İçeriğe Yönlendir

2011 1.4 tsi Tiguan S&S Rampada Kesik Hızlanma

Furkan Leventoğlu
Çözüme git Furkan Leventoğlu tarafından,

Recommended Posts

Furkan Leventoğlu

Selamlar herkese.  Aracimda bir süredir problem yaşıyorum. Aslında çokta engel değil ama uzun yola çıkacağım ve bazen rampalarda sıkıntı oluyor. Aracta lpg yoktur. Şöyle ki, 4. Vitesten sonra 100ün üstüne çıktığım zaman, rampada gaza basıp ivmelenirken bellir bir devirde tam devrini kestiremedim, arabayi sanki milisaniye kadar birsey tutup bırakıyor. Yani gazda kesiklik oluyor ama cok kisa süreliğine. En son Şile yolundaki rampalarda zorlamak istedim belki ışık falan yakar diye, keza oldu sari motor ikaz ışığı yandı ama 15 saniye kadar yanip söndü ve kayboldu. Lakin bunu her zaman yapmiyor. Bilerek bazi rampalara gelince yapmasi icin deniyorum ama yapmıyor aksine kopek gibi gidiyo yani performansta sorun yok. Arabada ekstra baska belirti yok ilk calistirmada veya baska bi durum söz konusu degil. 3 4 yere götürdüm. Kendi ustamla test ettik sorun yaşamadık arizayi yapmadi. Boyle kullan biseyi yok varsada zamanla isik yakar dedi. Baska tanidiga götürdüm yuksek basınç pompasi rolesi kisa devre yapmis degisti. Vw resmi servisibe götürdüm. Bu arada bilgisayarlarda bisey cikmiyor ariza kodu falan yok. Vw servisi enjektorlere bak istedi iscilik istedi kabul ettim. Enjektorler temiz dedi. Yerlerini degistirip denemek gerek dedi 1. Silindirde bisey var gibi diyolar. Ama oncesinde sorun yakit sisteminde enjektorlerde dediler. Sonrasinda enjektorleri yer degisince sorun duzelmedi motoru acip bakmak gerek segman subap itici subaplar vs bakılacak dediler. Ucret 13bin tabi kabul etmedim. Kime sorduysam elektriksel bir sorun ve atesleme sistemindendir diyolar. Deneme yanilmayla masraflar beni asacaktir. Net bisey diyen malesef olmuyo. Tecrübesi tavsiyesi olan umarım yardımcı olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

benim eski tiguan da özellikle ilk çalışmada başıma gelmişti buna benzer bir sorun.buji-bobin -yarım motor herşey yapıldı ama sonuç olmadı.En son beyin sökülüp tamire gönderdik orada da hata bulunmadı ama birkaç leğim yeri tazelemişti beyinci.Sonuç sorun ortadan kalktı.Geçmiş olsun.Konu burada 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Böyle kullanamaz mısınız? Bana buji kablosu çatlak gibi geldi. Avans retard yapınca kıvılcım atıyor…

tavsiyem sorun kötüleşene kadar böyle devam edin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Leventoğlu yazdı:

keza oldu sari motor ikaz ışığı yandı ama 15 saniye kadar yanip söndü ve kayboldu.

ışık kaybolsa da arıza kaydını tutar beyinde?

Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

@Eren Yavuz Bütün forumlarda dolanıyorum benzer sorunu yasayanlar var ama çözüm yok. Bu konuya da bakacagim sagolasin. Bobin değişince orijinali takilmali. Bosch bile taksan sonradan tekrarliyoe diyen oldu. Birisi ozellikle bobin diyor bana onunda basina gelmis.

@Mehmet Göktürkbuji kablosu yok bunlarda ustamin dedigi gibi sorun netlesene kadar devam edicem yada ilk bobinleri halledicem. Rampalarda fazla zorlamazsam sorun olmaz illaki

@Çağlar Bayur ışık yandiktan sonra sadece vw servisine götürdüm ama çıkmadı dediler pc de birsey. 

Araba 2018 2016 yıllarında komple piston ve beyin degismis. V kayis kasnak gergi degismis. Beyin degismis bobinin biri degismis. Bunlar dogus otoda yapilmis. Araci servise götürünce öğrendim. Satin alirken haberim yoktu. Bir kerede hararet sorunuyla servise gitmiş. Biraz sabıkalı araba almışım 😄 halbuki ekspere falan da sokmustum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bizdeki ikpirtizlerdin dükkanı yanarlı dönerli, printerları renkli.. o kadar.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

Gercekten öyle hava civa hepsi. Sanırım bi tarcanlar hakkını verebiliyor bu konuda

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Leventoğlu yazdı:

Gercekten öyle hava civa hepsi. Sanırım bi tarcanlar hakkını verebiliyor bu konuda

onlara da hep arabayı satın aldıktan sonra ekpertize götürüyorlar, benim çevremde kimse öyle bir şey yapmıyor ben görmedim

hiçbir ekspertiz mekaniğe bakmaz, hem bakmaz hem bakamaz, baksa da anlamaz, marka bazında tecrübesi olması lazım

Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

Yani mekanikten birsey söylemiyorlar zaten ama asıl önemli olan da bu. Bunu tecrübesini edinip o hizmeti koysalar iyi olur. Servis benden motoru acmak icin 13bin istedi. 1 yada 2. Silindirde sorun olabilir dedi. Sekmanda subapta iticilerde sorun olabilir dedi. Arabada duman atma yag yakma eksiltme falan yok bunlari saydi bana. Hangi Silindir sorunlu onuda net diyemedi. Hatta ilk götürünce yakit sisteminde sorun var enjektorler kontrol edilcek dediler sirf 2.5bin lira iscilik verdim. Onlarda sorun yok motor acilcak diyince bunlar söğüşleyecek adam arıyor dedim kendi kendime.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

önce, buji ve bobinler değişsin. sonra bütün map sensörleri değişsin. araba 1.4 tsi ise 3 adet map sensörü var. bu arada turbo waste gate sine bakılmalı sökülüp. menteşesi kaçırıyor olabilir arada sırada.  hayatımda hiçbir arabamda karşılaşmadığım kadar basit önemsiz ama can sıkan şeyi o arabada görmüştüm. 2007 ile 2012 arasında vw lerde bir tür mühendislik sorunu var bence. malzeme bilimimi artık, tasarım öğrelerimi bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu
(düzenlendi)

@Doğan Arşirayo dönem ki tsi larda kronik bir sıkıntı var ilerlediği takdir de piston kırmaya kadar gidiyor öğrendiğim kadarıyla. Güçlü performans canlısı motorlar ama gercekten mühendislikten yana sıkıntılı. Şöyle ki, bujileri iridyum bosch ile degissem, özellikle bobinlerin bosch degil de vw orjinalini takın yoksa tekleme tekrarlıyor diyorlar. Bu konudaki düşünceniz nedir. Map sensörlerini onarım temizlik gibi seyler kurtarmaz sanırım degil mi

tarihinde Furkan Leventoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Benzer sorunu bi 170'lik bi de 160'lık tsi'da yaşadım, ikisinde de buji ve bobin ile düzeldi.

Kesinlikle orijinal kullanın o tür malzemelerde.

Ayrıca bu tür durumlarda beyin log atar, orijinal cihazı olan servis o logdan yola çıkarak hareket eder. Kayıt atmamış olma ihtimali çok düşük, universal cihaz ile baktıklarından göremiyorlar muhtemelen.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ben enjektörleri yer değiştirince ne değişecek ona takıldım. Mantığına yani. Servisin denediği.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Leventoğlu yazdı:

@Doğan Arşirayo dönem ki tsi larda kronik bir sıkıntı var ilerlediği takdir de piston kırmaya kadar gidiyor öğrendiğim kadarıyla. Güçlü performans canlısı motorlar ama gercekten mühendislikten yana sıkıntılı. Şöyle ki, bujileri iridyum bosch ile degissem, özellikle bobinlerin bosch degil de vw orjinalini takın yoksa tekleme tekrarlıyor diyorlar. Bu konudaki düşünceniz nedir. Map sensörlerini onarım temizlik gibi seyler kurtarmaz sanırım degil mi

yüksek devirdeki rezonanas ve ses haricinde geçrekten çok canlı. çok güzel gidiyordu ve müthiş öçtesi bir 4 çekeri vardı.

map sensörülerini aliexpress den alabilirsin. yeterki doğru basınç aralığında olsun. 3 sensörde aynı. kalitelerinin orijinalleri ike hiçbir farkı yok.

bobinler ise kesinlikle yan sanayi olmamalı. ben bu kadar dayanıksız yan sanayi de görmedim. enjektörlerin ise arızalı olduğunu sanmam.

benim konumda sattığım tiguanın akıbetini okuyabilirsin. sıfır sorun ile bin bir tür test ile sattığım araba 20 bin km sonra 2

adet pistonun sekmanlarını kırdı. ben satmadan önce sebepsiz yere valfleri eğdiğimde motor açılıp kontrol edildiğine hiçbir sorun yoktu. zincir vs yeniydi. yağ tamamdı. kullanıcı gayet normal binen birisi idi.

diyeceğim şu ki, sorunsuz cav motor yoktur henüz kırılmamış cav motor vardır. işin en kötüsü, hafif hafif arızalanan hiçbirşey yok arabada. aniden bozuluyor herşey.  yakıt kaçırmaya başladığındada aynısı oldu, zincir atıncada, bobin bozuluncada. rezalet bir deneyimdi benimkisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

@Selim Bilgin orjinalden cayamam zaten yoksa bu dertten kurtulamam. Motor ikaz isigi yaktiktan sonra sadece vw servisine götürdüm uzay otoya. Bosch servisine götürdüm oda sorun görmedi. Sadece sanayide vw siradan servisine gitmistim yüksek basinc pompasi rolesi kisa devre yapmış onu degisti. Ondan sonra yakıt biraz arttı. Röleye kısa devre yaptıran birsey var bende yakıt sistemine yönelmiştim ancak cogunluk buji bobin diyor. Son araştırmalarımda da map sensörüde bir ihtimal oldu. Araba suan 160 binde. 66 binde bir bobin 119binde bujiler değişmiş.

@İlkay Başaran1.siilindirdeki enjektörü 3e alıp sorun silindirden mi enjektörden mi diye görmek istediler. Yani sorun 1 den 3 e geçecek mi. Velhasıl yine 1 numaralı silindirde hata gözüküyor 2 de olabilir. Iticlerde subaplarda sekmanda silindir duvarinda cizik falan saydi herseyi. 13 bin vericen biz acicaz motoru dahasida gelcek dediler açıkçası. Guvenemedim net olamadılar aldim arabayi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

@Doğan Arşirayevet ses olayı var 120 km hızla 3bin devir motordan iyi ses geliyor yani. Map sensörleri dediginiz gibi aliekpresten alicam bekletecektir biraz ama. Bobinler bi tanidigimda var almayadan getirtmis orjinal. Enjektorlerde sorun cikmadi cok şükür. Yani üstad sen en ekstrem sıkıntıları yaşamışsın arabayı performansi seviyorum ama boyle sorunlar gördükçe satasım geliyor ki bu halde de satamam yani binip devam etsem ilerde dert olur düşünceside var. Satsam da kullansamda halletmeliyim bu sorunu

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1.silindir kısmını okumamışım. Bence de böyle kullanın. 13 bin artı ciddi rakam.

Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu

@İlkay Başaranserviste çalıştığım oldu. Degisen parca başına prim alıyorlar bende tam onlara göre bir musteriyim. Sorunu belli olmayan ucu açık bir problem. Degis degisebildigin kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

1.silindir kısmını okumamışım. Bence de böyle kullanın. 13 bin artı ciddi rakam.

tamam da pandoranın kutusu gibi bu motor. bozulamayanda var bendeki gibi herşey normalken kucaklayanda. kutu açıldımı yarım motor en az 50 bin tl yer şu anda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yer değişimine rağmen 1. silindirde hata görünmeye devam ediyorsa, muhtemelen segmanlar arasında kurum kalıntısı kalmış olabilir, doğuş carbon clean i kabul etmedi zamanında, bence hata idi. dahası da var lakkin onları yazamıoz

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Furkan Bey siz biraz daha kullanın aracı canınızı sıkmayın. Forumda biraz daha zaman geçirin süre içinde düzeltilir. Acele etmeyin. 

Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

tamam da pandoranın kutusu gibi bu motor. bozulamayanda var bendeki gibi herşey normalken kucaklayanda. kutu açıldımı yarım motor en az 50 bin tl yer şu anda.

Cevremdekilerde öyle dedi en az 40 50 bin ile cikartirlar seni ordan diye. Onlar bile net olarak bu tarz sorunları anlayamiyorlar. Eski ve iyi ustalar haricinde. 

Çağlar Bayur yazdı:

yer değişimine rağmen 1. silindirde hata görünmeye devam ediyorsa, muhtemelen segmanlar arasında kurum kalıntısı kalmış olabilir, doğuş carbon clean i kabul etmedi zamanında, bence hata idi. dahası da var lakkin onları yazamıoz

1. Silindir 2. Silindir olabilir onlarin arasinda bi sıkıntı var dedigi aynen bu. 1de mi 2 de mi dedim 1 gibi gözüküyor dedi. Net degiller. Bu riskle arabayi birakamazdim onlara. Carbon clean olayının bi dezavantaji varmi. Bunu bir denesem problme yasarmiyim

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

Zamaninda 2.7 A5 almaya gittik yuzumuze bakmadi adamlar, satarken kabul etmiyor birkere.

Yorum bağlantısı
Furkan Leventoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Furkan Bey siz biraz daha kullanın aracı canınızı sıkmayın. Forumda biraz daha zaman geçirin süre içinde düzeltilir. Acele etmeyin. 

Valla suan oyle gözüküyor. 2dir rampalara vurmama ragmen yapmadi hic. Uzun mesafelerde yabi motor 50 60km yaptiktan sonra sanırım yapma olasiligi artıyor son tespitim bu

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Maslak oto sanayide Akif usta var , @Selim Bilgin’in gittiği meşhur bir usta. Ona göstermenizi tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...