İçeriğe Yönlendir

Internetten Satış Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Evden çalışıp, Trendyol dan oyuncak satmak için, ne gibi bir resmi süreç işletmek lazımdır? Tek başına çalışan kişinin sosyal güvenlik için yapması gereken nelerdir ilk elden bilgisi olanlar aydınlatabilirmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Şahıs şirketi kurulması gerekiyor ki fatura vs işleri çözülebilsin. Sosyal güvenlik konusunda bilgim yok açıkçası. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Başlangıç için basit usulde vergi mükellefi olmak ve pirimleri ödemekle ilgili de bir bilgi lazım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Adına işyeri açacağı için bağkur kaydı açılacak, bağkur primi ödeyecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Geçen sene araştırmıştım bir muhasebeci ile oturdum görüştüm bilgiler biraz unutulmuş olabilir. Baştan detaylı sizlerin de görüşmesini öneririm. 

Öncelikle bir şahıs şirketi kurmak gerekli, eğer herhangi bir işte çalışılıyor ise bağkur ödemesi yapması gerekecek. 

Belli dilimleri vardı yıllık 30.000 Tl ye kadar olan kazançlarda %15 gelir vergisi 800.000 Tl civarına çıkıldığında ise %40 gelir vergisine tabi olunuyor. 

Aylık yada yıllık anlaşmanıza göre muhasebeci masrafı ve açılış masrafları olacak. Stopaj varmıydı anımsayamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Gökhan Tuna yazdı:

konuyu dagitiyorum, affiniza siginarak; ama mukellef gorunce aklima yemek ve https://www.mukellefkarakoy.com/ geldi :-)

önce parayı kazanalım sonra dağıtırız.

Selim Bilgin yazdı:

bu nasıl birşeydir? mesela kosgeb girişimciliği gibi bir konudan bahsetmiş. oyuncak satmayalım kadın girişimci olarak mesela kurutulmuş meyve satalım diyelim. ne gibi birş iş yapıyor bu platform?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gökhan Tuna yazdı:

konuyu dagitiyorum, affiniza siginarak; ama mukellef gorunce aklima yemek ve https://www.mukellefkarakoy.com/ geldi :-)

karamustafapaşa mahallesine herkes giremezdi eskiden yani girilibelir de ne halde çıkılır garantisi yokru.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Doğan Arşiray yazdı:

Takipteyim :-) simdiden basarilar, hayirli isler, bol kazanclar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

bu nasıl birşeydir? mesela kosgeb girişimciliği gibi bir konudan bahsetmiş. oyuncak satmayalım kadın girişimci olarak mesela kurutulmuş meyve satalım diyelim. ne gibi birş iş yapıyor bu platform?

insta dan komisyonusz sat, takipçi robotu satın alınabilir, şirket sigorta vergi de yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

insta dan komisyonusz sat, takipçi robotu satın alınabilir, şirket sigorta vergi de yok

Her sorun aşılır. Her şey de satılır ama günümüzde en büyük sorun kargo ücretleri.  
İndirimli olarak zarfı 53 liraya gönderdim. 
Poliçe yapıp 100 lira kazansam, 25 vergi vereceğim. 53 de kargo.  
Allahtan müşterilerim poliçe istemiyor.  

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

müşterilerim poliçe istemiyor.  

bunu unutabilmem için benim bir iskender gömmem lazım, acılı turşu ile

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bunu unutabilmem için benim bir iskender gömmem lazım, acılı turşu ile

Belgelersek olur.  İkram giderleri diye gidere yazarım. 😅

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her sorun aşılır. Her şey de satılır ama günümüzde en büyük sorun kargo ücretleri.  
İndirimli olarak zarfı 53 liraya gönderdim. 
Poliçe yapıp 100 lira kazansam, 25 vergi vereceğim. 53 de kargo.  
Allahtan müşterilerim poliçe istemiyor.  

Poliçe almasak bizim kasko en son ne olur.Kıymetli abim:)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Vergi kaydi açmaniz gerekli, gerçek kişi olarak bir işletme kuracaksiniz... Gerekli nace kodlarına dikkat edin yeter burada...

Homeofis açılışta uygulanan işlemler ile, mal alıp satılan bir dukkan arasında hiç bir fark yoktur...

Kimlik fotokopisi

Kira kontratı, ev sizinse tapu

İkametgah belgesi (e devlet)

İmza sirküsü ( noter )

Şayet isterseniz muhasebe ofisine vereceğiniz vekaletname ( noter )

Bu evraklar tamamlaninca interaktif vergi dairesinden İşe Başlama formu doldurularak starti vermis olacaksiniz... Vergi dairesinin yoğunluğuna göre evinize yoklama memurlari gelecek kapi onunu fotoğraflicaklar ( evin içine girme yetkileri yok )

Ve vergisel işlemleriniz Vergi levhanız çıktığında tamamen bitmiş olacak...

(Vergi levhaniz çıkmadan da işletmeye start verebilirsiniz ama online satis platformlari gormek istiyor mecburen bekliceksiniz... )

İşin püf noktası işe teşvikler... Gözlerim parliyo teşvik deyince... :D

19 ve 29 yaş aralığında iseniz devlet baba sizden 1 yıl bağkur ücreyi istemiyor... Yıllık kazancınız 75 bin TL yi aşmadı ise devlet baba size vergide ödetmiyor ( beyanname, pul paraları hariç tabikide... ödetmiyor dediysek o kadarda değil )

Eğer iş yerinizi bir emekli üzerine açar iseniz, bağkurdan muafsınız... Eskisi gibi maas kesintisi yada destek primi odetilmiyor, kalktı...

Eğer sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor iseniz ve aynı zamanda homeofis işede sahipseniz devlet sizden gene bağkur taleb etmiyor...

Çünkü bu sizin boş zamanlarınızda uğraştığınız bişi...

Yalnız bu son maddede bazen sıkıntı olabiliyir kurum böyle bir durumu kabul etmeyebiliyor ve diyor ki Eğer sen burayı açacak isen, bu işin başında durmayip baska yerde sigortali olarak çalışıyor isen burayada birtane sigortalı eleman alman gerekir, çünkü aynı anda iki yerde olamazsın... 

Vergi Usul de sıkıntı yaşamazken, sgkda yaşayabiliyoruz... 

Kolay gelsin... Soru olursa seve seve cevaplarım...

Ha bu arada 5 yıl gibi bir süredir bende ablam ile bilikte trendyol ve N11 sitelerinde bebek kıyafeti satışı yapiyorum... Burdan da soru alabilirim yani... :D

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Homeofis açılışta

homeofis çalışan birisinin kira sı işyeri gibi mi artar yoksa zorunlu ev kireası olan %25 ten mi?

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Çağlar Bayur yazdı:

homeofis çalışan birisinin kira sı işyeri gibi mi artar yoksa zorunlu ev kireası olan %25 ten mi?

ücretsiz tahsiste girebiliyoruz, sıkıntı yok o konuda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Erkut Uysal yazdı:

Vergi kaydi açmaniz gerekli, gerçek kişi olarak bir işletme kuracaksiniz... Gerekli nace kodlarına dikkat edin yeter burada...

Homeofis açılışta uygulanan işlemler ile, mal alıp satılan bir dukkan arasında hiç bir fark yoktur...

Kimlik fotokopisi

Kira kontratı, ev sizinse tapu

İkametgah belgesi (e devlet)

İmza sirküsü ( noter )

Şayet isterseniz muhasebe ofisine vereceğiniz vekaletname ( noter )

Bu evraklar tamamlaninca interaktif vergi dairesinden İşe Başlama formu doldurularak starti vermis olacaksiniz... Vergi dairesinin yoğunluğuna göre evinize yoklama memurlari gelecek kapi onunu fotoğraflicaklar ( evin içine girme yetkileri yok )

Ve vergisel işlemleriniz Vergi levhanız çıktığında tamamen bitmiş olacak...

(Vergi levhaniz çıkmadan da işletmeye start verebilirsiniz ama online satis platformlari gormek istiyor mecburen bekliceksiniz... )

İşin püf noktası işe teşvikler... Gözlerim parliyo teşvik deyince... :D

19 ve 29 yaş aralığında iseniz devlet baba sizden 1 yıl bağkur ücreyi istemiyor... Yıllık kazancınız 75 bin TL yi aşmadı ise devlet baba size vergide ödetmiyor ( beyanname, pul paraları hariç tabikide... ödetmiyor dediysek o kadarda değil )

Eğer iş yerinizi bir emekli üzerine açar iseniz, bağkurdan muafsınız... Eskisi gibi maas kesintisi yada destek primi odetilmiyor, kalktı...

Eğer sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor iseniz ve aynı zamanda homeofis işede sahipseniz devlet sizden gene bağkur taleb etmiyor...

Çünkü bu sizin boş zamanlarınızda uğraştığınız bişi...

Yalnız bu son maddede bazen sıkıntı olabiliyir kurum böyle bir durumu kabul etmeyebiliyor ve diyor ki Eğer sen burayı açacak isen, bu işin başında durmayip baska yerde sigortali olarak çalışıyor isen burayada birtane sigortalı eleman alman gerekir, çünkü aynı anda iki yerde olamazsın... 

Vergi Usul de sıkıntı yaşamazken, sgkda yaşayabiliyoruz... 

Kolay gelsin... Soru olursa seve seve cevaplarım...

Ha bu arada 5 yıl gibi bir süredir bende ablam ile bilikte trendyol ve N11 sitelerinde bebek kıyafeti satışı yapiyorum... Burdan da soru alabilirim yani... :D

Bu işi yapacak olan emekli ise neler değişiyor? Mesela ben. 😊

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Korhan Şenörer yazdı:

Bu işi yapacak olan emekli ise neler değişiyor? Mesela ben. 😊

açılışta evrak olarak çok birşey değişmiyor, emekli olunca güzellik bağkur derdi olmayacak, o konudan daha rahat yük olarak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahadır Taşpolat yazdı:

ücretsiz tahsiste girebiliyoruz

tercümesi ne valla anlamadım :) mali işler kabusum

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Çağlar Bayur yazdı:

Tapuda taşınmaz nasıl kayit edildiyse odur abi... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Çağlar Bayur yazdı:

tercümesi ne valla anlamadım :) mali işler kabusum

mal sahibine, mülkün durumuna göre değişiyor esasen, buraya net birşey yazsak anlaşılır olmaz.

ama örnek verelim ev kira değil ise o adrese ücretsiz tahsis yapar kira stopajı olmadan gösteririz yasal olarak mümkün. mülk diyelim ailedeki babanın üzerine, evlat kira ödemeden radyo tv internet üzerinden satış nace kodu ile mükellefiyet açabilir. bu sadece bir örnek. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkut Uysal yazdı:

N11 mantıklı.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...