İçeriğe Yönlendir

Harita Üzerindeki Mesafe Sorunsalı

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba.

Google ve yandex haritalarda yarın yapacağım yolculuğun rotasını çıkarırken anlam veremediğim bir durumla karşılaştım.

Aşağıda 3 adet resim göreceksiniz. Biri Avrasya tüneli, diğeri 2. köprü diğeri de 3. köprü üzerinden geçiş.

Aslında aralarında 80-90 km mesafe olmasını beklerken 17 km fark olması çok anlamsız geldi bana.

Sultanbeyli'ye kadar E80 otoyolunu kullanacağım. Zira Kuzey Marmara Otoyolu Akyazı giriş - Kurnaköy çıkışı 84 TL

Aynı mesafe E80 de 12 tl. Bu nedenle Viaporta kadar E80 de gelip trafik durumuna göre 3. köprüye dönmekle dönmemek arasında karar vereceğim.

Kuzey Marmaradan Akyazı'dan giriş direk Kınalı'dan çıkış yaparsam 207 Tl tutuyor. Sultanbeyli'den girip Kınalı'dan çıkarsam 125 TL tutuyor.

Parayı geçtim mesafeye anlam veremedim. Neden bu kadar az fark görünüyor?

E80 otoyolu ile Avrasya üzerinden gidiş. 285 km

ekxhvun.JPG

2. köprü üzerinden geçiş . 291 km

9j6r8tn.JPG

3,köprü geçişi. 302 km

msv3tbx.JPG

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o km ler bence de hiçbir zaman tutmuyor aynı kanatteyim, 3 . köprü yoluna vermek için ellerinden geleni yapıyor yazılımcılar

defalarca aman çok uzun sürer dediği devlet yolları hiç de o kadar uzun sürmedi mesela

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

maps te sakarya çorlu yazdım, 3. köprü yolu üstten dolaşmalı 266 km, 2:46 saat

2. köprü yoluna 261 dedi. 2:48 saat garip,

1. köprü yoluna da 262 km diyor :)

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Başka haritalarla doğrulama gerekir. (Hesaplama yöntemi de farklılık arzedebilir.)

oqyyvek.png

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Çorlu hastanede sabah 10:30 randevumuz var. Sabah 6 gibi yola çıksam 8 gibi kopru civarı olacağım ve o saatler iş başı saatleri olduğu için trafik olur diye düşünüyorum. Çamlıca gişelerden sonra trafik gorursem ibb cep trafikte hemen Sultanbeyli'den e. köprüye dönme plani yapıyorum.

Yolun tıkalı olmayacağını bilsem ikinci köprüden gideceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Uzun yolda Benim taktiğim.  
Ara hedef belirlerim.  
Mesela Çorluya gidecek olsam Viaporta kadar temden giderim. 
Viaportta tekrar bakarım. Hangi yol mantıklı orada karar veririm. 

Navigasyonlar mesafeden ziyade süreyi dikkate alıyor. 
2 dakika kısa olacaksa fazladan 20 km yol yapacak olmanı hesaba kaymıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Çağlar Bayur yazdı:

o km ler bence de hiçbir zaman tutmuyor aynı kanatteyim, 3 . köprü yoluna vermek için ellerinden geleni yapıyor yazılımcılar

defalarca aman çok uzun sürer dediği devlet yolları hiç de o kadar uzun sürmedi mesela

Ben de o noktada şaşıp kaliyorum. Sadece Viaporttan 3.kopruye gideyim desem 60 km yol gosteriyor.  😆

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öner Kurukuz yazdı:

Çorlu hastanede sabah 10:30 randevumuz var. Sabah 6 gibi yola çıksam 8 gibi kopru civarı olacağım ve o saatler iş başı saatleri olduğu için trafik olur diye düşünüyorum. Çamlıca gişelerden sonra trafik gorursem ibb cep trafikte hemen Sultanbeyli'den e. köprüye dönme plani yapıyorum.

Yolun tıkalı olmayacağını bilsem ikinci köprüden gideceğim.

Randevulu durumlarda birden fazla ara nokta belirlemelisin.  
Viaportta bak. 
Temden devam kararı alırsan 2. Köprü sapağında tekrar bak. 
Varış saatini yandexte göreceksin. Duruma göre ilerde avrasyaya da sapabilirsin.  

Viaporttan sonra yandexi dinle 

Vaktin az kalmış olursa yandex daha hızlı rota buldum diyerek seni uyaracaktır.  

Avrasya ve köprü arasında 40 liradan fazla geçiş ücreti farkı var.  
Kalan zamanına göre bunu da hesap etmek gerekir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

Sabah 6 gibi yola çıksam 8 gibi kopru civarı olacağım ve o saatler iş başı saatleri olduğu i

sabah saati asya dan avrupaya geçiş bir zulüm olur, hastane randevusu da var ise, hiç risk almadan 3. köprü yolunun tercih edin derim, avrasya tünel giriş ve çıkışı da çok tıkanır, 1. köprüden sonra e5 te çalışma var orayı unutun zaten, 2. kprüden sonra da çatlacada çalışma var. sabit hızda 3. yol stresi de azaltır, yol uzar sadece okadar

bir de yarın birçok okulda kurslar başlıyor, ekstra yük getirecek yollara

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

80-90 km fark olamaz.Tuzla-Silivri arası kuş uçuşu zaten 90 km. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

sabah saati asya dan avrupaya geçiş bir zulüm olur, hastane randevusu da var ise, hiç risk almadan 3. köprü yolunun tercih edin derim, avrasya tünel giriş ve çıkışı da çok tıkanır, 1. köprüden sonra e5 te çalışma var orayı unutun zaten, 2. kprüden sonra da çatlacada çalışma var. sabit hızda 3. yol stresi de azaltır, yol uzar sadece okadar

bir de yarın birçok okulda kurslar başlıyor, ekstra yük getirecek yollara

Aynen ve tıpatıp dediğiniz gibi oldu 👍

Akyazıdan E80 e girdiğimde ibb cep trafik İstanbul yoğunluğunu %8 gösteriyordu. Sultanbeyliye yaklaştığımda %45 oldu. 1.köprü yolu tıkalı, 2.köprü yolunda 3 bölge tamamen bordo renkti. Avrasya yolu bile tünele kadar kırmızı gosteriyordu. Kurnaköyden 3.köprüye döndüm. Tam 20 dakikada köprüyü geçtim. Kınalı çıkışına kadar da aynı yolu kullandım.

Bu süreçte Kurnaköy den sonra kopru dahil bi 86tl bir de 39 tl olmak uzere iki kez odeme yaptım.

Toplamda 310 km geldim ve ortalamam 3.8 lt. Sure olarak da 3 saat 15 dk sürdü. 105 km ortalama gibi birsey yapıyor.

Şu an hastanedeyim ve randevu saatini bekliyorum. 👍

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Uzun yolda Benim taktiğim.  
Ara hedef belirlerim.  
Mesela Çorluya gidecek olsam Viaporta kadar temden giderim. 
Viaportta tekrar bakarım. Hangi yol mantıklı orada karar veririm. 

Navigasyonlar mesafeden ziyade süreyi dikkate alıyor. 
2 dakika kısa olacaksa fazladan 20 km yol yapacak olmanı hesaba kaymıyor. 

Aynen öyle Emmi,

Malatya'dan Giresun'a giderken, Kangal'dan Zara yoluna soktu beni, 100 km berbat, ıssız bir yoldu, bitmedi.

Halbuki dümdüz devam etsem Sivas merkeze uğrayıp, mis gibi yoldan gidecektim.

Süre+Trafik durumunu baz alıyor navigasyon.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Genelde doğrudur. Ben gideceğim yere gitmeden bakarım. 1km fark oluyor

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Nasipse yarın sabah Çanakkale Assos'a gideceğim. Güzergahlara baktım, otoban daha uygun gibi gorunuyor ama otoyol ucreti 130 tl civarı gösterdi. Hiç parali yola bulaşmadan gitsem 1 saat fark ediyor dedi. Ne kadar dogrudur bilemem ama Susurluk üzeri ucretsiz otoyolu kullanmayı planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen Ankara dan aksaraya gideceğim, navigasyon niğde otobanına dönmem için elinden geleni yaptı , sonuç olarak km lerce fazla yol yaptım ama hemen hemen aynı sürede vardım. Otoban ücreti de işin kreması oldu. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Evren Erakçora yazdı:

Kadırga plajında mutlaka denize girin, dalgasız ise harika.

Gideceğim pansiyona 22 km uzakta ama bi sekilde gitmeye çalışacağım.

👍

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Kadırga plajında mutlaka denize girin, dalgasız ise harika.

kaya düşüyor diye kapanmıştı galiba bölge açıldı mı?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

kaya düşüyor diye kapanmıştı galiba bölge açıldı mı?

Kadırga plajı açıktı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Otel bölgesinde sahilde dondurmacı vardı hala var mı bilmiyorum. Sakızlı dondurması çok fenaydı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sakızlı dondurması çok fenaydı

asosa gidip dondurmaya mı bayıldın yani bayıla bayıla

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Jandarma noktası koymuşlar çok iyi olmuş güvenlik için. Deniz çok güzel ama çoğu zaman dalgalı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...