İçeriğe Yönlendir

Internetten Satış Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

N11 mantıklı.  

Eskiden daha guzeldi abi... Çok komisyon aliyolar... Reklam vermek ücretli... Trendyol daha mantıklı ama onlarında sıkıntıları başka... Burda dile getiremem onu... :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

emekli kaynana üzerine iş açıp para kazanırken, sigortalı olarak eşimi çalıştırırsak bir faydası olurmu? asgari ücret alan birisi mi olmuş olacaktır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Tapuda taşınmaz nasıl kayit edildiyse odur abi... 

tapuda taşınmaz ev ise, şimdi homeofis çalışanlar suç mu işliyor? yoksa yasalar yaşama yetişemiyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

emekli kaynana üzerine iş açıp para kazanırken, sigortalı olarak eşimi çalıştırırsak bir faydası olurmu? asgari ücret alan birisi mi olmuş olacaktır?

İşçi çalıştırırsa basit usul şartı bozulabilir... Erkut bu konuya bi değinsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Doğan Arşiray yazdı:

Eş sigortali olmuş olacak... 

Banka hesapları falan hep kayinvalide adina olmak zorunda o zaman... Online satiş siteleri baskabir iban, hesap no kabul etmiyor... Yani işlem yalilacak kaynanayi alacaksiniz yaniniza hayda banka, muhasebeye falan filan... 

Hersey bittikten sonra kaynana "siz kimsiniz de " diye bilir ama buda var... :D

Son soruyu anlamadim...

Çağlar Bayur yazdı:

tapuda taşınmaz ev ise, şimdi homeofis çalışanlar suç mu işliyor? yoksa yasalar yaşama yetişemiyor mu?

Bana göre suç değil... Sonuçta devletin burada bir zarari yok... Vergisini aliyor kayıt dışı bir ortam yok... Yasalarin güncellenmesi lazim tabikide abi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kaynana işin sahibi olduğunda , amaç hanımın sigrotalılığının devamı olacağı için faydalı olurmu acaba diye düşünmüştüm. yoksa çalışmayan kişinin sigortalılığını devam ettirmek nasıl mümkün olurki?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Bana göre suç değil...

ev olunca vergiyi ev sahibi ödeyip üstüne %25 kalan artış yapabiliyor? home ofis yapıp fiili olarak iş yeri olunca vergiyi kiracı ödeyip %80 artış yapıyor, suç olması daha ne olsun ev sahibini odun ateşine atıp yakalım?

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

İşçi çalıştırırsa basit usul şartı bozulabilir... Erkut bu konuya bi değinsin. 

Basit Usul'ün belli kriterleri var abi... Yaşanılan bölgede sağlayip saglamadina bakmak gerekli... Misal...

Silivri 2008 yılında Büyükşehire bağlandı ve basit usul defterler kalktı... Basit Usul olarak sadece berberler, terziler, taksiciler kaldı... Bunların dışındaki tüm esnaf işletme defterine geçmek zorunda kaldı... Bana hep saçma gelmiştir ama antikacılarda basit usule mesela... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Doğan Arşiray yazdı:

kaynana işin sahibi olduğunda , amaç hanımın sigrotalılığının devamı olacağı için faydalı olurmu acaba diye düşünmüştüm. yoksa çalışmayan kişinin sigortalılığını devam ettirmek nasıl mümkün olurki?

İşçinin, iş yerinde fiilen çalışmasına bakılir... Sigorta dosyası açılarak eşinizin girişi yapilabilir... Bunda bir sorun yok... 

Eşinizin bir güvencede olmasini istiyorsaniz bence iş yerini eşiniz adina açın bağkur ödeyin... Sigorta dosyası açmak muhasebe ucreti açısımdan ekstra maliyet... 

Odaların yayinladığı defter ücretlerine bakabilirsiniz...

Çağlar Bayur yazdı:

ev olunca vergiyi ev sahibi ödeyip üstüne %25 kalan artış yapabiliyor? home ofis yapıp fiili olarak iş yeri olunca vergiyi kiracı ödeyip %80 artış yapıyor, suç olması daha ne olsun ev sahibini odun ateşine atıp yakalım?

Bu ev Servet abininse eğer komple yakalım bence hiç biriniz oraya gidemeyin... 

Bu açidan bakarsak evet abi...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Doğan Arşiray yazdı:

Kaynana kocasından dul aylığı alıyorsa işyeri açtığında maaş bağlanma oranı %75’den %50’ye düşer. Otomatikman bağkurlu olur. Kızını yanında sigortalı çalıştırabilir sıkıntı olmaz. Eşinizi isteğe bağlı sigortalı yapabilirsiniz, çalışma şartı yok.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her sorun aşılır. Her şey de satılır ama günümüzde en büyük sorun kargo ücretleri.  
İndirimli olarak zarfı 53 liraya gönderdim. 
Poliçe yapıp 100 lira kazansam, 25 vergi vereceğim. 53 de kargo.  
Allahtan müşterilerim poliçe istemiyor.  

Abi sen işi bilmiyorsun, müşterilerim poliçe istemiyor diye seviniyorsun.

Zorla göndereceksin, mecbursun deyip 100 lira kargo ve hizmet bedeli adı altında para alacaksın.

Sigorta ve kaskoyu aynı anda yaptırsalar bile 200 alıp aynı dosyanın içinde göndereceksin 🤣

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Nihat Palolu yazdı:

Zorla göndereceksin, mecbursun deyip 100 lira kargo ve hizmet bedeli adı altında para alacaksın.

Sigorta ve kaskoyu aynı anda yaptırsalar bile 200 alıp aynı dosyanın içinde göndereceksin 🤣

istemiyorlarsa faks çeksinler deyip, 50 tl faks parası istemeli ayrıca.

Nihat Palolu yazdı:

Kaynana kocasından dul aylığı alıyorsa işyeri açtığında maaş bağlanma oranı %75’den %50’ye düşer. Otomatikman bağkurlu olur. Kızını yanında sigortalı çalıştırabilir sıkıntı olmaz. Eşinizi isteğe bağlı sigortalı yapabilirsiniz, çalışma şartı yok.

maaş bağlanma oranı nedir?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Doğan Arşiray yazdı:

maaş bağlanma oranı nedir?

Vefat eden emeklinin eşi ve bekar/dul kız çocuklarına bıraktığı maaşın hesaplama oranı. Hayattayken %100'ünü alıyor.

Vefat edince eşine %75'i veriliyor. Eşinin ekstra gelir durumu ve bekar/dul kız çocuğu sayısına göre bu oranlar değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

E ticaret üzerinden çanta satan arkadaşım Bu işte reklamın yoksa kısa sürede batarsın demişti. Reklam önemli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Nihat Palolu yazdı:

Vefat eden emeklinin eşi ve bekar/dul kız çocuklarına bıraktığı maaşın hesaplama oranı. Hayattayken %100'ünü alıyor.

Vefat edince eşine %75'i veriliyor. Eşinin ekstra gelir durumu ve bekar/dul kız çocuğu sayısına göre bu oranlar değişiyor.

bizim için geçerli bir durum değilmiş.

Ümit Türk yazdı:

E ticaret üzerinden çanta satan arkadaşım Bu işte reklamın yoksa kısa sürede batarsın demişti. Reklam önemli. 

mutlak öyle ama e ticarete girmeden önce mükellef olup sosyal güvencenin devam etmesini nasıl sağlayacağım aklımdaki ilk soru. yani bir noktada kendini ödüyor olması lazım girişimin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

Yok yapmam.  Sigortalılarım sağolsunlar beni hiç üzmüyorlar. 
Ben de onları mutlu etmek için elimden geleni yapıyorum. 
:flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yiğit Özdemir
Çağlar Bayur yazdı:

homeofis çalışan birisinin kira sı işyeri gibi mi artar yoksa zorunlu ev kireası olan %25 ten mi?

Kira sözleşmesinde taşınmazın ne olarak tanımladığı ile alakalıdır. Örneğin sözleşmede kiralanan için mesken, konut gibi ibareler varsa geçici madde ile sınırlandırılan yasal sınır %25 uygulanır. sözleşmede iş yeri ibaresi varsa bu durumda da kira sözleşmesinin yenilendiği aydaki açıklanan TÜFE'nin 12 aylık ortalaması esas alınmaktadır. Zira Çatılı İş Yerleri ve Konut için kira artış oranlarında sınır vardır. Bu durumunda istinası kira sözleşmesi 5 yılı doldurunca malik kiranın emsal değerlerde belirlenmesini isteyebilir. Yine bu belirleme yapılırken de %10-15 gibi bir indirim yapılması gerektiğini belirtir Yargıtay zira kişi eski kiracıdır diye.

Bildiğim kadarıyla iş yeri ya da konut sözleşmede ne yazdığına çok bakmıyor Maliye. Önemli olan burayı işyeri olarak bildirdiğiniz anda Kira bedeli üzerinden stopajı siz ödüyorsunuz. Bu sayede de ödediğiniz kira bedelini gider kaleminde gösterebiliyorsunuz. Yanlız çoğu ev sahibi bu durumda sizin ödediğiniz stopajı düşürmeyi bilmedikleri için vergi ödüyorum diye söylenebilir. Vergiyi de sizin ödediğinizi bilirlerse ve bunun düşümünü yaptırırlarsa sizde ilerleyen kira döneminde bunu pazarlık olarak kullanabilirsiniz(vergiyi de ben ödüyorum sana bir maliyeti yok bu evin ona göre bir kira bedeli belirleyelim diye)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yiğit Özdemir yazdı:

Örneğin sözleşmede kiralanan için mesken, konut gibi ibareler varsa geçici madde ile sınırlandırılan yasal sınır %25 uygulanır. s

ev olarak kiraya giren bankacı salgndan sonra evden çalışmaya geçince kimse sözleşme değiştirmedi

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Ümit Türk yazdı:

Mecburen reklam...

Üst sıralara çıkmanın bir bedeli var... Sattığınız ürün eşsiz bir şey değilse büyük rakiplerle yarışmakta var...

Reklam+komisyon+vergiler falan filan derken geriye pek bir şey kalmıyor açıkçası... 

Şundan 3 sene öncesine kadar düşük komisyonlar, firmaların kargo destekleri ile daha çok kazandırıyordu... Zaten şu son 3 seneden beri herkes artik bir şeyler satmaya calisiyor, işin suyu çıktı bana göre...

Yurt dışı satış yapılacaksa o zaman tamam, ama yurt içi satışlar beni artık tatmin etmiyor mesela...

Birde Doğan bey, HB, Trendyol, N11 gibi firmalar kadın girişimci olduğunda daha fazla katkı sağlıyor bilginize... Komisyon o üründe %25 ise 1 yıl %8 diyor mesela veya reklam desteği yapiyor hanımlara... Firmalar ile mutlaka görüşün temsilcileri sizleri yönlendirecekler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Hanim birseyler yapacak, ama nasil hic  bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

N11, Hb com vs ne kadar komisyon alıyorlar.  

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ürün kategorisine göre değişiyor ilk adımda.

Sonra çok koşan, satılan bir ürün ise yani satış adedi grafiğin sürekli yükseliyor ise ve pazaryerinin istediği kampanyalara katılırsan, başkaları %25 öderken aynı ürüne senden %10 aldığı bile oluyor. Biz toptancı olduğumuz için uzak geliyordu. Sonra girdik, çağa ayak uyduralım, perakende müşterisini oraya yönlendirelim diye ama olmadı. Benden malı alıp, benim malımı benden ucuza satan gördüm :) İçine girdikçe gördük ve anladık ki, faturasız yollayanlar mı dersin, aynı ürüne çok çok düşük komisyon ödeyen mi dersin, belli başlı birkaç kalem malı yem yapıp olumlu yorum ve mağaza puanı kasıp, diğer ürünlerden geçiren mi dersin. Velhasıl mağazalar açık ama reklam vs hiçbir masraf yapmıyorum. Haftada 2-3 sipariş geliyor kendinden o da fiyatları güncellememişim artan kargo fiyatları ile belki kazanmıyordur bile belki, bakmam lazım.

Bizim hali hazırda kurulu bir işletmemiz olduğu için ekstra masrafı olmadı ama sizin konuya gelecek olursak, satışı yapılacak ürünün veya muadillerinin piyasadaki mevcutluğu, satılabilir hedef fiyat ile kar marjı+sıfırdan kurulacak bir işletme için yapılacak açılış+aylık masrafları(muhasebe+bağkur primi) vs iyi hesaplanıp kalkışmak gerek.

Bizim hanım da der hep, elişi örgü çanta kıyafet falan yapıyor, pazaryerine girmek istiyor ama içinde olunca, instagrama yönlendiriyorum.

Şuan gelinen noktada pazaryerlerinde satış için benim gördüğüm, ya olmayan bir mal olacak elinde yada sıfırlayıp temizlemek istediğin bir stok olacak fiyatı çok önemsemeden çakıp geçecen :) Onun harici terse kürek çekmek gibi. Göz korkutmak değil amacım ama al-sat ile en az 2-3 yıl para kazanmayıp üstüne para harcamayı göze almıyorsanız işiniz zor. Genelde bu  tarz yaklaşmayan girişimlerin hepsi zarar ve hüsran ile sonuçlandı etrafımda.

Doğan Arşiray yazdı:

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Doğan Arşiray yazdı:

Hanımlara kalsa İnstagram üzerinden açtılar mı olay bitti gibi geliyor ama oyle değil... 

Sosyal mecralarda yapılmaya çalışılan ticaretin %70 i dolandiricilik üzerine... 

Sosyal mecralarda daha çok kapıda ödemeli ürün satislari yapilir, gönderdiğiniz ürünlerinde %60 ı mutlaka geri döner... Oralara hiç bulaşmayın derim bu yüzden... Hem vakit hem para kaybı... 

Youtubede E ticaret üzerine güzel paylaşım yapanlar var düzgün birini bulup videolarini mutlaka izleyin...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

bunlar satışa ortak olup sana komisyon veriyorlar bence :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

bunlar satışa ortak olup sana komisyon veriyorlar bence :)

Haha.. durum öyle görünüyor.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...