İçeriğe Yönlendir

Kapalı Kasa Kamyonet Sınıfı Hakkında Görüşleriniz

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamam zaten hususi ve şahsi kayda karar verdim. Bilgi yararlı oldu. Şimdi bakalım alabilecek miyiz bu hafta bir sondaj yapacağım. Fatih'e yakın benim için pazarlık eder mi :)

Alır bile ☺️

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Karavana cevrilirse sigortası ne çıkıyor bakıp karavana ucuz bir maliyetle çevrilebilir. Baktığınız arac Bahçelievler de görünen araç ise bizim memleket plakalı öyle görünüyor. Muhtemelen açık kasa kamyonetti sonradan kapattılar. Land işi yapanlarda hiç kapalı kasa görmedim. Ruhsat bilgisi ile aracın kendisi örtüşmüyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Karavana cevrilirse sigortası ne çıkıyor bakıp karavana ucuz bir maliyetle çevrilebilir. 

Normalde karavan sigortası çok yüksek. 
Çünkü karavan diye bir grup yok.  Diğer araçlar kategorisinden yapılıyor.  

Ancak sigorta şirketinin biri kamyonet karavan diye bir şey uydurdu.  
Benimki ucuzdan olsun diyen olursa karavanların ondan kesiyoruz.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yukarıda da değindim.  Senin ana sözleşmede nakliye faaliyeti olduğunu sanmıyorum. Bu sebeple ticari kaydettiremez. Taşıma irsaliyesi düzenleyemezsin.
Taşıma irsaliyesi demek, ben bu yükü para karşılığı taşıyorum demektir. 

Ancak hususi kayıtlı iken şirketin bir malını bir yere götürüyorsan sevk irsaliyesi düzenleyebilirsin.   

Her şeye rağmen. Ben uzun zamandır muhasebe işlerinden kopuğum. Güncel değişiklik varsa forumda bildiğim muhasebeci arkadaşlarımız var. Hatam varsa düzelteceklerdir. 

@Erkut Uysal ve @Kemal Korkmaz bilir 

@Hasan Karabekirogluda bilir. 

Konuyu gördüm, okudum... Dışarıdaydım eve gidince güzel bir cevap yazarim diye düşünüyordum... Ama Emmi bana yazacak hiç bir şey bırakmamış zaten... :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Aradaki tel bölmeyi sökseniz vizede problem çıkacağını sanmam hocam.

Hız limitleri, bölünmüş yollarda 85 km. Otoyollarda 95 km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bunu durdursalar meraktan ve bilgi almak için durdururlar, şoför arkasındaki bölme tüv de gerekebilir, arka tampon yerden yükseliğie baktıkları gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Araç şirkete alınmak isteniyorsa alınabilir, bunun için ana sözleşmede veya şirket faaliyetlerinin içinde olması gerekmiyor.

Bir turizm şirketi de kamyonet alabilir.

Araç şirkete alınacak ise bu tür araç için K belgesi aranmaz.

K belgesi bu taşıma işini meslek edinmiş ve bu işten para kazanan yani nakliyecilik faaliyeti gösterenlerde istenir, K1 K2 K3 diye çeşitleri vardır.

Araç şirkete alındığında taşınacak malzemenin ticari mi değil mi olduğuna bakılır.

Misal şirkette kullanmak için bir masa ve koltuk aldın, attın arabaya götürüyorsun çevirmede polis isterse bakar ne olduğunu sorar dersin masa sandalye aldım dükkana götürüyorum şu da faturası iş biter, polis in en fazla söyleyebileceği şey aracı kantara çek olacaktır ki taşınan yükün ve aracın istihap haddini geçecek işler değildir.

İkinci misal çimento diyelim buda aynı sınıf taşımaya girer dışarıdan ürün aldığın için elinde bir fatura olacaktır, bunun için ayrı sevki irsaliyesi düzenleme ihtiyacı olmaz.

Sevk irsaliyesi işi ticari mal sevklerin dedüzenlenir, yani götürdüğün mal birine satılmış veya sen kendin satmış isen ve bu araçla götürürsen irsaliye düzenlemek zorundasın. Satıcı firma isen Sevk İrsaliyesi düzenlersin Nakliyeci isen taşıma irsaliyesi düzenlersin. Zaten hocamın şirketinin nakliyecilik işi olmayacağı, herhangi fiziki bir ürün üretip satıp ve bunun taşımasını yapmayacağını düşündüğümde hiç bir evrak düzenlemeye yerek yoktur. 

Ha hocam bahçede domates yetiştirip bunu hal veya pazarda satmaya götürüyorsa ona sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekir.

Araç kısmında ise, araç sınıfına göre şahsa alınma veya şirket adına alınmada bir fark yoktur.

Muayene, mtv ve diğer evraksal işlemler aynı olacaktır, sadece sigorta ve kasko da şahıs ile firma arasında indirim farkları çıkacaktır.

Kamyonet 4 tekerli olduğu için B ehliyet kullanabilir, SRC veya psikoteknik ihtiyacı yoktur.

Mali yönden baktığın zaman ise, aracı şirket adına almış olmak, araçla ilgili harcanan bütün masraflar şirkette gider gösterilebilir.

Kamyonet olduğu için aracın bütün giderlerinin %100 ü şirkete kayıt edilebilir. (Araç otomobil olursa ve şirket adına kayıtlı olsaydı, bu aracın giderlerinin %70 i kayıt edilebiliyor. Yeni kanun.)

Aracı şahıs adına almış olmak şirket adına kullanılamayacağı anlamına gelmez, şirket ortaklarından birinin aracı var ise bu şirket kiralayıp kullanabilir, kira süresi boyunca oluşan giderleri kullanabilir.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

2- Diyelim kendi mobilyamı yahut iki torba çimentomu bir yere götürüyorum polis durdurdu. Araç hususi yahut firmaya kayıtlı (firmaya kayıtlı hususi kullanım diye bişey olmaz herhalde) olunca bu çimentolar firmanın olmak zorunda mı? Burada kriter nedir? Yahut gerçekten firmaya kayıtlı araç ile takır takır irsaliyeli felan taşıma hakkım (K belgem ile) oluyor mu? Bu da iyi galiba sanki?

:

Bir firmaya kayıtlı minibüse kamyonete vs ye yük koyup şahsi amaçla taşırsanız bile maliye yakalarsa ceza yazıyor. adedi 55 tl lik iki çuval perlitli çiçek toprağı için, bomboş ducatoya 3800 tl ceza ödedik 2 ay önce.  neymiş irsaliyesi olacakmış. saçma sapan birşey.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Doğan Arşiray yazdı:

saçma sapan birşey.

O memur kotayı dolduramamış da ondan.

Mahkemeye uzardı konu kazanırdınız.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Allah cezasını versin amin ne diyeyim. köyden şalgam suyu getirirken maliyeye çevrilesice, şemsipaşapasajındasesibüzüşesice.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Araç şirkete alınmak isteniyorsa alınabilir, bunun için ana sözleşmede veya şirket faaliyetlerinin içinde olması gerekmiyor.

Bir turizm şirketi de kamyonet alabilir.

Araç şirkete alınacak ise bu tür araç için K belgesi aranmaz.

K belgesi bu taşıma işini meslek edinmiş ve bu işten para kazanan yani nakliyecilik faaliyeti gösterenlerde istenir, K1 K2 K3 diye çeşitleri vardır.

Araç şirkete alındığında taşınacak malzemenin ticari mi değil mi olduğuna bakılır.

Misal şirkette kullanmak için bir masa ve koltuk aldın, attın arabaya götürüyorsun çevirmede polis isterse bakar ne olduğunu sorar dersin masa sandalye aldım dükkana götürüyorum şu da faturası iş biter, polis in en fazla söyleyebileceği şey aracı kantara çek olacaktır ki taşınan yükün ve aracın istihap haddini geçecek işler değildir.

İkinci misal çimento diyelim buda aynı sınıf taşımaya girer dışarıdan ürün aldığın için elinde bir fatura olacaktır, bunun için ayrı sevki irsaliyesi düzenleme ihtiyacı olmaz.

Sevk irsaliyesi işi ticari mal sevklerin dedüzenlenir, yani götürdüğün mal birine satılmış veya sen kendin satmış isen ve bu araçla götürürsen irsaliye düzenlemek zorundasın. Satıcı firma isen Sevk İrsaliyesi düzenlersin Nakliyeci isen taşıma irsaliyesi düzenlersin. Zaten hocamın şirketinin nakliyecilik işi olmayacağı, herhangi fiziki bir ürün üretip satıp ve bunun taşımasını yapmayacağını düşündüğümde hiç bir evrak düzenlemeye yerek yoktur. 

Ha hocam bahçede domates yetiştirip bunu hal veya pazarda satmaya götürüyorsa ona sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekir.

sonra kartallar neden tutuluyor, prosedürü okurken fenlaık geldi

Doğan Arşiray yazdı:

Bir firmaya kayıtlı minibüse kamyonete vs ye yük koyup şahsi amaçla taşırsanız bile maliye yakalarsa ceza yazıyor. adedi 55 tl lik iki çuval perlitli çiçek toprağı için, bomboş ducatoya 3800 tl ceza ödedik 2 ay önce.  neymiş irsaliyesi olacakmış. saçma sapan birşey.

sedici olsa ödenmezdi ben tavan taban boya astarı taşıdım bu yaz

kovası 1055 TL

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

sonra kartallar neden tutuluyor, prosedürü okurken fenlaık geldi

sedici olsa ödenmezdi ben tavan taban boya astarı taşıdım bu yaz

kovası 1055 TL

Otomobil ruhsatlı Doblo candır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Fiyat farkı?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eski 1.9 jtd ler vardı öyle. Bu arada aracı gittim gördüm. Baştan aşağı yapılmış. Bazı şeyler de yapılacak muhtemelen ama arıza yok. Düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Köksal Yılmaz yazdı:

Fiyat farkı?

Satarken de öyle satıyosun ama şekerim.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1.6 benzinlileri de vardı. Marea motorlu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

para parayı çeker der alaskalılar

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

O zaman en pahalısını alalım satarken de en pahalısı olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Büyükten büyük küçükten küçük gider ama devlet atasözü

image.png.8220bff0afb194738c7f556ddf651a10.png

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Köksal Yılmaz yazdı:

O zaman en pahalısını alalım satarken de en pahalısı olur

E öyle zaten, 

Pahalı alırsan pahalı satarsın, ucuz alırsan ucuz satarsın.

Ucuz alıp pahalı satarsan zengin olursun.

Normal doblo ile arasında 20 bin fark varsa, satarken bu 20 farkı alıyorsun zaten. 

Sadece bağladığın sermaye değişiyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Şirkette kapalı kasa van courier var ve hususi geçiyor, Uluslararası nakliyeciyiz tüm yetki belgelerimiz mevcut. Polis durdurduğunda SRC belgesi soruyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Araç sahibi ile pazarlık halindeyken 6 aydır satılmayan araç 1 günde satıldı. Neyse başka bakarız ilerde. Ama tam istediğim konfigurasyon buydu. ve yapılıydı. 

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Araç sahibi ile pazarlık halindeyken 6 aydır satılmayan araç 1 günde satıldı. Neyse başka bakarız ilerde. Ama tam istediğim konfigurasyon buydu. ve yapılıydı. 

Nasip değilmiş hocam 

Ama güzel araçtı :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Tüh keşke alsaydın.  Çok güzeldi. 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...