İçeriğe Yönlendir

1989'dan 2022'ye Fiyatı Artmayan Sıfır Merso

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Araba fiyatları hep artıyor diyoruz ya, aslında artmıyor :mangal: bir videodaki sıfır fatura bilgisinden yola çıkarak sıfır mercedes fiyatlarına baktım, 1989 da E serisi ile 2022 de EQE denk düşüyor, madenimiz olsa toprak kazıp altın çıkarıyor isek, her ikisinin de fiyatı hiç değişmemiş.

1989 yılında 124.120.000 TL olan opsiyonlar ile satın alınmış 200E ile2022 yılında  yine biraz opsiyonlar alınır ise EQE nin fiyatı 4.5 kg altına denk düşmekte. Bunca yıl geçmiş, dünya takla atmış, motorlar elektrikli olmuş, cep telefonundan araba park ediliyor teknolijisleri gelmiş ama sıfır araba fiyatına ulaşmak için gerekli olan altın ağırlık miktarı hiç değişmemiş, diğer bir konuda zaten 1940 yılından beri orta karar yice bir araba hep aynı miktarda altın ağırlığna eş değer olarak hesap yapmıştım.

Biz tabi merkez bankalarıının bastığı kağıtlar üstünden hesap yapınca, 1989 yılında 51500 adet kağıt usd imiş şimdi 250000 adet kağıt usd. o değişiyor ancak altın insanlık için ayrı bir konumda.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

En iyi iletkenlerden olmasına rağmen en az kullanılan madenmiş. Hep yastıkaltıcılar yüzünden.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yıllar geçtikçe üretim maliyetlerini düşürüyorlar ancak donanımlar artıyor, bu yüzden fiyatlar aşağı yukarı aynı kalıyor olmalı.  Golf 6dan 7ye geçerken şu kadar üretim maliyetini düşürdük diyordu VW. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Evren Erakçora yazdı:

Yıllar geçtikçe üretim maliyetlerini düşürüyorlar ancak donanımlar artıyor, bu yüzden fiyatlar aşağı yukarı aynı kalıyor olmalı.  Golf 6dan 7ye geçerken şu kadar üretim maliyetini düşürdük diyordu VW. 

Argeye gün geçtikçe daha fazla para gidiyordur bence. Artık tüm rakipler de dişli, müşteri bilinçli. Euro normları vb. Daha zor artık araç üretmek bana göre.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

Araba fiyatları hep artıyor diyoruz ya, aslında artmıyor :mangal: bir videodaki sıfır fatura bilgisinden yola çıkarak sıfır mercedes fiyatlarına baktım, 1989 da E serisi ile 2022 de EQE denk düşüyor, madenimiz olsa toprak kazıp altın çıkarıyor isek, her ikisinin de fiyatı hiç değişmemiş.

1989 yılında 124.120.000 TL olan opsiyonlar ile satın alınmış 200E ile2022 yılında  yine biraz opsiyonlar alınır ise EQE nin fiyatı 4.5 kg altına denk düşmekte. Bunca yıl geçmiş, dünya takla atmış, motorlar elektrikli olmuş, cep telefonundan araba park ediliyor teknolijisleri gelmiş ama sıfır araba fiyatına ulaşmak için gerekli olan altın ağırlık miktarı hiç değişmemiş, diğer bir konuda zaten 1940 yılından beri orta karar yice bir araba hep aynı miktarda altın ağırlığna eş değer olarak hesap yapmıştım.

Biz tabi merkez bankalarıının bastığı kağıtlar üstünden hesap yapınca, 1989 yılında 51500 adet kağıt usd imiş şimdi 250000 adet kağıt usd. o değişiyor ancak altın insanlık için ayrı bir konumda.

Enflasyon ve kurdan soyutlanarak yapilacak bir yatırım aracı mi dersin yani. 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

89 yılında mercedeste kullanılan malzemelerin üretim maliyeti daha fazlaydı,krom parçlar,ahşap kaplamalar,gerçek deri koltuklar,daha kaliteli kumaş kaplamalar falan...

şimdiki araçların %50 si geri dönüşmüş malzemeler,geri kalan plastik,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Ötv olmasaydı ne olacaktı? 

Evet.  Bir de ötv siz bakmak lazım. 

Ancak çalışma güzel.  Gece yarılarına kadar uğraşılmış. Belli. 
Tebrik ederim. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gece yarılarına kadar uğraşılmış

:crazy:

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Enflasyon ve kurdan soyutlanarak yapilacak bir yatırım aracı mi dersin yani. 

yatırım aracı tarafı en masum yüzü, 1 kg altın zaman 1 kg ağırlığında mıdır mesela?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

yatırım aracı tarafı en masum yüzü, 1 kg altın zaman 1 kg ağırlığında mıdır mesela?

995 gr altın 1 kilo demek :) saf altın diye konuşursak 

Bide eskiden bi kilo toz bi otobos vardı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Bir ons altın 31,10 gram olarak hesaplanıyor ancak 

Söz konusu madde altın değil ise 28,349 gram olarak hesaplanıyor.. 

Bu ayrım neden var anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

ÖTV'siz fiyata bakmak lazım bence de. Mesela Hans ya da Bridgette için de aynı kaldı mı?

Bir de niye E200 değil EQE'ye bakıyoruz?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Çünkü İngiliz olmak bunu gerektirir. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

1 kg altın her türevinde aynı ağırşıkta mıdır  konulu çalışmam bitince bir gece ansızın açıklayabilirim :mangal:

Selim Bilgin yazdı:

Bir de niye E200 değil EQE'ye bakıyoruz?

artık e200 ler aslen EQE oldu, showroomdakiler gizli röno

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Araç fiyatları alım gücüne göre enflasyon hesabı yapıldığında 2-3 kat arttı tüm dünyada. Altının fiyatı da arttı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Altın %100 saflıkta islenemiyor. 24 ayar altın 995  yazar.  O yüzden demişlerdi bana sarraf bi abimiz açıklar . Banka hesabinda yatan gramlar o yüzden eksik geçer hesaba.  Birde kuyumcu banka farki ondan da derler  :P

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Guncel E kasa üretim adet maliyeti tahmini olan var mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bi dip not daha 

W124 argesi o kadar para tutmuş ki adamlar 10 yıl boyunca üretmek zorunda kalmış. Ve o yıllardaki tum motor şanzıman  aktarma sistemlerini o arabada ARGE yapmışlar.

4 ileri 5 ileri manuel 4 ileri 5 ileri otomatik.

Benzinli  2000- 6000 cc  dizel 2000 3000 cc 

4 matic aktarma  abs asr  asd  hidrolik süspansiyon vs vs

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bi dip not daha 

W124 argesi o kadar para tutmuş ki adamlar 10 yıl boyunca üretmek zorunda kalmış. Ve o yıllardaki tum motor şanzıman  aktarma sistemlerini o arabada ARGE yapmışlar.

4 ileri 5 ileri manuel 4 ileri 5 ileri otomatik.

Benzinli  2000- 6000 cc  dizel 2000 3000 cc 

4 matic aktarma  abs asr  asd  hidrolik süspansiyon vs vs

W140 en çok yatırım gerektiren model diye biliyorum bende. (Susurluk kasa s)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlkay Başaran yazdı:

W140 en çok yatırım gerektiren model diye biliyorum bende. (Susurluk kasa s)

O parasını cikaramayan ARGE :P

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Konu altın mı araba mı anlamadım ama 4-5 ay önce koza’da çalışan bir mühendisle konuştuğumda ons çıkarma işletme maliyetinin 1200 dolar olduğunu söylemişti. Dolardaki enflasyon ile o para bugün 1400 dolar olmuştur. Altın şu an 1650. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mustafa Tüfekçi yazdı:

O parasını cikaramayan ARGE :P

O kadar arge yap anadolu kırsalında pavyoncular kullansın. Yazık.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Araç fiyatları alım gücüne göre enflasyon hesabı yapıldığında 2-3 kat arttı tüm dünyada. Altının fiyatı da arttı. 

Kesinlikle

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Konu altın mı araba mı anlamadım

eylül 2021 de hyrid corrolla 320 bin tl civarı mıydı?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Eylül 2020’de 225.000 liraydı. Sonra arap atı gibi açıldı 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlkay Başaran yazdı:

O kadar arge yap anadolu kırsalında pavyoncular kullansın. Yazık.

91 mi ilk üretim. 30 yıldır makam arabası. İster Cumhurbaşkanı ister pavyoncu :) o para cikacak sonuçta 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...