İçeriğe Yönlendir

Renault Fabrikada Yenilenmiş İkinci El Araç Satacak

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Bu konuda konuşan Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, Hürriyet’te yer alan habere göre “İşlemler Bursa’daki Renault fabrikasında yapılacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatacağız. Motor dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz” açıklamasında bulundu.

haberin tamamı:  https://www.log.com.tr/renault-turkiye-fabrika-cikisli-2-el-otomobil-donemini-baslatiyor/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

ikinci elin kaderini değiştireceğiz

Bu cümlenin ucu nereye varacak merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Alptuğ Özcan yazdı:

Bu cümlenin ucu nereye varacak merak ediyorum

Çok iddialı bir cümle, ki zaten şu anda Reno nun giriştiği işi insanlar yıllardır yapıyor.

Tek fark yapılan işlemlerin bir kayıt ve bir nevi resmiyet altına girmiş olması.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim anlamadığım,  6 yaşına kadar aracın nesini yenileyecekler?

Araç yeni zaten.. ancak taksi olur şirket aracı olur 300bin km gitmiştir o zaman anlam taşır. 

Yurt dışından ikinci el motor ithalatı belki anlamlı olabilir asıl. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mehmet Göktürk yazdı:

Benim anlamadığım,  6 yaşına kadar aracın nesini yenileyecekler?

Araç yeni zaten.. ancak taksi olur şirket aracı olur 300bin km gitmiştir o zaman anlam taşır. 

König Sıfır Araç Oto Kokusu & Oda Parfümü 200ml

• Beğen 2
  • Mutlu 23
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Ben bu haberden şunu anlıyorum...

'' Artık siz sıfır araba alamazsınız, hakkettiğiniz bunlar... Lüks arabayı da rüyanızda görürsünüz, bunlarla idare edin... ''

• Beğen 20
  • Teşekkür 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Galericiler bunu.

"Sıfır abicim araç,"

"Orjinal fabrikasında yenilenmiş"

"Ahanda faturası."

şeklinde kullanır.

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Kiralama yapılan filo araçları alınıp, belli kriterlere göre revize edilip tekrardan şirketlere kiralanacaktır. Bel altı boya kavramı ortadan kalkabilir. Fabrikadan komple boyalı gibi bir terim hayatımıza girebilir.  Pert kaydı var; ama fabrikada toparlandı diyerek de ustalarımıza bir gönderme yapabilirler. İlk izlenimlerim bu şekilde. Bütün bu işlemler yetkili servisler üzerinden yapılabilir. Araçlar fabrikaya yetkili servis vasıtası ile gidebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mantıken yenilenmiş araçlar, 2. el araçlardan baya pahalı olmalı ki bu işe değsin.

Şöyle düşünelim X fabrikası 2. el yenilemiş araç satmak istiyor. Ama arabayı yenileyebilmek için önce yenileyecek arabayı piyasadan alması gerekir. Kendisine ait bir filo kiralama şirketi varsa ki Renault'un var, buradaki araçları kullanım sonrası yine filo satış veya ihale ile galerilere satmak yerine bu arabaları yenileyerek ederinin daha üstüne satabiliriz mantığı olabilir. Yoksa piyasadan aracı al, sonra bunu yenile ile kimse uğraşmaz çünkü araçta ne olduğu belli değil. Kendi filo araçlarının ise tüm bakımını yine kendi servislerinde yaptığı için zaten seceresi belli.

Dolayısı ile Renault muhtemelen kendi filo kiralama araçlarını, yine kendi fabrikasında daha ucuz bir maliyet ile orasını burasını düzelterek garantili adı altında daha yüksek fiyattan 2. el kullanıcılarının beğenisine sunacak. Araba bence yine aynı araba.  Sadece yağı suyu kontrol edilmiş yani 2 sene gider denecek bir araba olacak ki şu an gitsen 3-4 yaşında bir araba alsan muhtemelen o da yine 2 sene boyunca arıza çıkarmaz. 

Diğer türlü şirketin bu işten kar etme olasılığı yok. Kar etmeyecekleri işe de girmezler.

Asıl açıklamadaki şu cümle önemli;

"10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek, halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız"

Bu nası olacak onu anlamadım. 10 yıl boyunca arabayı nasıl yeniliyorlar. Bu şu mu demek? Bu arabanın garantisi devam etsin istiyorsan bakımlarını serviste yaptırmaya devam edeceksin. Muhtemelen km bazlı değil 6 ayda bir bakıma sokulacak arabalar. Yani 2 yıl garantide 4 defa bakım. 

Ya da yeni bir düzenleme ve yasa çıkacak bizim haberimiz yok. 2. el yenilenmiş telefon gibi, 2. el yenilenmiş araç satışı olacak. Belki de satış değil kiralama usulü olacak. 

Bekleyelim görelim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Kimse arabasını satmasın. Hazır olunca fiyatlar uçmaya geliyor :D 

Ötv indirimi umuduyla kimse arabasını alıp satmadı. Şimdi de bu sebepten kimse araba alıp satmaz :D 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bir trigerle 2 filtre değişimine 5000 fatura çıkaran servis arabayı kaça revizyon edecek de kaça satacak ki?

Keşke hayata geçse de alsam birtane revize megan 4

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Büyük müşterilere , filolara rent firmalarına satış yapılırken , hem geri alım garantisi olacak hem o toplu araç alan firmayı satma değer kaybı vs dertlerden ve maliyetten kurtaracak sistem. en başta reno bu işe girdiyse , en çok firmalara kendi araç sattığı için girdi. zaten aracı toplarken servisten yada sanayiden çok daha ucuza parça fiyatı ile toplayacak. belirli kriterlerde satacak , aynı zamanda ikinci elde yeni bir kavram ortaya çıkacak. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

İkinci elin kaderi değişecek!!!

Sıfır alamıyorduk, şimdi ikinci el de alamayacağız anlaşılan.

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Erkut Uysal yazdı:

Ben bu haberden şunu anlıyorum...

'' Artık siz sıfır araba alamazsınız, hakkettiğiniz bunlar... Lüks arabayı da rüyanızda görürsünüz, bunlarla idare edin... ''

Babam diyo ki biz evimizi satsak tempra alamazmışız babam öyle diyo. Muhabbeti

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

X firmasına 100tane megene satıldı. 

4 yıl amortisman bitti o araçları Reno geri alıp aynı firmaya yenilerini sattı. aldığı araçların bakımlarını filo anlaşmalarından kendisi yaptı, belirli kısımlara el atar sonra oradan çıkan araçları daha küçük ölçekli firmalara yine filo altında satar. Hem firmalar o araçlar için vergi avantajı kullanacağından hem de sıfır megane a göre daha ulaşılabilir olacağından tercih edecektir.

eski firmam aylardır sıfır en az 100tane almalık araç arıyor ama yok. Para var, ihtiyaç var ama yok. Eldeki focusların 4 yıl amortismanları bitti , anlamsız bir döngüye girdilerdi.

firmalar artık dizel araç üretmiyor/ getirmiyor. bu sayede dizel hareketliliği sağlanabilir. 

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

burda enteresan bir durum var.. ÖTV KDV ne olacak? özellikle KDV

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Son zamanlarda sıfır araçlarda olan bayi kurnazlıkları, stokçuluk ve malum ikinci elin hali de gözetildiğinde benim bu ülkede otomotiv sektörüne olan inancım ve ilgim kalmadı maalesef. Bakım, parça, sigorta, mtv giderlerini saymıyorum bile...

Napsak forumun adını kanarya ve kanatlı kuşlar sevenler forumu olarak mı değiştirsek :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

reno bunun için ispanya‘da fabrika kurdu. Fransa’da da yapacak. Ayrıca toyota ingiltere fabrikasında rebusbisher arabalar için hazırlık yapıyor. Diğer markalar da vardır heralde

bizde olur mu bilmem. Onlarda araba ucuz. 60-100 bin km arabaları piyasadan ucuza toplarlar. Mesela arabanın sıfırı 25 bin avro. 100.000km araba 8.000 avro. Bunu alır. Yeniler. 18.000 avroya satar. Avrupalının işine gelir. Bizde o rakama ikinci elden toplayamaz. 

sosyal medyada çok eleştirildi bu. Gelişmemişlik göstergesi, kötü ekonomi falan dendi

ingiltere’de kışın oda sıcaklığı 17,5 yazıyor bbc. Japonya’da evler 20 derece üstünde ısıtılamıyor. Keza diğer avrupa ülkeri de aynı. Bizde ise ankete göre %88 21 derece üstünde. Biz onlardan çok daha kötü ekonomiye sahibiz 

herkes keyfine düşkün. Hem rahat olalım hem gelişelim hem eleştirelim. Çok güzel valla

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

sıcaklık konusu Türkiye geneli zaten. Çoğumuz sıcak evde oturmayı seviyoruz. Buraya has değil sadece

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sıcaklık konusu Türkiye geneli zaten. Çoğumuz sıcak evde oturmayı seviyoruz. Buraya has değil sadece

Üşüyeceksek steplerden neden göçtük buraya kardeşim :crazy:

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Üşüyeceksek steplerden neden göçtük buraya kardeşim :crazy:

içerde mangal vardı..

image.png.dc545fbf9f5d7c656170f682ab423aae.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

içerde mangal vardı..

image.png.dc545fbf9f5d7c656170f682ab423aae.png

Tv de izlemiştim adamlar süper çadır yapıyor. Çocukların yanaklar elma gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...