İçeriğe Yönlendir

Artık Benim de Evimde Doğalgaz Var

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Merhabalar.

Sonunda nadide ilçemize doğalgaz geldi ve bugün bağlantısı yapıldı.

Afyonkarahisarın Denizli sınırındaki küçük ilçemiz Dazkırı'ya Doğalgaz geldi. Bizde dönüşümümüzü temmuz ayında yaptık. Kömür fiyatlarının çok yükselmiş olmasıyla bu kışı gözden çıkararak doğalgazı dönüşümünü en acil şekilde yaptırdık.

Bugün binamıza doğalgaz verildi ve bu ilçedeki ilk bağlantı oldu. 

Velhasıl kelam yarın Daikin servis gelecek. Yarından itibaren doğalgaz ile ısınmaya başlayacağız. İlk kez kombi kullanacak birine tasarruf ve doğru ısınma konusundaki tavsiyelerinizi dinlemekten memnuniyet duyarım. 

Dipnot: Forumdaki oda termostatı konusunun büyük kısmını uzun zamandır takip eden biri olarak programlanabilir bir oda termostatı alacağım. Gece düşürecek sabah uyandığımız saatten önce tekrar 22 lere çıkaracak evde olmadığımız saatler yine düşürecek şekilde ayarlayacağım.

Burada merak ettiğim kısım evde olmadığımız saatlerde kaç derecede olması en verimli olur 18-19lar uygun mudur?

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Oov hayırlı olsun. Yokluğu ayrı bir dert varlığı ayrı bir dert. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hayırlı olsun benim oda termostatı evde olmadığımız zaman 19 diyor 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Yıllardır köylere giden doğalgaz hattı köyün içinden geçmesine rağmen, Pazartesi günü de bizim köye doğalgaz verildi. Altyapısı da bu sene yapılmıştı.

Ben bağlatmayı düşünmüyorum.

Gölbaşı / Oğulbey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yapısal izolasyon yoksa mutlaka yaptırın. Evin ısısı habire değişmesin. Misal 23 iyi mi dokunma kalsın öyle. Isı dalgalanması tüketimi yükseltir. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Doğalgaz rahatlıktır. Güle güle kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Evde izolasyon yoksa ,yukarıda aşağıda kalan yoksa termostat pek randımanlı çalışmıyor, bir de hassas değilse termostatın ısı sensörü tasarruftan uzaklaşıyor artık. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen

Sabah gidip akşam eve geri gelinecekse bence 18-19 derece düşük kalır. Ben 20-21 derece yapıyorum evde yokken, geldiğimde evin tekrar eski ısısına dönmesi uzun sürmesin diye. İdeal oda sıcaklığı 22 dir genelde ama kişiye göre değişebilir, bana 22 derece soğuk geliyor mesela. 23-23,5 derece de kullanıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Hayırlı olsun @Görkem Karakaş. Uğur makine geldi sanırım oraya. Kombiyi Daikin mi aldınız? 

Ev yalıtımsız ise tüm evi ısıtmak maddi anlamda üzebiliyor. İmkan varsa yalıtım yaptırmanızı öneririm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İlk faturayı görünce tasarruf konusunda master yaparsınız.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tasarruf için odun sobası alabilirisiniz bence :D aaswdasfdsgagfs

Sermet Gündoğdu yazdı:

Evde izolasyon yoksa ,yukarıda aşağıda kalan yoksa termostat pek randımanlı çalışmıyor, bir de hassas değilse termostatın ısı sensörü tasarruftan uzaklaşıyor artık. 

kombi yeterli kapasitede değilse de işe yaramıyor. tabi doğrudan yalıtım ile alakalı bir durum ama kayıpları 100 de 100 engellemek teoride imkansız zaten. eski kombimiz evi hızlıc ısıtıp beklerken yenilediğimde mecburen bulup aldığım bir ufak modeli en soğuk ankara kışında en sıcakta yansa bile evin ısısını  daha fazla yukseltemiyor.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ev küçükse, yakıtım varsa işe giderken kapatın. Gelince açın. Bu daha tasarruflu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Herkese çok teşekkür ederim. Dün bağlantılar vs için hiç giremedim foruma bir de memleketin ilk gazı olduğu için sürekli sorun verdi kombi. Gaz kanallarında hava olduğu için yanma yapmadan error veriyordu onunla da uğraştık. Akşama düzene girdi.

İlk iletide bahsetmek istiyordum unutmuşum binamız eski ama doğalgaz olacağı için bu yaz yalıtım yapıldı. O konuda rahatız.

Aylık 1000-1500 tl fatura kimine göre yüksek gelse de 1-2 senedir afaki ödediğimiz yüksek kömür fiyatlarıyla karşılaştırınca gayet ekonomik oluyor.

Tabiki bi kaç ay kullandıktan sonra nasıl daha konforlu ve ekonomik kullanacağımızı öğreniriz. Şuan tek bildiğimiz kombiyi hiç kapatmıyoruz :)

Fırat Önal yazdı:

Hayırlı olsun @Görkem Karakaş. Uğur makine geldi sanırım oraya. Kombiyi Daikin mi aldınız? 

Ev yalıtımsız ise tüm evi ısıtmak maddi anlamda üzebiliyor. İmkan varsa yalıtım yaptırmanızı öneririm. 

Fırat abi evet uğurda geldi fakat sizin ordan bi kaç şirket daha geldi sanırım. Bi kaç da ıspartadan geldi. Şuan 4-5 tane mühendislik var galiba. Harıl harıl çalışıyorlar. Kimse bu kadar erken gelmesini beklemiyordu ( biz dahil). Verilmeye başlayınca çok hızlandı işler.

Biz uğur mühendisliğe yaptırdık. Bizim evin yanına açmışlardı dükkanı, tesisatçılarını tanıyorduk, iyi işçilik oldu. Birde komşumuz oldu tabii :)

Evet daikin

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ev küçükse, yakıtım varsa işe giderken kapatın. Gelince açın. Bu daha tasarruflu. 

Yalıtım var. Çok büyük değil ama küçükte sayılmaz yine 100 mt2 3+1. Evin tek handikapı salondaki balkon içeri alındı güzel bi ısınma kaybımız var orda. Zaten salonun peteklerini kapatacağız kullanmadığımız zamanlarda.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Görkem Karakaş yazdı:

Yalıtım var. Çok büyük değil ama küçükte sayılmaz yine 100 mt2 3+1. Evin tek handikapı salondaki balkon içeri alındı güzel bi ısınma kaybımız var orda. Zaten salonun peteklerini kapatacağız kullanmadığımız zamanlarda.

bir çok kişi evi sabit sıcaklıkta tutmak daha tasarruflu diyor. Ama ben 8 senedir kendi evimde deniyorum. İşten gelince fazla açarım. Yarım saat sonra biraz kısarım. Yatarken biraz daha kısarım. Sabah evden çıkarken kapatırım. Böyle daha az tüketim oluyor bende. Evde gündüz kimse yok tabi. 

Akşam otururken ev 22 derece olur. Aynı zaman peteklerden sıcak aktif geldiği için gayet konforlu oluyor. Gece 21’e düşüyor. Akşam eve geldiğimde 18-19’a düşüyor. Eve gelip kombiyi yüksek açınca yarım saatte toparlıyor sıcaklığı. 

bir de petekler sıcakken evin derecesi biraz düşük olsa bile sıcaklık türbülansı sıcak tutuyor. Bu da akşam eve geldiğimizde üşememize engel oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bir çok kişi evi sabit sıcaklıkta tutmak daha tasarruflu diyor. Ama ben 8 senedir kendi evimde deniyorum. İşten gelince fazla açarım. Yarım saat sonra biraz kısarım. Yatarken biraz daha kısarım. Sabah evden çıkarken kapatırım. Böyle daha az tüketim oluyor bende. Evde gündüz kimse yok tabi. 

Akşam otururken ev 22 derece olur. Aynı zaman peteklerden sıcak aktif geldiği için gayet konforlu oluyor. Gece 21’e düşüyor. Akşam eve geldiğimde 18-19’a düşüyor. Eve gelip kombiyi yüksek açınca yarım saatte toparlıyor sıcaklığı. 

bir de petekler sıcakken evin derecesi biraz düşük olsa bile sıcaklık türbülansı sıcak tutuyor. Bu da akşam eve geldiğimizde üşememize engel oluyor. 

Kombi kapandığında ev 18-19 oluyorsa evi rahat ısıtırsın. Daha fazla düşseydi hemen ısınmazdı ve sorun olurdu.

Bence de kapatmak, kısmak daha tasarruflu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yalıtım iyi olduğunda ve oda termostatı olursa devirdaim motoru da duracağı için elektrik tasarrufu olur. en az 200 tl tasarruf eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aynen olaya sadece doğalgazdan tasarruf olarak bakmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı olsun.  1 ay sonra da bi görüşelim (fatura gelince), sevindik mi üzüldük mü :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Hayırlı olsun.  1 ay sonra da bi görüşelim (fatura gelince), sevindik mi üzüldük mü :D

Sevinecek tabi ki.. o evde az yaksa 3 ton kömür yakardı.. tonu az ise 8000 lira.. 

her halukarda doğalgaz ekonomik olacak.. 

Ben kömürden gaza yeni geçmiş olsam evi 25 derece sabit yapardım.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kömürlü ev çok sıcak oluyor ama her türlü doğalgaz daha ucuz. Ayrıca tüpgaz olayı da var. Oradan da tasarruf

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sevinecek tabi ki.. o evde az yaksa 3 ton kömür yakardı.. tonu az ise 8000 lira.. 

2 sene önce söyleseydin bunu deli diye bakarlardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Bize de bu sene geldi, hayırlı olsun.

Fatura ile korkutmaya çalışanlara aldırmayın, kömür kullanmamış onlar ondan :)

Geçen sene 3 ton kömür yaktık, 20-21 bin TL, birde yakma parası falan var.

bu sene 350-1200-1800 geldi faturalar. Çok gibi ama kömürün yanına yaklaşamaz.

fatura demişken şu videoyu da iliştireyim

https://youtu.be/C7i-ZD-poGk

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben kömürden gaza yeni geçmiş olsam evi 25 derece sabit yapardım.. 

Ayrıca mutfak için tüp masrafı olacaktı. O da az para değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...