İçeriğe Yönlendir

2005 C Max "Motor Sistem Arızası" ve "Direksiyon Yrd Arızası"

Muhammed Emin Yürekli

Recommended Posts

Muhammed Emin Yürekli

Araba 1.6 TDCİ Trend C Max

Arkadaşlar arabada 1 ay önce arada Motor Sistem arızası çıkmaya başladı. Tam arabaya binip marşı çeviriyorum bu çıkıyor ve araba marş basmıyor hiçbir şekilde. Böyle olduğunda birkaç kez kapatıp açıyordum ve göstergeye bastırıyordum düzeliyordu. Denizli' ye iki haftalığına geldik, ertesi gün arabayı çalıştırdım ve motorun devriyle beraber artıp azalan vızıltı uğultu sesi gelmeye başladı, şöyle düşünün elektrikli direksiyon pompasından gelen vıızz sesinin daha kuvvetlisi ve gaza bastıkça "vuuuvv" diye artıyor. Yolda giderken biraz müzik açtığım halde arabanın içinden duyuluyordu bu ses yani. Öğlen arabayı bir daha çalıştırdım gösterge kafayı yedi, meğer akü bitmiş arabayı vururdum varcağım yere vardım ama akü tam şarj olamamış, arabayı vurdurdum eve gitmek için biraz rolantide bekledim bu esnada hala o uğultu sesi geliyor tabii ve stop etti motor sistem arızası verdi. Bu yolda giderken arıza verip stop etmeyi baya önceden başlamıştı ama bu zamanlarda iyice arttı. Isparta ya gidene kadar idare etsin diye bi akü buldum devam ettim o da bitmek üzere bir aküymüş bir gün kullandım arabayı sonra araba gene zar zor marş bastı ve yine uğultulu bir şekilde arabayla bir yere gittim geldim. Ertesi gün akü bitmiş çalışmadı. Vurdurayım dedim o esnada sistem arızası verdi bir yere iyi kötü park ettim. Başka bir arabanın dolu aküsünü getirdim taktım bir kaç kez kapat aç yaptıktan sonra araba arıza vermedi ve çalıştı evin garajına götürdüm orda diğer aküyü şarj etmeye çalıştım falan ve stop etti direksiyon yrd arızası sonra da motor sistem arızası verdi. Dolu aküyle de sistem arızası vermeye devam etti. Bu araba çalışıkken stop ettiği zamanlar çoğunlukla motor sistem arızası diyordu ama bazen direksiyon yrd arızası da diyordu. Bu direksiyon arızasını bazen de arabayı çalıştırınca veriyordu ama sonra geçiyordu. Motor sistem arızası verirken çoğunlukla kızdırma bujisi lambası da yanıyordu. Ama bazen sadece sistem arızası yazısı da çıkıyordu. Şuan araba hep marş esnasında Motor Sistem Arızası veriyor ve hiçbir şekilde marş basmıyor. Çalışırsa da geri stop edip aynı arızayı veya Direksiyon arızası veriyor. Göstergeyi söktüm arabanın baktım lehimlerinde problem yok gibi. Geri taktım yine aynı. Denizli de tanıdık olmadığı için pek gidip yaptırasım gelmiyor. Bu yüzden arızayı anlamaya çalışıyorum. Sizce arıza nedir? Bu uğultu, vızıltı sesi nedir? Gidip göstergeye baktırayım mı? 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Geçmiş Olsun

Benim eski Focusta akü değişimi öncesi buna benzer hatalar geliyordu Akü değişimi yaptım ama diyod tablasında patlak diyod varmış gerilim ölçüp paylaşınca ortaya çıktı.Ahmet Bey ve Sani Bey uyarmıştı.Akü sorununuda Çağlar Beyin yazılarından farketmiştim.

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Yürekli
Aytac Sakal yazdı:

Geçmiş Olsun

Benim eski Focusta akü değişimi öncesi buna benzer hatalar geliyordu Akü değişimi yaptım ama diyod tablasında patlak diyod varmış gerilim ölçüp paylaşınca ortaya çıktı.Ahmet Bey ve Sani Bey uyarmıştı.Akü sorununuda Çağlar Beyin yazılarından farketmiştim.

Diyot tablası tam olarak ne oluyor? Sizde de vızıltı sesi geliyor muydu? Ben dolu akü taktığım halde arabada sorun devam ediyor. O konudaki attığınız resimlere bakamadım açılmıyor, göstergemin lehimlerde çatlak var mı yok mu anlayamadım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

birçok şey birleşmiş, iki arıza d aolabilir, gösterge lehim çatlağı ile şarj edememe sorunu gibi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Muhammed Emin Yürekli yazdı:

Diyot tablası tam olarak ne oluyor

Burada ayrıntı mevcut.

Sizde de vızıltı sesi geliyor muydu?

Bende gelmiyordu.

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Yürekli
Çağlar Bayur yazdı:

birçok şey birleşmiş, iki arıza d aolabilir, gösterge lehim çatlağı ile şarj edememe sorunu gibi

Şarj dinamosunda sorun yok, ona geçici akü takarken baktırdım şarjı güzel dedi usta. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akü takarken baktırdım şarjı güzel dedi usta. 

akıllı şarj var o arabada, boşta şarj ölçmek yanıltıaibliyor zaten öncelikle göstergeyi ford lehiminiden anlayan birine gösterin, immo ordan geçiyor, bir gün gelir çekiciye kalır araba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Yürekli
Çağlar Bayur yazdı:

akıllı şarj var o arabada, boşta şarj ölçmek yanıltıaibliyor zaten öncelikle göstergeyi ford lehiminiden anlayan birine gösterin, immo ordan geçiyor, bir gün gelir çekiciye kalır araba

Peki ben yarın bi göstergeyi götüreyim sanayiye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Aynı durumu Aralık ayında ben de yaşadım. Hatta aküyü ölçtüler, akü değisimi  gerekli dediler. Daha iki buçuk yıllık aküyü verip yeni akü aldım. Bir kaç saat hiç bir arıza olmadı. Ertesi gün Amasya tarafına yola çıktım. Nevşehir'den sonra arızaları sıralamaya başladı. Stop edip bir kaç dakika bekleyip yeniden çalıştırınca bir kaç km idare ediyordu. En son 300 km kadar sorunsuz gittim. Tam gideceğim yere varınca yine yaptı ondan sonra gitmeyecem diye diretti. Ertesi gün Çorum merkezde internetten bulduğum bir adrese gittim. önceki  gün olan hiç bir arıza olmadan arabayı sürerek götürdüm. Gittiği yere kadar gitsin, kaldığı yerde çekici çağırırım diye düşündüm. Ama sorunsuz şekilde Çorum'a vardım. Bir saat içinde hallettiler ve şu an sorunsuz kullanıyorum. Ustanın bana dediği şuydu:" zamanlaman çok iyi. Biraz daha gecikseydin immo arızası verecek ve hiç çalışmayacak ve çekici üstünde gelecektin"

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Yürekli

Bu anlattıklarımdan sonra aküyü değiştik, göstergeyi tamire verdim ordan 800 gitti bir parçasını değiştirdiler. Öyle bir gün bindim ama arabayı aldığımda marş dişlisi sıyırıyor gibi oluyordu, araba sıcakken çalıştı ama soğukken bu şekilde marş basamaz, diye uyardı usta. Ertesi gün çalışamadı araba. Vurdurmaya çalışınca aynı arızaları verdi bir daha götürdük ama çekiciyle bu sefer. Motor beyninde arıza var gibiymiş onu çıkmasıyla değiştirip deneyecez düzelirse sorun beyinde, düzelmezse başka yerlerine bakılıp araştırılcak araba. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

göstergeyi tamire verdim ordan 800 gitti bir parçasını değiştirdiler.

göstergedeki değişen parçanın fotosu var mı?

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Yürekli
Çağlar Bayur yazdı:

göstergedeki değişen parçanın fotosu var mı?

Yok maalesef 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...