İçeriğe Yönlendir

Hasarsızlık indirimi

Tayfun Özcan

Recommended Posts

Tayfun Özcan

Merhabalar,

Şu an üzerime kayıtlı iki adet araç var. Üçüncüsünü alım aşamasındayım.

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimden tek bir aracın faydalandığını biliyorum. Ancak kaskoda durum ne merak ediyorum.

Halihazırda üzerime kayıtlı iki araçta da kasko yok. Ancak yeni alacağım yüksek modelli olacağı için kasko yaptıracağım. Araca söz konusu kasko yapılırken hasarsızlık indirimden yararlanır mıyım yoksa hasarsızlık trafik sigortasını indirimli kullanan araç üzerinde kaldığı için yüksek prim mi öderim?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmişte hiç kasko yok ise İlk defa kasko yapılacağı için bir indirim olmaz, sigorta ise geçmişten gelen diğer araçlarınızda kullanmadığınız bir indirim yok ise 4. Basamaktan başlar onda da indirim olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan
Selçuk Bakış yazdı:

Geçmişte hiç kasko yok ise İlk defa kasko yapılacağı için bir indirim olmaz, sigorta ise geçmişten gelen diğer araçlarınızda kullanmadığınız bir indirim yok ise 4. Basamaktan başlar onda da indirim olmaz.

Daha önceki araçlarımda kaskom vardı. Yeni aracı alırsam üç araçtan sadece birine kasko yaptırmış olacağım. Ama hasarsızlık nasıl işler kaskoya bilemiyorum. Mesala trafik sigprtasında işlemeyecek yeni aracımın zira mevcut araçlardan biri zaten bu hasarsızlığı kullanıyor, diğeri indirimsiz fiyatlanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selçuk Bakış yazdı:

Aynen böyle olur. 
Eski araçlarınızdaki kaskolarınız üstünden en uzun olan şirkette bile bir yıl dolmuşsa tüm indirimler kaybedilir.  
kasko, Trafik sigortası gibi değildir.  Şirketine göre, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve en uzun koruyan Allianz sigortadır; Bir yıl geçinde kasko indirimleri silinir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynen böyle olur. 
Eski araçlarınızdaki kaskolarınız üstünden en uzun olan şirkette bile bir yıl dolmuşsa tüm indirimler kaybedilir.  
kasko, Trafik sigortası gibi değildir.  Şirketine göre, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve en uzun koruyan Allianz sigortadır; Bir yıl geçinde kasko indirimleri silinir. 

Teşekkürler Mehmet Bey. Sanıyorum kasko benim için biraz acı olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Teşekkürler Mehmet Bey. Sanıyorum kasko benim için biraz acı olacak.

Kasko herkesi acıtıyor bu günlerde
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

@Mehmet Ozyurek emmi 5 yıldır 2 araç var üzerimize mesela. Her ikisi de kasko ve sigorta yapılıyor düzenli olarak. 2.aracın kademeleri sabit mi kalıyor hep? Astaryla pejoya bakmadım hiç. Başkaları da öğrenir hem. Aydınlatırsan sevinirim 😊

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Her araba kendi içinde değerlendirme yapılır. 1 yıl dolmuş ve kaza yok ise indirim bir üst basamağa geçer 

Oğuzkan Erışık yazdı:

@Mehmet Ozyurek emmi 5 yıldır 2 araç var üzerimize mesela. Her ikisi de kasko ve sigorta yapılıyor düzenli olarak. 2.aracın kademeleri sabit mi kalıyor hep? Astaryla pejoya bakmadım hiç. Başkaları da öğrenir hem. Aydınlatırsan sevinirim 😊

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Oğuzkan Erışık yazdı:

Trafikte 7. Basamak son. Oraya ulaştıysan. 7 sabit. 
kaskoda şirketine göre 65 e kadar çıkarsın. 
Allianz 68 e kadar çıkıyor. 
Ancak başka şirkete geçersen tekrar 60 olabilirsin.  Her şirkette 60 üstü yok.  
Yani buralara ulaştıysan sabitlersin diyebiliriz.  

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafikte 7. Basamak son. Oraya ulaştıysan. 7 sabit. 
kaskoda şirketine göre 65 e kadar çıkarsın. 
Allianz 68 e kadar çıkıyor. 
Ancak başka şirkete geçersen tekrar 60 olabilirsin.  Her şirkette 60 üstü yok.  
Yani buralara ulaştıysan sabitlersin diyebiliriz.  

60-65-68 dediğin rakamlar yüzde olarak mı ? Ben öyle yorumladım ama yanlışta olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ümit Türk yazdı:

60-65-68 dediğin rakamlar yüzde olarak mı ? Ben öyle yorumladım ama yanlışta olabilir. 

Kademe demek daha doğrudur.. 

Örnek:

İndirimsiz 3300 olan poliçeyi, %30 indirimi olan bir eski poliçeye bağlarsak prim 3000 e düşebilir.. Oysa ki beklenen 2310 a düşmesidir.. Düşmeyebilir. 

Bazen olayın tersi de oluşur.. 

% 40 indirimli poliçe ile hasar alırsınız, indirim sıfıra düşer, kaybın % 40 olduğu sanılır ancak kayıp % 100 olabilir.. Yada bazen % 25 kaybedersiniz.. 

Tamamen; araca, kişiye, duruma göre değişebilen şeylerdir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...