İçeriğe Yönlendir

Yeni Ev Kredisi Paketi

Çağatay Kılınç

Recommended Posts

Çağatay Kılınç

Merhabalar hayırlı pazarlar dilerim. Konu ile alakalı forumda arama yaptım ama gözümden kaçtıysa göremedim bu başlığı açtım.Malumunuz yeni açıklanan ev kredisi paketi var bunu değerlendireceğim kısmet olursa. Lakin anlamadığım durum şu. %10 peşinat verilecek bunda tamam kalan %90 kısmın tamamına kredi verecekler mi yoksa belli bir oranda mı kalacak? Yazın almak isteyip alamadığımız evi tekrar sordum ve artık kredi olduğunu 700 bin TL kredi çıktığını söylediler. Evin bedeli sarı sitede 1.5 ile 1.65 arası katına göre değişiyor. Benim anladığım yüzde 90 kalan kısım kredilendirilecek ama 700 bin çok az bir miktar. Net bilgisi olsn varsa nedır bu durumun aslı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

konu hakkında yazı vardı kısca, orta gelir grubu olan 70000000 ile 1200000 tl hane halkı maaşı olanların işine yarayabiliyor, maaş 300 bin ise de yarar onda sorun yok, sıfır A sınıfı konutlarda, %90 ı kredi olark çıkacak dendi, üst sınır 5 milyon TL , müteahit ne ister onu bilemeyiz , yazın almak istedğiniz ev sıfır inşaat mı? hala satamammış mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bakan; sıfır olmayan evlerde de kredi oranı 0,69 olacak. Bakıyoruz dedi. Yeni gelişme. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Çağlar Bayur yazdı:

konu hakkında yazı vardı kısca, orta gelir grubu olan 70000000 ile 1200000 tl hane halkı maaşı olanların işine yarayabiliyor, maaş 300 bin ise de yarar onda sorun yok, sıfır A sınıfı konutlarda, %90 ı kredi olark çıkacak dendi, üst sınır 5 milyon TL , müteahit ne ister onu bilemeyiz , yazın almak istedğiniz ev sıfır inşaat mı? hala satamammış mı?

Hala birkaç daire var satılmayan. Birçoğu tapusunu aldı zaten.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Evlerin satış fiyatının %90lik kısmına uzun suredir kredi veriyorlar. Ama diğer mesele odeme gücünüz. Uzerinizdeki toplam aylik odenecek kredi sistemde görülen gelirin %80nini geçemez. Her kredi dahil oluyor bu hesaba. Bu orani gecince çıkmıyor kredi. 

Muteahhitin kestigi faturaya gore sifir eve kredi cikar. Ustunde ise gelir vergisi durumu var. Onu da ya size yansıyacaktır ya da size satmayacaktir. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bakan; sıfır olmayan evlerde de kredi oranı 0,69 olacak. Bakıyoruz dedi. Yeni gelişme. 

Link var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Esas soruyu es geçmişim. Muteahhit 800 bin fatura kesecek görünüşe gore. Müşteri ona gore kredi cekip kalanini nakit odeyecek. 1.5 milyon icin 700 kredi, 800 nakit gibi

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Sistemin ne şekilde çalışacağını bilmem, müteahhit tam faturaya girmek istemez, isterse de fiyatları en az % 30 artırır çünkü vergi ödeyecek, gerçi onu da ödemez, gelin barışalım yasası hemen çıkar ama kimse zamdan vazgeçmez.

Alıcıysanız ve paranız nakit cepte pazarlık etmiyorsanız; ya banka öpecek, ya mülk sahibi, kaçınılmaz 😘

Sizin için maliyet değişmez, değişen tek şey kimin öpeceği.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ben %90 ona kredi veririm diyen mutahit duyarsanız haber verin bişe denicem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

müteahit ne ister onu bilemeyiz ,

Baha Kanberoğlu yazdı:

Esas soruyu es geçmişim. Muteahhit 800 bin fatura kesecek görünüşe gore.

budur

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Mehmet Göktürk yazdı:

arabanız varsa satın ona kredi alın. 

Arabayı mı yenileyin diyorsunuz yani, hocam? Ben mi yanlış anladım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emrah Korkmazz yazdı:

Arabayı mı yenileyin diyorsunuz yani, hocam? Ben mi yanlış anladım?

doğru.. eskileyin anlamında..

nakiti onla kapatırsınız. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Aracımı satacağım zaten netleşirse başka türlü olmuyor maalesef. Tamamına kredi çıksa ödemesini yine yaparım arabamı da satmam ama maalesef ilana koydukları fiyat başka fatura ettikleri başka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağatay Kılınç yazdı:

maalesef ilana koydukları fiyat başka fatura ettikleri başka.

coğrafya alışkanlığıdır o her yerde aynı, sadece gayrimenkulde değil otomotivde de ,  sıfır araba alırken de, ikinci elde notere giderken de, bir şeyin fiyatı yanlışsa, yanlıştır

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

O hiç değişmez. 2017 de gittim ev güzel fiyat 170000 ama diyor ki 70 ine kredi alabilirsin.  100000 elden istiyor. Zor tabi alamadık. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ev 2 milyon. Nakit 250 bin cebimizde. Müteahhit 750 bin kredi çekebilirsin diyor. 750 bini veren banka evin 1 milyon lira olduğuna ikna oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bankaları bağlamıyor sanırım. Onlar kendileri keşifçi gönderiyor. O bir rakam veriyor. Ama sen ev sahibi ile ne kadar kredi için anlaşabilirsen o kadar çekebiliyorsun. Basit mantıkla banka zaten bize mal satıyor aslında. Onun için malın istenen kredi ödenemezse hemen satışa çıktığında getirdiği rakam önemli. O yeterli ise verip krediyi geçiyor. Ev 10 milyon da olsa banka sallamıyor. Bir yerde de haklı buluyorum. Sonuçta o kendi planına uygun ticaret yapıyor. Sonuçta bize verdiği para onun için bir mal statüsünde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Birbuçuk yıl önce arabayı satıp evin kredisini kapatacaktım. Buraya danıştım ve sakın dediler. İyi ki yapmamışım dinleyip. 2000 model civic 270 olmuş. Arabasız kalırdım.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ev 2 milyon. Nakit 250 bin cebimizde. Müteahhit 750 bin kredi çekebilirsin diyor. 750 bini veren banka evin 1 milyon lira olduğuna ikna oluyor mu?

bir rakam yanlışsa , yanlıştır. banka ile gayrımenkul ekperleri nasıl başladı? satıcı ile alıcı anlaşıp, 100 lük eve 150 kredi çekemesin diye, sonra ecnebilere ev al yanına vatandaşlık hediye çıktı, orada 250 bin dolar gitti 100 bin dolar geri geldi falan, devran döndü hali ile yanlış rakam yüzünden yine yanlış yapıldı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hacı Şenyurt yazdı:

Bankaları bağlamıyor sanırım. Onlar kendileri keşifçi gönderiyor. O bir rakam veriyor. Ama sen ev sahibi ile ne kadar kredi için anlaşabilirsen o kadar çekebiliyorsun. Basit mantıkla banka zaten bize mal satıyor aslında. Onun için malın istenen kredi ödenemezse hemen satışa çıktığında getirdiği rakam önemli. O yeterli ise verip krediyi geçiyor. Ev 10 milyon da olsa banka sallamıyor. Bir yerde de haklı buluyorum. Sonuçta o kendi planına uygun ticaret yapıyor. Sonuçta bize verdiği para onun için bir mal statüsünde.

En büyük pazarları kredi ama vermek istemiyorlar düz vatandaşa. Eksper piyasada 2 milyonluk eve 1 milyon diyor mu hala? Diyebiliyor mu daha doğrusu? 

diyelim adam krediyi ödeyemedi. Banka eve çöktü ve satışa çıkardı. Enflasyon yok. 1 milyon gösterilen evi kaçtan satışa çıkaracak?

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

750 bin cekecegim dedikten sonra banka karismaz evin satis fiyatina. Eksper raporuna bakar. O kredi olur mu olmaz mi diye inceler sadece. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eksper piyasada 2 milyonluk eve 1 milyon diyor mu hala?

eksper bir değer biçer diyelim ki 2 milyon dedi, banka bunun üstündeki bir rakam için kredi vermez, satan patron çıldırmıştır 500 bin e de sattım diyebilir, 5milyon da ister o alıcının bileceği iş ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

eksper bir değer biçer diyelim ki 2 milyon dedi, banka bunun üstündeki bir rakam için kredi vermez, satan patron çıldırmıştır 500 bin e de sattım diyebilir, 5milyon da ister o alıcının bileceği iş ?

peki, müteahhit 1 milyonu faturalandırabiliyor. 250 nakit. 750 kredi çektik. 1 milyon elden verdik. Kayıt kuyut yok o 1 milyonda. Ben kredileri ödeyemedim. Banka eve çöktü. Benim kayıtsız verdiğim 1 milyon ne olacak?

1 milyon resmi, 1 milyon elden verdik

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...