İçeriğe Yönlendir

Banka Kredi Ödemesi

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Selamlar; 

Banka kredisinde örneğin  Eylül Ekim ve Kasım olmak üzere 3 taksiti birden ödediğim de gelmeyen vadenin ödemesini yapmaya devam ediyor muyum yoksa 3 ay bekleme sürem var mı? Bu konuda tecrübeli dostlarımız var ise bilgilerini rica ediyorum. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

önden yatırmış oluyorsunuz diğer kalanlar yine vadesinde oluyor. Ben ev kredisinde 1 ay önceden ödüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

TEB en fazla 1 ay sonrası ödemeye izin veriyordu. Bende erken ödeme yaparak az da olsa faiz indirimi alıyorum. Ama diğer bankalarda durum nasıl bilmiyorum.

Yorum bağlantısı

Ben de hep 1-2 ay önden ödemeyi tercih ediyorum. Bir sonraki ay sıkışırsam belki ödeyemem, hem de faiz indirimi alayım diye. 

Sizin sonraki ödemeniz Aralık ayında beklenecek sizden. Vakıfbank, Ziraat, İş ve QNB için böyle, diğer bankalarla çalışmadım. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

İng faiz indirimi yapmıyor bu arada. Yapmamakta da haklı o da başka konu.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Çalıştığım bankalarda 1 ayda fazla ileriye dönük ödemeye mobil ve internet şubesi izin vermiyor. Şubeden bu işlem denenebilir belki. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu zamanda ödemeler ne kadar geç yapılırsa o kadar iyi. Parayı vadeliye koyun. Zamanı gelmeden ödemeyin derim. Erken ödemek sizin zararınıza

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
Erdem Bozkurt yazdı:

Allah bu milleti bu bankalardan kurtarsın,sömürüyorlar milleti....

Amin 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erdem Bozkurt yazdı:

Allah bu milleti bu bankalardan kurtarsın,sömürüyorlar milleti....

Bankalar olmasa birşey sahibi olamayız ki. Bence Allah bizi bu duruma getirenlerden kurtarırsa bankalar böyle can yakmaz. Ben kime derim ki "ya ben ev alacağım da, bana 500 bin ver ben sana 15 senede öderim" 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İlkay Başaran yazdı:

Bankalar olmasa birşey sahibi olamayız ki. Bence Allah bizi bu duruma getirenlerden kurtarırsa bankalar böyle can yakmaz. Ben kime derim ki "ya ben ev alacağım da, bana 500 bin ver ben sana 15 senede öderim" 

Hadi dedik ve o da verdi diyelim. 2 gün sonra gelip ya bana da para lazım oldu ver derse? 

Ya da evde huzur kalmadı deyip geri istese falan...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
İlkay Başaran yazdı:

:) 500 bin ver 1 ev sana 2 ev bana..böylesi düşman başına ...2022 yılı ilk 6 ayda bankaların karları %400 artmış bu kadar yüksek masraflara faiz,harç vs karşısında Allah gerçekten bankalara mahkum olan milletimize kurtuluş versin...Vatandaşın bankalara borcu 1 trilyon liraya dayandı,ödeyebilen şükretsin....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erdem Bozkurt yazdı:

:) 500 bin ver 1 ev sana 2 ev bana..böylesi düşman başına ...2022 yılı ilk 6 ayda bankaların karları %400 artmış bu kadar yüksek masraflara faiz,harç vs karşısında Allah gerçekten bankalara mahkum olan milletimize kurtuluş versin...Vatandaşın bankalara borcu 1 trilyon liraya dayandı,ödeyebilen şükretsin....

Bankayı kullammayı bilirse vatandaş gayette iyidir. Kredi kartı ile şans oyunu oynuyor millet. Kartlar patlak. Ondan öde bunu devir. Sonra şişiyor biyerde. 

Banka olmasa evi nasıl alacağız onu yazmamışsınız?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
İlkay Başaran yazdı:

Bankayı kullammayı bilirse vatandaş gayette iyidir. Kredi kartı ile şans oyunu oynuyor millet. Kartlar patlak. Ondan öde bunu devir. Sonra şişiyor biyerde. 

Banka olmasa evi nasıl alacağız onu yazmamışsınız?

Mesela ev fiyatlarının 500.000 TL olmamasını ve çalışan ücretlerinin yüksek olmasını sağlayarak. En baba kapitalist bile sizin kadar banka savunmuyordur :) neresinden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun, Türkiyede bankaların savunulacak tarafı yok. Evet bizim vatandaşımız da kullanmayı bilmiyor ama silah tehlikelidir, silah kullanmayı bilmeyen adama silah verip cinayet işlettikten sonra "yaa ama o silahı kullanmayı bilmiyo, silahın bi suçu yok" diyemeyiz. Silah öldürür. Banka da yaşarken öldürür :)

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ahmet Çalışkan yazdı:

Mesela ev fiyatlarının 500.000 TL olmamasını ve çalışan ücretlerinin yüksek olmasını sağlayarak. En baba kapitalist bile sizin kadar banka savunmuyordur :) neresinden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun, Türkiyede bankaların savunulacak tarafı yok. Evet bizim vatandaşımız da kullanmayı bilmiyor ama silah tehlikelidir, silah kullanmayı bilmeyen adama silah verip cinayet işlettikten sonra "yaa ama o silahı kullanmayı bilmiyo, silahın bi suçu yok" diyemeyiz. Silah öldürür. Banka da yaşarken öldürür :)

Ya neresinden tutup neresine mantıklı cevap yazayım bilemedim ki.

Bıçak da tehlikeli. Hatta silah sayılır ama eminim sizin evinizde hiç yoktur. 

Bizde var. Kullanmayıı biliyoruz çünkü.

Ev fiyatlarının 500 bin olmasını sağlayarak çözecekmişiz de 2 sene önceye kadar banka kullanan yoktu demekki size göre ya da olmamalıydı. 

Enflasyon olmasa banka sana bu oranla kredi satabilir mi buna bir cevap verebilir misiniz?

Enflasyonu kim yapıyor? Kim sebep bankalar mı? Sen enflasyonu kudurtursan kredi faizleri coşar. Sopa ile dolar düşürmeye kalkarsan bu böyle olur. 

Ah bu bankalar. Yokken ne güzeldi hayat. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bankasız ekonomi olmaz. Atatürk’ün de ilk yaptığı işlerdendir. Eskiden bankalar biraz daha amacına yönelikti ama hala bankasız hiçbir şey yapılmaz. Bir yatırım yapmak istiyoruz. Para lazım. Yok. O zaman yatırım yok. Bitti gitti…

Banka parayı toplar, senin yatırımın için sana borç verir. Yatırım yaparsın. Ülke gelişir. 

her şey ev üstünden bakmamak lazım. Kaldıki faizlerin bu kadar yüksek olması sebebi bankalar değil. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bir taksitten fazla erken ödeme yapamazsınız. Taksit tutarından fazla ödeme için şubeye gidip ara ödeme yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Bir taksitten fazla erken ödeme yapamazsınız. Taksit tutarından fazla ödeme için şubeye gidip ara ödeme yapabilirsiniz.

Ara ödemelerin belli alt limitleri oluyor diye biliyorum. Kalan ara paranın %20-25inden bahsetmişlerdi ki ödediğin tutarın %3ü kadar işlem ücreti tarzı bir tutarı ayrıca alınacakmış. 

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Dünyanın en gelişmiş, en ferah ülkelerinde bile bankacılık sistemi var. Bunu kullanmayı bilmek insanın elinde ve sorumluluğunda. İnsan aç gözlü ise eline gelen parayla yetinmeyip sürekli borçlanıyorsa bunun suçlusu banka olmaz. Banka senin gelirine bakar, malına mülküne bakar ve talep ettiğiniz kredi kartını, krediyi bu şartlara göre verir veya vermez.  Parayı aldıktan sonra hesabını tutturamamak veya hesabının tutmayacağı borca girmek bankayı bağlamaz. 

Ülkedeki ekonomik dalgalanmadan kar etti diye bankalar suçlanamaz. Düşük enflasyon, durgun kur, düzgün ekonomiye sahip olmadığınız sürece bankalar çok kar eder, vatandaş ise çok faiz öder. 

İsveçte veya o coğrafyada bir ülkede zamanında bankacılık sistemi durma noktasına gelmiş. Devlet herkese bankadan bir ev ve bir yazlık alacak kadar kredi çekme imkanı tanınmış(zorunlu da tutulmuş olabilir). Sıfıra yakın belki de sıfır faizle kredi dağıtılmış ve para trafiği sağlanmış. Oturumu olan yabancılara kendi ülkelerinde ev alma imkanı da sağlanmış. Yeter ki kredi çekilsin. Bu parayı kullanan birisi anlatmıştı. Adamların da böyle dertleri oluyor. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ahmet Çalışkan yazdı:

Ev fiyatları ve çalışan maaşlarının banka ile alakası olmadığın biliyorsunuz. Bankaların son dönemlerde sağladığı en güzel şey uzun vadeli konut finansmanı bence. Önceden emekli olan bir işçi ikramiyesi ile evini alır en azından kiradan kurtulurdu. Hem de büyük şehirlerde yaşanırdı bu durum. Şimdi o zamanlar gibi olsa emekli ikramiyesi ile köye bir kulübe yapılır ancak. Ben ilk işimi kurduğumda ev falan alamam mümkün değil derdim, mortgage benzeri sistem gelince evimi aldım. Bankaların elinde çok mevduat var ve satacak yer arıyorlar. Günahları yok mu var elbette, kart aidatı, işlem bedeli vs.  Eskiden banka defterini işlemeye veya elimdeki müşteri çekinin karşılığına bakıp dekont keserek bakma parası alan bankalar bile vardı.. Karşılığı yok dedi, yaz o zaman dedim bir kaç gün bekle dediler ama bakma parasını aldılar.. :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Baha Kanberoğlu yazdı:

Ara ödemelerin belli alt limitleri oluyor diye biliyorum. Kalan ara paranın %20-25inden bahsetmişlerdi ki ödediğin tutarın %3ü kadar işlem ücreti tarzı bir tutarı ayrıca alınacakmış. 

Düzgün bankalarda böyle alicengiz oyunları olmaması lazım.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Düzgün bankalarda böyle alicengiz oyunları olmaması lazım.

Bu devlet bankalarından biriydi. Ben kredi çekerken yanımda ara ödeme yapmak isteyen bir çift vardı. Onlara böyle açıklamışlardı. Parayı erkenden kurtarmak için özeller daha esnek olabilirler belki bu konuda. 

300 binlik krediye 20 bin ara ödemeyle banka uğraşmak istemeyebilir. O yüzden bu tarz zorlamalarda oluyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Erken ödemelerde veya krediyi erken kapatma durumlarında ceza gibi uygulanan bir meblağ bu sistem ilk çıktığından beri var. Tüketici kredilerinden emin değilim ama konut kredilerinde var. Ona göre planlama yapıyoruz falan diyebilirler..

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Serkan Toker yazdı:

Erken ödemelerde veya krediyi erken kapatma durumlarında ceza gibi uygulanan bir meblağ bu sistem ilk çıktığından beri var. Tüketici kredilerinden emin değilim ama konut kredilerinde var. Ona göre planlama yapıyoruz falan diyebilirler..

İhtiyaç ve Taşıtta ceza yok.  Konutta var. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...