İçeriğe Yönlendir

Karpuz Niye Patlar?

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Annem kutsal topraklardan geldikten sonra gelen misafiler eli boş gelmediği için ev karpuz manavına döndü. 🤣

Annem de bana bir tanesini verdi ve eve indirdim. Gece buzdolabında yer olmadığı için dolabın yakınlarına yere koydum. Sabah işe gitmeden önce mutfağa girdim bir de ne göreyim karpuz orta yerinden patlamış çekirdekleri etrafa saçılmış. Karpuz tam ayrılmamış. Koyduğumda sağlamdı ve darbe almamıştı. 
Kafama takılınca internette araştırdığım kadarı ile hızlı büyümesi için kullanılan kimyasal madde olduğu söyleniyor bir de japon tohumlarından kaynaklanan sorunlar vs vs vs uzayıp diyor. 
Sizce bu karpuz niye patladı. 
Resimleri çekmiştim. Yanlışlıkla sildim. Ekleyemedim.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

Annem kutsal topraklardan geldikten sonra

vardır bi sebebi :) 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Buzdolabının çok yakınına koyduysanız dolaptan çıkan sıcak hava ve yerin de seramik olması sebebi ile olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Nazar çıkmıştır :) Karpuz çok olgundur, üzerinde de küçükbir çatlat vardır, yada yere koyarken olmuştur, sonra sıcaklık değişiminden dolayı çatlamıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

karpuz uzun yoldan otomobil bagajında geldiyse itina ile patlar hiç sekmez

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Sıcak, fermentasyon, bolca su, basınç ve kabuk. Bomba gibi patlar :D

Geçmiş olsun. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki de 20 santimden düştü çatladı. 
Koli bandıyla yapıştırdım. 😅

• Beğen 2
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Ümit Türk yazdı:

Annem kutsal topraklardan geldikten sonra gelen misafiler eli boş gelmediği için ev karpuz manavına döndü. 🤣

Annem de bana bir tanesini verdi ve eve indirdim. Gece buzdolabında yer olmadığı için dolabın yakınlarına yere koydum. Sabah işe gitmeden önce mutfağa girdim bir de ne göreyim karpuz orta yerinden patlamış çekirdekleri etrafa saçılmış. Karpuz tam ayrılmamış. Koyduğumda sağlamdı ve darbe almamıştı. 
Kafama takılınca internette araştırdığım kadarı ile hızlı büyümesi için kullanılan kimyasal madde olduğu söyleniyor bir de japon tohumlarından kaynaklanan sorunlar vs vs vs uzayıp diyor. 
Resimleri çekmiştim. Yanlışlıkla sildim. Ekleyemedim.

Aynı durum benim de başıma geldi.

Babam karpuz verdi. Getirip kilere koydum ama kiler öğleden sonra güneş alıyor. Bir sabah bakıyoruz ki ortada el bombası patlamış. 

Bizim oralarda tulkumuş denir. Yani çok yuvarlanmaktan içi ayran olmuş gibi. Bir de sıcağı görünce, ekşiyip, gümm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

vardır bi sebebi :) 

Sıkıntıdan desek ayıp olur mu :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

3 sene önce 10 kg lik karpuzu bagajdan düşürdüm. Yere vuracağı sırada ayağımı uzattım. Terlik vardı. Karpuza birşey olmadı. Ezilen tendon ve sinirden dolayı 6 ay alysee ile tedavi gördüm. Karpuzu kurtardık ayak gitti. Hala eseri var. 

• Beğen 4
  • Mutlu 5
  • Şaşkın 3
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Olgunlaşmış karpuz sıcak soğuk farkından veya en ufak bir darbeden dolayı patlar.  Sonrasında da tadına doyum olmaz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...