İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta 1.6 - Motor Arızası Silindirden Gelen Ses

Sefa Çağlayan
Çözüme git Sefa Çağlayan tarafından,

Recommended Posts

Sefa Çağlayan

Abiler, Arkadaşlar Merhaba  2013  model Ford fiesta  1.6 benzin/lpg li bir aracım  var  150 binde, bakımdlarını düzenli olarak yaptırıyorum ancak 1 ay önce  motor arızası almaya başladım  videolardan daha net anlaşılır 

Motordan bu sekilde bir ses geliyordu: 

aracın içindende şu şekilde bir  uyarı alıyordum motor arızası servise gidin

Sonra arkadaşlar  araç giderken gaz yememeye teklemeye ve istop eder gibi yapmaya başladı hem lpg de (hem benzinde) 1 hafta oncede benzin kokusu gelmeye başladı biraz sonra, durdu koku.

Aracımı uzun sure lpg de kullandım  3.4  kere benzine almıştım bir defada kötü bir yerden  gaz almıştım o da yapar dedi ustalar ancak   Gazı hep shellden alıyordum aracımada iyi baktıgımı dusunuyorum.Biraz araştırma yaptım  ateşleme sisteminden sorun olabilir diye bir kaç yerde okudum.Ankarada Ostim sanayiye gittim bir ustam vardı  aracı bilgisayara bagladık silindir 1 arızası verdi

bujileri ve buji kablolarını kontrol etti usta buji kablosunda kaçak oldugunu söyledi ve bujileri ve kablosunu  değiştirdik (orjinaliyle) .Eve dogru gelirken 30 dk sonra şu şekilde bir arıza lambası yanıp yanıp sönmeye başladı, yokuş çıkarken 4 bin deviri geçmemeye,  çekişinde zayıflama başladı ve inanılmaz sarsıntılı  yol almaya başladı araba,1000 devrin altında inanılmaz titreme yapmaya başlıyor. usta sefa birde bogaz kelebeğini temizleyelim  sorun geçmesse değiştirelim dedi, bogaz kelebegi 5000 tl  civarında yaptırınca geçeceginin garantisini vermiyor ve  enjektörlerde de sıkıntı olabilir diyor hatta conta bile yakmış olabilir diyerek beni korkutmaya başladı ağır masraf çıkacak diye korkuyorum bilen aynısını yaşayan ya da farklı birşey önerebilirseniz çok çok sevinirim.Ford servisinden randevu aldım arıza tespit ücreti 500 den baslıyor diyorlar  yarın oraya götürmeyi düşünüyorum  siz ne önerirsiniz inanılmaz stres yaşıyorum şu olaydan dolayı fikirlerinizi lütfen belirtin  :)

kontagı açınca kırt diye bir ses gelip araç ondan sonra çalışıyor ve benzinli arabam çok sessiz ve sarsıntısız calısırken simdi cok sarsıntılı  videoyu ekledim daha açıklayıcı olur. bobini değiştirmedim sizce bobindemidir arıza ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

LPG'li araba, tekleme, ateşleme sorunları.. Muhtemelen subaplar gitmiş diyorum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

LPG ciddi anlamda zarar vermiş gibi görünüyor.  Her usta farklı yorumlar yapabilir Orijinal cihaza bağlanıp detaylı bakılması gerekir. 

Bu şekilde çalışması hiç hayra alamet değil sağlam Ford ustası bu işin üstesinden gelir ama hazırlıklı olun masraf üzer.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza kodu okutun ve kompresyon testi yaptırın, devamlı gittiğinz usta yok mu çoğunda bu işlemler için ücret bile alınmaz

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Üzümcüoğlu var ivedik osb fora iş merkezinin altına. Oraya uğrayın bence hiç bir yere gitmeden.

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan

Degerli yorumlarınız için teşekkür ederim,fikirlerinizi bekliyorum.Piston kompersyonu ölçülmedi yarın ilk iş onu yaptircam  ariza koduda okutturmadim daha berden yaptircagimi bilmiyorum güzel donanimli bir yer varmi önerebilceginiz ankarada gözüm kapali girebilcegim   biryer.Oguzhan kardeşim üzümcüoglu dedigin yer donanimli biryermi yarin oraya götüreyim güvenilecek yer ise

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Daha önce aynısını yaşadım.aracin arıza ışığı yanıp sönüyordu.cekisten düştü.sabah tamirciye giderken araç ısınınca ya kadar yokuşta zorlandı.önce LPG ustama gittim oda beni motor ustasına gönderdi.makinaya bağlandı.4 silindirde tekleme hatası verdi.kompresyon ölçümü yapıldı.sonuc sibop yanık.o zaman çektiğim fotoğraf bu

IMG_20180122_132303.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan

Arkadaşlar üzümcüogluna götürdüm aracı   sibop yanık dediler   teslim ettim   üzümcüoglu hakkinda   iyi dediler umarim hayirlisi olur 3 gun sonra teslim alacagim 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani Gerşon yazdı:

LPG'li araba, tekleme, ateşleme sorunları.. Muhtemelen subaplar gitmiş diyorum ben.

Tahminimin tutmasına üzüldüm :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sefa Çağlayan yazdı:

Arkadaşlar üzümcüogluna götürdüm aracı   sibop yanık dediler   teslim ettim   üzümcüoglu hakkinda   iyi dediler umarim hayirlisi olur 3 gun sonra teslim alacagim 

Üzümcüoğlu iyidir. Gözünüz arkada kalmaz. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan
Alpay Köse yazdı:

Daha önce aynısını yaşadım.aracin arıza ışığı yanıp sönüyordu.cekisten düştü.sabah tamirciye giderken araç ısınınca ya kadar yokuşta zorlandı.önce LPG ustama gittim oda beni motor ustasına gönderdi.makinaya bağlandı.4 silindirde tekleme hatası verdi.kompresyon ölçümü yapıldı.sonuc sibop yanık.o zaman çektiğim fotoğraf bu

IMG_20180122_132303.jpg

Usta yaptirdikdan sonra lpg de kullandin mi sorun cikarttimi daha sonra 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

arıza kodu okutun ve kompresyon testi yaptırın, devamlı gittiğinz usta yok mu çoğunda bu işlemler için ücret bile alınmaz

Çağlar abi, benim subap da şaibeli, bu konuda yetkiliye yanaşmalı mıyım? üzerler mi beni :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Çağlar abi, benim subap da şaibeli, bu konuda yetkiliye yanaşmalı mıyım? üzerler mi beni :)

Üzerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Üzerler.

Belki bir ihtimal dedim abi :D o da gitti.
Sanayinin yolunu tutuyorum o halde.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

yetkilide kompresyon testi yapabilen varsa müdür falan yaparlar

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Sefa Çağlayan yazdı:

Usta yaptirdikdan sonra lpg de kullandin mi sorun cikarttimi daha sonra 

Halen aracı kullanmaktayim.60000 km oldu.allaha şükür bir sorun çıkarmadı.yalniz ben aracı motor test ve yenileme üzerine çalışan bir yerde yaptırdım.o yüzden içim rahattı.

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan
(düzenlendi)

Arkadaşlar  sabah aracımı aldım   subablar değişti eve gelene kadar benzinde lpg de hiç bir arıza vermedi  her şey düzeldi zannettim.. Ancak evden işe gittim araç 4.5  saat park halindeydi araç soguktu yani havadan dolayı, aracı çalıştırdım motor arıza lambası yandı ve devir dalgalanmaya başladı once 900 e sonra 1000 rpm e cıktı sonrada 1500 rpm e kadar kendi gaz verdi  artık ne yapacagımı bilmiyorum sinir krizi geçirmek üzereyim daha bugun değişti subablarAracın bujisi ve buji  kablosu  ve subaplarıda değişti ateşlemeyle ilgili motorda başka bir sorun olsa silindir kapagı takılırken görülürdü heralde! son değiştirmediğim bi bobin kaldı   inşallah sorun ondadır maliyet olarak artık zor durumdayım :/ aracı  üzümcüoglu ankarada subapları değişti bugun çelik dediler subapları  sorun inşallah bobindedir  buji kablosu değiştirirken kablonun birinde  kaçak vardı acaba bu bobine zarar vermiş olabilirmi 

tarihinde Sefa Çağlayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Önce servise geri gidip arıza koduna baktırın.aracinizi sadece benzinde 1000 km kadar kullanmanızı öneririm.siboplar alışmalı.ayrica yakıt haritası oluşmalı.aonra LPG servisine gidip ayar yapılmalı.ayrica yanık siboptan dolayı katalizör de tıkanma,bozulma olabilir.ariza kodu onun için önemli.ben aracımın bobinini 100.000 km değiştirdim arızası yoktu.ama LPG'li araçlarda tavsiye ediliyordu.

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan

Arkadaşlar araci makinaya bagladik   tekleme ve yukaek devirde calisma vardi devir dalgalanmasida dahil  p2135 arıza kodu  verdi gaz kelebegi bozuk dediler temizledigimiz halde gecmedi ara ara veriyor calistirirken sonra kafasina gore yaniyor sönüyor, yarin  çıkma gaz kelebegi bakacagim :/

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan
(düzenlendi)

Çağlar bey  arac arza verirken  pc ye bagladik boyle bir hata verdi gaz kelebegi arizali dediler  teaisati derken baska parcalaridami var? sensör bozuk olsa burda arza verirdi dediler  yarin gaz kelebegi bakacagim çikma önerebileceginiz birsey varmi ona gelmeden degiatirmem gereken birsey 

Not: P2135 arizasinin üstünde ayni zamanda P 0121  ariza koduda var hocam ne anlama geliyor  tam resim altta 

https://i.hizliresim.com/ps2v71j.jpg

tarihinde Sefa Çağlayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sefa Çağlayan yazdı:

P 0121  ariza koduda var

Bu gaz pozisyon sensörünü işaret ediyor. Kelebeğin üstünde olmalı sanırım. @Çağlar Bayur bilir belki.

Bu arada, sadece tek başına subaplar mı değişti? Üst kapağa işlem yapılmadı mı?

Yorum bağlantısı
Sefa Çağlayan

Arkadaşlar gaz kelebeğini değiştirdim cikmacidan aldigim ayni parca ile  aracda suanda bir sorun yok 2 gun kullanacagim  eger bir sorun olursa iade edecegim  ariza filan vermiyor suan bir sorun yok  insallahda olmaz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...