İçeriğe Yönlendir

Fiesta V Bagaj Açma Motoru-Cam Suyu Motoru-Uzaktan Kumanda Gelgitleri

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba Saygıdeğer Forumdaşlar;

Araç 2008 1.4 Benzinli Fiesta.

Başlıkta da belirttiğim gibi, Cam suyu butonuna bastığımda bazen çok kuvvetli, bazen de sanki su kalmamışçasına düşük basınçlı fışkırtıyor, sesinden belli ediyor motor.

Daha önce kireçten tıkanmıştı, söktürdüm, filtreyi temizlettim, hortumlara basınçlı hava tutturdum, düzeldi, bir süre sonra bu anlattığım durum oluştu.

Bagaj açma tuşuna bastığımda bazen çok güçlü açıyor, bazen de sadece ses geliyor açmıyor.

Uzaktan kumanda bazen 5-6 kez basmaya açıyor, bazen de tek basmaya, menzilinde bir sorun yok, kumandayı anahtarcıda ölçtürdüm, pili ve frekansı iyi dedi, bir sorun görmedi.

Bu bazenler beni yormaya başladı, nereden başlayayım, napayım, var mıdır benzer olayları yaşayan ya da bilen, tecrübelerinize başvuruyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Araçta akü problemi var ya da gem modülünüzde sıkıntı mevcut. 

Akünüzü ölçtürün derim öncelikle. Akü düşük kalıyorsa araç korumaya alıyordur. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Cam suyu hariç diğer sorunlar bende de var. Bagaj iç kapağının altında motor var canı isteyince tık diye açıyor bazen de cıv edip kalıyor, ikinci basmamda açıyor. Kronik veya geçen yıllardan sonra yorulmuş olabilir.

Kumanda da aynı şekilde. Pili bitmiştir deyip yeni değiştirdim ama bazen hemen açıyor bazen tınlamıyor. Kumanda kılıfını söküp dış plastiğini elimle ittirerek bastığımda hemen açmaya başladı. Sanırım temassızlık var. Kılıfı söküp elektrik bandıyla sıkıca bantlayıp kılıfı geri takmak gibi bir fikrim var. Olmadı yeni nesil anahtar yaptırmayı düşünüyorum.

Ek olarak silecek kolunu aşağı itip tek seferlik sil dediğimde hafif kıpırdayıp kalıyor. Basılı tutmam gerekiyor. 1-2-3 kademelerde sıkıntı yok sanırım kola biraz daha bastırıp motoru zorlamak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Araçta akü problemi var ya da gem modülünüzde sıkıntı mevcut. 

Akünüzü ölçtürün derim öncelikle. Akü düşük kalıyorsa araç korumaya alıyordur. 

Akü ölçtürdüm, sınırda dedi, değişse iyi olur, değişmezse de idare eder daha dedi elektrikçi.

Ama huylandım ben de, değiştireceğim, bide öyle bakalım.

Umarım Gem Modülünde değildir sorun.

Süleyman Can yazdı:

Cam suyu hariç diğer sorunlar bende de var. Bagaj iç kapağının altında motor var canı isteyince tık diye açıyor bazen de cıv edip kalıyor, ikinci basmamda açıyor. Kronik veya geçen yıllardan sonra yorulmuş olabilir.

Kumanda da aynı şekilde. Pili bitmiştir deyip yeni değiştirdim ama bazen hemen açıyor bazen tınlamıyor. Kumanda kılıfını söküp dış plastiğini elimle ittirerek bastığımda hemen açmaya başladı. Sanırım temassızlık var. Kılıfı söküp elektrik bandıyla sıkıca bantlayıp kılıfı geri takmak gibi bir fikrim var. Olmadı yeni nesil anahtar yaptırmayı düşünüyorum.

Ek olarak silecek kolunu aşağı itip tek seferlik sil dediğimde hafif kıpırdayıp kalıyor. Basılı tutmam gerekiyor. 1-2-3 kademelerde sıkıntı yok sanırım kola biraz daha bastırıp motoru zorlamak gerekiyor.

İki motoru da değiştirmeyi düşünüyorum fakat bu bazenler kafamı kurcalıyor.

Keşke komple bozulsa da emin olsam :)

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim eski renodada aynı su fıskiyesi olayını yaşamıştım bazen çok güzel bazen az bazen motor bastığı halde birisinden hiç atmıyordu 

Cama su atan yerden hortumları çıkarıp motoru çalıştırarak suyu boşalttım suyu cama atan şeyleri (adı ne diye geçiyo bilmiyorum) değiştirdim sıkıntı kalmamıştı

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ersen şahin yazdı:

Benim eski renodada aynı su fıskiyesi olayını yaşamıştım bazen çok güzel bazen az bazen motor bastığı halde birisinden hiç atmıyordu 

Cama su atan yerden hortumları çıkarıp motoru çalıştırarak suyu boşalttım suyu cama atan şeyleri (adı ne diye geçiyo bilmiyorum) değiştirdim sıkıntı kalmamıştı

Bende motor sesi de azalıyor düşük basınçlı olduğu zamanlarda, pili biten bir cihaz gibi ses çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Celal Aydın yazdı:

Akü ölçtürdüm, sınırda dedi, değişse iyi olur, değişmezse de idare eder daha dedi elektrikçi.

Ama huylandım ben de, değiştireceğim, bide öyle bakalım.

Umarım Gem Modülünde değildir sorun.

Çok komplike bir durum değil aslında. Arada sırada olmasının sebebi akünün şarj durumu. Zaten alakasız aksamlar ama aynı modüle ve aynı elektrik kaynağına bağlı. 

Akünüz sınırdayken sorun yok altına düşünce problem oluyor gibi düşünün. Bence aküyü değişip gözlemleyin. Araçta ekstra takılan bir şey varsa onları da göz önüne alın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çok komplike bir durum değil aslında. Arada sırada olmasının sebebi akünün şarj durumu. Zaten alakasız aksamlar ama aynı modüle ve aynı elektrik kaynağına bağlı. 

Akünüz sınırdayken sorun yok altına düşünce problem oluyor gibi düşünün. Bence aküyü değişip gözlemleyin. Araçta ekstra takılan bir şey varsa onları da göz önüne alın. 

Aküyü değiştirip gözlemleyeceğim. 
Değişme olmazsa bagaj ve cam suyu motorunu değiştireceğim. 
Son sırada modül şüpheli olacak, umarım olmaz. 
Aslında bunlar hep eski aracın cilveleri. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Celal Aydın

Bagaj açma motorunu yeniledim, sorunum çözüldü, şak diye açıyor artık.

Kumandada halen gel-git mevcut, özellikle araç uzun süre yattığında ortaya çıkıyor, binip gezince azalıyor hatta bazen hiç sorun yaratmıyor.

Sanırım aküden kaynaklı, değişim sonrası güncelleme paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Celal Aydın yazdı:

Bagaj açma motorunu yeniledim, sorunum çözüldü, şak diye açıyor artık.

Kumandada halen gel-git mevcut, özellikle araç uzun süre yattığında ortaya çıkıyor, binip gezince azalıyor hatta bazen hiç sorun yaratmıyor.

Sanırım aküden kaynaklı, değişim sonrası güncelleme paylaşacağım.

Kumanda sorunu eski anahtarımda da vardı pili tutan tırnaklar yılların verdiği yıpranmayla pili tam basmıyor arasına bir iki kat kağıt yapıp sıkıştırmıştım pil yerine tam oturmuştu. Öncesinde pilin bir yanı hafif atıyordu bastırıyordum o an tutuyor ama bir süre sonra kontrol ettiğimde yine atmış oluyordu

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ferit Gür yazdı:

Kumanda sorunu eski anahtarımda da vardı pili tutan tırnaklar yılların verdiği yıpranmayla pili tam basmıyor arasına bir iki kat kağıt yapıp sıkıştırmıştım pil yerine tam oturmuştu. Öncesinde pilin bir yanı hafif atıyordu bastırıyordum o an tutuyor ama bir süre sonra kontrol ettiğimde yine atmış oluyordu

İki fiesta eskittim, böyle bir sorunum olmadı. 
Yedek anahtarı da denedim, aynı sorun. 
Anahtarı ölçtürdüm, sinyalde sorun yok. 
Ya aküde sorun var ya da GEM modülünde. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...