İçeriğe Yönlendir

Aliexpress Alışveriş

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan
(düzenlendi)

Bir kaç zamandır dikkatimi çeken hatta sinir eden bir durum vardı. Biraz geç oldu fark etmem. Sizinde işinize yarayabilir.

Mesala TR de 500-600 bandında gezen bir ürünü aliexpress üzerinde kargosu vergisi dahil 300-350 ye buldunuz. 

Aynı satıcı aynı ürün fakat bir kaç farklı ilan ile yayında. 

1. İlan; 50 TL +250 TL kargo 

2. İlan ;300 TL ücretsiz kargo seklinde 

Olay burda başlıyor.

Birinde vergi olarak 50*0.3 gibi bir rakam 

Diğerinde vergi olarak 300*0.3 gibi bir rakam çıkıyor.

1. İlana toplam 315 TL 

2. İlana toplam 390 TL ödüyorsunuz.

dolaylı yoldan kargo olayı vergi yükünü azaltıyor  :)

alış veriş yapan arkadaşların işine yarayabilir 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen çocuklara büyük fıskiyeli şişme havuz aldık. Türk sitelerinde 1600-1800 arasıydı. Amazon yurtdışından 699+150 kargoya aldık. Ek vergi eklenmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Emre Şimşek yazdı:

Hımm. Kargo hizmetinden vergi alınmıyor mu yani?

Sepete iki farklı seçeneği ekliyor karşılaştırıyorsun vergi sadece ürün fiyatına ekleniyor. Bazen gümrükte yeniden ödenmemiş gibi vergi çıkardıkları oluyormuş onuda resimleyip geri yolluyor ücret iadesi talep ediyormussun. İki kalem toplam 4.000 TL sipariş geçtim merakla bekliyorum :)

Erhan Doruk yazdı:

699+150

Amazonda yabancı satıcı ise en üst perdeden ekliyor. Ürün gümrükte vergileniyor. Misal 200 TL vergi eklendi ama gümrükte 100 TL vergi ödendi. Amazon bir müddet sonra aradaki farkı karta geri yolluyor. Lokma takımında %30 gibi bir rakam kesmişti. Gümrük %20 alınca farkı karta geri dönmüştü.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ali'den aldığınız ürünü iade etmeniz ya da refund istemeniz gerekirse kargo parasını alamıyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurmanız lazım.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ali'den aldığınız ürünü iade etmeniz ya da refund istemeniz gerekirse kargo parasını alamıyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurmanız lazım.

İade edebiliyor muyuz peki? Sanki süreç zor diye hatırlıyorum.

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Murat Sahın yazdı:

İade edebiliyor muyuz peki? Sanki süreç zor diye hatırlıyorum.

Genelde iade isteyince satıcıda yada üründe sorun varsa , ürünü geri istemeyip parayı iade ediyorlar. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Erhan Doruk yazdı:

Genelde iade isteyince satıcıda yada üründe sorun varsa , ürünü geri istemeyip parayı iade ediyorlar.

IR LED almıştım biri hiç çalışmadi diğeri ise yarım yanıyordu. Video ile satıcıya gösterdim. İade ile uğraşmadık fakat belli bir miktarını paranın iade etti. Puanı yüksek satıcılar kötü yorum sevmiyor. Bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Erhan Doruk yazdı:

Ali’de satıcılık yaptım geçen sene. İade olunan ya da karşı tarafa teslim edilemeyen ürün geriye Türkiye’ye geliyor ama size geri verilmiyor gümrük deposuna giriyor. Yok depo ücreti yok kargo ücreti derken geri almak ürünün bedelinden çok daha fazlasına mal oluyor..

Çin’de de böyle bir durum varsa eyvah eyvah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Emre Şimşek yazdı:

Ali’de satıcılık yaptım geçen sene. İade olunan ya da karşı tarafa teslim edilemeyen ürün geriye Türkiye’ye geliyor ama size geri verilmiyor gümrük deposuna giriyor. Yok depo ücreti yok kargo ücreti derken geri almak ürünün bedelinden çok daha fazlasına mal oluyor..

Çin’de de böyle bir durum varsa eyvah eyvah.

Şu an asgari ücret çinin bile gerisinde. Burada üretilen Global olarak satacak birşey bulup ticarete girmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Erhan Doruk yazdı:

Şu an asgari ücret çinin bile gerisinde. Burada üretilen Global olarak satacak birşey bulup ticarete girmek lazım. 

Şirketiniz varsa hiç zor değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Emre Şimşek yazdı:

Hımm. Kargo hizmetinden vergi alınmıyor mu yani?

Kargo bedeli gümrük vergisine tabi değildir. Gümrüğe takılan bir ürünümü teslim almak ve belge ibraz etmek için gümrük memurları ile görüştüğümde öğrenmiştim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hamit inan

Bilgi amaçlı not düşeyim. Aras kargo ve PTT kargo ile Samsun'a 12-14 günde ulaştı ve peşin kesildiği için ek vergi çıkmadı. 

Amazonda fazla kesilen vergi için iade vardı. Bakayım aliexpressin var mı bulabilecek miyim? :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...