İçeriğe Yönlendir

Corolla İklimlendirme Sorunu

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Araç içi hava sirkülasyonunda sorun yaşıyorum. Bende film de var. Auto konumda 22-23’e ayarlıyorum. Ön taraf gayet serin oluyor. Biraz daha soğuk olsa üşütür hasta eder. Ama arka taraftakiler sıcaktan bunalıyor. Ben arkaya geçtiğimde aynı şeyi yaşıyorum. Arka tarafa yeteri kadar klima havası ulaşmıyor. Nasıl yapmalı da arka tarafta ön taraf gibi olsun?  

Esas sorun çocuklar oto koltuğunda oturuyor. Bilirsiniz hafif terletmeye meyilli olur çocuk koltukları. Özellikle ana kucağı ve 0-15kg olan tipler. Biz önde üşüme/normal arası ayarlarken arkada çocuklar terliyor. 

arka taraf için kolçak arkasında 2, ön koltuk altlarında 2 olmak üzere toplam 4 hava çıkışı var. 

Auto yapınca yönü kendi ayarlıyor. Sadece ayaklara versem auto’da 22 de serin olan araba bu sefer sıcak olmaya başlıyor. 

muhakkak başka arabalarda da yaşanıyordur bu durum

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

koltuk altlarındaki bi sebepten üflemiyor olabilir mi? paspas vs. sıkışmıştır önüne gibi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

koltuk altlarındaki bi sebepten üflemiyor olabilir mi? paspas vs. sıkışmıştır önüne gibi?

sen diyence bi aydınlanma oldu. Havuz paspas var. Kenarlarında iki parmak yüksekliği var. Üfleme mazgalı tam yerde. Acaba o mu kesiyor? 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sen diyence bi aydınlanma oldu. Havuz paspas var. Kenarlarında iki parmak yüksekliği var. Üfleme mazgalı tam yerde. Acaba o mu kesiyor? 

Bence bakmaya değer. Ortadan üflese de arkaya esas hava koltuk altlarından gidiyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Bence bakmaya değer. Ortadan üflese de arkaya esas hava koltuk altlarından gidiyor.

Bugün bi deneyeyim. Tşkler 🥰

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bugün bi deneyeyim. Tşkler 🥰

Şu mevzudan sonra farklı düşünmeye başladım. :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Şu mevzudan sonra farklı düşünmeye başladım. :) 

e bu da var bende. Hatta tableti koyuyorum 😂 mangaldan çıkan hava sensöre yönleniyor 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

yukarıda yazılanlara ek olarak havalandırmayı sadece cama yönlendir soğuk hava arkaya daha hızlı ulaşır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

e bu da var bende. Hatta tableti koyuyorum 😂 mangaldan çıkan hava sensöre yönleniyor 

forumda her konu eninde sonunda mangala bağlanır denir, inanmayanlara işte ispatı 🙂

• Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Aynı konu var bende fakat hava, arkaya koltuk altlarından değil direkt mazgallardan ulaşıyor. Yine arkadakilerin bunaldığı uzun yaz yollarında öne fazla gelen 2 mazgalı kapatıyorum. Kapalı mazgallardan çarpıp geri dönen hava arkaya hücum ediyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Gökhan Tuna yazdı:

forumda her konu eninde sonunda mangala bağlanır denir, inanmayanlara işte ispatı 🙂

Dilimi tutsam elim yazıyor 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence ön cam ya da en düşük seviye olarak ön paneldeki mazgallara vermelisin. Otomatikten çıkart yönlendirmeyi. Arka cama kadar ulaşsın serin hava. Zaten serin hava aşağı çökeceği için daha dengeli dağıtım olacak. Koltuk altından verilen soğuk hava dizlere kadar serinlik yapar ama gövde ve baş bölümü ısınıp yükselmiş havaya maruz kalacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

ön cama verilirse , arka kolçak arkası menfezden çok cılız hava gelir. koltuk altı havalandırmadan hava gelmez. corolla da sağ ve sol menfezler arkaya serin havayı iletmenin en iyi yoludur.

Auto konumunda hava sirkülasyonu dışarıdan hava almaya kapalı ise , ön taraf fazla soğuk arka taraf ise görece sıcak olabilir. ayrıca teyp ekranından ayarlarda etkin havalandırma var. açıksa şayet , ön cam da buhar olmadığı sürece içeri hava sirkülasyonu yapar. kapalı ise havanın araca alınacağı yeri siz belirlersiniz. içeri hava sirkülasyonu açık olduğunda , ön tarafta olan havayı sürekli sirküle ediyor ve daha fazla taze soğuk havayı ön bölgede tutuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bugün öndeki mazgalları kısıp bi deneyeceğim. Havayı arkaya göndermek gerek. Çünkü direksiyonun altından sensör ile ölçüm yapıyor. Hatta şimdi aklıma geldi hassas derece ile araç içinde sıcaklık denemeleri yapayım 

etkin havalandırma ayarını da bi ara kurcalamıştım. Unutmuşum ona da bakayım 👍 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Koltuk altından arka soğumaz bence.. Arka için soğuk hava ön camdan gitmeli diye düşünüyorum.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ön orta ızgaralara ek olarak sağ sol ızgaralar ile camlara paralel olarak arkaya hava akışı sağlanabilir. Ben genelde soğuk havayı ön ızgaraları yukarı çevirip yollarım. Arada sorarım, bebeler henüz şikayet etmediler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ön camdan arkaya zaten soğuk hava gelmez. Kaldıki corolla’da ön cam buğu çözme düğmesine basmadıkça yönlendirme yapılamıyor. 

bugün arabayı çalıştırıp auto’ya bastım. Ayaklara hava vermiyor. Ön arka ikisine de. Sadece göğüsteki 4 mazgal ve kolçak arkasından hava veriyor. Öndekileri kapattım, kolçak arkasında ciddi debi artışı oldu. Eco moddan çıkartım. Daha hızlı soğuttu. 

bir de hassas ile ölçümler yapacağım bakalım fark kaç derece. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Koltuk altından sadece ısıtma için hava verilir zaten. 

Klima soğuğunu sadece ayaklara yönlendirince soğuk verdi ama koltuk altından. Ama dediğin gibi soğuk havayı tavana göndermek lazım. Çöküyor zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sadece göğüsten orta üfleçler den vereceksin, manule mod, başka yolu yok, ha birde motoru çalıştır, benzin harcamadan olmaz o işler :p

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
(düzenlendi)
Mert Gülkokan yazdı:

amcamın b kasa vectrası arkadaki kişilerin ayaklarına da veriyordu oralarda da hava çıkışı olduğu için ısıtma ya da soğutmaya göre fark edeceğini düşünmüyorum

Soğuyan hava yoğunlaşıp çökeceği için sağlıklı soğumaz içerisi. Bel üstü 25 derece ayaklar 15.

Evdeki klimayı bile soğutmada aşağı yönlendirin sıcaktan duramazsınız odada. En yüksek ayarda (flap) ileri vermesi gerekir sağlıklı homojen soğutma için.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Klima soğuğunu sadece ayaklara yönlendirince soğuk verdi ama koltuk altından. Ama dediğin gibi soğuk havayı tavana göndermek lazım. Çöküyor zaten

Soğuk verir. Hatta daha bile soğuk verir ama soğutamaz kabini.

tarihinde İlkay Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sadece göğüsten orta üfleçler den vereceksin, manule mod, başka yolu yok, ha birde motoru çalıştır, benzin harcamadan olmaz o işler :p

Yav klimayı bırak elektrik çalıştırsın. Benzini yakalım senle abi :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mert Gülkokan yazdı:

evlerde kullanılan klimalarda soğuk havanın yukarı verilmesi gerekiyor ki hava tavandan zemine inecek ardından ısınıp tekrar yukarı çıkacak

oda içinde sürkülasyon olması için en iyi yöntem bu

toshibanın kitapçığında yukarı verin yazıyor diye hatırlıyorum

Zaten standart ayarda da öyle geliyorlar. Tabi bizim yemekhanede biri gelip ya buz gibi oldum yha deyip kanatları kapatıyor. Isıyı iletemeyen komtresörü ter basıyor. İçerisi hamam oluyor vs vs :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yav klimayı bırak elektrik çalıştırsın. Benzini yakalım senle abi :)

valla dün özellikleri kurcaladık açtırdık bazı şeyleri güzel oldu, iyonlaştırma klima güç ayarı tam güç eko güç (fan hızı değil) filtreleme vs. klima daha bir güzel oldu, İzmire git gel dolan klima hep açık hız 110 sabit arada gazlama 5 lt yaktı, şehir içi dahil buna, yakalım benzini gel :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...