İçeriğe Yönlendir

2015 i20 1.2 Style Lastik Seçimi

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Şuan yanlış hatırlamıyorsam üzerinde 195 65 r16 lastikler mevcut.

Tavsiye edilen 195 55 r16 

Ancak şöyle bir durum var lastikler gözüme çok cılız geliyor. Tıpkı eski kasa citylerde lastik sanki o anlık emanet takılmış gibi arabaya çok yetersiz kalıyormuş gibi dururya. İ20 de de aynısıymış gibi gözüme geldi. 

205 55 r16 alsam bir zararı olur mu? 
+ olarak sebebini çözemediğim şekilde 205 55 r16 lastikler 195 55 r16 ya göre adet başına 200₺ daha uygun. Ben 205 e çıktığı için fiyatı artar diye düşünürken böyle bir şey ile karşılaşınca şaşırdım.

Petlas Imperium PT515 205/55R16 91H  2022 Üretim olarak 775₺ ye lastikcim de buldum. Fiyat çok avantajlı geldi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

46901430705_0cb10d9bff_b.jpg

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Resim dosyası bozuk. Bilgin olsun. 

Uygun lastikler kapı eşiklerinde yazar oradaki tavsiyeleri dikkate al. Normalde taban büyükçe fiyat artar ama ilginçmiş.  Petlasla iki kere düşünmek lazım. Yerine Nexen bak. Tavsiye ederim f/p ürünüdür. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fotodakinin 195/65/16 olduğuna emin miyiz? city formu biraz garip göz yanılatabilir ama bilemedim

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

fotodakinin 195/65/16 olduğuna emin miyiz? city formu biraz garip göz yanılatabilir ama bilemedim

Abi fotodakini örnek olarak koydum. Cityde ne kadar emanet takılmış sanki 500kg lık bir aracın tekerlekleri gibi duruyorsa benim aracımda da 195 65 r16 lar öyle duruyor demek istedim. 
195 55 r16 tavsiye edilirken 205 55 r16 almanın ne zararı olur ki yakıtı birazcık arttırmak dışında?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Abi fotodakini örnek olarak koydum. Cityde ne kadar emanet takılmış sanki 500kg lık bir aracın tekerlekleri gibi duruyorsa benim aracımda da 195 65 r16 lar öyle duruyor demek istedim. 
195 55 r16 tavsiye edilirken 205 55 r16 almanın ne zararı olur ki yakıtı birazcık arttırmak dışında?

195/55'ten 205/55'e geçince fark edeceğiniz tek şey ucuz lastik olur. Ben olsam alır geçerdim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

çamurluğa sığıyorsa takılır toplam 800 tl de ucuz,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Mert bey aracınızınkatoloğunu buldum.

i20 katalog

Kataloğa göre lastik ebatınız  185/65/15 -195/55/16 yada 205/45/17. 

185 e geçmek isteseniz jant değişmek gerekir. 195 pahalı. En mantıklı olan lastik sığıyorsa 205/55/16 kullanmak gibi görünüyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Katalogda yazan ebatların dışına bence de çıkılmamalı. Lastik jant büyütme işine olan merakım fiyatları görünce kaçmıştı. Fiyatı uygun lastik yanıltmasın, güvenilir marka 195'i her zaman daha mantıklıdır.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Petlas Progreen PT525 205/55R16 91H

2022 üretim olarak lastikleri uygun fiyata buldum.

Düşüncem şu: bu lastikleri şimdiden uygun fiyata vade farksız 8 taksit alabiliyorum. Bu lastikleri aldıktan sonra bekletip martın sonunda aracıma taksam mantıksız mı olur?
Zaten mart sonunda da alacağım lastikler bir ihtimal 2023 üretim yüksel ihtimal 2022 üretim olacak. Lastik adet fiyatı 770₺
Aracın üstündeki lastikler iyi değil değişmesi gerekiyor. 

Düşünceleriniz nedir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yaz lastikleri kışın kullanılırsa 1-2 sene içinde lastik hamuru bozulur. Taş gibi düşünün. Sıcak soğuk yaşandıkça çatlar ufalanır. Soğuk havada kullanılan lastik ısınır. Stop edince tekrar ciddi soğuklara maruz kalır ve kauçuk ömrüne geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yaz lastikleri kışın kullanılırsa 1-2 sene içinde lastik hamuru bozulur. Taş gibi düşünün. Sıcak soğuk yaşandıkça çatlar ufalanır. Soğuk havada kullanılan lastik ısınır. Stop edince tekrar ciddi soğuklara maruz kalır ve kauçuk ömrüne geçmiş olsun

Şuan mevcut lastiklerle bu kışı geçirip mart sonunda yeni yazlıkları takıp önümüzdeki kışa ön 2 veya 4 set kışlık düşünüyorum zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

şimdiden uygun fiyata vade farksız 8 taksit alabiliyorum.

hemen yarın sabah ilk iş alınır

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

hemen yarın sabah ilk iş alınır

Ama şimdi taktırmayacağım abi. Mart sonu gibi taktıracağım. Bekleteceğim lastikleri. Yaz oldukları için. Bu durumu hesaba katarak mı alınır dedin şimdiden. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Ama şimdi taktırmayacağım abi. Mart sonu gibi taktıracağım. Bekleteceğim lastikleri. Yaz oldukları için. Bu durumu hesaba katarak mı alınır dedin şimdiden. 

kışın karda buzda kaymama garantiniz varsa dediğinizi yapın yoksa yapmayın. sizin hatanız dışında kazaya karışsanız dahi mevsime uygun lastik kullanmadığınız için kaza tutanağında size kusur olarak yazılır.

bence çıkmada olsa yazlıklarla beraber kışlık lastikte alın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

%4.4 gibi bir ölçü farkı var ki, önerilen en fazla %3'tür.

Doğru bir seçim olmayacaktır orjinalden şaşmak.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

%4.4 gibi bir ölçü farkı var ki, önerilen en fazla %3'tür.

Doğru bir seçim olmayacaktır orjinalden şaşmak.

Abi önerilen 195 55 r16 zaten. Lastik farkı 1.74 oluyor. Çok kabul edilebilir gibi bu rakam. Sen sanırsam 185 55 16 ile kıyasladın. Bilmiyorum 1.74 için düşüncen nedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

o şartlarda bulundu ise al birşey olmaz lastiğe

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Çağlar Bayur yazdı:

o şartlarda bulundu ise al birşey olmaz lastiğe

770₺ adet fiyatından 205 55 r16 olarak aldım. Yorumları çok iyi. Tam F/P ürünü gibi duruyor. Progreen serisi. Çok absürd beklentilerim yok zaten. Mart sonunu bekliyorum ürünler kargoda. Teşekkürler destekleriniz için.

Mert Gülkokan yazdı:

195 55 den 205 55 araında fark 1.74

bu değişiklik uygundur bir sorun olmaz

Sürtme vs. yapmaz umarım. Direksiyon yumuşaklığını zorlaştırır mı ebat büyütmek?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

İ20 araca 16 takmak çok mantıklı değil. Yakıta ayrı katkısı olacak yani artar. 1.2 zaten gitmiyordu biraz daha zorlamış olacaksınız.  Hayırlı olsun diyelim. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

İ20 araca 16 takmak çok mantıklı değil. Yakıta ayrı katkısı olacak yani artar. 1.2 zaten gitmiyordu biraz daha zorlamış olacaksınız.  Hayırlı olsun diyelim. 

Fabrika kitapçığında önerdiğide 195 55 r16 zaten. Orjinal fabrika çıkışlı 16 jantla geliyor bu araç.

Gitmiyordu olarak o kafada hiç değilim. 0-100 e 20 saniyede çıkması da rahatsız etmiyor yokuşta vites düşürmesi de. Bana fazla fazla yetiyor. Ben A noktasından B ye sorunsuz gideyim kafasındayım zaten.

Evren Erakçora yazdı:

Orijinal ebatlar çok mu pahalı? 

Takacağım 205 55 r16

Fabrikanın önerdiği 195 55 r16   

Aradaki fiyat farkı adet başına 250₺ 

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Fabrika kitapçığında önerdiğide 195 55 r16 zaten. Orjinal fabrika çıkışlı 16 jantla geliyor bu araç.

Gitmiyordu olarak o kafada hiç değilim. 0-100 e 20 saniyede çıkması da rahatsız etmiyor yokuşta vites düşürmesi de. Bana fazla fazla yetiyor. Ben A noktasından B ye sorunsuz gideyim kafasındayım zaten.

Takacağım 205 55 r16

Fabrikanın önerdiği 195 55 r16   

Aradaki fiyat farkı adet başına 250₺ 

195/55/15 olarak okumuşum çok pardon. Fabrika 16 jant ise okey. Benim egea bile 16 :D Koca araç için ebat yeterli görünüyor diye düşünüyorum ama 17  de takamam zaten ekstra jant lazım. Taban büyütülcek en fazla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Abi önerilen 195 55 r16 zaten. Lastik farkı 1.74 oluyor. Çok kabul edilebilir gibi bu rakam. Sen sanırsam 185 55 16 ile kıyasladın. Bilmiyorum 1.74 için düşüncen nedir.

Ben sanırım 17 seçtim. Kusura bakmayın.

Alın gitsin, düşünecek bi şey yok. Şimdiden hayırlı olsun :) 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Ben sanırım 17 seçtim. Kusura bakmayın.

Alın gitsin, düşünecek bi şey yok. Şimdiden hayırlı olsun :) 

Estağfurullah abi. 205/55/r16 olarak aldım. 770₺ den. 2022 üretim. Fiyat çok avantajlı geldi. Birde vade farksız 8 taksit olunca şimdiden alayım dedim. Martın 20 si gibi yazlıklara geçerim diye düşünüyorum. Önümüzdeki sene kışa doğruda önleri kışlık yapar devam ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...