İçeriğe Yönlendir

Akü Voltajının Normal Değere Gelme Süresi

Ferit Gür

Recommended Posts

Ferit Gür

Merhaba, geçen gün gündüz ledleriyle ilgili çalışma (fiesta 2006) yapıp paylaşmıştım. Drl denetleyici kullanıyorum ilk aldığımda motoru durdurduktan 30-40 saniye sonra ledleri kapatıyordu. Şimdi 30 saniyeyle 4-5 dakika arasında değişen zamanlarda kapatıyor. Çalışma prensibini araştırdım, motoru çalıştırırken voltaj 13ün üstüne çıkınca 3 saniye içinde yanıyor 13ün altına inince de kapanıyor. ancak stop ettiğimde ölçüm yaptım voltajın 13ün altına düşmesi 3-4 dakika alabiliyor ledler de 12.8lerde sönüyor. Önce denetleyici arızalı sandım ama olması gerektiği gibi çalışıyor, akü voltajı baya yavaş geriliyor. Gerilerken mesela kapıları kilitletip açayım biraz hızlanıyor. Sormak istediğim bu durum normal mi. Marş kömürlerinin azalmış olabileceğini düşünüyorum bir keresinde yolda saniyelik elektriği kesip geri verdiği oldu. Bu sorun akünün voltajının yavaş yavaş inmesine sebep midir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

yan, aküde şarj yokken 13V üstü voltaj mı var

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yan, aküde şarj yokken 13V üstü voltaj mı var

Normalde yok, çalışır vaziyetteyken şarj oluyor kutup başlarından 13.5 civarını ölçüyorum ama motoru durdurunca yavaş yavaş 12ye doğru çekiliyor. Şimdi gidip ölçsem 12.3 civarı çıkar. Akü 1 senelik varta 46 ah

tarihinde Ferit Gür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzer devreyi yıllardır kullanırım da stop ettikten 5- 10 saniye arasında kapanıyor hep, kapanmadı ise ya aküde aşırı şarj olmalı ya da devre değişip denenmeli , veya bazı devrelerde kapanma süresi ayarı var?

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Çağlar Bayur yazdı:

benzer devreyi yıllardır kullanırım da stop ettikten 5- 10 saniye arasında kapanıyor hep, kapanmadı ise ya aküde aşırı şarj olmalı ya da devre değişip denenmeli , veya bazı devrelerde kapanma süresi ayarı var?

Benimkinde ayar yeri yok akü 13ün altına düşünce kapanır o da ortalama 30 saniye civarıdır diye okudum. Aküde aşırı şarj neden olurki dinamo arızası mı acaba

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

DRL beslemesini aldığınız yeri değiştirip denediniz mi ?

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Hasan Karabekiroglu yazdı:

DRL beslemesini aldığınız yeri değiştirip denediniz mi ?

image.png.43d0da82e66219a0627711ab8ae2adae.png
bendeki modül bundan, beslemesini direkt kutupbaşlarından alıyor 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü normal, sorun led sürücüde. 13.5 üstü ve altı olarak çalışma prensibi olmalı.

Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Sani Gerşon yazdı:

Akü normal, sorun led sürücüde. 13.5 üstü ve altı olarak çalışma prensibi olmalı.

Doğrudur abi ama ilk aldığım zaman 4-5 ay sorunsuz çalışıyordu yaz sonundan beri süresi uzadı çok nadir yine 30 saniyede kapandığı da oluyor, açıkçası modülün içini açıp bakmak istiyorum basit bi kondansatör sorunu mu diye. Modül değiştireceksem de daha kaliteli olsun istiyorum veya devre şeması bulabilirsem kendim de yaparım

Servet Aydın yazdı:

Hiçbir problem yok sistemde. 

Modülden mi diyorsun abi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hava ısısı sürüş mesafesi akünün doluluk oranını değiştirir. Sükunet voltajına düşüş fark eder. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Gür
Servet Aydın yazdı:

Hava ısısı sürüş mesafesi akünün doluluk oranını değiştirir. Sükunet voltajına düşüş fark eder. 

Anladım abi yaza düzelme ihtimali var diyorsun yani sağol 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...