İçeriğe Yönlendir

Orjinal Parça Fiyatları ve Servis Sorunu

Mustafa Zobu

Recommended Posts

Mustafa Zobu

Aracimi hafta sonu direksiyonu sağa döndürdüğümde gıcırtısı sesi nedeni ile bosh car servisine gittim. Usta sağ sol rot başı ve z rotlar değişecek dedi. Orjinal Parça istedim. Hesapladilar 8.000 TL tutar çıkardılar. Yedek parçaci ile konuştum. Dedim internette güvenilir bir yedek parça sitesi bu parçaların orjinalini parça başı 400 tl tutarında satmakta en fazla 2.000 tl tutar dedim. Onlar yan sanayi orjinal değil dedi. Biz direk otosandan alıyoruz dedi. Sanayiye gittim. Sanayi de ayni parçalar 4.000 TL civarı hesaplandı. Onlara soruyorum onlarda diyorki bizim parçalarda orjinal hatta servisler bizden alıyor. Dedim alüminyum bir parçaya bu kadar para veremem. Yan sanayi parçayı 420 tl ye aldım 200 tl ye taktırdım. 150 tl ye de rot ayarı yaptırdım. Benim bunu paylaşma nedenim aynı ürünün servislerde sanayicilerde ve güvenilir sitelerdeki fiyat farkı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Orjinal parçanın dayanımı daha yüksektir. Yan sanayi parçalarda ise çok farklı kalite skalaları ve buna bağlı da çok değişken fiyatlar mevcut. Mesela Tayvan malı yan sanayi ürünler orjinale yakın kalitede ama çin menşeili olanlar kalitesiz oluyor genelde. Takılan yan sanayi ürünün kalitesi önemli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

3 ay sonra z-rot'lar ses yapmaya başlayınca gelen pişmanlık hissi. Bazı şeyler yaşayarak öğreniliyor. :) 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Getz in jant kapaklarının boyaları dökülmüştü, ben de yan sanayi kapak taktırıp geçeyim dedim. Yan sanayi kapaklar daha takılırken kırıldı. Kaldırdım attım kapakları. Yeniden eski kapakları takıp boyattım. Fiyat olarak 4kat fark vardı, kalite olarak 10 kat.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

Valla benim imkanim olsa sileceğine kadar orijinalini alir takarim, arabada yan sanayi anca galericilere yarar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yan sanayi alınacak ve alınmayacak parçalar vardır.  
Devirdaimi termostatı yan sanayi almam. 
Alt taşıyıcıyı alabilirim. 
Rotları alabilirim. Aksı alabilirim. 
Ben de olsam bu parçalara 8000 lira vermezdim

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Metal aksamlarda illa orjinal olacak diye fazla ücret ödemektense kaliteli garantili yan sanayi ürünü daha ucuza takmak daha mantıklı. Orjinal ürün başkadır elbet ama her parça için değil bence. Ön amortisörleri değiştirirken motocraft aradım sırf orijinal olması için ama satıcılar atmosferik rakamlar istedi. Gittim sachs marka taktım gayet memnunun. Z rotları da bilindik yan sanayi aldım ama amortisör kuleleri orjinal taktırdım sorun yaşatmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Zobu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yan sanayi alınacak ve alınmayacak parçalar vardır.  
Devirdaimi termostatı yan sanayi almam. 
Alt taşıyıcıyı alabilirim. 
Rotları alabilirim. Aksı alabilirim. 
Ben de olsam bu parçalara 8000 lira vermezdim

Süleyman Can yazdı:

Metal aksamlarda illa orjinal olacak diye fazla ücret ödemektense kaliteli garantili yan sanayi ürünü daha ucuza takmak daha mantıklı. Orjinal ürün başkadır elbet ama her parça için değil bence. Ön amortisörleri değiştirirken motocraft aradım sırf orijinal olması için ama satıcılar atmosferik rakamlar istedi. Gittim sachs marka taktım gayet memnunun. Z rotları da bilindik yan sanayi aldım ama amortisör kuleleri orjinal taktırdım sorun yaşatmadı.

Valla motorla ilgili olmayan parçaları bende yan sanayi alıyorum. Bende orjinal almak isterim ama fiyatları çok fazla. Birde aynı parça serviste farklı yedek parcacida farklı sitelerde farklı ama hepsi orjinal olduğunu söylüyorlar. Ayrıca valla 2009 model arac bu zamana kadar servise gitmiştim sanayide uğraşmayalım diye. Simdi sanayide bir ustam oldu yedek parçayı alıp ona yaptiracam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Mustafa Zobu yazdı:

Simdi sanayide bir ustam oldu yedek parçayı alıp ona yaptiracam.

Garantisi devam eden modelli araç değilse, en mantıklı yöntem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

yan sanayiden kastınız nedir yani ford logolu olmasını mı kastediyorsunuz illa. Ben örnek vereyim devirdaim alacak olsam logosundan ziyade metelli, pierburg, gates,ina vs. alırım güvendiğim bir yerden. Kaliteli bir markanın ürününü kullanın yeterli illa ford logolu olmasına gerek yok

Yorum bağlantısı
Ümit Türkel

Genleşme kabı kapağını yan sanayi alıp takan arkadaşım aracını emanet veriyor ve yolda kapaktan dolayı su eksiltiyor. Kullanıcı fark edene kadar araba hararet yapmış. Daha bu hafta motor yaptırdı.  Yan sanayi kapak 35 lira. Orijinali 190 lira.  Buyrun burdan yakın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ümit Türkel yazdı:

Genleşme kabı kapağını yan sanayi alıp takan arkadaşım aracını emanet veriyor ve yolda kapaktan dolayı su eksiltiyor. Kullanıcı fark edene kadar araba hararet yapmış. Daha bu hafta motor yaptırdı.  Yan sanayi kapak 35 lira. Orijinali 190 lira.  Buyrun burdan yakın. 

Forum bunun için var, burada çok kere yazıldı, kapak orijinal alınır diye. Forum yoksa ustalar da söyler. Şunu orijinal al, şunu şu marka alsan da olur diye. 

Ama z rot falan yan sanayi alınıp takılır, tabi ekmek-köfte denklemine göre ömrü olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yan sanayi ile OEM farkını da bilmiyor bizim millet.

Kimi OEM parçaya orijinal diyor, kimi yan sanayi. Tanımlar aynı olmayınca tespit de tutmuyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Mesela Mann Filter OEM

Otosan OEM

FoMoCo Orijinal

Üçü arasındaki farkı bulun.

Fomoco belkide Mann'a ürettiriyor filtreyi, Orijinal oluyor. Lakin Mann OEM oluyor.

Otosan kime ürettiriyor bilmiyorum, yetkili servis takıyor orijinal oluyor, bana göre OEM, çünkü Avrupada, üretildiği fabrikada Otosan Filtre takılmıyor.

Önemli olan standartları karşılaması.

OEM ürün standartları karşılayan, nispeten kaliteli veyahutta bayağı kaliteli ürün demek (markaya bağlı, mesela Bosch da oem, ama yüksek kaliteli değil, nispeten kaliteli.)

O kalite de istenen bir şey mi, tartışılır, devir ekonomi devri der geçerim bazı yedek parçalarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

OEM ürün standartları karşılayan, nispeten kaliteli veyahutta bayağı kaliteli ürün demek

ufak bir katkı yapayım, oem denince o ürünün fabrikada montajda kullanılıyor olması gerekir. incelediğim için meselaTrw balata oem dir, bosch değildir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

ufak bir katkı yapayım, oem denince o ürünün fabrikada montajda kullanılıyor olması gerekir. incelediğim için meselaTrw balata oem dir, bosch değildir

Teşekkürler abi, düzeltmiş olalım, eksikmiş bildiklerim.

Kısaca Logo varsa orijinal, Logoya parça üreten OEM.

Benim baskı balatadan Sachs çıktı mesela orijinal, yan tarafında Motorcraft yazıyordu.

Birçok markada Delphi, Ferodo, Magnetti Marelli, bunlar hep OEM.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

çünkü Avrupada, üretildiği fabrikada Otosan Filtre takılmıyor.

bunu otosan da toplantıda masaya yatırmıştım, hans ın arabasına hamburgta otosan filtre takılıyor mu dedim , sonra ufak bir münakaşa çıktı :rofl:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

bunu otosan da toplantıda masaya yatırmıştım, hans ın arabasına hamburgta otosan filtre takılıyor mu dedim , sonra ufak bir münakaşa çıktı :rofl:

Ben de Alfa servisi Opar filtre taktığı için İtalya'dan Alfa Romeo logolu yağ filtresi getirttim, müşteri kabulde ters ters baktılar. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Celal Aydın yazdı:

Mesela Mann Filter OEM

Otosan OEM

FoMoCo Orijinal

Üçü arasındaki farkı bulun.

Fomoco belkide Mann'a ürettiriyor filtreyi, Orijinal oluyor. Lakin Mann OEM oluyor.

Otosan kime ürettiriyor bilmiyorum, yetkili servis takıyor orijinal oluyor, bana göre OEM, çünkü Avrupada, üretildiği fabrikada Otosan Filtre takılmıyor.

Önemli olan standartları karşılaması.

OEM ürün standartları karşılayan, nispeten kaliteli veyahutta bayağı kaliteli ürün demek (markaya bağlı, mesela Bosch da oem, ama yüksek kaliteli değil, nispeten kaliteli.)

O kalite de istenen bir şey mi, tartışılır, devir ekonomi devri der geçerim bazı yedek parçalarda.

Otosan OEM degildir.

X firma markasi ile degil aracin logosu ile uretilen ve uretimde takilan parcadir OEM. Orjinal Ekipman Üreticisi.

Almanya daki arac sahibinin otosan diye parca aradigini hayal edebilirmisiniz? OEM evrensel olur.

Ford Otosan, 1959 yılında Vehbi Koç tarafından Acıbadem, Üsküdar'da kurulmuş Türk otomotiv şirketidir. Vikipedi

Bir marka parcaya göre OEM olabilir. Mesela Mann Audi yag filtresi icin OEM olabilir ama hava filtresi icin olmayabilir. Dolayisi ile OEM derken her parcasi icin denemez. Örnek;

Buy Genuine OEM VW Oil Filter with Cap for 2.5 Jetta, Beetle, Golf, Rabbit  & Passat 2005-2014 Online at Lowest Price in Ghana. B071CWGLZ6

ATE-TRW de ayni zamanda OEM dir. Bazi araclarda fabrikasyon bu parcalar kullanilir ve üzerinde logo olur. Bkz:

IMG_4532.PNG.e05214a891a68f8a8f0ff06d61809158.PNG

Bosch da OEMdir mesela. Enjektör, ABS beyni fabrikada takilir. Ama bosch silecegi OEM diye almayiz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Erdem Doğan yazdı:

Otosan OEM degildir.

X firma markasi ile degil aracin logosu ile uretilen ve uretimde takilan parcadir OEM. Orjinal Ekipman Üreticisi.

Almanya daki arac sahibinin otosan diye parca aradigini hayal edebilirmisiniz? OEM evrensel olur.

Ford Otosan, 1959 yılında Vehbi Koç tarafından Acıbadem, Üsküdar'da kurulmuş Türk otomotiv şirketidir. Vikipedi

Bir marka parcaya göre OEM olabilir. Mesela Mann Audi yag filtresi icin OEM olabilir ama hava filtresi icin olmayabilir. Dolayisi ile OEM derken her parcasi icin denemez. Örnek;

Buy Genuine OEM VW Oil Filter with Cap for 2.5 Jetta, Beetle, Golf, Rabbit  & Passat 2005-2014 Online at Lowest Price in Ghana. B071CWGLZ6

ATE-TRW de ayni zamanda OEM dir. Bazi araclarda fabrikasyon bu parcalar kullanilir ve üzerinde logo olur. Bkz:

IMG_4532.PNG.e05214a891a68f8a8f0ff06d61809158.PNG

Bosch da OEMdir mesela. Enjektör, ABS beyni fabrikada takilir. Ama bosch silecegi OEM diye almayiz.

Toparlayalım, dünya çapında, belirli yedek parçalarda, araç üreticisine üretim yapan markalar OEM’dir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

3 ay sonra z-rot'lar ses yapmaya başlayınca gelen pişmanlık hissi. Bazı şeyler yaşayarak öğreniliyor. :) 

Z rotu ince cizgimiz... katılıyroum o nedenle.

Selim Bilgin yazdı:

Ben de Alfa servisi Opar filtre taktığı için İtalya'dan Alfa Romeo logolu yağ filtresi getirttim, müşteri kabulde ters ters baktılar. :D 

yetkili Jeep servisi çift kavramaya, düz şanzıman yağı koymuştu ya... dodge journey de.

Muhammed Orak yazdı:

Valla benim imkanim olsa sileceğine kadar orijinalini alir takarim, arabada yan sanayi anca galericilere yarar. 

imkan olsa 2 senede bir, garanti bitince yeni araba alırdık zaten.

yan sanayininde denk kalitesi olur. kalitesizi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Doğan Arşiray yazdı:

Z rotu ince cizgimiz... katılıyroum o nedenle.

yan sanayininde denk kalitesi olur. kalitesizi olur.

Ustaya W212 götürdük. Ses geliyordu çukurlardan geçerken. Z-rotların değiştirelim ama mutlaka yıldızlı parça al getir dedi. Parçacıya gittik yıldızlı ile lemförder arasında güzel fiyat farkı vardı. Lemförder OEM zaten bunu al geç dedi. Son dk ustaya bi soralım dedik lemförder aldırmadı bize. İlla yıldızlı al dedi. Sonra dükkanda durumu açıkladı. Üretici aynı ama rotların ucundaki plastik ve kafalar farklı dedi. Ömrü daha kısa orjinale göre dedi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Lemforder gerçekten o parçayı o model için üretiyorsa aynı oluyor genelde, ama üretmiyorsa yani OEM değilse aynı olmuyor.

Benim motor kulağında mesela Febi vardı piyasada en iyi, aldık taktık olmadı. Audi'den aldım, üreticisi adını duymadığım bir marka, taktık düzeldi araba.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

Lemforder gerçekten o parçayı o model için üretiyorsa aynı oluyor genelde, ama üretmiyorsa yani OEM değilse aynı olmuyor.

Benim motor kulağında mesela Febi vardı piyasada en iyi, aldık taktık olmadı. Audi'den aldım, üreticisi adını duymadığım bir marka, taktık düzeldi araba.

Febi için TR de yorumlar iyi ama burada Bosch gibi. Hatta bazen daha ucuz :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...