İçeriğe Yönlendir

6,6 şartı

Mehmet Delen
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Mehmet Delen

Arkadaşlar bu konu hakkında beni bilgilendirirmisiniz,oto şatışında 6,6 şartı yani 6000 km 6 ay şartı gelmedimi,yani benim anladığım bir kişi yada galeri otomobil alsa sıfır yada 2. El otomobili 6 bin km dolmadan yada 6 ay dolmadan satamaz değilmi, şimdi galerici arkadaş yeni araçlar ekledi bu nasıl oluyor,tmm araçların km metresi yüksek ordan sorun yok, ama 6 ay satamaz şartı yokmu bu nasıl oluyor nasıl satılıyor 

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Bahsettiğiniz şart sıfır araç için geçerli. Galeriler zaten bu işin ticaretini yapıyor ve vergisini ödüyor satın aldığı aracı aynı gün başkasına bile satabilir. 

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

ilk tescil tarihi 16 ağustos öncesi olanlar , 15 eylüle kadar satabilir. 15 eylül itibarı ile , ilk tescili adına yaptıranlar 6 ay ve 6 bin km satışını yapamaz. fakat galeriler bu süreç içinde araçları satış gösterip , ilk tescili değiştiği için ticaretini yapabiliyorlar. önceden aldıkları sıfır araçları satabiliyorlar. 

62fabfcfb57f151784f24f24.jpg.7263c9754d5857ee7fb48377933dc318.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Burak Kuşçu yazdı:

Bahsettiğiniz şart sıfır araç için geçerli. Galeriler zaten bu işin ticaretini yapıyor ve vergisini ödüyor satın aldığı aracı aynı gün başkasına bile satabilir. 

İyide kural zaten galericiler için geçerli asıl bireysel kullanıcılar istediği gibi satabiliyor.Yani galeri trafik çıkışından sonra 6 ay yada 6000 km olmadan aracı satamaz.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ahmet Türedi yazdı:

İyide kural zaten galericiler için geçerli asıl bireysel kullanıcılar istediği gibi satabiliyor.Yani galeri trafik çıkışından sonra 6 ay yada 6000 km olmadan aracı satamaz.

Satarsa cezası var, çok caydırıcı değil bildiğim kadarıyla ceza. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Delen yazdı:

şimdi galerici arkadaş yeni araçlar ekledi

ekler , satar da, cezaya makas atmıştır, velev ki atmamışsa bile ve eğer ki maliye kontrolünde denk gelir de bir ihtimal yakalanırsa 8400 cezası. 100bin tl kasko ödeyen var, bi milyon başlangıç rakamı olmuş nerdeyse... yani her şekilde satar sorun yok

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ahmet Türedi yazdı:

Soruyu soran arkadaş, tüm ikinci el araçlar diye anlamış diye tahmin ediyoruz. Cevap veren Burak da onun cevabını vermiş. Sadece  0-6000 km  ve ilk tescilinden itibaren 6 ay geçmemiş araçlar için satış yasağı var demiş.

Mehmet Delen yazdı:

tmm araçların km metresi yüksek ordan sorun yok, ama 6 ay satamaz şartı yokmu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Ahmet Türedi yazdı:

Evet  zaten bende bu şartın sıfır araçlar için geçerli olduğunu yazmıştım :) Soran arkadaş km si yüksek araçlardan bahsetmiş. 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

noterin aracın yanına gidip,içine oturup,km sayacını bakması lazım,e noter memuru işlem yaparken senin yüzüne bile bakmıyor gidipte araca bakmayacağına göre ne beyan ediliyorsa onu giriyorlar,sadece ruhsattaki tescil tarihine bakar o kadar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Azalma yazdı:

ilk tescil tarihi 16 ağustos öncesi olanlar , 15 eylüle kadar satabilir. 15 eylül itibarı ile , ilk tescili adına yaptıranlar 6 ay ve 6 bin km satışını yapamaz. fakat galeriler bu süreç içinde araçları satış gösterip , ilk tescili değiştiği için ticaretini yapabiliyorlar. önceden aldıkları sıfır araçları satabiliyorlar. 

Satış yapılınca ilk tescil değişmez.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Mehmet Ozyurek yazdı:

Satış yapılınca ilk tescil değişmez.. 

abi ilk tescilden kastım ikinci satırda olan (ı) kısmındaki ikinci tesciliydi. yani yeni ruhsat sahibine geçince bu şarttan muaf oluyor anlamında belirtmek istemiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Delen

Teşekkürler abiler,yani atıyorum şuanda ben 2005 model clio aldım 2 binde,bu aracı satamıyorum 6 ay geçmeden anladığım 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Delen yazdı:

Teşekkürler abiler,yani atıyorum şuanda ben 2005 model clio aldım 2000 binde,bu aracı satamıyorum 6 ay geçmeden anladığım 

Hayır kardeşim. İLK TESCİL tarihinden itibaren 6 ay geçmişse günde 3 kere bile satabilirsin aynı arabayı. İlk tescil demek, sıfır alınıp ilk plaka çıktığı tarih demek. Arabanın yaşı 6 aydan büyükse istediğin zaman satarsın

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çağlar Bayur
Mehmet Delen yazdı:

Teşekkürler abiler,yani atıyorum şuanda ben 2005 model clio aldım 2000 binde,bu aracı satamıyorum 6 ay geçmeden anladığım 

galerici misinz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Keskin yazdı:

ben ce değil

o zaman zaten söz konusu kurallara tabii değiliz ki , galericiler için çıktı ve tabiki ceza kesilen de pek olmaz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...