İçeriğe Yönlendir

Streptokok Tehlikesi

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Herkese merhaba.

Çocuklu üyeler de hak verecektir ki 1-2 aydır okullarda acayip bir salgın söz konusu. Bence koronavirüs döneminden daha beter bir salgın var ama "aman ağzımızın tadı kaçmasın" diye ne Sağlık ne de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir aksiyon alınmış değil. Birisi anaokulu diğeri de ikinci sınıfa giden 2 çocuk babası olarak az önce okuduğum bir şey üzerine bu konuyu açayım dedim.

• Boğaz ağrısı
  • Ateş
  • Ciltte kızıl benzeri döküntüler
  • Boğazlarda beyaz iltihaplı görünüm
  • Lenf bezlerinde büyüme
  • Damakta oluşan kırmızı noktalar
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Kas ağrıları
  • Baş ağrısı

gibi belirtiler çocuğunuzda var ise sakın ihmal etmeyin. Zira özellikle çocukları 8 saatte kelimenin tam anlamıyla "şak" diye ölüme götüren toksik şokuna sokan bir salgın söz konusu.

En son Ankara Medicana hastanesi sahibinin torunu da bu nedenle hayatını kaybetti. Şurada ekşi sözlükte çocuğunu kaybetmiş bir babanın açtığı bir konu var. Okumanızı özellikle tavsiye ediyorum. Doktor üyelerden de bizi bilgilendirmelerini bekliyorum.

Etrafınızdaki çocuklu aileleri uyarın. Sağlıcakla kalın.

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
  • Üzgün 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ne yapacağımızı şaşırdık artık allah korusun hepsini

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Her iki çocukta da 1-2 aydır benzer sorunlar yaşıyoruz.

Biri 6 yaşında, diğeri 5 aylık. Büyük anaokuluna gidiyor, sınıftaki çocukların hepsi hasta. Hasta olduğu dönemlerde okula göndermedik. İyileşiyor gönderiyoruz, üç gün sonra yine hasta. Ara ara ateş, boğazda beyazlık, öksürük... Kaç kere antibiyotik iğne kullandık, 2 kere serum taktırdık. Artı toz alerjisi var zaten. Perişan oldu çocuk.

Küçük olanda ise aşırı geniz akıntısı ve öksürük. Fizyolojik ile burun temizliği yapıyoruz sürekli.

Rabbim beterinden saklasın ama ne yapacağız böyle bilmiyorum. 

Belki ara tatilde biraz olsun durulur.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Aile dostumuzun 5 yaşındaki çocuğu Ayvalıktan Bursaya acil ambulansla yollandı geçen hafta. Menenjit şüphesiyle. 3 gün kadar yoğunbakım tedavisi gördü şu an servise çıktı daha iyi durumu. Menenjit çıkmadı şükür ki zaten aşılıydı.

Çok benzer belirtiler vardı çocukta. Boğaz ağrısı, akıntı, bademciklerde beyazlık.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bu durumda sorumsuz ailelerin payı da büyük. Kızım (3,5) bu sene anaokuluna başladı. Eylülden bu yana 3 ay okula gittiyse çok rahat 2 ay gitmemiştir. Çünkü sürekli hasta, sürekli hasta. Çocuğu iyileştiriyoruz okula gönderiyoruz, hasta olup geri geliyor. Yahu hasta olan tek çocuk bizim çocuğumuz mu? Niye tüm çocuklar okulda? Niye hiçbir veli "bugün çocuğumu okula gönderemeyeceğim" demiyor? Çocukları başından savmak için hasta hasta okula gönderen velilere hakkım varsa helal etmiyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çocukta boğaz ağrısı, kulak ağrısı, ateş başlamışsa antibiyotik kullanmamak için direnme zamanı değil. Çok fazla enfeksiyon hastalığı var. Kullanılırsa başlıkta hastalıktan herhangi bir sorun yaşanmıyor. En azından bu sene idare etmek zorundayız

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

streptokok A, beta diye bilinen hastalık zaten. hep vardı. ben çocukken çok çekmiştim. ilacı penislindir. penadur diye bir iğnesi vardır 15 dk da ayağa diker.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Gece sözlükteki konuyu okudum çok kötü oldum. Allah esirgesin yavrularımızı.

Doğan Arşiray yazdı:

penadur diye bir iğnesi vardır 15 dk da ayağa diker.

Okuyunca bile oturduğum yerde ağrısını hissettim.

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

ALLAH hepimizin evladını korusun. Gözden kaçan bir noktaya değinmek istiyorum. Hayvan sever adındaki hayvanlar...... Sokaklar, yeşil alanlar her yer hayvan pisliği. Pisliğin kendisi ayrı tam bir bakteri mikrop ortamına çeviriyor sokakları gerisi malum... Rüzgarı, yağmusu, ayakkabıya oradan çocukların ellerine...

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

ALLAH hepimizin evladını korusun. Gözden kaçan bir noktaya değinmek istiyorum. Hayvan sever adındaki hayvanlar...... Sokaklar, yeşil alanlar her yer hayvan pisliği. Pisliğin kendisi ayrı tam bir bakteri mikrop ortamına çeviriyor sokakları gerisi malum... Rüzgarı, yağmusu, ayakkabıya oradan çocukların ellerine...

ben çocuklarıma söylüyorum hep. Hayvanlara dokunmayın. Dokunursanız ellerinizi bol bol sabun suyla yıkayın diye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben çocuklarıma söylüyorum hep. Hayvanlara dokunmayın. Dokunursanız ellerinizi bol bol sabun suyla yıkayın diye. 

Sadece dokunmak sevmek değil hatta o daha zararsız. Düşün ne kadar çok pislik bırakılıyor sokaklara. yağmur ile dağılıyor havalar zaten sıcak mikrop bakteri ölmek yerine çoğalıyor. Ayakkabılara oradan çocukların ellerine v.s.

• Beğen 1
  • Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

streptokok A, beta diye bilinen hastalık zaten. hep vardı. ben çocukken çok çekmiştim. ilacı penislindir. penadur diye bir iğnesi vardır 15 dk da ayağa diker.

Penadur iğnesini yiyen zaten hastalığı unutur, ayağa kalkar. :D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Yedikten sonra kaçmazsak keyfe giren o muydu

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Hamit inan yazdı:

Bunu hep göz ardı ediyorlar, o hayvanların yaşam alanı sokak değil, orada hem kendileri zarar görüyor hem de bizlere zararı dokunuyor. 

İlkay Başaran yazdı:

Yedikten sonra kaçmazsak keyfe giren o muydu

Kaçamazsın ki, acıdan ayağa kalkarsın, sonra orada kalırsın, adım atamazsın. :tongue2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hamit inan yazdı:

havalar zaten sıcak mikrop bakteri ölmek yerine çoğalıyor. Ayakkabılara oradan çocukların ellerine v.s.

bakteriler bizim de ölmediğimiz soğukta ölemez. öyle olsa buz dolabına konan yiyeceklerin asla bozulmaması, dolap soğuk kaldığı sürece koku tat hatta görünüş değişikliğine uğramaması gerekirdi.  olay çok basit. hasta çocuklar okulda ve kreşte sağlam olanlara bulaştırıyor. kışın buz gibi havasında parkta bahçede oynayan çocuk yok.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

bakteriler bizim de ölmediğimiz soğukta ölemez. öyle olsa buz dolabına konan yiyeceklerin asla bozulmaması, dolap soğuk kaldığı sürece koku tat hatta görünüş değişikliğine uğramaması gerekirdi.  olay çok basit. hasta çocuklar okulda ve kreşte sağlam olanlara bulaştırıyor. kışın buz gibi havasında parkta bahçede oynayan çocuk yok.

ben buzdolabında ölürüm. Siz? 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

Gece sözlükteki konuyu okudum çok kötü oldum. Allah esirgesin yavrularımızı.

Okuyunca bile oturduğum yerde ağrısını hissettim.

önce bir koldan iğne yaparlar beklerlerdi bişe çıkmazsa ardından diğer iğneyi yaparlardı

o muydu doğrumu hatırladım sızlayışını

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben buzdolabında ölürüm. Siz? 

Boşsa ben de ölürüm :onder:

• Beğen 1
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Doğan Arşiray yazdı:

buz gibi havasında parkta bahçede oynayan çocuk yok.

Sizin çocuklar yolda yurumek yerine uçarak gidip geliyor herhalde. 40-50 MT ara ile sokaklara saçılan pislikler dağılmiıyor hastalık üretmiyor. Sineklerle yada ayakkabı ile su ile bulaşmıyor. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hamit inan yazdı:

Sizin çocuklar yolda yurumek yerine uçarak gidip geliyor herhalde. 40-50 MT ara ile sokaklara saçılan pislikler dağılmiıyor hastalık üretmiyor. Sineklerle yada ayakkabı ile su ile bulaşmıyor. 

yürüyerek gidiyoruz, arabayla gidiyoruz. ne gerekiyorsa öyle yani. kesinlikle kaçış yok hastalıklardan. ekimden beri sürekli dolanıyor hastalıklar. özellikle çocukken herkes hasta olmuştur. olacaktır da. en önemli şey bağışıklık sistemi. 

Mahmut Yıldız yazdı:

Penadur candır. aha böyle 10 cm iğnesi vardır. popodan yapılır, hemşire acımasızsa iki gün o lopa oturulamazdı ama 15 dk da ayağa dikerdi. zaten ayağa dikildikten sonra kim otursun. en sevdiğim di. candı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Doğan Arşiray yazdı:

İlk hastalığında 5 tane Novacef iğne vurulduk, ikinci hastalıkta Deposilin adında tek iğne vurulduk.

Bunların yanında kullanılan şurubun, hapın, takviye edici eklerin haddi hesabı yok:(

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ali Gök yazdı:

önce bir koldan iğne yaparlar beklerlerdi bişe çıkmazsa ardından diğer iğneyi yaparlardı

Evet o dur. İlk yapılan düşük dozda test dediğimiz kısmı. Bir reaksiyon yoksa geri kalanı yapılır. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...