İçeriğe Yönlendir

Pioneer DEH S11UB Bluetooth Modül Parazit Sorunu

Ferit Gür
Çözüme git Servet Aydın tarafından,

Recommended Posts

Ferit Gür

Merhaba dostlar, fotodaki modülden aldım (bt201). Pioneer teyp içine auxa bağladım. Beslemeyi de kontak 12v’den aldım ve normal converterle 5 volta düşürüp besledim. Yaptığım her şeyi yazmaya çalışıyorum. Bu modülü mikrofon çıkışı olduğu için aldım. Aux moduna alıp sesi açınca parazit yapıyor motoru çalıştırıp gaza bastığımda hoparlörlerden ses geliyor. Şu ana kadar deneyip sonuç alamadığım şeyler: Converter girişine 1000uf kond taktım çok az kesti ama motor sesi aynı. Hem girişe hem çıkışa kond taktım 1000-270 olacak şekilde sonuç alamadım. 1000-1000 taktım olmadı. 2200 taktım sigorta attırdı. Evden uzatma çekip 12v trafoyla verdim daha fazla cızırtı oldu. Sadece powerbank’ta sorun olmadı. Şaseyi arabaya vidalı bi kablodan alayım dedim sonuç yüne aynı. Ses girişlerine direnç attım cızırtı azaldı ama buna paralel ses de azaldı. Bir yer girişe köprü diyot ve seramik kondans koy dedi denedim cızırtı azaldı ama kontak ışıklarını açınca arttı. Birkaç teypçiye gittim ortak kanı pioneerde ne yapsan parazit kesilmez. Anlatıyorum derdimi gösteriyorum filan o düzelmez deyip yolluyorlar. Tam izoleli converter tavsiye ediliyor ama işe yaradığını söyleyen de var yaramadığını söyleyen de. Auxtan beslemek istedim daha kötü oldu çakmaktan aldım çok daha kötü oldu. Var mıdır derdime bi çare…

image.jpeg.48b618f217625e69cc3524f231224df2.jpeg

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Servet Aydın

Sorunun içinde cevap var. Powebank sadece ortak nötr kullanmıyor. Tam izole konvertör ile sorun çözülür

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Sorunun içinde cevap var. Powebank sadece ortak nötr kullanmıyor. Tam izole konvertör ile sorun çözülür

Servet hocam önceki parazitle ilgili gönderlerdeki yazılarınızı da okudum birkaç ürün önermişsiniz ama eski tarihli olduğu için satışı bitmiş. Rica etsem link atar mısınız bir de üstündeki işlemcinin gnd bacağına haricen nötr verin düzelir dediler. Benimkinde aux gnd ile besleme gndsi ortak sanırım. Bu tam izole konvertör kesin çözer mi? Nötrünü izole edip ortak gndden ayrılma mantığı üzerine kurulu galiba

tarihinde Ferit Gür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arabada kullanıcak ise bunların 12V olanları daha iyi oluyor, hem ömür hem de vızıltı cızırtı açısından

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Çağlar Bayur yazdı:

arabada kullanıcak ise bunların 12V olanları daha iyi oluyor, hem ömür hem de vızıltı cızırtı açısından

Abi bahsettiğin böyle bir

şey mi https://ty.gl/zi077m5smy 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferit Gür yazdı:

Abi bahsettiğin böyle bir

şey mi https://ty.gl/zi077m5smy 

ürün olarak bunun yeri ayrı tabii, dışardan ayrıca ekranlı birşey bağlancak ise, bu veya konu başındaki ürünün 12V ile çalışabileni daha iyi sonuç veriyor, birisi var, teyp içine mw radyo kanalına bluetoth gömmüş, o fikir  hoşuma gitti tam orjinal görünüm için.

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Servet Aydın yazdı:

https://www.elektromarketim.com/mean-well-spu02m-05-2w-izole-donusturucu?gclid=CjwKCAjw2OiaBhBSEiwAh2ZSPxo4Z4wl2NHoKIFxKBjIdSfVMrpRO4PwYs7UWSi9Irli8H53XZXklxoCmF4QAvD_BwE Bunu buldum ama giriş voltajı 10-13 diyor akü gerilimi bazen 14’lere çıkabiliyor. Bunu alırsam bağlamadan önce 7812 bağlamam gerekiyor heralde

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Çağlar Bayur yazdı:

ürün olarak bunun yeri ayrı tabii, dışardan ayrıca ekranlı birşey bağlancak ise, bu veya konu başındaki ürünün 12V ile çalışabileni daha iyi sonuç veriyor, birisi var, teyp içine mw radyo kanalına bluetoth gömmüş, o fikir  hoşuma gitti tam orjinal görünüm için.

Abi nasıl yapmış onu cidden. Valla yapabilsem keşke

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

7812 ile güvenli olur sistem

şu mw işini bi halledelim

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/oto-teyp-am-mw-moduna-bluetooth-bağlamak.144829/?amp=1 Buldum galiba ama pek anlamadım bendekinin datasheetine bakmak lazım ki yanlış bir şeyde teybi çöp edebilirim gibi geliyor 😂

Servet Aydın yazdı:

7812 ile güvenli olur sistem

Yukarıda linkini attığım röle benzeri zımbırtı işimi görür mü bir de 1w ve 2w olmak üzere türleri var 1w yeterli gelir mi sadece modülde kullanıcam, modül 5v ile besleniyor yarın gidip yerinden alabilirim öğleden sonra uzun yola çıkıcam 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Audio output yani ses çıkışının gnd yani şase kısmını bağlamazsanız parazit yapmaz muhtemelen , büyük ihtimalle ☺️

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Furkan Bakırel yazdı:

Audio output yani ses çıkışının gnd yani şase kısmını bağlamazsanız parazit yapmaz muhtemelen , büyük ihtimalle ☺️

Onları teker teker denedim: önce audio gndyi kestim ses kesilmedi sonra r ve l’yi kestim ses haliyle kesildi. R ve l’yi dirençle çıkışa bağladım parazit azaldı ama ses de azaldı. Ama emin olmak için yarın dediğinizi tekrar deniycem

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

2000uF ve 1000uF ler yüksek değerler cızırtı için.

4.7nF, 10nF, 100nF olacak şekilde 3 adet konf. hem girişe hem çıkışa paralel takıp deneyin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

şu mw işini bi halledelim

Uzun sürer

Muhittin Kaplan yazdı:

2000uF ve 1000uF ler yüksek değerler cızırtı için.

4.7nF, 10nF, 100nF olacak şekilde 3 adet konf. hem girişe hem çıkışa paralel takıp deneyin.

Ana ünite sound girişi gnd ucu gövdeye bağlı değil preampli yapısı gereği. Kondansatör bahçesi kursan kesmez. Motörü ne zaman satıyon? 

2watt olanı alırsan daha sağlıklı olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Motörü ne zaman satıyon?

Motorun durması pahasına 40binlik oldum. Sence yerine daha iyisini almadan (Mesela Africa Twin yada BMW 1200 yada 1250 GS) satarmıyım abi ?

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Abi selam dediğin gibi aldım, öncesinde 7812’yle voltajı sabitleyip convertere girdim. Mucize oldu resmen tık ses yok yalnız ilk başta karaoke gibi geliyordu ben teypten harici gnd alıp modül eksisine bağladım ses düzeldi ve müzik kalitesinde sıfır kayıp çok teşekkür ederim çözüm olarak işaretliyorum 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ferit Gür yazdı:

Abi selam dediğin gibi aldım, öncesinde 7812’yle voltajı sabitleyip convertere girdim. Mucize oldu resmen tık ses yok yalnız ilk başta karaoke gibi geliyordu ben teypten harici gnd alıp modül eksisine bağladım ses düzeldi ve müzik kalitesinde sıfır kayıp çok teşekkür ederim çözüm olarak işaretliyorum 

Keyfini çıkar şimdi müziğin ritminin👍

Muhittin Kaplan yazdı:

Motorun durması pahasına 40binlik oldum. Sence yerine daha iyisini almadan (Mesela Africa Twin yada BMW 1200 yada 1250 GS) satarmıyım abi ?

40binlik ev eşyası. Ucuza kapatmışsın

• Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

şarjlı bluetooth aux dönüştürücü kullanmak en ucuzu

paynırcılara teklif dahi edilemez o tip cihazlar cıss

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Mehmet Cihat yazdı:

şarjlı bluetooth aux dönüştürücü kullanmak en ucuzu

Onlar baya kötü ya ben teyp içine monte ettim maliyeti toplam 55₺ modül+50₺ converter geri kalanı kablo lehim vs 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Servet Aydın yazdı:

40binlik ev eşyası

nau nau, ev eşyası olsa keşke.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)

Benzer bir modülü  twingoda teyp içine bende monte ettim beni tatmin etmedi. Bendekide sürekli bass sesi veriyor boşta.

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Mehmet Cihat yazdı:

Benzer bir modülü  twingoda teyp içine bende monte ettim beni tatmin etmedi. Bendekide sürekli bass sesi veriyor boşta.

Ben bt201’i biraz araştırdım. Yurtdışında bazı orta/üst kalite ses bombalarının bağlantısında kullanılan bi işlemci mic çıkışı var diye tercih ettim parazit sorununu da çözdükten sonra kaliteli olduğunu daha iyi anladım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...