İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Yağ Seviyesi - Yağ Eksiltme

EmreDemir

Recommended Posts

EmreDemir

Selamlar arkadaşlar aracım 2010 1.4TDCI - 207.000 Km'de

Yağ bakımı yaptıralı ortalama olarak 5.500 Km cıvarı oldu.

Yağ seviyesi normal mi? Kimisi değil diyor, kimisi normal diyor. 

Yağ seviyesi 2. çizginin 1 tık daha üstünde fotoğrafta görüldüğü gibi.

Motul 5-30 Kullanıldı yağ bakımında.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

WhatsApp Image 2022-07-24 at 15.54.32.jpeg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Normal görünmüyor, motor soğuk ve düz yerde ölçtüyseniz eksilmiş bariz. 

Kaçak veya yağ yakma durumu var. Kaçak için kontrol ettirin önce, sonrasında yağ yakmaya odaklanın. 

Kullanılan yağın orjinalliğinden de emin olun 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Seviye normal seviyede ama bakımda yağ tam doldurulduysa biraz fazla eksilmiş, takip etmek lazım. Sahte yağ da olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

İlk koyulduğu seviyede ise normal, iki çizgi arasında olmalı zaten.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
EmreDemir
Evren Erakçora yazdı:

Seviye normal seviyede ama bakımda yağ tam doldurulduysa biraz fazla eksilmiş, takip etmek lazım. Sahte yağ da olabilir.

yağ sahte değil eminim.

5w30 motul koyuyorum sürekli.

bakım zamanı 1 çizgi yukardaydı bu kadar eksilme normal diyorlar bende pek anlamıyorum Barış Çer Beykozlu ile görüştüm normal ekleme yapmayın dedi.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
(düzenlendi)
EmreDemir yazdı:

yağ sahte değil eminim.

5w30 motul koyuyorum sürekli.

bakım zamanı 1 çizgi yukardaydı bu kadar eksilme normal diyorlar bende pek anlamıyorum Barış Çer Beykozlu ile görüştüm normal ekleme yapmayın dedi.

500-750 ml civarı eksiltmiş, bende 6000 km oldu ilk dolumda üst çizgideydi hala aynı yerde .Motor yaptırmadan önce  bu şekildeydi tek farkı 1000 km de 500 ml civarı eksiltiyordu 😱

tarihinde Barış Özarslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
EmreDemir
Barış Özarslan yazdı:

500-750 ml civarı eksiltmiş, bende 6000 km oldu ilk dolumda üst çizgideydi hala aynı yerde .Motor yaptırmadan önce  bu şekildeydi tek farkı 1000 km de 500 ml civarı eksiltiyordu 😱

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim fakat hesaplarınız yanlış diye düşünüyorum.

4 Çizgi her bir çizgi 200 ml. yani çubuk totalde 800ml.

2 diş sağlam (400ml okey), hatta 2.dişin üstüne 1 tık daha geliyor ortalama eksiklik bence maksimum 350ml kadar eksiklik var. 
6.000 Km için herkes normal dedi, bende birkaç ustaya sordum eksiltmiş diyen de var normal diyen de var...
Kimse emin olamayınca bende emin olamadım. 

Eyvallah :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
EmreDemir yazdı:

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim fakat hesaplarınız yanlış diye düşünüyorum.

2 diş sağlam (400ml okey), hatta 2.dişin üstüne 1 tık daha geliyor ortalama eksiklik bence maksimum 350ml kadar eksiklik var. 
6.000 Km için herkes normal dedi, bende birkaç ustaya sordum eksiltmiş diyen de var normal diyen de var...

Araca 4 litre yağ koyduğunuzda (3.85 litredir normalde kapasite) en üstteki çizgide olur. Çizginin en üst ve altı arasında 1 litre fark var yaklaşık. Yani 0.5 litre eksilmiş görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
EmreDemir yazdı:

benim aracın toplam kapasitesi 3 litre(filtre dahil) maksimum minimum arası 1 litre sizin kapasiteniz daha fazladır diye düşündüm. kullandığınız yağı değiştirin her araç her yağı sevmez.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu motorun toplam yağ kapasitesi 3.8 + 0.4 = 4.2 lt. Ben en son bakımda 4lt koydurdum son çizgiye dayandı. (yağ filtresi de değişti) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...