İçeriğe Yönlendir

Ford Ka Rölanti Hakkında

Mehmet Dagdeviren

Recommended Posts

Mehmet Dagdeviren

Herkese Merhaba

Aracım çok nadirde olsa ilk çalıştırmada bazen rölantide sanki stop edecek gibi oluyor.

Bişey daha farkettim egzosda çok hafif pat pat yapıyor.

Sebebi ne olabilir acaba?

Bu arada araç benzin+lpgli

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Mehmet Dagdeviren58 yazdı:

Herkese Merhaba

Aracım çok nadirde olsa ilk çalıştırmada bazen rölantide sanki stop edecek gibi oluyor.

Bişey daha farkettim egzosda çok hafif pat pat yapıyor.

Sebebi ne olabilir acaba?

Bu arada araç benzin+lpgli

ateşleme sistemini  kontrol ettirin özellikle buji ve kablosu , ilk çalıştırmada sürekli yapıyor olsaydı  bir yerlerde hava kaçağı olabilir derdim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pat pat için ateşleme sistemi kontrolü şart.

İlk çalıştırmadaki rölanti için rölanti valfi kontrol edilecek. Güzel bir temizlik, olmaz ise değişim şart.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Barış Özarslan yazdı:

ateşleme sistemini  kontrol ettirin özellikle buji ve kablosu , ilk çalıştırmada sürekli yapıyor olsaydı  bir yerlerde hava kaçağı olabilir derdim.

buji ve kablosunu şu şekilde kontrol ettim buji kablolarını teker teker çıkarttım,her çıkarttığım kabloda araba stop edecek gibi oldu,sanırım bu durumda sorun olmadığı anlaşılıyor doğrumudur?

bu arada araçtan çok anlayan biri değilim kusuruma bakmayın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

buji ve kablosunu şu şekilde kontrol ettim buji kablolarını teker teker çıkarttım,her çıkarttığım kabloda araba stop edecek gibi oldu,sanırım bu durumda sorun olmadığı anlaşılıyor doğrumudur?

Bujilerin ateşleme yaptığını teyit ediyorsunuz bu yöntemle sadece. Ateşlemenin düzgün olup olmadığını bilemiyoruz. Bunun için bobin, buji ve kablolarının değişimi şart. 

En son ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız zaten iyi bi yenileme olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

Pat pat için ateşleme sistemi kontrolü şart.

İlk çalıştırmadaki rölanti için rölanti valfi kontrol edilecek. Güzel bir temizlik, olmaz ise değişim şart.

@Sani Gerşonbey öncelikle teşekkür ederim.

sabah ilk çalıştırmada motor tam ısınmadan hemen hareket edersem benzinden gaza geçtiğinde bazen stop ediyor araba,ford kalarda stop etmenin kronik problem olduğunu okumuştum,bununda rölanti valfiyle ilgisi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Sani Gerşonbey öncelikle teşekkür ederim.

sabah ilk çalıştırmada motor tam ısınmadan hemen hareket edersem benzinden gaza geçtiğinde bazen stop ediyor araba,ford kalarda stop etmenin kronik problem olduğunu okumuştum,bununda rölanti valfiyle ilgisi olabilir mi?

Genelde çözümü olmayan şeylere kronik diyoruz. Stop etmenin çözümü var. Bir çok KA'da karşımıza çıkıyor ama çözümü var.

LPG varsa patlatma durumu için emme manifolduna bakılabilir. Emme'ye delikler açılırken enjektörler için, yanlış conta, yanlış enjektör ölçüsü çokça gördük.

Bununla beraber LPG ayarına da bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

Bujilerin ateşleme yaptığını teyit ediyorsunuz bu yöntemle sadece. Ateşlemenin düzgün olup olmadığını bilemiyoruz. Bunun için bobin, buji ve kablolarının değişimi şart. 

En son ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız zaten iyi bi yenileme olacaktır.

Anladım,aracı yeni aldım tam olarak ne zaman değiştiğini bilmiyorum açıkçası,en güzeli osman ustaya gitmek olacak,teslim edicem kendisine o toparlayacak artık en kısa sürede uğruycam artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

Genelde çözümü olmayan şeylere kronik diyoruz. Stop etmenin çözümü var. Bir çok KA'da karşımıza çıkıyor ama çözümü var.

LPG varsa patlatma durumu için emme manifolduna bakılabilir. Emme'ye delikler açılırken enjektörler için, yanlış conta, yanlış enjektör ölçüsü çokça gördük.

Bununla beraber LPG ayarına da bakmak lazım.

@Sani Gerşonbey ben şöyle bişey duymuştum doğrumu size sormak istiyorum. lpgli araçlarda işte motor ısısı atıyorum 25 dereceye gelirken lpgye geçsin,bazıları bunu 20 derece yapıyormuş mesela motorada yeterli gelmediği için araç stop ediyormuş,yani benim araçtaki gaza geçme ısı derecesi 20 olarak ayarlanmış olabilirmi acaba,bunuda şurdan anladım benim önceki aracım twingoydu ve ford kadan çok daha sonra gaza geçerdi,

bu arada sanırım lpg sistemim baya eski tüpün tarihi 2013 buda etkileyebilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Sani Gerşonbey ben şöyle bişey duymuştum doğrumu size sormak istiyorum. lpgli araçlarda işte motor ısısı atıyorum 25 dereceye gelirken lpgye geçsin,bazıları bunu 20 derece yapıyormuş mesela motorada yeterli gelmediği için araç stop ediyormuş,yani benim araçtaki gaza geçme ısı derecesi 20 olarak ayarlanmış olabilirmi acaba,bunuda şurdan anladım benim önceki aracım twingoydu ve ford kadan çok daha sonra gaza geçerdi,

LPG için geçiş derecesi 40 olmalı. Bir obd reader alarak motor ısınıza bakabilirsiniz.

Bu sebeple demiştim, bir LPG ayarları kontrol edilmeli.

Osman usta bu ay komple Antalya'daymış sanırım. Bence mutlaka telefonla bi randevu alın derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

LPG için geçiş derecesi 40 olmalı. Bir obd reader alarak motor ısınıza bakabilirsiniz.

Bu sebeple demiştim, bir LPG ayarları kontrol edilmeli.

Osman usta bu ay komple Antalya'daymış sanırım. Bence mutlaka telefonla bi randevu alın derim.

obd reader için bir link varmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

40 C den aşağı ayarlanmaz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Barış Özarslan

bujinin ateşlemesinde sorun olabilir bende ford ka var dı usta bujinin tekinin  ucunu kanırttımı ne yaptı patlama yapıp tekleme yapıyordu o yüzden dedim tavsiyem valf ve sensörleri mutlaka orjinal ford almaya çalışın.özellikle rolanti valfi falan değişecekse :D

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

40 C den aşağı ayarlanmaz

Yaz-Kış mı abi?
Kışın 30 C ayarlıyor tüpçü

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

Yaz-Kış mı abi?

ah bu tüpçüler, gazın da bir canı var, ısınması lazım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

ah bu tüpçüler, gazın da bir canı var, ısınması lazım

Elletmem bundan sonra. Zaten az biniyorum, benzinde kullanırım bu gidişle.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Yaz-Kış mı abi?

Yazı kışı yok ki? Gazın sıvı hale gelmesi için 40 derece lazım zaten. 30 ne yahu :brr:

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Yazı kışı yok ki? Gazın sıvı hale gelmesi için 40 derece lazım zaten. 30 ne yahu :brr:

20 C ye ayarlayan bile duydum :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Herkese çok teşekkür ederim.

Sayenizde çok şey öğreniyorum.

Bilgilerinize sağlık,hepsini dikkate alıcam.

Özellikle@Çağlar Bayur ve @Sani Gerşon abi her mesaja cevap veriyorsunuz,ne güzel insanlarsınız.

Dünyayı iyilik kurtaracak....

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sani daha iyidir, biz onu çok seviyoruz , bana ipad alacak 300 tl ye mesela

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Sani daha iyidir, biz onu çok seviyoruz , bana ipad alacak 300 tl ye mesela

300TL'ye ipad alırım bak? Gelene razı olacan mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

300TL'ye ipad alırım bak? Gelene razı olacan mı?

ipade rütbe sorulmaz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

ipade rütbe sorulmaz

Buyur o zaman:

25472-34733-original-ipad-2-800x523-xl.j

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...