İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 LPG ve Isıtma Sorunu

Selim Ertürk

Recommended Posts

Selim Ertürk

Merhaba arkadaşlar, geçen ay birden LPG'ye geç geçmeye başladı sonra geçmemeye başladı. Araba benzindeyken regülatör ısınıyor lpg ye geçince soğuyor, regülatörü değiştirdim sorun devam ediyor.

Sonra kaloriferin de az ısıttığını gaz verince daha fazla ısıttığını fark ettim.

Bugün triger kayışı ile devirdaim değişti, yine aynı, kalorifer petek temizlettim temizleyen usta peteklerin açık dedi fakat su dolaşımında bir sorun var dedi, ama o kadar.

Şimdi arabayı benzinde çalıştırıyorum regülatör ısınıyor ama öyle kaynar gibi değil, LPG ye alıp biraz gaz verince hemen regülatör soğumaya başlıyor. Sıvı gaz baskın geliyor regülatöre.

Bunun yanında araba ısıtırken gaz verince sıcak üflüyor gaz vermeyi bırakırsam önce ılık sonra soğuğa yakın üflemeye başlıyor.

Genleşme deposuna giren iki ince hortumun biri sıcak biri soğuk, soğuk olan şoför tarafı farın yanından çıkıyor su radyatöründen o hortumu söküp arabayı çalıştırdı usta ama su filan gelmedi, burası su yolumu bilmiyorum bakmak lazım dedi bıraktı.

Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi, artık bunalıma soktu araba beni bir aydır.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Selim Ertürk yazdı:

burası su yolumu bilmiyorum bakmak lazım dedi bıraktı.

Öncelikle bu ustadan kaçarak uzaklaşın. Usta bulamazsanız yardımcı oluruz.

Termostatı kontrol etmedi mi?

Aracın suyu tamam mı?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Öncelikle bu ustadan kaçarak uzaklaşın. Usta bulamazsanız yardımcı oluruz.

Termostatı kontrol etmedi mi?

Aracın suyu tamam mı?

Havalar sıcakken golf 40-50 km yol gidince bile hararet yerinden yükselmiyor, kalorifer ısıtmıyordu. Ekspertizde durumu anlattım, kontrol edip termostatı değiştirin dediler. İçi boş çıkmıştı termostatın :) 

Usta bunu şimdiye kadar kontrol etmediyse o ustaya gitmemek gerek bence de...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Ertürk

Yanıtlarınız için teşekkür ederim .

Usta ismi vermekte sorun oluyor mu bilmiyorum, o yüzden yazmadım fakat, termostata bakmadı, gerçi kalorifer peteği temizlendikten sonra temizleyen usta, ustana söyle havasnı alsın dedi, o hava yok hava yapmaz dedi geçti, ben biraz aldım su eksiltti tamamladım, yine aldım yine eksiltti yine tamamladım vs. Usta ford özel servisi diye geçiyor ümraniye de, vergi dairesinin arabalarına o bakıyormuş. bi kaç arabanın plakasında ismi de vardı. Neyse...

Arabanın suyu iyi antifiriz vs, castrol sf koymuştum 10 gün önce, devirdaim ve triger değişirken onu boşaltmış çamur olmuş yenisini al dedi bugün yeni fmy aldım onu koyduk su eksiği filan yok.
O su Radyatöründen gelen iki ince hortumun ikisi de su dönüşü için mi biliyor musunuz acaba? Eğer su içinse birinden su gelmiyor çünkü.

Şimdi internetten baktım, Ümraniye de Kar Oto Klima varmış makineyle her yerini temizliyormuş arabanın su soğutma sistemini, yarın onu aramayı düşünüyorum.

Sizin bildiğiniz bir yer varsa anadolu yakasında tavsiye edeceğiniz sevinirim. Çünkü gerçekten artık bu sorun çok sinir bozucu olmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Genleşme kabına gelen iki hortumdan bahsediyorsanız ikiside su hortumu.

Alttaki gidiş üstteki dönüş yolu gibi, sizin termostta sorun var gibi kontrol ve gerekirse değişim sorununuzu çözebilir.

Gerçek bir usta görürse çözüm üretir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hem termostat bakılmalı hem de borular. Musluk suyu veya yanlış antifriz kullanılmışsa borular tıkanmış olabilir. 

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk
(düzenlendi)

Yanıtlarınız için teşekkür ederim tekrar, 

Şimdi kar oto klima ile görüştüm anlattıklarınıza göre devirdaim sorunlu dedi yeni değişti dedim, kaçırıyordur belki, gaza basınca sıcak üfleme artıyorsa devirdaimdendir dedi.

Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Genleşme kabına gelen iki hortumdan bahsediyorsanız ikiside su hortumu.

Alttaki gidiş üstteki dönüş yolu gibi, sizin termostta sorun var gibi kontrol ve gerekirse değişim sorununuzu çözebilir.

Gerçek bir usta görürse çözüm üretir.

Abi bu araba da 3 hortum genleşme kabından çıkan biri alttan radyatöre gidiyor, iki tane ince hortum üstten giriyor. üstteki iki hortum direksiyon hidrolik yağ kutusunun sağından ve solundan geçiyor.

H301cf17ed13042f8a942a3f1e1973fb1g.jpg.7ab27fb58b7feb0885f6fbde26c452bb.jpg

tarihinde Selim Ertürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Muhtemelen termostat bozuk veya termostatta delik var.yeterli basınç oluşmuyor.bu yüzden gaza basınca kalorifer ısıtır.rolantide veya düşük devirde ılık veya soğuk üfler.regulatörde tam ısınmaz.tecrube ile sabit.sizdeki tek sorun üstteki ince hortumdan su gelmemesi.aracın havası tam alınmalı düzelmezse termostat bakılacak 

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk

Cevap için teşekkür ederim, araçta hava yok alındı. 

Termostat'ın devirdaim'e etkisi var mıydı? (Bilmediğimden soruyorum)

Bir de termostat bozuk olsa ya fan sürekli çalışıyormuş, ya da hiç çalışmıyormuş diye okumuştum.
Ben denemek için arabayı rolanti de 2500-4000 devir de biraz çalıştırdığım da fan çalışıyor sonra duruyor. Isı hep 90derece, hiç hararet sorunu yaşamadım.

Yine de baktıracağım termostata, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk
(düzenlendi)

Tekrar merhaba arkadaşlar, arabayı termostat için götürdüm ama o gün problemsiz çalıştı araba ısıttı regülatörü ısıttı lpg de soğuma yapmadı, usta da termostatın sağülam değişmeye gerek yok dedi.

Eve dönerken tekrar regülatör soğudu, bugün hortumları söktüm buji arkasından çıkıp genleşme deposuna gelen ince borunun dirseğinin yarısının tıkalı olduğunu gördüm ve açtım,

Radyatörün, lacivert giriş genleşme deposundan geliyor, 

Turuncu olan termostat'a gidiyor, bu yukarda bordo olan ince çıkışın ne işe yaradığını bilen var mı?

ince bir boru daha oradan genleşme deposuna gidiyor, ama oradan çıkış çok az tıkalı gibi ama orasının açık mı olması gerekiyor yani diğer ince hortumdan gelen su kadar gelmiyor, radyatöre hortumla su verdim ama oradan çok kısık bir akma var.

Radyatörün de o bordo işaretlediğim yeri tıkanık mı değil mi anlamaya çalışıyorum.

Teşekkür ederim.

asd.jpg

tarihinde Selim Ertürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Ertürk

Tekrar merhaba arkadaşlar,
Bugün termostat ve v-kayışı değiştirdim eski termostatın sadece yuvarlak yeri vardı, yay ve iç mekanizma yoktu yerinde.
Büyük ihtimalle, termostat kanatlarından kopmuş, devirdaim değişirken usta da o parçayı alıp atmış, devirdaim ilee termostat aynı yerde, komşu pencerelerde.
Bana da hiç bişe söylememişti.
Bugün termostatı taktım ve problem çözüldü.

Herkese çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...