İçeriğe Yönlendir

Bir Garip İnşaat Haberi

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Mustafa Karaca yazdı:

@Metin UzunoğluZamanında itiraz edilse 

Ya da eski bina böyle yapılmasa böyle bir durum ortaya çıkmazdı sanırım. Bu saatten sonra çözüm olmaz sanırım bu şekilde devam eder. Oto park yapılması gerekmez miydi bahçeye öyle bir durum olsa böyle bir sıkıntı ol azdı sanırım. 

Büyük ihtimalle eski yapı olduğu için arsaya sıfıra sıfır yapılmıştır. Eskiden de denetim olmayınca böylece kalmıştır 

Her halükarda eski bina hatalı, arsa sınırına sıfır bina inşa etmeseydiler bu durumu yaşamazdılar.

Erdoğan Temur yazdı:

Bu 3m nereden ölçülüyor. iki bina arasında duvar var. o duvar payı nasıl kesiliyor arsa paylarından?

Niye soruyorum yan binada inşaat başladı ve duvar onların arsa içinde olduğu için yıkıldı. Bizim perde beton 3m den yapılmış adam bizim tarafa geçmiş sizin duvar diye söyledi. Yapma duvar o zaman bizimkini kullan dedim.

Bu konuda bilgi verebilir misin?

3 m binanın zemine temas eden kenarlarından ölçülür.  Yaklaşma sınırı yan ve arka kenarlardan en az 3 m (yüksek binalarda bina yüksekliği/ 2 de olabilir) ön cepheden (yol veya sokak) en az 5 m

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdoğan Temur yazdı:

Bu 3m nereden ölçülüyor. iki bina arasında duvar var. o duvar payı nasıl kesiliyor arsa paylarından?

Niye soruyorum yan binada inşaat başladı ve duvar onların arsa içinde olduğu için yıkıldı. Bizim perde beton 3m den yapılmış adam bizim tarafa geçmiş sizin duvar diye söyledi. Yapma duvar o zaman bizimkini kullan dedim.

Bodrum kat duvarından ölçülür. Ama istikamet rölevesinden ve aplikasyon krokisinden bunu teyit etmelisiniz, kesin 3m mi diye. Rakam değişebilir. Arka bahçe arsanızın içindedir. Eğer duvar olacaksa duvar payı da arsanızın içinde kalmalı. Dışında değil. 

duvar zorunlu değil. Sizinkini de kullanabilir, kullanmayıp kendi duvarını da yapabilir. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bodrum kat duvarından ölçülür. Ama istikamet rölevesinden ve aplikasyon krokisinden bunu teyit etmelisiniz, kesin 3m mi diye. Rakam değişebilir. Arka bahçe arsanızın içindedir. Eğer duvar olacaksa duvar payı da arsanızın içinde kalmalı. Dışında değil. 

duvar zorunlu değil. Sizinkini de kullanabilir, kullanmayıp kendi duvarını da yapabilir. 

Peki diyelim ki alt kat duvarı ilk yapılırken 3 metreyken sonradan evi bitirmeye yakın bir zamanda o duvarı kırıp arkaya doğru genişlettiler/ya da genişletmek üzereler. Bunu şikayet edip durdurma şansımız nedir? (Belediyenin süs bitkisi kadar etkisi olduğu bir ilçede)

(Fotoğrafta en alt kata ince duvar örmelerinden daha sonra yıkıp genişletecekleri belli oluyor)

Hatta bizim binada da yol tarafında yapılmış bir işlem…

995A5C4E-FDF1-4645-8173-43605A47D2B4.jpeg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

Peki diyelim ki alt kat duvarı ilk yapılırken 3 metreyken sonradan evi bitirmeye yakın bir zamanda o duvarı kırıp arkaya doğru genişlettiler/ya da genişletmek üzereler. Bunu şikayet edip durdurma şansımız nedir? (Belediyenin süs bitkisi kadar etkisi olduğu bir ilçede)

(Fotoğrafta en alt kata ince duvar örmelerinden daha sonra yıkıp genişletecekleri belli oluyor)

Hatta bizim binada da yol tarafında yapılmış bir işlem…

995A5C4E-FDF1-4645-8173-43605A47D2B4.jpeg

iskandan önce yapmazlar. İskandan sonra genişletmeye başladıklarında ilk durak ilçe belediye. Kendi arsalarının içinde de olsa projedeki ölçülerin haricinde daireye ekleme yapılamaz.

Direkt yazılı dilekçe verin. Bakmak zorundalar. Aynı anda cimer’den de yazın. Dilekçenizde 30 günde cevap verilme hakkımın saklı olduğunu da belirtinki zaman anlamında gevşek davranmasınlar. yapı tatil tutanağı tutuldu şeklinde cevap gelmeli. Tutanaktan sonra düzeltme süresi var. 1 ay içinde düzeltilmeli. En geç 2 ay içinde yıkım kararı çıkmalı. bu arada imar cezası da var tabi ama o kişiyi bağlar. Cezayı ödemesi oranın kaçaklığını yasal hale getirmez. Sizin için düzeltilmesi önemli. 

belediye yıkım kararı alır ama bekletir. O sırada yine dilekçe verirsiniz. 

eğer tutanak tutmazlarsa il çevre ve şehircilik müdürlüğüne yazılı dilekçe verin. Memurun görevini yapmadığını da yazın. Kaymakamlık hakkında soruşturma başlatır. 

yıkım kararı çıkar da yıkım olmazsa yine hem belediyeye hem bakanlığa eğer büyükşehir ise büyükşehir belediyesine yazılı dilekçe verin. Dilekçelerinizin hepsinin sayı tarih kayıtlarını tutun. 

hiçbiri yıkmazsa, dava açın. Mahkeme icra aracılığıyla yıkar. Tüm ilişkili memura güzel şeyler yapar. Kimse de gık diyemez. En partilisi bile

bu işler kamuda maalesef şikayetçinin ne kadar zorladığı ile ilişkilendiriliyor. Siz yasal olarak uzun da sürse orayı yıktırırsınız. Bunun kaçarı yok. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu yazının çıktısını alıp buzdolabına yapıştırayım.

Peki iskan alındığını nasıl anlarız?

Bir de bizim evde de benzer işlem yapılmış ya, bunlar şikayet edip bizim alt kattaki komşunun evini daralttırabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

Şu yazının çıktısını alıp buzdolabına yapıştırayım.

Peki iskan alındığını nasıl anlarız?

Bir de bizim evde de benzer işlem yapılmış ya, bunlar şikayet edip bizim alt kattaki komşunun evini daralttırabilir mi acaba?

kaçağa başlayınca iskan alındı demektir 😁 

iskan alındığını ara ara belediye imar’a gidip sorabilirsiniz. Bina sizin olmadığı için, müstakilse ve ilçe küçükse herkes birbirini tanıdığı için belediye sizle ne alakası  var diyebilir ama esasen hakları yok. Bilgi vermek durumunda

aynı şeyler sizin ev içinde geçerli tabi. Yeni bina da sizin alt katı şikayet edebilir. Alt komşu ben ne alakası var deyip size çatabilir. Bu işler sizin yüzünüzden başladı diyebilir. Burada işin rengi değişir. Onlara karışmam 😁

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaçağa başlayınca iskan alındı demektir 😁 

iskan alındığını ara ara belediye imar’a gidip sorabilirsiniz. Bina sizin olmadığı için, müstakilse ve ilçe küçükse herkes birbirini tanıdığı için belediye sizle ne alakası  var diyebilir ama esasen hakları yok. Bilgi vermek durumunda

aynı şeyler sizin ev içinde geçerli tabi. Yeni bina da sizin alt katı şikayet edebilir. Alt komşu ben ne alakası var deyip size çatabilir. Bu işler sizin yüzünüzden başladı diyebilir. Burada işin rengi değişir. Onlara karışmam 😁

Bizdeki genişleme yola doğru ama onlarla alakası yok:) Evimizin önünde her daireye 1 adet otopark tahsis edilmiş durumda ayrıca. Yani bizim kimseye zararımız olmamış bizim müteahhit yaparken.

Yine de şikayet edebilir mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

Bizdeki genişleme yola doğru ama onlarla alakası yok:) Evimizin önünde her daireye 1 adet otopark tahsis edilmiş durumda ayrıca. Yani bizim kimseye zararımız olmamış bizim müteahhit yaparken.

Yine de şikayet edebilir mi?

eder. Projesine aykırı her şey şikayet edilebilir. Birini etkiliyor olsun olmasın bir önemi yok

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İskandan önce aykırılık yapamazlar dedim ama belediye görmezden gelebilir. Orada dikkatli olmak lazım. Fotoğraflayıp buranın bu şekilde iskan aldığını çevre şehircilik il müdürlüğüne şikayet ederseniz ortalık fena karışır

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

eder. Projesine aykırı her şey şikayet edilebilir. Birini etkiliyor olsun olmasın bir önemi yok

O zaman vazgeçeceğim. Komşuma zarar gelmesin.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İskandan önce aykırılık yapamazlar dedim ama belediye görmezden gelebilir. Orada dikkatli olmak lazım. Fotoğraflayıp buranın bu şekilde iskan aldığını çevre şehircilik il müdürlüğüne şikayet ederseniz ortalık fena karışır

Şimdi bu ilçede saysan evlerin yüzde 90’ı böyledir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ayhan Asil yazdı:

Avukat bey kanunen 3 metre sınırı var zannediyordum, doğru değil mi. Yani yan komşulardan üç metre içeriye çekmeli değil miydi.

Güzelce konuştum, çekmeleri hakkı olan yere getirdiler, şimdi arada 3,5 metre kadar var.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

48 yıllık bina diye kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Boş arsa sayesinde 48 yıldır yan cepheyi kullanmışsın teşekkür et.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Nihat Palolu yazdı:

48 yıllık bina diye kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Boş arsa sayesinde 48 yıldır yan cepheyi kullanmışsın teşekkür et.

Ona bu şekilde belediye yaptırmamalı ve tapu vermemeliydi. Tapusu varsa ki vardır, o da ben haklıyım der haksız da olsa 😊

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Karaca yazdı:

Ona bu şekilde belediye yaptırmamalı ve tapu vermemeliydi. Tapusu varsa ki vardır, o da ben haklıyım der haksız da olsa 😊

tapuyu tapu müdürlüğü veriyor ama :) ruhsat çıkar çıkmaz kat irtifakı tapusu kurulabilir. İnşaat başlamadan. İskandan sonra mülkiyet tapusu alınır. Eğer bu balkon inşaat yapıldıktan sonra yapıldıysa tutanak tutulup yıkılması lazımdı. Eğer iskan bu balkonla birlikte yapıldıysa belediye bunu görmezden geldiyse o daha sıkıntı. 

hepsi bir yana, imar planı değişmiş olabilir arkadaşlar. Eskiden blok nizamdır şimdi bitişik nizamdır. O konuyu atlamamak lazım

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

tapuyu tapu müdürlüğü veriyor ama :) ruhsat çıkar çıkmaz kat irtifakı tapusu kurulabilir. İnşaat başlamadan. İskandan sonra mülkiyet tapusu alınır. Eğer bu balkon inşaat yapıldıktan sonra yapıldıysa tutanak tutulup yıkılması lazımdı. Eğer iskan bu balkonla birlikte yapıldıysa belediye bunu görmezden geldiyse o daha sıkıntı. 

hepsi bir yana, imar planı değişmiş olabilir arkadaşlar. Eskiden blok nizamdır şimdi bitişik nizamdır. O konuyu atlamamak lazım

Yeni bina bu şekilde yapılıyorsa eski binanın da balkonları duruyorsa eğer kimse konuyu kurcalamaz sanırım 😊 iki taraf için de uğtaştırıcı bir durum. Ama zararlı çıkacak eski bina sahipleri olur büyük ihtimalle 😊 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Erdoğan Temur yazdı:

Bizim bahçenin olduğu kooperatifte de bir sınır anlaşmazlığı oldu. Kadastroya para yatırıp tespit istediler, gelen kişi gps den ölçümleri yapıp kazıkları çakmıştı. iki arsa da yeni tespite göre hatalı tel çevrildiği anlaşıldı.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Mustafa Karaca yazdı:

Yeni bina bu şekilde yapılıyorsa eski binanın da balkonları duruyorsa eğer kimse konuyu kurcalamaz sanırım 😊 iki taraf için de uğtaştırıcı bir durum. Ama zararlı çıkacak eski bina sahipleri olur büyük ihtimalle 😊 

Bence de öyle olur 😊 yeni binayı ilgilendiren durum yok balkon yıkılsa da kalsa da onlara faydası olmaz sanırım ama eski bina zararlı çıkar gibi 😊 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...