İçeriğe Yönlendir

Uzun Mesafe Koşu Sporu Gayretlerim

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Arkadaşlar ilk hedefime ulaşınca buradan bir başlık açayım dedim. Belki ilgisini çeken vardır.

Çocukluktan gelen karakter özelliği zannettiğim bir türlü başlayama, öteleme, ama başlayınca müthiş iyi ilerletme ve sonuca varma durumum meğerse okuduğum belki 25 psikoloji kitabı( Frazn Rupert, Jonice Webb, Jasmin Lee Cori vs)  ve kendi problemlerimi ve travmalarımı hatırlama/keşfetme/üstesinden gayretlerimden sonra, yerini birşeylere başlayabilme kaabiliyetine bıraktı. Ekim ayından başlayarak kendimce, gece/gündüz kendimde yapmaya başladığım ve kısmen başarılı olduğumu düşündüğüm düzeltmeler sayesinde, odaüğımı toplayıp koşu sporuna başladım. Ve fark ettimki eskiden beslendiğim ve çok hayatiymiş gibi gelen alt rutinler bana fayda değil zarar veriyormuş. Bir buluşmada konuşuruz belki ama sonuçta eskiyi eskide bırakınca oluşan boşluğu birşeyler ile doldurmak gerekirmiş. Kendime düzgün ayakkabı ve bir GPS özellikli  en ucuzundan spor saati aldım.( Amazifit)

Ekim ayınca ilk denemelerimde sadece 500 metre gidince tükendim. Yoruldum. Sövdüm ve küfrettim. Okudukça, koşununda temel teknikleri olduğunu fark ettim. Fazla yükselmeden koşmak, daha küçük adım atmak, nefes alıp verme teknikleri vs gibi uğraşıp denedikçe, önce 2 km hedefime, geçen ay 5 km hedefime, 4 ay sonunda da, dün gece 1 saat 44 dk lık oldukça yavaş bir koşudan sonra 10 km hedefime ulaştım. Aslında 12 filan olacaktı da hanım arabayla gelip beni zorla eve götürdü niyeyse, çok cahilmişim öyle dedi...  Insan beyni çok acaip birşey arkadaşlar ve insan bedeni beyin neye inanırsa onu takip ediyor ve o şekilde kalmaya eğilim gösteriyor.( David Eagleman kitapları okunabilir bu konuda)  Aklımda deli sorular var, eğer yapamıyor olmamızın sebebi beyin ve onun işleyişi sırasındaki sorgusuz sualsiz sarıldığımız değersiz alt rutinler ise, ya başka şeyleri de başaramamaktaki yegane sebep de buysa?

Buradan keyfiyeti paylaşmış olayım. Sırada aynı rotada 15 km hedefim var, bunu başardığım zaman bir yarı maratona katılmak üzere gayret sarfedeceğim (yaklaşık 21 km). 

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

insan yürür, koşmaz, bak kaplumbağalar kaç yıl yaşıyor

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ayakkabı önemli, geçenlerde uygundur diye bi ayakkabı aldım, 11 km yürüyüşte çokça sıkıntı yaptı.

Durmak yok, devam. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

amazon.com.tr de Redtape diye bir Hint markası var. 3 5 kat paahlı EVA tabanlı ayakkabılara denk. 10 km ye kadar koşuda iş gördü. Fazlasına uygun değil.

https://www.amazon.com.tr/Red-Tape-RSO118-Ayakkabısı-Kırmızı/dp/B096KDW76W/ref=sr_1_7?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=1HEHBCH67J9T0&keywords=red+tape&qid=1673857814&sprefix=redtap%2Caps%2C145&sr=8-7

Ayrıca Mizuno marka bir ayakkabı da aldım. Koştuğum yer çok pis zeminli diye giyemedim daha.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

EYT kapsamındakiler için en iyi spor tempolu yürüyüştür bence. Ancak geçmişten gelen bir alışkanlık, süreklilik varsa koşu olabilir. Bence kısmı bu ama azmetmeniz takdir edilesi bir davranış. Maratona katılırsanız başarılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Dizlerimiz o kadar mesafe koşmaya uygun değil. Tekniğiniz, ekipmanlarınız ve parkur uygun bile olsa çok uzun mesafeler koşmanızı önermem. Postacı yürüyüşü denilen stil bacakları ciddi anlamda çalıştırıyor bilginiz olsun. Aman diyeyim koşarak ciğer ve kasları güçlendirirken kıkırdak dokudan olmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Dizlerimiz o kadar mesafe koşmaya uygun değil. Tekniğiniz, ekipmanlarınız ve parkur uygun bile olsa çok uzun mesafeler koşmanızı önermem. Postacı yürüyüşü denilen stil bacakları ciddi anlamda çalıştırıyor bilginiz olsun. Aman diyeyim koşarak ciğer ve kasları güçlendirirken kıkırdak dokudan olmayın.

70 kg nin altında bir ağırlığım var. her vücut aynı değilki?

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Doğan abi epey ilerletmişsiniz bende geri dönmek istiyorum koşu/yürüyüş aktivitelerime.

Düzgün bir ayakkabı şart, mümkün ise bu aktivitelerinizi eğer koşacaksanız tartan bir pistte yapın. Arkadaşların uyarılarını dikkate alın, özellikle ilerleyen dönemde diz problemleri yaşayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

Doğrudur Doğan hocam. Uygun değilsiniz anlamında yazmadım bu konuda birşey yazmam zaten olsa olsa komik olurdu. Dikkatli olun anlamında yazmak istedim. Diz sağlığı çok önemli çünkü ve kıkırdak hasarlarının geri dönüşü yok. O mesafeleri koşabiliyor olmanız zaten ne derecede bir vücudunuz olduğunu belli ediyor. Tebrik ederim. Ben koşamam mesela o mesafeyi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hafif koşu iyidir. Hele ki bir kaç kafa dengi varsa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

van damme 95 kg dı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Ben koşamam mesela o mesafeyi.

Koşarsın! İşte bunu yenmek o mesafeyi koşmaktan daha zor olan şey.

Servet Aydın yazdı:

Hafif koşu iyidir. Hele ki bir kaç kafa dengi varsa. 

Ben ve yanlızlığım varız. Kim koşar mahallede deli gibi başka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu tarz sporlara başlayınca güzel bir kalp muaynesinden geçmek iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ersen Tapan yazdı:

Bu tarz sporlara başlayınca güzel bir kalp muaynesinden geçmek iyi olur. 

Kesinlikle. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Çağlar Bayur yazdı:

van damme 95 kg dı

Abi madem konuyu actin, paylasmasak olmaz :-)

Ama Dogan Bey'in gayretlerini kiskanarak ve takdirle izliyorum ayrica.

ae19dc5b14a4774e5732.jpg?ic=&is=1200x630

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

bisiklet falan belki ama koşu bana göre değil, kısa mesafe çok pis koşarım ama öyle kilometrelerce askerde yeterince koştum. -20 derecede her sabah 5 km. koşturdular, tek tesellim zeytin yiyip koşmamayı öğrendim ve bir daha koşmam dedim.. :)

Forrest-Gump_Cinematographe.it_.jpg-1-12

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

70 kg olduğumu hiç hatırlamıyorum, 90'dan aşağısı yok anılarda. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

amazon.com.tr de Redtape diye bir Hint markası var. 3 5 kat paahlı EVA tabanlı ayakkabılara denk. 10 km ye kadar koşuda iş gördü. Fazlasına uygun değil.

https://www.amazon.com.tr/Red-Tape-RSO118-Ayakkabısı-Kırmızı/dp/B096KDW76W/ref=sr_1_7?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=1HEHBCH67J9T0&keywords=red+tape&qid=1673857814&sprefix=redtap%2Caps%2C145&sr=8-7

Ayrıca Mizuno marka bir ayakkabı da aldım. Koştuğum yer çok pis zeminli diye giyemedim daha.

Ne güzel ayakkabıymış.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne güzel ayakkabıymış.. 

ben 320 tl den almıştım. günlük de giyilebilecek son derece rahat bir model.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hocam biz avcı değiliz ki. Koşu sağlıklı gibi gözükebilir ama ağır spor yapanlar erken giderler. Koşu da ağır bir spor. Sağlıklı yemek, ağır spora girmeyen aktiviteler en güzeli. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

budur, arabayı park edip ocakbaşına kadar yürünür, sonra mangala çökülür yahu sağlıklı yaşam böyle birşey

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Birde servet abinin doğum günü kutlanınca koşulur.

O zaten 3 metre koşunca unutuyor neden koştuğunu :crazy:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

budur, arabayı park edip ocakbaşına kadar yürünür, sonra mangala çökülür yahu sağlıklı yaşam böyle birşey

Arabayı valeye veririm, daha az yürüyorum o zaman.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaşınma

Serkan Toker yazdı:

Arabayı valeye veririm, daha az yürüyorum o zaman.

Zengin ve emekli konusu az ötede

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

Birde servet abinin doğum günü kutlanınca koşulur.

O zaten 3 metre koşunca unutuyor neden koştuğunu :crazy:

54. Geleneksel Servet Aydın doğum günü koşusu. 25 metre maraton, koşu sonrası müessesemizin çay ikramı vardır.

Servet Aydın yazdı:

Kaşınma

Zengin ve emekli konusu az ötede

Yok yav, düz vites diye başka vale falan çağırıyorlar. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...