur oldum, sosyoloji AÖF okudum, şimdi de amacım sadece maaşımı yükseltmek. Neden şunu yapmadın, bunu yapmadın? "Araya hayat girdi." demiş yazar. Belki başka zaman kendime yatırım yaparım kültürel olarak ama buna şu an içinde bulunduğum yükümlülükler müsade etmiyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi İçerik Birimi Koordinatörü olarak - yani konunun en göbeğinde birisi olarak- cevaplayayım.

Tezsiz yüksek lisans programları iki şekilde oluyor. Bir tanesi ikinci öğretim şeklinde yüz yüze dersler alarak diğeri de bizim kurumda olduğu gibi uzaktan eğitim teknolojileri kullanılarak.

Uzaktan eğitimi genellikle iş, aile, seyahat engeli vb. durumlar nedeniyle üniversiteye gidemeyen öğrenenler tercih ediyorlar. Fakat buna rağmen biz -muhtemelen çoğu üniversite- final sınavlarını kendi kampüsümüzde yapıyoruz. Yani en az yılda 2 kere öğrencilerimizi çağırıyoruz. Bu yüz yüze sınav yapma durumu YÖK mevzuatı nedeniyle. Tercih değil zorunluluk yani. Vize sınavlar ise online şekilde yapılıyor. Tabi final notu hesaplanırken vizenin ağırlığı bu nedenle azaltılmış durumda. Yüksek lisanslar için vizenin %15'i, finalin ise %85'i alınıyor. Geçen ay YÖK'ten bir yazı gelmişti vizenin ağırlığını arttırın diye ama uygulamaya geçmedi henüz.

Tezsiz yüksek lisans diye hafife almamak lazım. Özellikle bizim mezunlarımız derslerin zor olmasından şikayetçi. Benim eşim de tezsiz yüksek lisans yaptı ve çok istifade etti. Kendini geliştirdiğini söylüyor ama bu göreceli kişinin kendi gayreti ile alakalı. Zaten örgünde de böyle değil mi. Ama uzaktan eğitim suistimale daha doğrusu kaytarmaya daha açık bir sistem. Zaten literatüre bakılırsa uzaktan eğitim herkes için değil kendi öğrenme süreçlerini planlayan, programlayan kendini güdüleyebilenler için daha uygun bir öğrenme modeli şeklinde yazıyor. Uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajları ile ilgili detaylı bilgi için benim tezime bakabilirsiniz :)

Ha bu arada tezsiz diye kolay zannetmeyin. Dönem sonunda tez olmasa da yine de bir tezimsi dönem projesi isteniyor. O da danışman hocanızla beraber yapıyorsunuz. Biraz gayretli iseniz bildiri veya bir dergi makalesi olarak da yayınlatabiliyorsunuz. Tamamen danışmanınızın kontrolünde tabi bu süreç.

Son olarak tezsiz yüksek lisansınızı belirli bir başarı puanının üzerinde diploma ile tamamlarsanız 2 adet daha ders alıp tezli yüksek lisansa döndürebilirsiniz. En azından bizim kurumda bu şekilde enstitü kararıyla tezliye geçiş yapılıyor.

Konu hakkında sorusu olan bana ulaşabilir.

Selametle.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Detaylı bilgi için teşekkür ederim @Emrah Altun hocam.

Ders materyali olarak fiziki kitap alabiliyor muyuz yoksa PDF formatında mı oluyor acaba? Genel uygulama nedir?

Bir de, Lisansüstü program seçerken, Lisansa Dayalı ve Yüksek Lisansa Dayalı seçenekleri var. Bunu tam anlamadım. Farkı nedir? Hangisi bana hitap ediyor?

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Bende yapacaktım ama o ara pandemi girdi askerlik vs derken öylece kaldı ama yapacağım bu sene ve tezsiz yüksek lisans yapacağım tabiki.Lisans tezi bile yazmamıştım yazsam ne olacak onu bomboş iş.Türkçe öğretmeni miyiz yazı yazalım.Yapacağın üniversitesinin öğrenci işleri ile görüşmek en doğru yol başvuruların ne zaman başlayacağını takip edin lakin bazı üniversitelerde uzaktan eğitim imkanı olmuyor onu göz önüne alın genelde özel üniversiteler hemde tezsiz hemde uzaktan eğitim veriyor.Basıp parayı yapmak en iyisi zaten maaş için yapıyorsunuz öğrenmek için değil kaldı ki Anadolu üniversitelerinin size öğretebileceği birşey yok .

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Sayın hocam bilene ve bilgiye sonsuz saygım elbette ki var lakin bir tarafta da yadsınamaz bir Türkiye gerçeği var.Anadolu üniversiteleri sadece ekonomik bir çark görevi icra ediyor akademik personel para kazanıyor , esnaf ve ev sahipleri öğrenci üzerinden para kazanıyor peki öğrenci ne kazanıyor ? Üniversitelere eğitim yönünden bakarsak Celal Şengör Hoca'nın da dediği gibi "Üniversite okumak 4 sene vakit kaybı" . Anadolu üniversitelerinin özeti maalesef budur.
O yüzden tezli yapılmış tezsiz yapılmış bir önem arz etmiyor , nereden nasıl kolay alınıyorsa oraya yönelmeli gerekiyorsa parayı basıp hiç uğraşmadan özel üniversiteden diplomayı almalı.İş yerinde kullanılacaksa işe yarar yoksa duvarda güzel bir çerçeve olur bu nedenle emek vermeye , zaman harcamaya değmez.Ben bu işler için zaman ve emek harcamış biri olarak acıyorum kendime.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yanlış düşünüyorsunuz.

en kötü okuldaki öğrenci bile değişiyor gelişiyor. Gözlemliyoruz. Yapmayın..

Yoksa “cahil halkın feraseti” politikası başarılı olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...