İçeriğe Yönlendir

Astra H Şanzıman Yağı Hakkında

Celal Akçakaya

Recommended Posts

Celal Akçakaya

Arkadaşlar merhaba.
Aracım Astra H 2009 model 1.3 cdti manuel şanzıman. 245000 KM'de. Aracımdaki şanzıman büyük ihtimalle M32 şanzıman. Üzerinde şu kod var. 55192042 II/2

Sorunum şu. Aracımın 1. 2. ve 3. vites geçişleri sert oluyor. Bu yüzden şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Şanzıman yağı bu güne kadar değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda (yabancı forumlarda dahil) hangi yağı kullanmam gerektiğini bir türlü bulamadım.
Motul yağ seçici sisteminde Motyl Gear 75w90 yağını öneriyor.
Lique Molly yağ seçici sisteminde 75w80 yağı öneriyor.
Yerli ve yabancı forumlarda 75w85 yağ kullanılması gerektiği söyleniyor.
Opel bu şanzımanlarda ilk zamanlar Petronas Tutela Matryx(kırmızı) yağını kullanmış. Ancak bu yağ ile çok sorun yaşandığı için daha sonra 93165694 numaralı BOT303 (Sarı) yağ geliştirilmiş ancak bu yağ Türkiye'de bulunmuyor.

Sizce hangi yağı kullanmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Celal Akçakaya yazdı:

Arkadaşlar merhaba.
Aracım Astra H 2009 model 1.3 cdti manuel şanzıman. 245000 KM'de. Aracımdaki şanzıman büyük ihtimalle M32 şanzıman. Üzerinde şu kod var. 55192042 II/2

Sorunum şu. Aracımın 1. 2. ve 3. vites geçişleri sert oluyor. Bu yüzden şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Şanzıman yağı bu güne kadar değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda (yabancı forumlarda dahil) hangi yağı kullanmam gerektiğini bir türlü bulamadım.
Motul yağ seçici sisteminde Motyl Gear 75w90 yağını öneriyor.
Lique Molly yağ seçici sisteminde 75w80 yağı öneriyor.
Yerli ve yabancı forumlarda 75w85 yağ kullanılması gerektiği söyleniyor.
Opel bu şanzımanlarda ilk zamanlar Petronas Tutela Matryx(kırmızı) yağını kullanmış. Ancak bu yağ ile çok sorun yaşandığı için daha sonra 93165694 numaralı BOT303 (Sarı) yağ geliştirilmiş ancak bu yağ Türkiye'de bulunmuyor.

Sizce hangi yağı kullanmam gerekir?

Belki fikir vermek açısından yardımcı olur ben Vectra C 2004 model 5 ileri şanzımanımın yağını 205.XXX km'de değiştirdiğimde dediğiniz gibi içinden kırmızı yağ çıktı. Küçük numaraların şanzıman için bir fark yaratmayacağı yanılgısına düşüp Sarı Castrol 80W düz yağ temin ettim ustama ve yağı değiştirdik. Kışları vites atamadım sonra. O derece sertleşti yağ gibi işin de rengi değişti misal yazları serçe parmağımla attığım vitese kendi geçen kol kışları taş kesiliyordu. Bu biraz mevsime de bağlı ancak şu an için 75W80 numara daha iyi olur gibi. 

Yorum bağlantısı
Eren Babayiiğit

Bazı opel modellerinde Manuel araca kırmızı renkli ATF koyanlar vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bizim A kasa vectra vardı şanzıman yağı ATF ile değişmişti.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Eren Babayiiğit yazdı:

Bazı opel modellerinde Manuel araca kırmızı renkli ATF koyanlar vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bizim A kasa vectra vardı şanzıman yağı ATF ile değişmişti.

Çok yanlış. Renk aslında tek başına bir kıstas değil o zamanlar arkadaşın bahsettiği Petronas Tutela Matryx kırmızı olmasına rağmen düz transmisyon yağı. ATF yağını manuel arabada sadece direksiyon pompasında kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

opeli bilmem de fordda fabrikasyon dolumu atf olan manuel şanzıman vardı

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Oto tamircim yutub kanalında 75/80 veya atf otomatik şanzıman yağı öneriyordu j kasa için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Babayiiğit

Bir zamanlar opel forumlarında çok konuşuldu bunun içinden hala çıkamadık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...