İçeriğe Yönlendir

Sizce Kusur Kimde?

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Arkadaşlar merhabalar. Olayı aşağıdaki fotoğrafta açıkladım ve altında da durumu belirttim. Burada garip olan ben aynama baktığımda arkası boştu. 4 lüleri yaktıktan sonra demek ki arkadaki kişi benim arkama yaklaştı. Ben aslında alttan alarak suçumu kabul ettim ve sigortamın hasarsızlığı bozulmaması uğruna belirli bir miktar para vererek olayı kapattım ancak konuştuğum bir kaç sigorta aracısı arkadaşım burada suç tamamen sana çıkmayabilir dediler. İşin kötü tarafı dokunduğum aracın ön tamponu gerçekten haşat durumda. Yani tutanak doldursaydık büyük ihtimalle ön tamponun boyanma ve tamir işlemini komple benden çıkaracaktı. Bunun olmaması için böyle bir çözüm yoluna gittim. Cevaplarınızı bekliyorum. @Mehmet Ozyurekhocam sizlerin görüşü de özellikle önemli. Teşekkürler...

KAZA.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arkadan çarpan her türlü kusurlu oluyor ama, anlıkta olsa geriye bakmadan gittiğiniz için kusuru size yazarlar gibi geliyor bana, hele arkadaki araçta kamera varsa yine size yazarlar.

1 parmak boyadan bir şey olmaz sanırım umarım anlaşmışsınızdır, sıkıntı olmamıştır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kusur her türlü size verilecekti muhtemelen.

Ancak park sensörünün önemini burada görüyoruz. Mutlaka kullanın. Yarın bi gün çocuk da olabilir arkada.

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çok geçmiş olsun. Sanki suçlu siz değilsiniz gibi. Kasıtlı olarak yanaşmış kendisi park etmek için. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Sani Gerşon yazdı:

Ancak park sensörünün önemini burada görüyoruz. Mutlaka kullanın. Yarın bi gün çocuk da olabilir arkada.

Çok korktuğum şeylerden ve başıma geldi. Kamera ve park sensörü sayesinde farkettim. Yoksa mümkün değil görmek.

Bu arada dörtlü yakmak, kullanıcıya bir ayrıcalık tanımaz.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Arkadan çarpan her türlü kusurlu oluyor ama, anlıkta olsa geriye bakmadan gittiğiniz için kusuru size yazarlar gibi geliyor bana, hele arkadaki araçta kamera varsa yine size yazarlar.

1 parmak boyadan bir şey olmaz sanırım umarım anlaşmışsınızdır, sıkıntı olmamıştır.

Hocam kamera falan yoktu ama illa bana tutanak tutalım dediler. Baktım ki tampon gerçekten berbat durumda. her yerinde boya atmış ve far yıkama yerleri falan açılmış. Zaten çok fazla tırnak atması da var. Benim dokunduğum yer çok küçük kısım. Şoför arkadaş uyanık tutanak tutup hepsini bana yükleyecek çünkü sigortalar parça usulü çalışıyor. Zaten araba siyah ve yaşı da var ( eski kasa passat cc ) yani lokal boya yapmazlar. Babası makul bir insandı hocam ben hepsini sana yükleyemem tamponun falan dedi. Ben aslında yaptığım hasarın belki 2 katını gönderdim işin açıkçası. Yani karasöre yapsam bu para tutardı zaten. Çünkü seneye hem kademe düşecektim hem de bu kademe düşmeye bağlı olarak o para benden çıkacaktı. Şoför arkadaş yine ısrarcıydı tutanak konusunda ama babasıyla hallettik.

Sani Gerşon yazdı:

Hocam kesinlikle katılıyorum. R ye aldığımda zaten boştu ve park sensörü birşey algılamadı. Algılaması ile dokunmam aynı anda oldu zaten. Çok garip hatta diğer şoför arkadaşa da dedim yani sen hangi ara nasıl girdin buraya?

H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Çok geçmiş olsun. Sanki suçlu siz değilsiniz gibi. Kasıtlı olarak yanaşmış kendisi park etmek için. 

Çok teşekkürler Cenk hocam. Aynen 4 lüleri yakmam zaten oraya gireceğimi gösterir diye düşünüyorum zira ben otoparklarda 4 lü yakmış arabanın yanına asla yanaşmam.

Muhittin Kaplan yazdı:

Geri geri manevra var. Muhtemelen size yazarlar yine.

Ben de öyle düşündüm. Bir kaç kişi de yüzde olarak pay edebilirler dedi. yüzde 70-30 gibi. 

Tamer Topaç yazdı:

Çok korktuğum şeylerden ve başıma geldi. Kamera ve park sensörü sayesinde farkettim. Yoksa mümkün değil görmek.

Bu arada dörtlü yakmak, kullanıcıya bir ayrıcalık tanımaz.

Hocam aynen olan mala olsun sıkıntı bir durum Allah korusun. 4 lü ile ilgili ben ehliyet veriyorum enteresan şekilde bakanlığa görüş yazısı sorduk. Paralel park ve L parkta 4 lü mü yoksa sağ sinyal mi yakılmalı gibilerinden. Bize gelen cevap sağ sinyal yakılmalı oldu. Yani parklarda 4 lü yakmak yerine sağ sinyal yakmak lazımmış..

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Geçmiş olsun, aynı senaryoyu 5-6 ay önce ben yaşamıştım, arkama baktım boştu, R'ye alıp frenden kaldırdığım an çotank diye bir ses geldi ve arkadaki Fiesta'nın tamponunu ve sol farını kırdım. Far ve tampon saçma bir fiyata gelince tutanak tutup ayrıldım o şekilde, benim arabaya bir şey olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Geçmiş olsun, aynı senaryoyu 5-6 ay önce ben yaşamıştım, arkama baktım boştu, R'ye alıp frenden kaldırdığım an çotank diye bir ses geldi ve arkadaki Fiesta'nın tamponunu ve sol farını kırdım. Far ve tampon saçma bir fiyata gelince tutanak tutup ayrıldım o şekilde, benim arabaya bir şey olmadı.

Hocam sen maşallah iyi dokunmuşsun :) Öyle bir durum olsaydı ben de tutanağı doldurup giderdim. Size de çok geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam sen maşallah iyi dokunmuşsun :) Öyle bir durum olsaydı ben de tutanağı doldurup giderdim. Size de çok geçmiş olsun...

Eyvallah.

1800 kg araba, 500nm tork ve tork konvertörü ile kalkış sonucu Fiesta biraz incindi. :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Eyvallah.
1800 kg araba, 500nm tork ve tork konvertörü ile kalkış sonucu Fiesta biraz incindi. [emoji4] 

Çotank sesin den eminmisin
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Eyvallah.

1800 kg araba, 500nm tork ve tork konvertörü ile kalkış sonucu Fiesta biraz incindi. :) 

Hocam incinme konusu kesin :) 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun hocam.  
Pişmanlık duyma. 
Kusurlusun :)

Eyvallah Mehmet hocam sen öyle diyorsan öyledir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Hocam ben otoparkların hepsinde yolcu indirirken filanda 4leri yakıyorum. Bu tarz bir durum olarak düşünmüş olabilir arkadaki eleman. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Furkan Avcı yazdı:

Arkadan çarpan her durumda kusurlu olmuyor, daha yarım saat evvel 3 şeritli yolda ilerlerken en soldaki adam , sapağa 30-40 metre kala aniden fren yaparak en sağdaki yol ayrımına girdi e-5 de. Resmen yolu enlemesine geçti e-5 te sağ şeritteki sapağa. 90-100 km gibi süratle ani fren yapıp 4 şerit birden değişmek kusuru öndeki araca geçirir.  Arkam müsaitti ve yavaşladım ama çarpsam kusurlu olmazdım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Baha Kanberoğlu yazdı:

Hocam ben otoparkların hepsinde yolcu indirirken filanda 4leri yakıyorum. Bu tarz bir durum olarak düşünmüş olabilir arkadaki eleman. 

Hocam pek tabi mümkün ancak ne bileyim orada herkes yavaş giderek otopark arıyor zaten. ben de boşluğun yanında durup 4 lüleri yakmışım. Park etme olasılığını düşünmesi lazım bence. 

Cem Işık yazdı:

Arkadan çarpan her durumda kusurlu olmuyor, daha yarım saat evvel 3 şeritli yolda ilerlerken en soldaki adam , sapağa 30-40 metre kala aniden fren yaparak en sağdaki yol ayrımına girdi e-5 de. Resmen yolu enlemesine geçti e-5 te sağ şeritteki sapağa. 90-100 km gibi süratle ani fren yapıp 4 şerit birden değişmek kusuru öndeki araca geçirir.  Arkam müsaitti ve yavaşladım ama çarpsam kusurlu olmazdım. 

Bazı durumlarda tabi arkadan vuran suçlu olmayabilir. Siz normal hız sınırlarında giderken önünüze direksiyonu kıran adama vurursanız tabi ki direksiyonu kıran suçlu olur..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şükür arkada araba vardı. Yaya olsa ciddi sıkıntı

aynısının yayaya çarpma versiyonunu yaşadım. Yaya birden kaldırımdan gelmek suretiyle arkamda belirdi ve vurdum. Düştü kalçasının üstüne. Kalktı ayağa. Bağırmaya çağırmaya başladı. Polis yok mu, adam öldürüyorlar bu nasıl ülke diye sayıyor. Millet toplandı falan. 

hastaneye götürmeyi teklif ettim. Yok ambulans isterim diyor. İkna ettim arabayla götürdük. 2 saat doktorlara şikayet anlattı. Filmler tetkikler. Polis görüştü en son bu kadınla. Sonra polis benle görüştü polis. Polis bana “Kadın manyak kardeşim. Osmanbey sosyetesinden, yaşı geçmiş aklı biraz uçuk bi teyze. Yazar olduğunu iddia ediyor. Bir şeyi yok zaten. Senin bilgilerini alayım sen git” dedi. Yok dedim başıma bela olur. He tamam diyene kadar burdayım. Alır evine bırakırım en son. 

doktorlar bir şeyin yok diyor ama kadın ikna olmuyor. En son başhekim geldi ikna etti. Birkaç krem yazmışlar, onları aldım eczaneden evine bıraktım. 

bu en basiti. Şükür yaralanma olmamıştı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şükür arkada araba vardı. Yaya olsa ciddi sıkıntı

aynısının yayaya çarpma versiyonunu yaşadım. Yaya birden kaldırımdan gelmek suretiyle arkamda belirdi ve vurdum. Düştü kalçasının üstüne. Kalktı ayağa. Bağırmaya çağırmaya başladı. Polis yok mu, adam öldürüyorlar bu nasıl ülke diye sayıyor. Millet toplandı falan. 

hastaneye götürmeyi teklif ettim. Yok ambulans isterim diyor. İkna ettim arabayla götürdük. 2 saat doktorlara şikayet anlattı. Filmler tetkikler. Polis görüştü en son bu kadınla. Sonra polis benle görüştü polis. Polis bana “Kadın manyak kardeşim. Osmanbey sosyetesinden, yaşı geçmiş aklı biraz uçuk bi teyze. Yazar olduğunu iddia ediyor. Bir şeyi yok zaten. Senin bilgilerini alayım sen git” dedi. Yok dedim başıma bela olur. He tamam diyene kadar burdayım. Alır evine bırakırım en son. 

doktorlar bir şeyin yok diyor ama kadın ikna olmuyor. En son başhekim geldi ikna etti. Birkaç krem yazmışlar, onları aldım eczaneden evine bıraktım. 

bu en basiti. Şükür yaralanma olmamıştı

Hocam okurken ben bile darlandım seni düşünemiyorum . Çok geçmiş olsun.. Dediğin gibi şükür ki bir canlıya olmadı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Biraz art niyet arıyorum nedense. Kaza olmasaydı ve siz biraz daha önde olsaydınız hızlı davranıp oraya girmeye bile çalışabilirdi gibi geldi .

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Benzer olayı bende yaşadım, sıvı kabul ettim tutanak tuttuk. Gönderdim.

Ama nasıl çarptıysam benim Fiesta arkadaki ölelim tamponun parçalanmıştı. Bende ufak bir çizik vardı, oda pasta ile giderildi.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Fatih Evcin yazdı:

Biraz art niyet arıyorum nedense. Kaza olmasaydı ve siz biraz daha önde olsaydınız hızlı davranıp oraya girmeye bile çalışabilirdi gibi geldi .

Hocam düşünmedim değil ama bir şey de diyemedim. Yani tamponun halini görsen bence benim dediğim haklı derdiniz. Çünkü o tampon zaten içler acısı vurdurayım da birine yaptırayım düşüncesi olabilir :D  Eskiden peder bey anlatırdı Almancılar geldiği zaman herkes arabasını bir şekilde vurdurup onlara yaptırtmak için beklerdi diye. Aklıma o geldi :D 

Muhammet Ergün yazdı:

Benzer olayı bende yaşadım, sıvı kabul ettim tutanak tuttuk. Gönderdim.

Ama nasıl çarptıysam benim Fiesta arkadaki ölelim tamponun parçalanmıştı. Bende ufak bir çizik vardı, oda pasta ile giderildi.

Hocam yani ben vurulan taraf olsaydım gerçekten umursamazdım. At pasta cila parası işine git derdim. Ama nedense şoför çok ısrar etti tutanakta. Nitekim yapmadım çünkü o tamponun sökülmesi takılması boyanması benim sigortadan baya alırdı ve o bana yol su elektrik olarak dönerdi :) 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

"R' ye aldığımda arkası boştu" diyorsunuz ama anlaşılan yaklaşmakta olan aracı görmemişsiniz. Bulunduğunuz şerit itibariyle arkanızın boş olduğundan % 100 emin olmadan par için dahi geri manevra yapamazsınız. İstisnai olarak, diğer aracın park yeri kapmak maksadıyla kasten ve hızlanarak özellikle arkanıza yaklaştığını ispatlayacak olsanız bile sizin geri manevra yaparken arkadaki aracı kontrol etmemenizi haklı çıkartmaz. Ne yazık ki kusur % 100 sizde. Diğer aracın park yeri kapma kastıyla çarpmaya sebebiyet verdiği ispatlansa dahi bu durumda da olsa olsa % 60-70 arası sizde % 30-40 arası diğer  tarafta olur diye düşünüyorum. 

Geçmiş olsun. Ucuz yollu atlatılmış. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...