İçeriğe Yönlendir

Fiesta 5 Kalorifer Sigortası Atıyor

Ferit Gür

Recommended Posts

Ferit Gür

Merhaba, yaklaşık 20 gün kadar önce torpido tarafında bulunan kalorifer fanı ses yapıyordu söktüm temizledim yağladım tekrar taktım ancak bir kere sigorta attı kılavuza göre 30a ben de 30’luk taktım değiştirdim fan olması gerektği gibi çalışıyordu ama az önce baktım yine çalışmıyor sigortayı çıkardım içini biraz karartmış. Bildiğim kadarıyla o tesisata bağlı başka bir şey yok diğer elektronik aksamlarda sorun yok. Acaba fandan mı yapar önceden böyle bir şey yoktu yeni sigorta takmadan önce sorunu bulup çözmem lazım

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Fanı yağladığınızda kullanılan yağ akışkan bir şeyse bir yere damlayıp kısadevre yaptırıyor olabilir. Ya da takarken bir yeri gevşek kaldı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Ü.Emre Kartal yazdı:

Fanı yağladığınızda kullanılan yağ akışkan bir şeyse bir yere damlayıp kısadevre yaptırıyor olabilir. Ya da takarken bir yeri gevşek kaldı

Balata spreyiyle temizlik wd40’la ulaşması zor yerleri çok hafif yağladım sonrasında hareketli parçaları gressledim. Öyle çok aşırı kullanmadım ve iyice kuruması için nerdeyse 1.5 saat bekledim sonra taktım

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ferit Gür yazdı:

Balata spreyiyle temizlik wd40’la ulaşması zor yerleri çok hafif yağladım sonrasında hareketli parçaları gressledim. Öyle çok aşırı kullanmadım ve iyice kuruması için nerdeyse 1.5 saat bekledim sonra taktım

Wd40 süzülebiliyor, elektriksel bir problem var sigorta attığına göre. Bence bir elektrikçiden yardım alın, kısadevre vs riske edilecek konu değil

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigrta rengi kararmışsa, fanın çektiği akım yüksek demektir, yani motoru sıkışıyordur

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Çağlar Bayur yazdı:

sigrta rengi kararmışsa, fanın çektiği akım yüksek demektir, yani motoru sıkışıyordur

Abi açıkçası benim de aklıma o geliyor kısa devre olayına takılmadım çünkü öyle olsa anında atması lazım oysa bir süre kullanabiliyorum bi elektrikçiye göstereyim de ona göre fanı değişirim

Ü.Emre Kartal yazdı:

Wd40 süzülebiliyor, elektriksel bir problem var sigorta attığına göre. Bence bir elektrikçiden yardım alın, kısadevre vs riske edilecek konu değil

Daha önce başka bir yer için elektrikçiye danışmıştım 15lik sigorta attı diye 30’luk tak düzelir dedi araba yanarsa ne olacak dedm yapacak bir şey yok diyor hayırlı işler bile demeden çıktım öyle adamın hayırlı işi olmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ferit Gür yazdı:

Daha önce başka bir yer için elektrikçiye danışmıştım 15lik sigorta attı diye 30’luk tak düzelir dedi araba yanarsa ne olacak dedm yapacak bir şey yok diyor hayırlı işler bile demeden çıktım öyle adamın hayırlı işi olmaz 

1 kişi yanlış işlem yaptı diye hepsinden uzak duracaksak işimiz var 🙂 Her işin doktoru ayrıdır, her konuda kendimizin doktoru olamayız. 

Sizin de belirttiğiniz üzere öncesinde bu sorun yokmuş, sizin yaptığınız bir işlem buna sebep olmuş. Ama kabloda ama motorda ya da söküp taktığınız bir yerde olan sıkıntı.. Gevşek bir sokette buna sebep olur, sıktığınız sıvı bir yere gitti ise o da sebep olabilir. Detaylıca bakmak lazım

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Wd 40 iletken değildir tecrübe ile sabittir ancak sıkıldığı yerde çok toz toplar.

Bence fanı söküp bobinajcıya yada oto elektrikçi götürün kurtarabilirlerse hallederler.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Gres kalın gelmiştir motor dönmekte zorlanıyordur freni temizleyip deneyin.

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Metin Uzunoğlu yazdı:

Gres kalın gelmiştir motor dönmekte zorlanıyordur freni temizleyip deneyin.

Abi üstünde fabrikasyon beyaz gress vardı topaklanmıştı onları iyice temizledim benim sürdüğüm kalın gres değildi ve çok sürmedim önceden 1 ve 2’de cır cır ses yapıyordu muhtemelen burçlarında balans oldu diye düşünüyorum yarın söküp yağı da temizlerim ama ne sürmeliyim başka. Shimano bisiklet zincir yağı var bir de wd40

Aytac Sakal yazdı:

Wd 40 iletken değildir tecrübe ile sabittir ancak sıkıldığı yerde çok toz toplar.

Bence fanı söküp bobinajcıya yada oto elektrikçi götürün kurtarabilirlerse hallederler.

Fanı elimle çevirirken bi sorun görünmüyor soketini takıp çalıştırdığımda da normal görünüyordu ama 20 gün içinde iki kez sigorta attırmasına anlam veremedim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ferit Gür yazdı:

Abi üstünde fabrikasyon beyaz gress vardı topaklanmıştı onları iyice temizledim benim sürdüğüm kalın gres değildi ve çok sürmedim önceden 1 ve 2’de cır cır ses yapıyordu muhtemelen burçlarında balans oldu diye düşünüyorum yarın söküp yağı da temizlerim ama ne sürmeliyim başka. Shimano bisiklet zincir yağı var bir de wd40

Fanı elimle çevirirken bi sorun görünmüyor soketini takıp çalıştırdığımda da normal görünüyordu ama 20 gün içinde iki kez sigorta attırmasına anlam veremedim 

Fana dışarıdan 12 v verdiğinizde çalışıyormu?

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Metin Uzunoğlu yazdı:

Fana dışarıdan 12 v verdiğinizde çalışıyormu?

Fanı yerine takmadan kendi soketine taktım açtım dönüyor kademe arttırdıkça hızlanıyor ama ne kadar zorlanıyor onu bilmiyorum zaten dediğim gibi sigortayı anında attırmıyor bir süre kullandıktan sonra atıyor hatta sonuncusunda sigorta içi kararmıştı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hiçbir yağ iletken değil. Sıkışma var ve muhtemelen sebebi motorun her iki tarafında olan büte rulmanın tam yerinde olmaması veya motor kömürü ile yastık sargıları hizasında kaçıklık . Pervane tarafı iki hatta açık yağ sızıntı yapar ancak kömür tarafı rulmanın bakır sabitleme yayı arasında boşluk yoksa bir miktar zorlar fakat bir kaç dakika sonra düzelir. Tâbi bunlar sadece motor ile alakalı. Sigorta takmadan 20A ölçen ölçü aleti ile birinci kademe kaç amper çekiyor baksana. Ölçü aleti yoksa 7.5 A sigorta tak ve birinci kademeyi çalıştır. Sigorta atacak mı?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Servet Aydın yazdı:

Hiçbir yağ iletken değil. Sıkışma var ve muhtemelen sebebi motorun her iki tarafında olan büte rulmanın tam yerinde olmaması veya motor kömürü ile yastık sargıları hizasında kaçıklık . Pervane tarafı iki hatta açık yağ sızıntı yapar ancak kömür tarafı rulmanın bakır sabitleme yayı arasında boşluk yoksa bir miktar zorlar fakat bir kaç dakika sonra düzelir. Tâbi bunlar sadece motor ile alakalı. Sigorta takmadan 20A ölçen ölçü aleti ile birinci kademe kaç amper çekiyor baksana. Ölçü aleti yoksa 7.5 A sigorta tak ve birinci kademeyi çalıştır. Sigorta atacak mı?

7.5 A takıp denedim birinci kademede çalışıyor ama sesini dinlediğimde sanki stabil değil gibi geldi böyle bi hızlanıp bi yavaşlıyor gibi bu durumda fanı uğurluyor muyuz rulmanlar ömrünü bitirmiş galiba

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Servet Aydın yazdı:

Fanı çıkarma şansın varsa işlem kolay. Tamiri olur

Fanı sökerim de nerde tamir edilir kim bakar o işe

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Servet Aydın yazdı:

Sen motoru al aşağı. Gerisi bizde. Fotolara göre çözeriz inşaallah

Birazdan sökmeye incem mesajlarına bakar mısın abi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Beyler, Ferit'e tarifi yaptım. Saf solventi kömür yataklarına sür sonrası 220v ver dedim. Çok eğleneceğük🔥🔥🔥🔥

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Beyler, Ferit'e tarifi yaptım. Saf solventi kömür yataklarına sür sonrası 220v ver dedim. Çok eğleneceğük🔥🔥🔥🔥

Duman mı çıkar paraşüt mü lazım olur arafta kaldım ben 😂

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)

220’yi servet abiyle birlikte verelim diyorum 😁

tarihinde Ferit Gür tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Haber kanallarını 9 lu ekranda açtım cipsimi aldım bekliyorum :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)

Servet abinin yanına gittim kendisi dışardaydı haber vermeden gidersem böyle olur tabi 😂 neyse sağolsun beni kendi odasına yönlendirdi görüntülü görüşmeyle o tarif etti ben yaptım bedenen olmasa da yardımını eksik etmedi 🙏🏻🙏🏻 bizim hınzırda sorun yokmuş güzelce yağlayıp taktım şu an saat gibi 220’yi başka zamana erteledik 😂

tarihinde Ferit Gür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...