İçeriğe Yönlendir

Yağ Seviyesi Sizce Nasıl?

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Araç 24 saatten fazla yatmış şekildeyken ölçüm yaptım. Çubuğu silip tekrar baktığımda resimdeki gibi bir seviye var. Zemin düze yakın. 4-5000 km yaptım son değişimden sonra. 122000 km oldu, son bakıma kadar 5w30 kullanıldı, iç temizleyici koyup 0w30 a geçtim. 

IMG_20220806_083652.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Bakış yazdı:

Bir problem yoktur 

Normalde yağ 4 litre koyuluyor ama fabrika 3.85 olacak diyor. Yani 150 ml fazla koyuyoruz. Birde yağın viskozitesini değiştirdim, sanki biraz fazlalık var gibi geliyor. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Yağ böyle çıksa ertesi gün soluğu ustamın yanında alırdım 😅

Ü.Emre Kartal yazdı:

Normalde yağ 4 litre koyuluyor ama fabrika 3.85 olacak diyor. Yani 150 ml fazla koyuyoruz. Birde yağın viskozitesini değiştirdim, sanki biraz fazlalık var gibi geliyor. 

Fabrikanın verdiği miktar olabilecek maksimum miktar. Yağın biraz az olmasının bir zararı olmaz lakin fazlası zarar. 

Eskiden bu şekilde ben yarım litre kadar tahliye etmiştim motor yağımı. -> 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağrı Alaf yazdı:

Yağın rengi normal, araç dizel. Fazlalık olması lazım ancak çubukta çok net değil. 150 ml ile 0.5 litre çok farkeder. Min ve max arası 0.75 ile 1 litre olur araçlarda oradan karar verin 🙂 

Sıkıntı olacak bir durum yok aslında, ancak dediğim gibi 5w30 dan 0w30 a döndüm(asıl yağı bu) o sebeple takip ediyorum.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yağın rengi normal, araç dizel. Fazlalık olması lazım ancak çubukta çok net değil. 150 ml ile 0.5 litre çok farkeder. Min ve max arası 0.75 ile 1 litre olur araçlarda oradan karar verin 🙂 

Sıkıntı olacak bir durum yok aslında, ancak dediğim gibi 5w30 dan 0w30 a döndüm(asıl yağı bu) o sebeple takip ediyorum.

Daha önce hiç dizel araca binmedim. Gürültüsünü sevmiyorum o yüzden bilmiyor olabilirim daha önce motordan hiç böyle çubuk çekmedim :D 

Zaten o 150ml filtre - gömlek yüzeyi - yağlama yolları derken yok olmuştur. Eser miktar sayılır bir problem olmaz. "Zaten dizel fazlasını yakar kendisini ayarlar(!)" derler bizim burada. :) 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağrı Alaf yazdı:

Daha önce hiç dizel araca binmedim. Gürültüsünü sevmiyorum o yüzden bilmiyor olabilirim daha önce motordan hiç böyle çubuk çekmedim :D 

Zaten o 150ml filtre - gömlek yüzeyi - yağlama yolları derken yok olmuştur. Eser miktar sayılır bir problem olmaz. "Zaten dizel fazlasını yakar kendisini ayarlar(!)" derler bizim burada. :) 

Dizelde fazla yağ(misal 1 litre) motorda ambeleye kalkma denilen olaya sebep olabilir. Benzinli gibi değil. Birde basınç daha fazla, yağda fazla olunca keçe conta vs daha fazla zorlanıyor. 

Yağın görüntüsü daha önemli şuanda benim için. Seviye tam görünüyor en azından.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Dizelde fazla yağ(misal 1 litre) motorda ambeleye kalkma denilen olaya sebep olabilir. Benzinli gibi değil. Birde basınç daha fazla, yağda fazla olunca keçe conta vs daha fazla zorlanıyor. 

Yağın görüntüsü daha önemli şuanda benim için. Seviye tam görünüyor en azından.

Allah korusun ambele meselesi çok sıkıntılı. 

Renk konusunda dizel ile benzine farklı muamele yapılır mı bilmiyorum ancak bir yerlerde yakıt ayrımı belirtmeden şöyle bir kılavuz paylaşmışlar. Siz 7 numarada gibi görünüyorsunuz.

araba-motor-yag-bakimi-ve-degisimi-.jpg

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağrı Alaf yazdı:

Allah korusun ambele meselesi çok sıkıntılı. 

Renk konusunda dizel ile benzine farklı muamele yapılır mı bilmiyorum ancak bir yerlerde şöyle bir kılavuz paylaşmışlar dizeli benzini ayırt etmeden. Siz 7 numarada gibi görünüyorsunuz.

Dizelde o skala imkansıza yakın. Yeni yağı 10 km sonra boşaltsak yine siyah çıkar 🙂

Benzinli için doğru ama, renk koyu ise değişim şart. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Dizelde yağı değiştirip 5 dk sürdükten sonra yağ yine siyah görünüyor. Yakıt kirli.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Dizelde doldur boşalt yapılsa bile siyah çıkar nerdeyse, renklere çok takılmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Fabrikanın verdiği miktar olabilecek maksimum miktar. Yağın biraz az olmasının bir zararı olmaz lakin fazlası zarar. 

Eskiden bu şekilde ben yarım litre kadar tahliye etmiştim motor yağımı. -> 

Çağrı Alaf yazdı:

Dizelde temizleyici ile motor içi temizlenip, akabinde ucuz 5w30 yağ doldurulup, çalıştırılıp sonra tekrar yağ boşaltılıp, sonra karter açılarak conta değişimi yapılırken motoru alttan benzin ile yıkattırdık, yine de yeni koyulan yağ 100 km sonra simsiyahtı :D 

Dizel bu, her şekilde siyah olacak o yağ. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Çağatay Kılınç yazdı:

Dizelde yağı değiştirip 5 dk sürdükten sonra yağ yine siyah görünüyor. Yakıt kirli.

Selçuk Bakış yazdı:

Dizelde doldur boşalt yapılsa bile siyah çıkar nerdeyse, renklere çok takılmamak lazım.

Hayır, ben son yağ bakımını kendim yaptım, 2 hafta kullanımdan sonra bile yağ siyah olmamıştı, Hala sarımsı rengini koruyordu.

Ancak babamın fiestada yağ değiştirdim, ertesi gün çubuğa baktığımda yağ siyahtı. Bence motorla ya da motorun sağlık durumuyla alakalı.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Dizelde temizleyici ile motor içi temizlenip, akabinde ucuz 5w30 yağ doldurulup, çalıştırılıp sonra tekrar yağ boşaltılıp, sonra karter açılarak conta değişimi yapılırken motoru alttan benzin ile yıkattırdık, yine de yeni koyulan yağ 100 km sonra simsiyahtı :D 

Dizel bu, her şekilde siyah olacak o yağ. 

Çok ilginçmiş gerçekten. O.o Nasıl bir kurum topluyor ki bu raddeye geliyor dizel motorlar anlamak güç. İlk 1500 km renginde hiç değişiklik olmuyor benim aracımda sıfır yağ gibi. (Uzun yola çıkmadıysam)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Öner Kurukuz yazdı:

Bence motorla ya da motorun sağlık durumuyla alakalı.

Motorun dizaynı vs belki etkili olabilir ama sağlık durumu ile ilgili değil renk değişimi. Sağlık durumu ile ilgili olsa 0 km araçta da aynı durum olmazdı. Zaman içerisinde oluşan bir durum olurdu.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Ortanın altında full un üzerinde olmadığı sürece hiç bir sıkıntı olmaz , şuan için sorun yok 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Taşcı yazdı:

Ambeleye kalkması için turbonun motora yağ basması lazım. Karterdeki fazla yağ ambeleye kaldırmaz

Karterdeki fazla yağ havalandırma valfinden turboya kaçabilir. Yağ seviyesi fazla olursa pistonlardan sızıntı ihtimali de artar. Keçeler contalar vs hepsi ona göre yapılır çünkü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...