İçeriğe Yönlendir

ÖTV İndirimli Engelli Araç Alımı

Naki Galip
Çözüme git Mehmet Göktürk tarafından,

Recommended Posts

Naki Galip

Merhaba, forumda arama yaptım ama bununla ilgili konu başlığı bulamadım. Sürekli yatağa bağımlı olan annemin üzerine ötv indirimli araç almak istiyoruz. Yatalak hasta olduğu için alınacak aracın sedye ile taşımaya yada tekerlekli sandalye ile taşımaya uygun mu olması lazim. Yoksa standart bir araç alabilirmiyiz. İnternette bununla ilgili tam olarak net bilgi bulamadım. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmi? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Bildiğim kadarıyla %40 engel ve üzeri durumda araçta engele göre tadilat yapılması gerekiyor ve kişinin kendisi kullanabiliyor.
%90 ve üzeri engel durumunda kişinin 1. derece aile yakınları kullanabiliyor aracı kendisi kullanamayacak durumda olduğu için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Öncelikle geçmiş olsun. 

ÖTV indirimli araç alım limiti 2022 yılı için 450.500 tl iken son yapılan güncelleme ile 1.004.000 tlye yükseltildiğini okumuştum. Bu meblağa kadar 1.6 cc'yi geçmemek kaydıyla annenizin adına ve raporu ile araç alabilirsiniz. Sedye ile taşıma için ticari araç gerekebilir ama ticari araçlar ÖTV indirimli olarak alınabiliyor mu bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Göktürk

normal araç alınabiliyor. Tabi ne derece doğru bir işlem tartışılır. Ama alınabiliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Naki Galip
Korhan Şenörer yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. 

ÖTV indirimli araç alım limiti 2022 yılı için 450.500 tl iken son yapılan güncelleme ile 1.004.000 tlye yükseltildiğini okumuştum. Bu meblağa kadar 1.6 cc'yi geçmemek kaydıyla annenizin adına ve raporu ile araç alabilirsiniz. Sedye ile taşıma için ticari araç gerekebilir ama ticari araçlar ÖTV indirimli olarak alınabiliyor mu bilmiyorum. 

Teşekkürler,  2023 u bekleyeceğim zaten. Sedye yada tekerlekli sandalye ile tasima durumu yok zaten. Normal bı arac almak istiyoruz. Benim emin olamadigim konu yasalarda böyle bir zorunluluk varmı acaba. Yani yatalak hastalar için sedye ile taşımaya uygun araç alınma zorunluluğu varmıdır. 

Mehmet Göktürk yazdı:

normal araç alınabiliyor. Tabi ne derece doğru bir işlem tartışılır. Ama alınabiliyor. 

Teşekkür ederim bilgi için, fırsat bulduğumda detaylar için bı bayiye gitcem.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Naki Galip yazdı:

Yani yatalak hastalar için sedye ile taşımaya uygun araç alınma zorunluluğu varmıdır. 

Merhabalar, artık motor sınırı yok. Yatalak hastaya tertibat zorunluluğu yoktur.

Korhan Şenörer yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. 

Bu meblağa kadar 1.6 cc'yi geçmemek kaydıyla annenizin adına ve raporu ile araç alabilirsiniz. Sedye ile taşıma için ticari araç gerekebilir ama ticari araçlar ÖTV indirimli olarak alınabiliyor mu bilmiyorum. 

Korhan abi, artık motor sınırı yok. Sadece fiyat sınırı getirildi. Ticari almak istiyorsa benim gibi. Onunda ÖTV indirimi yüzde 15

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ersev Kaya
Onur Çelebi yazdı:

Bildiğim kadarıyla %40 engel ve üzeri durumda araçta engele göre tadilat yapılması gerekiyor ve kişinin kendisi kullanabiliyor.
%90 ve üzeri engel durumunda kişinin 1. derece aile yakınları kullanabiliyor aracı kendisi kullanamayacak durumda olduğu için.

Hamit inan yazdı:

Rapor %90 üzeri olacak. 

Alabileceğimden değil de meraktan şu an bu konuyu araştırıyorum. 

Kızımın (yaşı 10) engel oranı %56,4 idi. Yeni raporda oran yazmıyor ama rapor düzenleme sebepleri arasında "engelli araç alımı" diye bir ibare de eklemişler.

Rapor oranı %40 ve üzeri mi, %90 ve üzeri mi olacak araç alımı için?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ersev Kaya yazdı:

Alabileceğimden değil de meraktan şu an bu konuyu araştırıyorum. 

Kızımın (yaşı 10) engel oranı %56,4 idi. Yeni raporda oran yazmıyor ama rapor düzenleme sebepleri arasında "engelli araç alımı" diye bir ibare de eklemişler.

Rapor oranı %40 ve üzeri mi, %90 ve üzeri mi olacak araç alımı için?

Çözger raporu mu engelli raporu mu sizin aldığınız ?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Serkan Toker yazdı:

Çözger raporu mu engelli raporu mu sizin aldığınız ?

Çözger raporu.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ersev Kaya yazdı:

Çözger raporu.

Benim bildiğim Çözgerde yüzde olmuyor, özel bakıma ihtiyacı vardır yazıyorsa yeterli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

İlgili haberleri okudukça sorularım çoğalacak gibi.

image.png.6a086d55bc24c3e04ed5bba026ccf8a8.png

Bu açıklamadan anladığım, engelli araçlarda MTV de muaf. Doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Ersev Kaya yazdı:

İlgili haberleri okudukça sorularım çoğalacak gibi.

image.png.6a086d55bc24c3e04ed5bba026ccf8a8.png

Bu açıklamadan anladığım, engelli araçlarda MTV de muaf. Doğru mudur?

Rapor süresince MTV muafiyeti var, sonra ödenmesi gerekiyor. Raporun son 6 aylık süresinde araç alamazsınız.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...