İçeriğe Yönlendir

Fahri Trafik Müfettişi Cezasına İtiraz.

Ali Tuğberk Avar

Recommended Posts

Ali Tuğberk Avar

Merhaba arkadaşlar bir sorum var, geçmiş konulara baktım ama bu konuda doyurucu bir bilgi yok. 

16 ağustosta trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değişmek gerekçesi ile 427 TL ceza yazmışlar bana. Fahri trafik müfettişi iletmiş aşağı ekleyeceğim belgeyi. 

Benim size sormak istediğim şu, daha önce benzer durumla karşılaşıp itiraz eden oldu mu? İtiraz sonucu ne oldu? 

Benim sorduğum birkaç kişi bu tür cezalara yapılan itirazın genelde itiraz eden lehine sonuçlandığı. 

Buraya da sormak istedim. 

Miktar çok değil, ceza yemem de samimi söylüyorum çok taktığım bişey değil, hızdan çok ceza yedim ben. 

Ama bu öyle bir şey değil, hız olsa kırmızıda geçmiş olsam veya yanlış yere parkedip park cezası filan yemiş olsam derim ki kendim yaptım bunu hakettim. 

Fakat bu durum çok saçma geldi bana makas filan atmamış biriyim ben hayatım boyunca yani görüntü filan da yok zaten. 

İnsanın canını sıkan şey de bu hocam. 

IMG_20220829_114221.jpg.fcfe5aacf1ac9404cae0004b0b1a7d54.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Çok tartışıldı. Ancak, bir sonuca ulaşılamadı diye hatırlıyorum. Şöyle ki ve bana göre fahri müfettiş, şerit değiştirdiğiniz zaman verdiğiniz sinyali görmez ise :kutlama:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Söylediğiniz gibi kanıt olmadan kesilen cezalar mahkeme vasıtasıyla iptal ediliyor. Sulh Ceza Mahkemesine başvurur denerdim ben olsam şansımı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Tamer Topaç yazdı:

Çok tartışıldı. Ancak, bir sonuca ulaşılamadı diye hatırlıyorum. Şöyle ki ve bana göre fahri müfettiş, şerit değiştirdiğiniz zaman verdiğiniz sinyali görmez ise :kutlama:

Ben de şerit değiştirirken önüne filan geçtim herhalde gıcıklığına yazdı diye düşünüyorum hocam başka açıklaması yok. Bu trafiği tehlikeye düşürme meselesi garip. Makas atmış olmam lazım ki üstte de yazdım hayatımda hiç yapmadım yapana da küfür ediyorum. 

Başka neden olabilir aklım almıyor. Şerit değişmeden dümdüz gitmemizi istiyorlar anlaşılan... :unsure2:

Cem Işık yazdı:

Söylediğiniz gibi kanıt olmadan kesilen cezalar mahkeme vasıtasıyla iptal ediliyor. Sulh Ceza Mahkemesine başvurur denerdim ben olsam şansımı. 

İnternete de baktığımda çoğunlukla itiraz eden lehine sonuçlanıyormuş bu müfettişlerin cezaları hocam. İtiraz edeceğiz bakalım. Teşekkürler hocam

Aramızda var mı fahri trafik müfettişi bu tür ceza neye göre yazılabiliyor bunu açıkçası merak ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Aramızda var mı fahri trafik müfettişi bu tür ceza neye göre yazılabiliyor bunu açıkçası merak ediyorum. 

Top Secret...

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Sulh ceza mahkemesinden itiraz edebilirsiniz, hatta sanirim elektronik imza sahibi vatandaslar icin UYAP üzerinden de itiraz hakki gelmisti.

Bence makastan daha cok sinyalsiz serit degistirmekten ya da iki aracin arasindaki cok dar bir mesafeye girmekten dolayi ceza yazilmistir.

Iki aractan arkada bulunan da muhtemelen trafik müfettisidir.

Bildigim kadariyla mahkemeye giden konularda, trafik müfettislerinin sucu ispatlama zorunlulugu var.

Ancak ben trafik müfettisi olsaydim, aracimda bulunan bir kamera ile bunu kolayca ispatlardim.

Sonucta cogu, bu cezalara itiraz geleceginin farkindadir.

Oyle ya da boyle, itiraz oncesi cezayi odeyip erken odeme indirimini kacirmamanizi tavsiye ederim.

Itiraz lehinize sonuclanirsa, odediginizi geri alacaksiniz. Ama aleyhinize olursa, bir de indirimi kacirmis olmayin.

Aslinda fahri trafik müfettisliginin oldugu bir ülkede, cezalarla beraber cezayi alan kisinin girip ihlali görebildigi bir video linki vs. gönderilmeli diye düsünüyorum. Böylece hem mahkemelerin yükü azalirdi, hem de insanlar gercekten bu sucu isleyip islemediklerini görmüs olurlardi.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
(düzenlendi)
Mustafa Yenigün yazdı:

Ancak ben trafik müfettisi olsaydim, aracimda bulunan bir kamera ile bunu kolayca ispatlardim

Video ve foto çekmeleri yasakmış hocam. Nette öyle bi bilgi gördüm. 

Ödemeyi yaptık ama şirket aracı bu itiraz edicez bakalım. Teşekkürler 

tarihinde Ali Tuğberk Avar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O kadar titizler sol şeridi ihlâl edenlere niye ceza kesmezler? Pısırık veya bencil sürücü yüzünden aradan dereden geçerek yol yapar oldum son yıllarda 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Hatasız kişiye kasti ceza kesildiği kanitlanirsa müfettişe çok ağır ceza kesildiğini hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Video ve foto çekmeleri yasakmış hocam. Nette öyle bi bilgi gördüm. 

Ödemeyi yaptık ama şirket aracı bu itiraz edicez bakalım. Teşekkürler 

yasak değil. cezai işlem yapacaksa foto yada video çekilir, ceza yazılır kaydı muhafaza edilir.(ceza ile gönderilmez ) itiraz durumunda mahkemeye delil olarak sunulur. ki muhtemelen fahri trafik müfwttişinin elinde de kamera kaydı mevcuttur. şansınızı deneyin bakalım.

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Evren Erakçora yazdı:

Sinyal vermeden şerit değiştirdiyseniz yazmış olabilir.

Hocam valla hatırlamıyorum alışkınım sokak arasında bile dönerken sinyal veririm belki dalgınlığıma geldi bilmiyorum eğer böyle bişeyse. 

Serkan Gülderen yazdı:

yasak değil. cezai işlem yapacaksa foto yada video çekilir, ceza yazılır kaydı muhafaza edilir.(ceza ile gönderilmez ) itiraz durumunda mahkemeye delil olarak sunulur. ki muhtemelen fahri trafik müfwttişinin elinde de kamera kaydı mevcuttur. şansınızı deneyin bakalım.

https://www.haberturk.com/adana-haberleri/97750456-fahri-trafik-mufettisinin-yazdigi-makas-cezasini-iptal-ettirdiadanada-delili-olmayan-bin

Bu ve bunun gibi yüzlerce şey var genelde cezayı iptal ediyorlarmış. Sorduk soruşturduk. 

İtirazı yaptık davayı açtık. Sonucu burada paylaşacağım. 

O ceza yazılmasını sağlayan müfettişin bilgilerini de ben öğrenicem. Hayatta en sevmediğim şey haksızlık hukuksuzluk. Uğraşıcam bakalım en azından bir daha saçma sapan ceza yazamasın kimseye. 

Genelde sinyal yazmışlar da sinyal mevzusu dediğim gibi sokak arasında bile sinyal veririm alışkınım. He dalgınlığıma gelmiş yakmamışımdır amenna çektiyse fotosunu paylaşsın görücez bakalım. İstanbul'da yaşayanlar bilir her gün 100 tane adamla karşılaşıyoruz sinyali bırak emniyet şeridinde giden makas atan vs. mesele para mevzuunu aştı çok fena kuruldum o müfettişe. Çok merak ediyorum neyden yazdı ne açıklama yapacak. 

Son olarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ceza yazan ftmin bilgileri davada geçmiyor, emniyet konu ile ilgili kameralara ulaşmaya çalışıyor genelde ftmnin kendisine dahi sormuyor elinde video vs. var mı diye. o bölgeyi gören kgys kamerası varsa hakimliğe yolluyor yoksa yoktur diyor. yok derse hakim %90 ihtimalle cezayı iptal ediyor. 

bence ftmlerin kullandığı cep telefonu programına belge ekleme bölümü eklenmeli

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Banada bir kere fahri müfettiş sürekli uzunları yakmak suretiyle öndekini rahatsız etmek maddesiyle ceza yazmıştı. Hatırladığım sol şeritte yavaş gittiği için selektörle uyarmışımdır. Ancak kesinlikle sürekli yakmamışımdır. O zamanlar cezalar ucuz geliyordu, itirazsız ödemiştim. 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Cihat yazdı:

ceza yazan ftmin bilgileri davada geçmiyor, emniyet konu ile ilgili kameralara ulaşmaya çalışıyor genelde ftmnin kendisine dahi sormuyor elinde video vs. var mı diye. o bölgeyi gören kgys kamerası varsa hakimliğe yolluyor yoksa yoktur diyor. yok derse hakim %90 ihtimalle cezayı iptal ediyor. 

bence ftmlerin kullandığı cep telefonu programına belge ekleme bölümü eklenmeli

Bu sistem anca böyle düzelebilir. Dediğiniz gibi kısa bir video veya fotoğraf eklenebilmeli programa. İtirazda oldu mu aç göster. Görevi kötüye kullananlarda vardır illaki. 

Yorum bağlantısı
Rüzgar Atay
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Hocam valla hatırlamıyorum alışkınım sokak arasında bile dönerken sinyal veririm belki dalgınlığıma geldi bilmiyorum eğer böyle bişeyse. 

https://www.haberturk.com/adana-haberleri/97750456-fahri-trafik-mufettisinin-yazdigi-makas-cezasini-iptal-ettirdiadanada-delili-olmayan-bin

Bu ve bunun gibi yüzlerce şey var genelde cezayı iptal ediyorlarmış. Sorduk soruşturduk. 

İtirazı yaptık davayı açtık. Sonucu burada paylaşacağım. 

O ceza yazılmasını sağlayan müfettişin bilgilerini de ben öğrenicem. Hayatta en sevmediğim şey haksızlık hukuksuzluk. Uğraşıcam bakalım en azından bir daha saçma sapan ceza yazamasın kimseye. 

Genelde sinyal yazmışlar da sinyal mevzusu dediğim gibi sokak arasında bile sinyal veririm alışkınım. He dalgınlığıma gelmiş yakmamışımdır amenna çektiyse fotosunu paylaşsın görücez bakalım. İstanbul'da yaşayanlar bilir her gün 100 tane adamla karşılaşıyoruz sinyali bırak emniyet şeridinde giden makas atan vs. mesele para mevzuunu aştı çok fena kuruldum o müfettişe. Çok merak ediyorum neyden yazdı ne açıklama yapacak. 

Son olarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. 

ee öğrendin napcan abi ? gidip dövcen mi ? istersen bi dene . gider şikayet eder görevimden dolayı rahatsız ediyor taciz ediyor der daha fena başın belaya girer . yap itirazını mahkeme iptal ederse tamam bitti gitti işte .

Onur Bulut yazdı:

Bu sistem anca böyle düzelebilir. Dediğiniz gibi kısa bir video veya fotoğraf eklenebilmeli programa. İtirazda oldu mu aç göster. Görevi kötüye kullananlarda vardır illaki. 

kadının biri yolda giderken bi gidiyor bi duruyor şeridin bi sağında bi solunda bi yolu ortalıyor geçerken baktım eğilip elinde telefon oynayıp duruyor. fotoğrafını çeksen nasıl çekeceksin ? ftm olup çakacaksın cezayı buna işte . herşey fotoğrafla olmaz .

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Rüzgar Atay yazdı:

ee öğrendin napcan abi ? gidip dövcen mi ? istersen bi dene . gider şikayet eder görevimden dolayı rahatsız ediyor taciz ediyor der daha fena başın belaya girer . yap itirazını mahkeme iptal ederse tamam bitti gitti işte .

kadının biri yolda giderken bi gidiyor bi duruyor şeridin bi sağında bi solunda bi yolu ortalıyor geçerken baktım eğilip elinde telefon oynayıp duruyor. fotoğrafını çeksen nasıl çekeceksin ? ftm olup çakacaksın cezayı buna işte . herşey fotoğrafla olmaz .

Arkadan 5 saniyelik bir video bile yeterli. Sen arkasından giderken bi sağa giden bir sola giden aracın yanına geldiğinde görürsün telefon ile ugraştığını. Programdan cezayı yazdın. Videoyuda çekebildin ekledin. Karşı tarafta itiraz etti. O eklediğin video üzerinden itirazı red edilcek. Öteki türlü kanıtı olmayan her ceza iptal olur gibisinden algı var. Sen gördün telefonla oynuyordu yazdın cezayı ftm sin. Oda itiraz etti ben trafigi tehlikeye düşürecek şekilde şerit degiştirmedim. Telefon ile oynamadım. Kanıtlansın dedi . Ne olacak ??? Kanıtlanamadı. İptal. He bu arada Ftm ceza yazdıkları programlarında herhangi belge video resim yükleme olmuyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...