İçeriğe Yönlendir

Ford Mustang Yakıt Sorunu

Remzi Karaca

Recommended Posts

Remzi Karaca
(düzenlendi)

Ford Mustang 2.3 Fastback araç her yakıt alımında araç çalışmıyor. 

Yakıt alınca araba hır hır ediyor, gazı epey pompalayınca zorlanarak çalışıyor.

Her benzinliğe gittiğinde resmen rezillik.

Defalarca servise gitmesine rağmen çözemediler. İki gün önce gene servise bırakıldı.

Var mı fikri olan?

Screenshot_20221217_133436_Chrome.jpg

tarihinde Remzi Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzin almadan, sıcak motora 10 dakika sonra marş yaparsak hemen çalışıyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

I had the same problem in my '16. It started to do it after fill-ups, particularly if the tank was around 1/4 and I filled it up completely. It did it for a few months and then finally it triggered a CEL with code P1450. It's related to a valve on the fuel evap system that connects to the intake manifold. The most common failure is that the valve sticks open and once you refuel, all of the vapor pressure in the tank cannot be regulated by the valve and it gets forced into the intake, which causes the rough idle. If you want to replace the part, it's about $20 and takes less than 10 minutes. The part number is FR3Z-9G297-H. Here's a link to the video on how to test the evap purge valve and how to replace it.

Bizde mustang çok olmadığından yabancı kaynaklarda aynı sorunu yaşayan çok olmuş purge valve diye parça değişip çözmüşler. Mustang wont start after refuel gibi birşey yazıp aratırsanız çok fazla yaşayan var detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Remzi Karaca yazdı:

Ford Mustang 2.3 Fastback araç her yakıt alımında araç çalışmıyor. 

Yakıt alınca araba hır hır ediyor, gazı epey pompalayınca zorlanarak çalışıyor.

Her benzinliğe gittiğinde resmen rezillik.

Defalarca servise gitmesine rağmen çözemediler. İki gün önce gene servise bırakıldı.

Var mı fikri olan?

Screenshot_20221217_133436_Chrome.jpg

hocam şimdi şöyle yapalım. madem ankaradasınız, arabayı bana bırakın, 20 gün kadar bir dolanayım test edeyim. size bir tane dacia dokker ikame araç veririm. işinizden geri kalmazsınız. bende şöyle 2000 km kadar dolanıp arızayı testpit ederim.

olmaz dersenizde ben olsam benzin pompasına bakardım önce.

Çağlar Bayur yazdı:

https://www.mustangecoboost.net/threads/evaporator-core-recall.22367/

TSB de yayınlanmış, bir zahmet işlerinin hakkını versin servis personeli

evap canister diye saçma sapan bir parça vardı onun valfi olmalı bu. nissan pathfinder de bozulmuştu.

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

evap canister diye saçma sapan bir parça vardı

benzin istasyonlarında vakumlu pompa yokken bu evap sistemi kadar saçma ve sorunlu bir şey yok . her işimiz yarım

Doğan Arşiray yazdı:

arabayı bana bırakın, 20 gün kadar bir dolanayım test edeyim

duygulandım ağlıyorum, yardımcı olayım 1000 km sinde :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Remzi Karaca yazdı:

Ford servisi bunu niye bilmez yada yapmaz???

yetkili servislerin genelde işine gelmiyor böyle şeyler. hayatımda bilerek ve isteyerek recall uygulayan bir tek mercedes mengerler oldu. 2011 e350 cdi da komple edireksiyon kolonu değiştirdiler. Jeep de fena değildir ama gidip baskı yapmak gerekiyor. 15 senelik arabada arka süspansiyon kolları ve çeki demiri değiştirmiştim.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

hocam şimdi şöyle yapalım. madem ankaradasınız, arabayı bana bırakın, 20 gün kadar bir dolanayım test edeyim. size bir tane dacia dokker ikame araç veririm. işinizden geri kalmazsınız. bende şöyle 2000 km kadar dolanıp arızayı testpit ederim.

olmaz dersenizde ben olsam benzin pompasına bakardım önce.

evap canister diye saçma sapan bir parça vardı onun valfi olmalı bu. nissan pathfinder de bozulmuştu.

Aslından cok güzel teklif yaaa :)

Aynısını servise yapmış neredeyse 

2. Yada 3. Gidişte nakit para bırakıp, oldu diye beni aramayın gidip 200₺ yakıt alıp deneyin demiş. 3-5 kere yakıt alıp sonra oldu dedikleri arabayı haftasına tekrardan servise bırakmıştı.

Daha sonra arabayı o haliyle sattı, araba 4 kişi el değiştirdi. Şimdi tekrar alıyor (6 ay sonra). Araba bu hafta gene servisteyken almak nasip olmus.:)

Pazartesi  tekrar göreceğiz yapabilmisler mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Remzi Karaca yazdı:

Ford servisi bunu niye bilmez yada yapmaz???

servisteki personel gelen tsb yi okumaz, okusa da anlamaz, anlasa da uygulamaya koymaz veya otosan gelen tsb yi servise iletmez, ihtimaller çok , kesin olan tek şey var: layığı ile çalışmayan personel isthdam ederler, balık baştan kokar, teyze kızını getirip müşteri ilişkilerinin başına koyarlar vs.

vesile ile yukarıda yazılanların hepsi yaşanmış örnektir, temsili fikir barındırmaz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

https://www.mustangecoboost.net/threads/evaporator-core-recall.22367/

TSB de yayınlanmış, bir zahmet işlerinin hakkını versin servis personeli

Bilmediğimden soruyorum.

Tbs yayinlayinca işlemin ücretsiz yapılması gibi bir durum oluyor mu?

TBS nin sürecini basit olarak açıklar mısın abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Remzi Karaca yazdı:

Bilmediğimden soruyorum.

Tbs yayinlayinca işlemin ücretsiz yapılması gibi bir durum oluyor mu?

TBS nin sürecini basit olarak açıklar mısın abi?

teknik servis bülteni. ücretsiz de var ücretlisi de, geri çağırma recall lar varsa ücretsiz. müşteriye haber verilen de var, servise gelince ilgilenilmesi gerken de var,

yani tsb var ve servise ilgili şikayet ile gidildi ise bir aksiyon kesin yapılmalı idi , müşteri tsb var diye gelmez, mesela bu örnekteki gibi bir benzin /çalışmama sorunu ile giderse personel bunu o parça ile ilşikilendirip ilgilenmeli idi. bizde fatura kesilmeyecek işler genelde göz ardı edilir, hizmet in ne olduğu bilinmediği için. servis bir hizmet sektörüdür

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Çağlar Bayur yazdı:

teknik servis bülteni. ücretsiz de var ücretlisi de, geri çağırma recall lar varsa ücretsiz. müşteriye haber verilen de var, servise gelince ilgilenilmesi gerken de var,

yani tsb var ve servise ilgili şikayet ile gidildi ise bir aksiyon kesin yapılmalı idi , müşteri tsb var diye gelmez, mesela bu örnekteki gibi bir benzin /çalışmama sorunu ile giderse personel bunu o parça ile ilşikilendirip ilgilenmeli idi. bizde fatura kesilmeyecek işler genelde göz ardı edilir, hizmet in ne olduğu bilinmediği için. servis bir hizmet sektörüdür

Gene becerememişler :(

İlk marşta çalışmıyor. 2de yada 3te ancak çalışıyor.

Çağlar abi yukarıda paylaşılan yabancı kaynaklarda 20$ rakamı geçiyordu.

Bunu interneten falan alsak montajı kolay mıdır? 

Yada Ankara'da önereceğin bunu alıp takacak özel/resmi servis var mı?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

20 dolarlık parça ise denemekte fayda var bence. ben onu 2 ayda çözerim. yarın alayım arabayı? :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...