İçeriğe Yönlendir

Turbo Yağ Basma Durumu

Faruk Atmaca

Recommended Posts

Faruk Atmaca
(düzenlendi)

Merhaba, aracım 2015 corolla 1.4 dizel 67.500 km’de. Son yağ değişimimden beri yağımı kontrol ediyorum ve 6.000 km sonra yağın bir miktar azaldığını farkettim. Araçta duman atma, turbo - intercooler hortumlarında aşırı terleme yok. Turboyu hava filtresi kapağını açarak göz ile kontrol etmek istedim ve turbonun pervanesinin etrafında ince bir yağ tabakası olduğunu farkettim. Bu durum normal midir yoksa turboda bir sorun olduğunun işareti midir ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

27EBFBFC-7395-4377-9856-2F676047F560.png

B731417B-5951-4E98-8493-BE10CAFAB9EB.jpeg

400DEE8B-23F5-4642-9D37-72EE5054DC1E.png

tarihinde Faruk Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Normaldir. Araçların yag havalandırmaları külbüratör kapağındadır. Burdaki yağ buharı tekrar motora dönecek şekilde tasarlanmıştır. 

Bazı araçlarda bu yağı yağ yakalama tankları (oil catch can) kullanarak toplarlar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Faruk Atmaca
(düzenlendi)
Erdem Dertsiz yazdı:

Normaldir. Araçların yag havalandırmaları külbüratör kapağındadır. Burdaki yağ buharı tekrar motora dönecek şekilde tasarlanmıştır. 

Bazı araçlarda bu yağı yağ yakalama tankları (oil catch can) kullanarak toplarlar. 

O noktadaki yağın ne kadar olması gerektiğini bilmediğim için şüpheye düştüm. Ayrıca sadece 1.100-1.600 devirlerde gelen bir siren seside var araçta servise götürdüm normal bunlarda dediler ama yinede aklıma taklıdığı için sürekli kontrol ediyorum.

Tamer Topaç yazdı:

Araç çalışırken mi bu çekimi yaptınız?

Aracı stop ettikten hemen sonra çektim

tarihinde Faruk Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

2015 d4d toyota da öyle bir "vijuuuvvvzzzzz" diye mabulans sesine benzer :) turbo sesi yoktu.

kiralık 0 km aldık 2 sene 110 bin km kullandık.  ben 1 sene bindim.

Yorum bağlantısı
Faruk Atmaca
Doğan Arşiray yazdı:

2015 d4d toyota da öyle bir "vijuuuvvvzzzzz" diye mabulans sesine benzer :) turbo sesi yoktu.

kiralık 0 km aldık 2 sene 110 bin km kullandık.  ben 1 sene bindim.

Ben 7 yıldır biniyorum ilk sahibiyim. İlk günden beri aynı ses vardı ve çok ince geliyordu, o zaman da sorguladım ve “hava emiş sesi” demişlerdi şimdi ses daha da belirginleşti. Turbo boşluğuna da baktık ustamızla sorun yok dedi. Servise de gösterdim adamlar hiçbir şekilde sorun olmadığını iddia etti. Anlamadım 😏

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

belkide baştan beri olan bir turbo mili problemi var. bizim garnatisi bittikten 1 hafta sonra turbosu bozulan rabamız olmuştu. 36 bin kmdeydi.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile bu bölgedeki yağ gösterimi sanayide iyi kira öder, tek başına bir anlamı yoktur erdem zaten güzel anlatmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Çağlar Bayur yazdı:

vesile bu bölgedeki yağ gösterimi sanayide iyi kira öder, tek başına bir anlamı yoktur erdem zaten güzel anlatmış

Abi bunu gösterip turbo bitik diyen çok usta var ama :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Dertsiz yazdı:

Abi bunu gösterip turbo bitik diyen çok usta var ama :) 

kira kaç para bilion mu sen

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Çağlar Bayur yazdı:

kira kaç para bilion mu sen

eski kiracımı yeni kiracımı, meydanda mı arkadamı, :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...