İçeriğe Yönlendir

İnşaat Maliyeti

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bir vatandaş yaptığı villa için hesaplarını youtube’ye yüklemiş. Durum farklı tipteki inşaatlarda ve kullanılan malzemeye göre değişebilir tabi. Ama bu şekilde bahçeli villa için 6000-6500 lira civarında m2 maliyeti varmış. 

ana kalemleri gruplayarak basit anlatmış

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İnşaat malzemeleri fiyatları öylesine arttı ki, beton fiyatı bile anlık değişiyor. Geçen yıl 35 civarı harcayarak bahçe evine yaptığım eki şimdi yapmaya kalksam 150 yi geçer diye tahmin ediyorum. herşeyde olduğu gibi inşaat malzemesinde de kaliteye göre fiyat değişiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

2 mtr 5/10 tahta 75 tl olmuş. 9mm  1.22x2.44 mtr osb 200 tl fiyatlardan başlıyor. 1 mtr3 kum 500 tlye yaklaşmış. Allah inşaat vs işleri yapana , yapmak zorunda olana yardım etsin.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ağaç fiyatları o kadar arttıki arıcılar kovan alamıyor. bal fiyatlarına min %200 zam görünecek bu sezon sonu dedi dayım 

inşaatın ahşap kısmıda bu derece artmıştır illaki

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İnşaat maliyeti % 300 

Salça % 450 

Yağ % 350

Motorin % 200

Fotokopi Kağıdı % 600

Gaz % 200

Elektrik % 100

Çokokrem % 150 

Peynir % 200 

Moyot yağı % 200 

Trafik sigortası % 250

Enflasyon % 83,45

Ali Gök yazdı:

ağaç fiyatları o kadar arttıki

30x30 doğrama tahtası kadar tahtaya 30-40 lira lira istiyorlar 

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

pinpon topu marttan beri ucuzlamış. Lütfen arkadaşlar halkı yanlış yönlendirmeyin

594-E0-A31-BBFB-47-C0-A45-C-745-FC038-C0

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

pinpon topu marttan beri ucuzlamış. Lütfen arkadaşlar halkı yanlış yönlendirmeyin

Listede var mı ?

Artık listeyi açıklamıyorlar galiba. YASAKLANDI

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Vicdanen rahatsız olduğum için, tahta neden pahalı sorusunun cevabını bildiğim kadarı ile yanıtlamaya çalışayım.

1-Ülkemizde odun hammadesi iki yoldan temin ediliyor. Ülke içindeki ormanlardan üretim yada ülke dışından ithalat.

Ülkemizde odun hammaddesi sanılanın aksine en çok yonga levha endüstrisinde kullanılıyor. Sektördeki firmalar son yıllarda oldukça büyük kapasite arttırımları yaparak dünyaya sunta, suntalam, MDF v.b. gibi yonga levhadan üretilmiş ürünler satmaktalar. Bu sektör her geçen gün büyümekte, hammadde ihtiyacı artmaktadır. Firmalar fabrikalarına odun hammaddesi temin edebilmek için devlet ormanlarından üretilen ve açık arttırma ile satışa sunulan tüm parti ürünleri depolardan adeta havada kaparak satın almaktadırlar.

Şöyle örnek vereyim. Mesela sizin çek yat imalatı yapan bir atölyeniz var ve imalat yapabilmek için 2. sınıf kaliteli kayın veya çam tomruğa ihtiyacınız var. Devetin orman deposuna gidip ihaleye katılıyorsuz. ( Artık buda elektronik ortama taşındıya neyse ) Siz zannediyorsunuz ki beş altı tane mobilyacı ihaleye katılacak ve fiyat fazla yükselmeden malınızı alıp gideceksiniz. Garip bir olay gerçekleşiyor. Yonga levha üreten büyük bir şirket, odun, lif, kağıtlık ürünlerin tümüne yüksek ücret odeyerek satın alıyor, aldığı yetmiyor, mobilyacının kullanacağı uzun , kısa , kalın ince fark etmez tüm ürün gürüplarını silip süpürüyor. Aldığı bu ürünleride cips haline çevirip aslında çok güzel bir masa olacak tomruğu suntaya kullanıyor. İkinci ihalede elinde malı kalmayan çek yat imalatçısı çok daha agresif davranıp fiyat yükseltiyor. Yükseliyor, yükseliyor ve yine yükseliyor. Nereye kadar ? Taaa ki yurt dışından dolar ile gelen tomruk, yerli üretim tomruktan ucuz kalana dek.

2- Ormancılık sektörü emek yoğun ve iş kazalarında madencilik ile birlikte en tehlikeli sektörlerden birisi. Kanunlarımız gereği köylüye iş veriliyor, yada dikili ihale ediliyor. Her ne şekilde üretim yaparsanız yapın, afganlı kaçak bir işçinin bile bugün sektördeki yövmiyesi 300 tl den başlıyor.  Traktörün mazotu, lastiğe dal battı ıvır zıvır herşey masraf. 

3-Son olarak kaynak kıt, sonsuz değil. Bir plastik fabrikasında hammadeyi temin edip düğmeye basarsanız fabrika 24 saat çalışıyor. Ormancılık doğaya açık bir işletme. Bazen yağmur yağar malınızı ormandan çıkartamazsınız, bazen kar yağar üç ay ormana giremezsiniz. işçiler parayı az bulur hep sorun hep sıkıntı.

Bir çırpıda aklıma gelenler bunlar ancak unutmayın ki, her malın bir de ikamesi vardır. Tahta çok pahalılanırsa ustalar çatıyı demirden yapar. Ancak demir o kadar pahalı ki odun hammaddesi onun yanında ucuz kalıyor. Kuyruğunu ısıran yılan gibi kısır döngü. Allah hepimize sabırlar versin .

• Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

diğer büyük illeri bilmem ama istanbuldan çok sağlam göç gelecek anadoluya anadoludada fiyatlar artacak belli bir düzeyin üstünde şuan anadoluda yeterince artmadı istanbul kadar 

belkide bu sistem istanbulda bir ülkeyi sığdırmaktan kurtaracak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Gök yazdı:

diğer büyük illeri bilmem ama istanbuldan çok sağlam göç gelecek anadoluya anadoludada fiyatlar artacak belli bir düzeyin üstünde şuan anadoluda yeterince artmadı istanbul kadar 

Sadece bizim insanımız da göç etmez sanırım. Antalya "da kiralık ev kalmamış, Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz , gelenlerin parası 18 kat değerli olunca sefasını onlar sürüyor.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Ali Gök yazdı:

Daha ötesine taşımak istiyorum yorumunuzu müsadenizle... İstanbul özerk bir bölge ilan edilebilir mi ? Bu soruyu bana sorduran sebep fiyatların bu denli artması... Belli gelir düzeyindeki insanlar sadece İstanbulda yaşayabilecek... Bu insanlar biz olurmuyuz ama bilemiyorum... Bu soruyu bana sorduran başka bir sebep ise zamanında yapılan Anayasa değişikliği... Yapılan değışiklik ile bu mümkün bildiğim kadari ile, eğer yanlışım varsa değerli hukukçularımız düzeltsin lütfen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

imkan yaratabilsem, mesela çocukların okulu garanti olsa, teşvik alabilecek, az yokuşlu, nispeten ılıman iklimi olan bir yerde,mesela orta anadoluda yeni birdüzen kurmak isterim.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Gök yazdı:

ağaç fiyatları o kadar arttıki arıcılar kovan alamıyor. bal fiyatlarına min %200 zam görünecek bu sezon sonu dedi dayım 

inşaatın ahşap kısmıda bu derece artmıştır illaki

Geçen nasıl yapılmış programında Türkiye'de plastik arı kovanı üretimi yapan bir fabrikayı gösterdiler. Tüm dünyaya ihracat yapıyoruz diyor adamlar. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Mustafa Erkan beyin yazı ve diğer haberlere göre ülkede ciddi üretimin olduğu, fakat bunun maaşlı çalışanlara yansımadığını düşünüyorum artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Geçen nasıl yapılmış programında Türkiye'de plastik arı kovanı üretimi yapan bir fabrikayı gösterdiler. Tüm dünyaya ihracat yapıyoruz diyor adamlar. 

Naylonlaştık iyice.. 

Plastikten kovan mı olurmuş.. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
İlkay Başaran yazdı:

her işin bir oluru var plastik kovandan bal üretmez arı üretsede yenmez bana göre

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

her işin bir oluru var plastik kovandan bal üretmez arı üretsede yenmez bana göre

Arı ölür zaten. Kasayı plastik yapsa bile içini ağaçla kaplaması lazım. Mdf'nin bile olurundan şüpheliyim

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Doğan Arşiray yazdı:

imkan yaratabilsem, mesela çocukların okulu garanti olsa, teşvik alabilecek, az yokuşlu, nispeten ılıman iklimi olan bir yerde,mesela orta anadoluda yeni birdüzen kurmak isterim.

Bu sayılanlar olursa bende giderim :) Kim gitmez ki?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çocuk kriteri olmayan bir çok kişi gitmiyor?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kasa plastik olmuş ahşap olmuş ne önemi var. Önemli olan bal ne balı? Şimdiki ballar şeker balı. Kovanın önüne koy şekeri glikozu. Arı bal yapsın. Evet bal gerçek bal ama çiçek balı değil ki

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kasa plastik olmuş ahşap olmuş ne önemi var. Önemli olan bal ne balı? Şimdiki ballar şeker balı. Kovanın önüne koy şekeri glikozu. Arı bal yapsın. Evet bal gerçek bal ama çiçek balı değil 

Arının keyfi gelmez onda bal yapmaya

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

YASAKLANDI

yassagh 83 ten falza yazmak ta yassagh ikna ol yahu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

Arının keyfi gelmez onda bal yapmaya

Hibrit arı çalıştırırız :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bir ara ben de izliyordum, İbrahim Vural diye birini takip ediyordum. Baktım ki maliyetler şaha kalktı, vaz geçtim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...