İçeriğe Yönlendir

Motor Yıkama ve Performans Sorunu

Emre Ejder
Çözüme git Berke Kaya tarafından,

Recommended Posts

Emre Ejder

Merhaba aracım dagia sandero 2016 model arabamın motor kaputu altını yağ kacaklarını görebilmek için yıkattım. Aracımda suanda bir performans kaybı var nedense 5.nci viteste 110 unu geçemiyor araba.. Problem geçici midir?  Neyden Kaynaklı bunu yapıyor. Maalesef tecrübe eden var mı?  Böyle birseyi ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

@Emre Ejderkonunuz burada açık, farklı bölümlere aynı konuyu tekrar açmanıza gerek yoktur. Bilen arkadaşlarımız görünce cevaplayacaktır.

Yorum bağlantısı
Emre Ejder
Çağlar Bayur yazdı:

bir sensöre tesisata bir sokete su kaçmış olabilir, arıza lambası yanmadı mı

Yanmadı abi 

Selçuk Bakış yazdı:

@Emre Ejderkonunuz burada açık, farklı bölümlere aynı konuyu tekrar açmanıza gerek yoktur. Bilen arkadaşlarımız görünce cevaplayacaktır.

Özür dilerim

Yorum bağlantısı
Emre Ejder
Çağlar Bayur yazdı:

bir sensöre tesisata bir sokete su kaçmış olabilir, arıza lambası yanmadı mı

Kendi kendine düzelir mi abi, yada benim yapmam gereken birsey var mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

düzelme imkanı olmayabilir, basınçlı su ve motor söz konusu, kesin birşey söylenemez arızanın ne olduğu bulunmalı

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Berke Kaya

Arabayı biraz yüksek hızlarda kullanıp hem hava hem ısı etkisiyle motoru kurutmayı deneyin

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Bujiler bobinler yerine tam oturuyor mu bir kontrol edin. Basınçlı yıkadılar ise gevşemiş olabilir.  Benzer sorunu yaşamıştım. Kediler motorun üstüne yatiyorlardi. Girip çıkarken bobinin birini gevsetmisler. Yerine tam oturtunca sorun kalmamıştı.

Yorum bağlantısı
Emre Ejder
Mustafa AKSEKİOĞLU yazdı:

Muhtemelen buji kapaklarının birinin içine su girmiştir.bu nedenle silindirin biri ateşlemediğinden o silindir devre dışı kalıp.Güç kaybı olabilir.Buji kaplo demetini ve başlıklarını gözden geçirip kurulayın

Bir başka sorun:her yeri elektronik sistem olan, motorun her noktasına elektrik ileten kablolar olan, yığınla sensör olan bir şeye su temas ederse  arıza kaçınılmaz.

-Sigorta kutusununa  beyin kutusuna su girmiş mi ? Aracınızda varsa distrübütör de su var mı ? kontrol etmek lazım. bunlara baktıktan sonra düzelmez se bir elektrikçide arıza koduna baktırmanızı öneririm.

Her hangi bir arıza kodu vermedi kontrol ettirdim tamircide ama birde oto elektrikçiye göstertelim bakalım..

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Benim de lpg'li... Ben de bir defa yıkattım ilk zamanlar sizinkine benzer şeyler oldu pişman oldum. Her ne kadar beyin vs elektronik aksamı naylonla kapatsalar da bence motora su teması uygun değil. onun yerine susuz köpükler var onunla temizliyorlar. 

@Berke Kayanın dediğine katılıyorum "Arabayı biraz yüksek hızlarda kullanıp hem hava hem ısı etkisiyle motoru kurutmayı deneyin"

Çünkü ben devamında ciddi bir problem yaşamadım. Kendiliğinden geçti.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Ejder
İlke Demir yazdı:

Benim de lpg'li... Ben de bir defa yıkattım ilk zamanlar sizinkine benzer şeyler oldu pişman oldum. Her ne kadar beyin vs elektronik aksamı naylonla kapatsalar da bence motora su teması uygun değil. onun yerine susuz köpükler var onunla temizliyorlar. 

@Berke Kayanın dediğine katılıyorum "Arabayı biraz yüksek hızlarda kullanıp hem hava hem ısı etkisiyle motoru kurutmayı deneyin"

Çünkü ben devamında ciddi bir problem yaşamadım. Kendiliğinden geçti.

Kaç gün sürmüştü acaba 

Berke Kaya yazdı:

Arabayı biraz yüksek hızlarda kullanıp hem hava hem ısı etkisiyle motoru kurutmayı deneyin

Böyle birsey yaşadıysanız Kaç günde geçmişti..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Dizel arabaya suyla kolay kolay bir şey olmaz. Sarsıntılı çalışma falan yoksa hava filtresini falan kontrol edin, ıslanmış olabilir..

Yorum bağlantısı
Emre Ejder
Serkan Toker yazdı:

Dizel arabaya suyla kolay kolay bir şey olmaz. Sarsıntılı çalışma falan yoksa hava filtresini falan kontrol edin, ıslanmış olabilir..

Sarsıntı yok, Teşekkürler kontrol edeyim.. Arıza kodu filanda yok yanmadı yani..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlke Demir
Emre Ejder yazdı:

Kaç gün sürmüştü acaba 

Böyle birsey yaşadıysanız Kaç günde geçmişti..

yaz günüydü ve bir kaç gün galiba. Şimdi havalar soğuk ve nemli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...