İçeriğe Yönlendir

Zincirleme Kaza Sonrası Sizce Kim Haklı?

Ramazan Demirci

Recommended Posts

Ramazan Demirci

çarşamba günü orta şeritte gidiyordum. Birden 7-8 çöp kamyonu yan tali yoldan ana yola girince en sol şerite geçtim 3 şeritli yoldu hızımda 50-60 falan en önde palio vardı aramda baya mesafe vardı önce1. ÇÖp kamyonu sol şerite önüme girdi arkadına 2. Çöp kamyonu sol şeritte önüme girdi takio mesafem iyice azalmıştı daha takip mesafesi oluşturamadan durdu ve ben hemen frene bastım güm diye ses duydum zaten sonra ani frenle çöp komyonunun ddüz demirine girdim araçtan zor çıktım airbag açıldı ön tamamen içe çöktü. Banada arkadan başka araç çarptı ama arkada çok bişi yok. Öndeki iki çöp konteynırı biz birbirmize çarpmadık diyor  fotoda azda olsa birinde çökme var bu durumda kim suçlu suan kusur oranları belirlenmedi ama tutanağa göre ben suçlu gözüküyorum. Arkadan çarptığım için. Yani kısacası olay;

1.araç palio önündeki audiye çarpmış. Palionun arkasındaki ilk çöp kamyonu palioya çarpmamış durmuş hiçbir önlem yok buarada
2.çöp kamyonu 1.çöp kanyonuna arkadan çarpmış( çarpmadım durdum diyor fotoda çökme vargibi görüyorum
bende 2. Çöp kamyona arkadan çarptım ama ben direk demir yığınına çarptığım için aracım perte çıktı. Maddi hasarım büyük.banada arkadan başka araç çarptı
SİZE SORUM;

1-Kamera yoktu kamyon mesafemi kısalttı ve yeni takip mesafesi açamadan durdu kim suçlu
2-)kaskom yok sigortam var karşılar mı?
3-)Tutanağı polis tuttu yine de itiraz edebilirmiyim o anın şokuyla ben nereye imza attım ne yaptım hiç bilmiyorum araçtan zor cıktım zaten
4-)Kamyonların sol şeritte seyretmesi yasak değil mi yani belediyenin çöp kamyonunun sol şeritten seyretmesi mi daha büyük suç benim arkadan vurmam mı daha büyük suç. Herkes arkadan vurduğum için itiraz yolunun kapalı olduğunu aöylüyor herşekil haklılarmış
5-)Kusur oranı bendeyse sigorta karşılamaz ama araç sen kendin masraflarını karşıladığın için ağır hasarlıya cıkmaz hasar kaydı çıkar diyorlar doğru mu ? Kasko yok. 

6-) Sizce ford fiesta aracım ( fiyat tahmini zor biliyorum) ortalama ne kadara yaptırırım bu aracı...

Dinlediğiniz için teşekkür ederim fotoğrafları iletiyorum

75380C20-98B7-4E8C-8F0E-D03C77D7C975.jpeg

B310F338-C131-49C6-BB15-86679EDE20A2.jpeg

4CE01497-14BB-44A3-9A48-ABB76A317FD6.jpeg

5456B0E4-742B-4415-B39B-9C40EA9AC5C6.jpeg

D968AC77-9CC2-45B2-90B2-275FF582C295.jpeg

E88B3605-1BE1-4D6D-8446-ED9E77F48A0E.jpeg

3D3A9A87-76DC-4240-BBA3-3DB91E98328C.jpeg

68C736FC-245D-4A8D-A835-5D774242DA52.jpeg

81F74392-B1D0-4BFE-AA2A-4B8DE6D1FC81.jpeg

00716C30-774B-4DB9-A8FC-484BFA727032.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ilk arkadan vuran sizmisiniz ?

kamyonun sola geçmesi yasak diye birşey duymadım varsada bilmiyorum 

siz haklıysanız size vuranın trafik sigortası belli bir tutara kadar karşılar 

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Arkadan siz vurduğunuz için bence suçu size verirler üstad çok geçmiş olsun, Kamyonların en sol şeritte seyretmeleri yasak değil sadece otobanlarda levhada gösteriyor ise yasak mesela ben istanbula giderken otobanlarda görmüştüm en sol şeritte kamyon yasak diye... Ama konya çevre yolların öyle bir kısıtlama kural yok.  Eğer kamera kaydınız vs olsaydı sonrasında kamyonun sizin şeride kontrolsüz (makas atar gibi) girdiğini ve takip mesafesi açma imkanınızı kısıtladığı için ilgili belediyeye dava açabilirdiniz, bilirkişi incelemesi sonrası olay sonuçlanırdı. Ama kayıt olmayınca ...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun öncelikle. Bu şekilde tahmin yürütmek güç ancak ne olursa olsun siz takip mesafenizi korumak durumundasınız. Yani araç araya girmeye çalışsa siz vursanız farklı olurdu belki ama girmiş, ilerlemişsiniz ve olmuş. Mesafe ayarlamak için gerekirse durabilirsiniz sizin arkanızdaki de aynı şekilde. Bu noktadan bakınca hatalı çıkacaksınız gibi geliyor. 

Hasar onarımına gelirsek, hakkıyla yapılmak istenirse çok çok rahat 30000 lirayı bulur. Farlar, kaput, radyatör, hava yastığı sensörleri, göğüs ve hava yastıkları derken liste uzar gider. 

Çıkma parçalarla yapılırsa tabi bu rakam düşecektir. Ama şu rakama çıkar demek güç. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ü.Emre Kartal yazdı:

çok çok rahat 30000 lirayı bulur.

30binTL mi o? 

Hakkıyla yapılmak istense orada en az 100bin görüyorum ben.

Bu arada, geçmiş olsun Ramazan bey. Arkadan vurduğunuz için suçlu siz çıkacaksınız maalesef.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ramazan Demirci
Ü.Emre Kartal yazdı:

Geçmiş olsun öncelikle. Bu şekilde tahmin yürütmek güç ancak ne olursa olsun siz takip mesafenizi korumak durumundasınız. Yani araç araya girmeye çalışsa siz vursanız farklı olurdu belki ama girmiş, ilerlemişsiniz ve olmuş. Mesafe ayarlamak için gerekirse durabilirsiniz sizin arkanızdaki de aynı şekilde. Bu noktadan bakınca hatalı çıkacaksınız gibi geliyor. 

Hasar onarımına gelirsek, hakkıyla yapılmak istenirse çok çok rahat 30000 lirayı bulur. Farlar, kaput, radyatör, hava yastığı sensörleri, göğüs ve hava yastıkları derken liste uzar gider. 

Çıkma parçalarla yapılırsa tabi bu rakam düşecektir. Ama şu rakama çıkar demek güç. 

Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Fiyat tahmini konusundada çok haklısınız. Peki sizce araç çok fazla kalırmı sanayide. Fiestalarda parça kolay bulunuyor diyorlar ama...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ramazan Demirci yazdı:

SİZE SORUM;

1-Kamera yoktu kamyon mesafemi kısalttı ve yeni takip mesafesi açamadan durdu kim suçlu
3-)Tutanağı polis tuttu yine de itiraz edebilirmiyim o anın şokuyla ben nereye imza attım ne yaptım hiç bilmiyorum araçtan zor cıktım zaten
4-)Kamyonların sol şeritte seyretmesi yasak değil mi yani belediyenin çöp kamyonunun sol şeritten seyretmesi mi daha büyük suç benim arkadan vurmam mı daha büyük suç. Herkes arkadan vurduğum için itiraz yolunun kapalı olduğunu aöylüyor herşekil haklılarmış
5-)Kusur oranı bendeyse sigorta karşılamaz ama araç sen kendin masraflarını karşıladığın için ağır hasarlıya cıkmaz hasar kaydı çıkar diyorlar doğru mu ? Kasko yok. 

6-) Sizce ford fiesta aracım ( fiyat tahmini zor biliyorum) ortalama ne kadara yaptırırım bu aracı...

Dinlediğiniz için teşekkür ederim fotoğrafları iletiyorum

1- Arkadan çarpan suçlu

2- Trafik sigortanız çarptığınız kamyonun arkasında hasar varsa. o hasarı karşılar. 

3- polisin tutanağını görsek iyi olur ancak, yukardaki anlatımlarınıza istinaden muhtemelen kusurlu siz olacaksınız. Ancak kazaya karışan tüm araçları bağlamayacak bu.. Sizin sorumluluğunuz kendi aracınız ve önünüzde olan çarptığınız araçla yeterli olacak. sizin aracın arkasında hasar varsa, onu da size size arkadan çarpan aracın trafik sigortasından yaptırabilirsiniz.. 

Polis tutanağına da itiraz edilir ancak bu mahkeme kanalıyla olur, bilrkişi atanır vs vs.. Ancak olay anlattığınız gibiyse boşa itiraz etmeyin. 

4- Şehir içine giriş izni varsa sol şeritten de gidebilir kamyon. Bu suç eğil. 

5- Her hangi bir aracın sigortası dosya açtırırsanız, eksper gelir hasar tespiti yaparsa, sonradan suç sizde olduğu için aracınız yapılmasa bile, eksper raporunda pert yazarsai yada hasar tutarını yazarsa bu tramere girer.. Bu sebeple, kusururn sizde olmadığı % 100 belli olmadan dosya açtırmayın. Hiç dosya açtırmadan aracınızı yaptırırsanız hasar yazmaz, pert yazmaz. 

6- Hasar rakamı hakında fikrim yok. 

Özetle:

Bu olayda 2. araç 1. araca çarpmış, 3. araç 2 ye.. 4. araç 3 e çarpmadığını iddia ediyor.. Etse bile : Zincirleme kazalarda, Kazaya karışan her araç, çarptığı aracın arkasından ve kendi hasarının önünden sorumlu olur. Kaza arkaya doğru devam eder ise, hasar gören aracın arkasından bir arakadaki çarpan araç sorumlu olur. 

Anlatılanlara göre itirazlık bir durum göremiyorum ben. Yine de kaza tutanağını görürsem net yorum yaparım. 

Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Demirci
Sani Gerşon yazdı:

30binTL mi o? 

Hakkıyla yapılmak istense orada en az 100bin görüyorum ben.

Bu arada, geçmiş olsun Ramazan bey. Arkadan vurduğunuz için suçlu siz çıkacaksınız maalesef.

100 bin mi:)kendi  servisine versek yine 100 bin çıkmaz heralde ya. Bir kaç ustaya gösterdik 50 den fazla diyen olmadı ama siz neye göre 100 bin dediniz görüşünüzü merak ettim.

Mehmet Ozyurek yazdı:

1- Arkadan çarpan suçlu

2- Trafik sigortanız çarptığınız kamyonun arkasında hasar varsa. o hasarı karşılar. 

3- polisin tutanağını görsek iyi olur ancak, yukardaki anlatımlarınıza istinaden muhtemelen kusurlu siz olacaksınız. Ancak kazaya karışan tüm araçları bağlamayacak bu.. Sizin sorumluluğunuz kendi aracınız ve önünüzde olan çarptığınız araçla yeterli olacak. sizin aracın arkasında hasar varsa, onu da size size arkadan çarpan aracın trafik sigortasından yaptırabilirsiniz.. 

Polis tutanağına da itiraz edilir ancak bu mahkeme kanalıyla olur, bilrkişi atanır vs vs.. Ancak olay anlattığınız gibiyse boşa itiraz etmeyin. 

4- Şehir içine giriş izni varsa sol şeritten de gidebilir kamyon. Bu suç eğil. 

5- Her hangi bir aracın sigortası dosya açtırırsanız, eksper gelir hasar tespiti yaparsa, sonradan suç sizde olduğu için aracınız yapılmasa bile, eksper raporunda pert yazarsai yada hasar tutarını yazarsa bu tramere girer.. Bu sebeple, kusururn sizde olmadığı % 100 belli olmadan dosya açtırmayın. Hiç dosya açtırmadan aracınızı yaptırırsanız hasar yazmaz, pert yazmaz. 

6- Hasar rakamı hakında fikrim yok. 

Özetle:

Bu olayda 2. araç 1. araca çarpmış, 3. araç 2 ye.. 4. araç 3 e çarpmadığını iddia ediyor.. Etse bile : Zincirleme kazalarda, Kazaya karışan her araç, çarptığı aracın arkasından ve kendi hasarının önünden sorumlu olur. Kaza arkaya doğru devam eder ise, hasar gören aracın arkasından bir arakadaki çarpan araç sorumlu olur. 

Anlatılanlara göre itirazlık bir durum göremiyorum ben. Yine de kaza tutanağını görürsem net yorum yaparım. 

Geçmiş olsun. 

Yanıtınız için teşekkür ederim. Suan için suclu ben gözüküyorum zaten. Kendi ön hasarımı ödeyeceğim umarım çok uçuk rakamlar çıkmaz. Kaç ayda çıkar acaba böyle araçlar sanayiden? Tahmin var mı?

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Geçmiş olsun cana gelmesin her şeyin telafisi bulunur. Hata sizde gibi görünüyor beklemek lazım çıkan sonuca göre bir yol izlenir. Fakat araç hasar durumuna bakılırsa  pert şekilde görünüyor tam anlamıyla yapıldığı takdirde her şeyler orjinal halde yaklaşık 100 bin ile 130 bin gibi masraf çıkar.

hasar için 30 bin çok yetersiz görülmeyen çok şeyler çıkar. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ü.Emre Kartal yazdı:

30000 lirayı bulur

Ufak bir kazada 2004 terranin tampon farlar tampon demiri kaputun boyası derken 12.000 gitti. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Çok geçmiş olsun. Araba bir şekilde yapılır. Dosya açtırmadan yaptırmak daha sağlıklı gibi görünüyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

geçmiş olsun, ben böyle bir kamyon vs. birbirine sakız gibi yapışık giden kitle görünce frenle sağa gidiyorum

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Geçmiş olsun, şerit değiştirip kaçmak yerine keşke şerdinizde kalmaya çalışsaydınız diye düşündüm anlattıklarınıza göre.. Yanılıyor olabilirim.. Aracın tamirine gelirsek göğüs, hava yastıkları kemer tokaları vs ciddi para tutar. Hava yastıkları çok para değil ama göğüs pahalı, tampon demiri orjinal olursa pahalı. Size bir şey olmadı ya önemli olan orası, tekrar geçmiş olsun..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ramazan Demirci yazdı:

sizin arkanızadki trafik sizin arka hasarı öder

Ramazan Demirci yazdı:

hasar kaydı denen şey, sigortadan ödenen meblğadır,basit mantık. sizin örnekte sadece arkadakinin  sigrtosanın ödediği çıkar, cepten ödeyeceğniz hali ile kayıt lı olmaz, isterseniz arabaya cepten 500 binlik iş yaptırın kaydı falan olmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ramazan Demirci yazdı:

100 bin mi:)kendi  servisine versek yine 100 bin çıkmaz heralde ya. Bir kaç ustaya gösterdik 50 den fazla diyen olmadı ama siz neye göre 100 bin dediniz görüşünüzü merak ettim.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Airbaglar, göğüs, emniyet kemer gergileri zaten nereden baksanız 50bin tutmalı.

Bunun yanında farlar, tampon, radyatör vs sanıyorum orada da bi 20-30bin olmalı. İşçilikti, yan şeylerdi vs. 100bin'i buluruz diye düşünüyorum.

Tabi benim bahsettiğim hakkı ile yapılan iş. Yoksa gerekirse bir çok şey çıkma temin edilirse, kemerlere de direnç atılırsa vs, 40-50bin'e ok'dir sanıyorum.

Geçen gün bir arkadaşım Megane'ı ile kaza yaptı, iki far, tampon onarımı vs, 17binTL çıktı.

@Mehmet Ozyurek sigorta sektöründe olduğundan belki yakın zamanda böyle bi hasara tanıklık etmiş olabilir. Fikir verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

sizin aracın arkasında hasar varsa, onu da size size arkadan çarpan aracın trafik sigortasından yaptırabilirsiniz.

Bu kazada olduğu gibi 3. araç 2. araca arkadan çarpıyor ve arka hasarla sorumlu oluyor, ama çarpmanın şiddetiyle öndeki hasar da çoğalıyor bu durumda birşey yapılabilirmi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bu araba kaskolu olsaydı perte çıksaydı biri ihaleden alırdı. kemere airbege diren. göğüse deri kaplama çıkma bir direksiyon göbeği çıkma far tampon vs herlade 20 30 arasına işi bitirirdi. sonra servis şişirmesi ağır hasarlı diye koyardı ilana kaput değişik sadece olurdu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Demirci
Sani Gerşon yazdı:

Airbaglar, göğüs, emniyet kemer gergileri zaten nereden baksanız 50bin tutmalı.

Bunun yanında farlar, tampon, radyatör vs sanıyorum orada da bi 20-30bin olmalı. İşçilikti, yan şeylerdi vs. 100bin'i buluruz diye düşünüyorum.

Tabi benim bahsettiğim hakkı ile yapılan iş. Yoksa gerekirse bir çok şey çıkma temin edilirse, kemerlere de direnç atılırsa vs, 40-50bin'e ok'dir sanıyorum.

Geçen gün bir arkadaşım Megane'ı ile kaza yaptı, iki far, tampon onarımı vs, 17binTL çıktı.

@Mehmet Ozyurek sigorta sektöründe olduğundan belki yakın zamanda böyle bi hasara tanıklık etmiş olabilir. Fikir verebilir.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Orjinal malesef paramız yetmiyor. Cok büyük tahlisizlik oldu. yan sanayi bulmaya çalışacağız bir süre. Umarım çok büyük meblalar ödemeyiz.  17 bin tutan yan sanayi mi tuttu?

Ali Gök yazdı:

bu araba kaskolu olsaydı perte çıksaydı biri ihaleden alırdı. kemere airbege diren. göğüse deri kaplama çıkma bir direksiyon göbeği çıkma far tampon vs herlade 20 30 arasına işi bitirirdi. sonra servis şişirmesi ağır hasarlı diye koyardı ilana kaput değişik sadece olurdu

Yani suan anlamadım araç 20-30 bine yan sanayide hallolur mu?

Hamit inan yazdı:

Ufak bir kazada 2004 terranin tampon farlar tampon demiri kaputun boyası derken 12.000 gitti. 

Orjinal mi yan sanati mi?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ramazan Demirci yazdı:

Yani suan anlamadım araç 20-30 bine yan sanayide hallolur mu?

istersen hallolur. ben resme bakarak fiyat vermenin anlamsız olduğundan bahsetmeye çalıştım. sen istersen 20 ye de hallolur 100 e de. değişecek parça listesi çıkıp bakmadan yorum yapılmaz. airbegleri fişeklerini  orjinal yeni alıp yeni göğüs alıp takmak başka dirençle airbeg ve kemeri kandırıp göğsü deri kaplatınca çıkacak rakam başka 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ramazan Demirci yazdı:

17 bin tutan yan sanayi mi tuttu?

Aynen. 5.5BinTL işçilik vardı içinde.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Geçmiş olsun Bir Şekilde Olan olmuş Çevrenizde araç toplayan bilgili biri varsa çok yardımı olur. Yan sanayi çıkma üzerine yoğunlaşın bence göğüs tamir ederler sonra satavak olursanız alacak kişiye de bunları bunları yaptırdım satarken noterde not ta düşürürsünüz (airbag göğüs emniyet kemeri tamirli orjial değil diye ) umarım 50 bin altında kalır masrafınız. Araçlar çok değerlendi bu zamanda kasko çok önemli hale geldi . Size bir şey olmamış önemlisi bu 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

mercekli farların teki zaten 5bin den aşağı değil. adam akıllı 100 bin bulma ihtimali yüksek Sani Gerşon un dediği gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Sigorta şişirir ya :)

Şaka bir yana.. Bu araç sigortadan yapılamz zaten.. Direk pert olur. 

Eksper de en az 120-150 hasar yazar buna 

Ersen Tapan yazdı:

Bu kazada olduğu gibi 3. araç 2. araca arkadan çarpıyor ve arka hasarla sorumlu oluyor, ama çarpmanın şiddetiyle öndeki hasar da çoğalıyor bu durumda birşey yapılabilirmi ?

Tespiti mümkün değil Ersen. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mehmet Ozyurek yazdı:

4- Şehir içine giriş izni varsa sol şeritten de gidebilir kamyon.

Ruhsatında kamyon yazmıyorsa ne olur acaba? Belki iş makinası yazıyordur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...