İçeriğe Yönlendir

Üst Kapak Contası

Arif Şayakdokuyan

Recommended Posts

Arif Şayakdokuyan

Herkese iyi günler... Benim araçta bu sefer üst kapak contası değişmesi gerekiyor. Suya yağ karıştırıyor. Bolu çevresinde bana bu işi hakkıyla yapan usta önerirmişsiniz. Birde maliyeti ne olur ? 98 glx o.v.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Suya yağ karıştıran araçta sadece conta değişimi kurtarmaz. Üst kapağın komple sökülüp kapakçıda teste sokulması lazım. Subaplar, eksantrik, iticiler vs komple kontrol edilmelidir.

Kapak söküldüğünde ayrıca silindirler, piston, krank, gömlek gibi şeyler de kontrol edilmelidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Şayakdokuyan
Sani Gerşon yazdı:

Suya yağ karıştıran araçta sadece conta değişimi kurtarmaz. Üst kapağın komple sökülüp kapakçıda teste sokulması lazım. Subaplar, eksantrik, iticiler vs komple kontrol edilmelidir.

Kapak söküldüğünde ayrıca silindirler, piston, krank, gömlek gibi şeyler de kontrol edilmelidir.

Bunları komple yapacak güvenilir birini arıyorum 

Yorum bağlantısı
Arif Şayakdokuyan
Tamer Topaç yazdı:

Araç hararet mi yaptı ya da, geçmişinde yapmış mı?

Ben alalı2 ayıldı. Geçmişinde yapmış... 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arif ŞAYAKDOKUYAN yazdı:

Bunları komple yapacak güvenilir birini arıyorum 

Bolu'da bilemiyorum ama İstanbul'da isterseniz önerilerde bulunuruz tabii ki.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Arif ŞAYAKDOKUYAN yazdı:

Ben alalı2 ayıldı. Geçmişinde yapmış... 

Sizi üzmek istemem ama, hani derler ya herşeye hazırlıklı olun. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tamer Topaç yazdı:

Sizi üzmek istemem ama, hani derler ya herşeye hazırlıklı olun. 

Ben ufukta en az 15binTL görüyorum.

Yorum bağlantısı
Arif Şayakdokuyan
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ben ufukta en az 15binTL görüyorum.

Bolu’da sadece üst kapak için 7000 istediler. Düzcede komple motor inecek dedikleriniz kontrol edilecek çatlak v.s varsa kaynak yapılacak 25.000 - 30.000 arası dediler. İstanbul’a bu halde nasıl gelir bilmiyorum. Sürekli su kaynatıp depo tahliyesinden antifrizli  su atıyor. Boludakine güvenmedim. Çıkma motor nasıl olur onu düşünüyorum. Bunun derdi bitmeyecek gibi. Araftayım yani

tarihinde Arif ŞAYAKDOKUYAN tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Her marşa bastığınızda hasarı daha da arttırıyorsunuz. Çekici ile tamire gitmesi gerekiyor. İstanbul' da Osman Ustamız var. Diğer alternatif yerler için de, arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben olsam sağlamlığından emin olarak bir çıkma motor bakardım. Şuanda motorun neyi var o bile belirsiz. Geçmişinde nasıl oldu, siz nasıl aldınız gibi çok konu var. 

Çıkma alıp zaman ve işçilikten tasarruf sağlamak daha mantıklı gibi. Ayrıca üzerindeki motoru da parça olarak elden çıkarabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ü.Emre Kartal yazdı:

sağlamlığından emin olarak bir çıkma motor

Mantık olarak, 2 ay evvel alınmış motorla aynı geçmiş bilgisi. Kimse bilemez bunu.

Arif ŞAYAKDOKUYAN yazdı:

İstanbul’a bu halde nasıl gelir bilmiyorum. Sürekli su kaynatıp depo tahliyesinden antifrizli  su atıyor. 

Çekici ile göndereceksiniz.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Arif ŞAYAKDOKUYAN yazdı:

Bolu’da sadece üst kapak için 7000 istediler. Düzcede komple motor inecek dedikleriniz kontrol edilecek çatlak v.s varsa kaynak yapılacak 25.000 - 30.000 arası dediler. İstanbul’a bu halde nasıl gelir bilmiyorum. Sürekli su kaynatıp depo tahliyesinden antifrizli  su atıyor. Boludakine güvenmedim. Çıkma motor nasıl olur onu düşünüyorum. Bunun derdi bitmeyecek gibi. Araftayım yani

muhtemelen contanız yanık yada blokta çatlak olabilir girmişken üst kapakla kalmayın bloğa kadar inin  segman subap piston elden geçsin , çekiciyle anlaşın motor masrafınız artmaz ''bunların hepsi bütçeyle olur tabi''

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Şayakdokuyan
Sani Gerşon yazdı:

Mantık olarak, 2 ay evvel alınmış motorla aynı geçmiş bilgisi. Kimse bilemez bunu.

Çekici ile göndereceksiniz.

Siz güvendiğiniz ustanın nosunu verirseniz bayramdan sonra bakayım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arif ŞAYAKDOKUYAN yazdı:

Siz güvendiğiniz ustanın nosunu verirseniz bayramdan sonra bakayım

Osman Dumanlı, 0 535 723 87 29

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Herkese iyi günler... Benim araçta bu sefer üst kapak contası değişmesi gerekiyor. Suya yağ karıştırıyor. Bolu çevresinde bana bu işi hakkıyla yapan usta önerirmişsiniz. Birde maliyeti ne olur ? 98 glx o.v.
Gecmis olsun başa geleb cekilir bir sekilde hal olur onemli olan referansli olan yaptigi tamirin arkasinda duran bir usta olsun sanirim gunumuz fiyatlarinda gercek bir rektefiye 50 bini bulur . Belki cikma motor bir secenek olabilir ize kolay gelsin
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Sani Gerşon yazdı:

Çıkma olarak garantili satan yerler oluyor. Onlar tercih edilebilir. Hatta garantiye almak için olası yerler elden geçirilebilir conta keçe vs. 

Araç üzerinde çalışan parçada kusur bulmak daha kolay, doğru kontroller yapılırsa en azından büyük problemler görülür. Çıkma parçada ancak garanti veren güvenilir yerlerden alınır. Ya da faturalı sıfır bakılacak. Ki bazen bu bile daha uyguna geliyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arabayı Ankaraya çektirin, çıkma motoru temin ettiğiniz yer arabaya da taktırır. Anahtar teslim anlaşabilirsiniz..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Şayakdokuyan

Verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. 

Ustanın önemi burada ortaya çıkıyor. Şöyle ki... Üst kapak contası değişeceğini söyledikten sonra 1-2 yere daha gittim hepsi de üst kapak diyordu. Haliyle ben de üst kapak olarak düşündüm ve sizlere sordum. 

Suya yağ karıştırmıyor yağ dedikleri içerde kalan artıklarmış ( ? ) Araçta yağ eksiltme, kaynama dışında su eksiltmede yoktu.  Yağ temizdi su karıştığını gösteren bir şey yoktu.

Bende konudan habersiz başka tamirciye ya herru ya merru diyerek gittim ve radyatör, alt hortum, termostat değiştirdim. Bunları ben istedim ustanın üst kapak muhabbetinden haberi yok tu. Yine su kaynatıp atınca bu sefer usta bu depo kapağı tam oturmuyor basınç kaybından kaynıyor demesi üzerine depo kapağı contasını daha büyük contayla değiştim.  

1 haftadan fazla kullanıyorum. 2 kere yaylaya çıktım. 1 Şehir dışına gittim. ( biraz fazla gezmişim galiba) hiç sorun yaşamadım.... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...