İçeriğe Yönlendir

Mazot Fiyatları Eskisi Gibi Benzinden Ucuz Olur mu?

Sedat Demircan

Recommended Posts

Ozkan çoban
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neden? Turbo olup direkt enjeksiyon olmayan motorlar var. Turbo olunca lpg daha güzel yanar. 

Yunanistan harici avrupa’da mazot ya benzine eşittir ya da daha pahalıdır

şu an yunanistan’da 0,20 euro benzin pahalı sadece

Mehmet Cihat yazdı:

çoğu turbo direk enjeksiyonlu araç lpgye uyumlu sadece kitleri daha pahalı.  forumda lpgli kuga ile 80-100.000 km yapan abilerimiz vardı konuları duruyordur.

Onur Bulut yazdı:

Çelişen bir durum yok. Arkadaşlar sağ olsun gereken açıklamaları yapmışlar. :nargile:

Uzun vade de lpg nin zararlarını tek tek yazmaya gerek yok ne kadar sevilen bir yakıtmış, madem bu kadar masum (uyumlu) neden turbo benzin+lpg kullanmıyorsunuz acaba diye sormak isterim iyi günler..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benim araba lpg li, capon olduğu için turbosuz ama olsun, uzun vadedeki zararlarıını %99 u kullanım hatası ve piili arabalardan daha zararsız çevreye imalatı ve geri dönüşümü de hesaplarsak

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mazot işi zengin işi oldu gibi ukrayna rusya savası bitmeden mazot  dengelenmez gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

benim araba lpg li, capon olduğu için turbosuz ama olsun, uzun vadedeki zararlarıını %99 u kullanım hatası ve piili arabalardan daha zararsız çevreye imalatı ve geri dönüşümü de hesaplarsak

motor revizyonunda o supap parçalarının üretiminde, taşlamada, sıvı contalarda, greslerde, sulara karışan maddeler de hesaplandı mı çevreye etkide :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

motor revizyonunda o supap parçalarının üretiminde, taşlamada, sıvı contalarda, greslerde, sulara karışan maddeler de hesaplandı mı çevreye etkide :) 

benim metalik mavi corollam ne oldu bekliyorum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Ozkan çoban yazdı:

Uzun vade de lpg nin zararlarını tek tek yazmaya gerek yok ne kadar sevilen bir yakıtmış, madem bu kadar masum (uyumlu) neden turbo benzin+lpg kullanmıyorsunuz acaba diye sormak isterim iyi günler..

param yetişmediği için başka sebebi yok :exc1:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

benim metalik mavi corollam ne oldu bekliyorum?

baskı balata sıyırdı 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Rafineride yüzdesel olarak ham petrolün %43 ü benzin ,%18 civarı motorin ve %11 civarı LPG oluşuyor.Ve Benzin mazota göre çok daha düşük sıcaklıklarda rafine ediliyor buda maliyetini bariz düşürüyor.

Bizim rafinerilerde üretilen fazlalık benzinler bizim kullandığımızın fiyata göre çok daha ucuz fiyatlarla yurt dışına satıldı.Bizde yıllarca faiş fiyatlarla benzin tükettik.Aslında olması gereken şuanda olan tablo.Ama çeşitli gerekçeler nedeni ile yıllarca bu şekilde süreç devam etti. Bakalım bundan sonrası nasıl ilerleyecek. 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Ozkan çoban yazdı:

Turbo benzin + Lpg ilk tercihim şuan aracımı degişirsem. Zaten kitleride %100 Lpg şeklinde değil. Genelde turbo motorlu araçlarda lpg de kullanımdada benzin kullanıyor motor. Sevilen yakıt olduğu falanda yok. Şu anki şartlarda mantıklı olan o. Yoksa tabikide benzin harici yakıta bulaşmam.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Onur Bulut yazdı:

Turbo benzin + Lpg ilk tercihim şuan aracımı degişirsem. Zaten kitleride %100 Lpg şeklinde değil. Genelde turbo motorlu araçlarda lpg de kullanımdada benzin kullanıyor motor. Sevilen yakıt olduğu falanda yok. Şu anki şartlarda mantıklı olan o. Yoksa tabikide benzin harici yakıta bulaşmam.

Benzin kullanılma sebebi direkt enjeksiyon olması. Sıralı sistemde turbo da olsa sadece lpg ile çalışıyor. Mesela 0,9 reno motorunda benzin hiç kullanılmıyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Mazot benzinden ucuz olmaz. Dünyada da mazot daha pahalı. Birçok sebep sayılabilir buna neden olarak. Mazotun üretim maliyeti daha fazla ikinci olarak son yıllarda mazota olan yoğun talep çok miktarda benzinin elde bekletilmesine neden oldu bu da ekstra maliyet rafineriler için filan. 

Bir diğer konu da turbo benzinli araçlar yaygınlaştırılıyor mazotlu taksilerin emisyon vs. mevzularıyla kısıtlanıyor üretimi. 

Hala benzinli bir araca göre daha performanslı ve daha az yakıt giderim var. Aradaki fark uçuruma dönerse benzin avantajlı hale gelir yoksa dizel az yakması ve performans nedeniyle avantajını korur. 

Dizelden direkt elektrikli araca geçmeyi planlıyorum gelecekte, turbo benzin veya hibrit filan uğraşmam. 

Yerli ve milli togg olur belki üretilebilirse :D

Şaka bi yana var Tesla hayalimiz du bakalım :)

Fazla uzattık hocam tekrar söyleyelim mazot tekrar benzinin altına düşmez artık ekstrem bi gelişme haricinde. Fark daha da açılabilir ilerde.

hocam fark açılırsa yüzde 90 satarım zalımı binemem böyle:) 120 hp yok 320 nm tork falan hikaye,basamıyosun ki mazot fiyatı sebebiyle:) fark iyice açıldı zaten ben mazota indirim gelip benzinin fiyatına iner mi yurt dışında fiyatlar nicedir anlamında sormuştum ama çoğu arkadaş yurt dışında da dizelin benzinden pahalı olduğunu söylemiş bu pahalılık pandemi ile mi başladı acaba,asıl doğalgaz fiyatları dünya genelinde uçmuşken lpg halen nası bu fiyatta kalıyo aklım almıyo,keşke 1.6 e-torq egea alsaymışım:)

Mehmet Cihat yazdı:

sat 1.6 e-torq otomatik al lpgli, tüm aksesuarlarını o araca takarsın böylelikle emeklerinin kaybolması gibi bir derdin olmaz. 

aslında denk getirsem hiç fena olmaz bazen aklıma gelmiyo değil işte bekliyorum tekrar benzin fiyatına inse yeter atla deve zaten beklemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mazot çok uzun yıllardır benzinden pahalı. Ama fark öyle aman aman değil. 0.1-0.3 euro arası değişiyor fark

Bizde yakıt 1.2 euro civarı. Avrupa’daki ülkelerde 1,5-2 euro arası değişiyor fiyatlar

tabi bizim alım gücü az. Fakat petrol her ülkeye aynı fiyata mâl oluyor. Bunu da hatırlamak lazım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tce motor bi megane alayım diye hdi dan vazgeçiyorum ama piyasa bana yardımcı olmuyor.  Uzun yolda rahatim da  ise gidip gelmeye lpgli bisi lazım.Bende lpgli bi düşük model ikinci bi arac bakmaya döndüm tekrar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

3 litre dizel kullanan da var, halinize şükredin. :)

Valla v6 3.7 liberty duruyor olsa idi 

Krs bazında 1.6 hdi dan tutumlu olurdu. Olay cok karıştı bu yakıt işinde 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

3 litre dizel kullanan da var, halinize şükredin. :)

ya 3 litre benzin olsaydı :) 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ya 3 litre benzin olsaydı :) 

3.0 TFSi alacaktım aldırmadılar.

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Valla v6 3.7 liberty duruyor olsa idi 

Krs bazında 1.6 hdi dan tutumlu olurdu. Olay cok karıştı bu yakıt işinde 

LBG ile hesaplıyorsun ama, benzinde hesapla. :D 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hep daha kötüsünu düşünüyonuz. Ya benzin 4 lira olsaydıyi hayal eden yok. Daha 2 sene anca oldu 

c0y339d.png

n3efpp3.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

3.0 TFSi alacaktım aldırmadılar.

LBG ile hesaplıyorsun ama, benzinde hesapla. :D 

Atiker vardı marsa basmamla otoparktan çıkana kadar lpg de idi. Benzini off-road dan benzinlige girerken harcardik. Dagda bayırda lpg bitince :∆

nasil bir motorsa kışın bile webasto var gibiydi. yazin zaten ışıklarda yanında duran cam açamaz lastiklerin ordan alev atardı :P

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Kullandığım en sorunsuz araç 1,4 atmosferik benzinli Symboldü.Lpg kiti monte ettirince hakkikaten illallah ettim.Son 2 aracım Dizel ve memnunum ancak böyle makas açılmaya devam eederse Benzine dönmek gerekecek.

Yarın ne olur bilinmez artık ilerisi kestirilemiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kışın petrol fiyatrı fırlayacak gibi, ona göre düşünün, bu iş birileri pes edene dek sürecek gibi, yine yazayım, Rus Ukrayna savaşının kaybedenleri AB ülkeleri olacak gibi...

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Çağlar Bayur yazdı:

piili arabalardan daha zararsız

Sad but True .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

sürekli mazotun maliyetinin daha yüksek olduğu söyleniyor bu yüzden ucuzlamaz, şuanki aracım dizel  bi sonraki aracım muhtemelen turbo benzinli olur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kışın petrol fiyatrı fırlayacak gibi,

paranla arpa alamıyorsun mesela şu an , fiyat izafidir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...