İçeriğe Yönlendir

Excel Bilgi Desteği

İbrahim Aslıoğlu

Recommended Posts

İbrahim Aslıoğlu

Merhaba arkadaşlar, excell de var olan bilgileriin üzerine yanlışlıkla başka bilgiler kaydettim. Bana eski bilgiler (daha doğrusu dünkü excell dosyası) lazım. Eski bilgilere ulaşmamın bir yolu var mı?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Yeni office versiyonlarında mümkün olması lazım. Hangi sürüm var hocam? 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Dosya içeriği değiştirilmiş ve kayıt edilmiş ise eskiye dönmek zor.

Sistem geri yükleme gibi otomatik yedekleme varsa deneyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Yeni office versiyonlarında mümkün olması lazım. Hangi sürüm var hocam? 

Evren bey 2016 var

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Dosya içeriği değiştirilmiş ve kayıt edilmiş ise eskiye dönmek zor.

Sistem geri yükleme gibi otomatik yedekleme varsa deneyebilirsiniz.

içerik değişti, kayıt yaptım. Yedeklemede yok. Aynı dosyayı oluşturmam 5-6 saatimi alır.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

içerik değişti, kayıt yaptım. Yedeklemede yok. Aynı dosyayı oluşturmam 5-6 saatimi alır.

Malesef geri dönüşü yok, üzerine yazılmış dosyalar için kurtarma şansı yok.

Bu tür hatalarda image backup şeklinde çalışan yedekleme yazılımları var bunlardan kullanmanızı öneririm.

Özellikle uzun süreli ve tek dosyalı çalışmalarda hayat kurtarır.

StorageCraft diye bir yazılım var lisanslı

Alıp kullanırsanız çok faydasını görürsünüz.

Kısaca nasıl çalıştığını anlatayım.

Sisteme kurduktan sonra program bir defalığına komple diskinizde ne var ne yok bir image yedeği oluşturuyor.

Programa vereceğiniz parametreler ile çalışan bir servisi var ve sistemde ne değişirse onun yedeğini artırımlı olarak alıyor

Misal programı kurdunuz dediniz ki 20 dk da bir artırımlı olarak yedek al, program sistemde 20 dk içinde değişen herşeyin yedeğini alıyor ve bir kuyruk sıralamasına sokuyor.

Alınan yedekler image şeklinde, makinenizde bir sanal diski oluyor.

Başınıza bu tür bir olay geldiği zaman hemen programı açıp 20 dk önce alınan image ı sanal diske takıyor ve diskin içinden istediğiniz dosyayı alıyorsunuz.

Böylelikle kaybınız en fazla 20 dk oluyor.

Bir çok özelliği mevcut yedek alamama durumunda size eposta ile bilidirm gönderiyor vs vs.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
(düzenlendi)
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Malesef geri dönüşü yok, üzerine yazılmış dosyalar için kurtarma şansı yok.

Bu tür hatalarda image backup şeklinde çalışan yedekleme yazılımları var bunlardan kullanmanızı öneririm.

Özellikle uzun süreli ve tek dosyalı çalışmalarda hayat kurtarır.

StorageCraft diye bir yazılım var lisanslı

Alıp kullanırsanız çok faydasını görürsünüz.

Kısaca nasıl çalıştığını anlatayım.

Sisteme kurduktan sonra program bir defalığına komple diskinizde ne var ne yok bir image yedeği oluşturuyor.

Programa vereceğiniz parametreler ile çalışan bir servisi var ve sistemde ne değişirse onun yedeğini artırımlı olarak alıyor

Misal programı kurdunuz dediniz ki 20 dk da bir artırımlı olarak yedek al, program sistemde 20 dk içinde değişen herşeyin yedeğini alıyor ve ve bir kuyruk sıralamasına sokuyor.

Alınan yedekler image şeklinde, makinenizde bir sanal diski oluyor.

Başınıza bu tür bir olay geldiği zaman hemen programı açıp 20 dk önce alınan image ı sanal diske takıyor ve diskin içinden istediğiniz dosyayı alıyorsunuz.

Böylelikle kaybınız en fazla 20 dk oluyor.

Bir çok özelliği mevcut yedek alamama durumunda size eposta ile bilidirm gönderiyor vs vs.

kurumların kaybolmasının sorun yaratacağı parasal veriler için çok uygun bir program. O verileri nerede saklıyor. Hard disk gibi 5-10 GB saklama alanı mı var, Ya da en fazla ne kadar geriye gidebiliriz. Kaç yıl, böyle bir sınırlama var mı...Şimdi baktım da 99  dolar diyor. Yıllık bakım ücreti de 19 dolar. 

tarihinde İbrahim Aslıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

kurumların kaybolmasının sorun yaratacağı parasal veriler için çok uygun bir program. O verileri nerede saklıyor. Hard disk gibi 5-10 GB saklama alanı mı var, Ya da en fazla ne kadar geriye gidebiliriz. Kaç yıl, böyle bir sınırlama var mı...Şimdi baktım da 99  dolar diyor. Yıllık bakım ücreti de 19 dolar. 

Nereyi gösterirseniz oraya kayıt eder.

Benim tavsiyem bir harici bir nas veya usb disk e kayıt edilmeli. İstenirse kayıtlar başka materyallere de yazdırılabilir. 

Ayrıca en önemli özelliği backupları şifreliyor, güvenlik önlemi olarak.

Fiyatları uygun ben 3 yıl kullandım.

Server a kurdum, şirkette herkes serverdan çalıştığı için kimsenin datalarına zeval gelmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)

su adresteki bilgilere bakin, bir ihtimal excel tuttuysa lokal tarihcesine ulasabilirsiniz.

https://www.customguide.com/excel/restore-previous-version-of-excel-file

sonrasi icin size tavsiyem ya dosyalarinizi onedrive uzerinde ya da office365 entegrasyonu ile tutmaniz. Bu sayede degisiklikleriniz tarih bilgisi kullanilarak versiyonlanir, problem durumunda kolayca istediginiz ana donebilirsiniz. 

daha da guzeli, google docs kullanmak olabilir.

bu arada herseyi depolayabileceginiz 2TB google drive yillik 290 TL, kullaniyorum fotolarimdan dokumanlarima kadar herseyi saklamak icin, cok memnunum

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Gökhan Tuna yazdı:

su adresteki bilgilere bakin, bir ihtimal excel tuttuysa lokal tarihcesine ulasabilirsiniz.

https://www.customguide.com/excel/restore-previous-version-of-excel-file

sonrasi icin size tavsiyem ya dosyalarinizi onedrive uzerinde ya da office365 entegrasyonu ile tutmaniz. Bu sayede degisiklikleriniz tarih bilgisi kullanilarak versiyonlanir, problem durumunda kolayca istediginiz ana donebilirsiniz. 

daha da guzeli, google docs kullanmak olabilir.

bu arada herseyi depolayabileceginiz 2TB google drive yillik 290 TL, kullaniyorum fotolarimdan dokumanlarima kadar herseyi saklamak icin, cok memnunum

Gökhan bey teşekkür ederim. Bunu yarın işyerinde deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...