İçeriğe Yönlendir

Mondeo 1.5 Ecoboost Silkeme ve Çekişten Düşme

Hasan Hüseyin ÇETİN

Recommended Posts

Hasan Hüseyin ÇETİN

Öncelikle herkese iyi akşamlar,mutlu hafta sonları diliyorum. 2015 Titanium 1.5 EB Mondeo sahibiyim. Geçen hafta İstanbul seyahatim sırasında, (İzmir'de ikamet ediyorum) trafikte seyir halindeyken aracım devir saatinde silkelenmek suretiyle çekişten düştü, gaz yemedi ve de stop etti.(safkan benzinli,lpg kullanmıyorum) Tekrar çalıştırdığımda ise eskisine nazaran daha geç start aldığını farkettim. Başta iki farklı (BP ve Opet) akaryakıt istasyonundan aldığım yakıttan kaynaklı olduğunu zannettim, S ve N modlarında yüksek devir çevirmeye başladım. Lakin araç hala aynı problemleri yaratmaya devam etti. (özellikle motor sıcakken, sürekli halde yapıyor neredeyse) İşbaşı yapmak için İzmir'e geri döndüm ve aracım orda kaldı. Sizlerden ricam;daha önce bu konuya benzer ya da aynı konudan sıkıntı yaşayanınız var mı ? Varsa şayet, yardımcı olursa çok sevinirim. Ve Anadolu yakasında da işinin ehli,dürüst bir özel servis önerisine ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçmiş olsun, tarifiniz ateşleme sistemine işaret ediyor. Araç ne kadar süredir sizde ve daha önemlisi ford arıza tespit cihazı ile arıza kodlarına bakmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin ÇETİN

Teşekkür ederim. Benimde ilk şüphelendiğim o oldu, ustaya da ilettim, bujileri ve bobini kontrol ettiğini, bir sıkıntı görmediğini söyledi. OBD'de arıza olarak olarak yakıt yolu göründüğünü söyledi. Açıkçası pek de güvenmedim,bana mantıksız geldi ama ona rağmen şamandıra motorunu falan değiştirdik fakat çok fayda sağlamadı. Şarj dinamosunu yeniledikten sonra arıza sıklığı azaldı ama bitmedi. İstanbul'da yaşamadığım için hiç iyi bir usta/özel servis tanımıyorum açıkcası. Usta ve servis konusunda yönlendirebileceğiniz bir yer varsa çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Akü direnajını da ölçtürün. Voltaj yeteri kadar gelmiyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin ÇETİN

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

soğuk motorda daha az, motor ısındıkça belirgin hale gelen bir tekleme varsa ve bobinler ile bujiler sağlamsa oksijen sensörü bozulmak üzeredir.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin ÇETİN
Doğan Arşiray yazdı:

soğuk motorda daha az, motor ısındıkça belirgin hale gelen bir tekleme varsa ve bobinler ile bujiler sağlamsa oksijen sensörü bozulmak üzeredir.

Motor soğukken hiç yapmıyor neredeyse. Ustaya ilettim Doğan bey teşekkür ederim. Anadolu yakasında önerebileceğiniz bir usta var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

benim yoktur malesef. oksijen sensörü kırılana kadar obd üzerinde hata vermedği oldu bir nissan xtrail de. ucu kırılıp fiziksel olarak bozulunca arıza ışığı yanmıştı. o derece gıcık birşeydir. daha 82 bin km deydi.

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin ÇETİN
Doğan Arşiray yazdı:

benim yoktur malesef. oksijen sensörü kırılana kadar obd üzerinde hata vermedği oldu bir nissan xtrail de. ucu kırılıp fiziksel olarak bozulunca arıza ışığı yanmıştı. o derece gıcık birşeydir. daha 82 bin km deydi.

Bende de arıza ışığı yakmıyor :) Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sabri Canbaz

Araçta ki sorun neymiş acaba çözebildiniz mi aynı sorun benim aracımda da var 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...